filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΑΠΟΡΙΕΣ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ισπανικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Sissi St., Πατρινός, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΑΠΟΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KATERINA_SPAIN2005 » 28 Φεβ 2010, 23:02

Hola a todos y todas!Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το forum...Μόλις μπήκα με κατατακτήριες στην Ισπανική και ψάχνομαιιιι...Πώς δουλεύει το σύστημα,πώς να πάρω τα βιβλία....Δουλεύω και ως τις 5 οπότε ζόρικα τα πράγματα!Ξέρει κανείς πότε τελειώνουν οι δηλώσεις μαθημάτων?Στην Παιδαγωγική του β εξαμ. ποιο βιβλίο επιλέγουμε στη δήλωση?Δεν ήμουν στο μάθημα όταν δόθηκαν βιβλία...Επίσης γιατί στη δήλωση μαθημάτων β εξαμ. εμφανίζεται και ένα μάθημα που δεν υπάρχει στο πρόγραμμα διδασκαλίας του εξαμήνου? Η Ισπανική Γλωσσολογία αν θυμάμαι καλά..Το δηλώνουμε ή το αγνοούμε?Graciasss!
Άβαταρ μέλους
KATERINA_SPAIN2005

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 02 Μαρ 2010, 12:53

εδω μπορειτε να ρωτατε γενικες αποριες που εχετε για θεματα της σχολης και δεν ταιριαζουν σε καμια απο τις ενοτητες που υπαρχουν ηδη :up:

για οποιοδηποτε προβλημα ή απορια σχετικα με το φορουμ, παρακαλω στειλτε πμ σε εμενα ή τον Antoine ή ρωτηστε στις συζητησεις του ισπανικου τμηματος :cool:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KALLIOPI VILARA » 02 Μαρ 2010, 18:40

Γειά σου Κατερίνα. Λίγες πληροφορίες για να καταλάβεις τί γίνεται. Δηλώσεις μαθημάτων γίνονται μέσω διαδικτύου ως τις 26-03-2010. Η ιστοσελίδα που μπαίνεις είναι η παρακάτω: http://my-studies.uoa.gr/secr3w/connect.aspx. Απαιτεί κωδικούς, ζήτα πληροφορίες από τη γραμματεία. Εκεί βλέπεις και βαθμολογία. Τα βιβλία δίνονται κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, πολλές φορές και τελευταία στιγμή. Για να πάρεις βιβλίο θα πρέπει να τυπώσεις τη δήλωση μαθημάτων από το διαδίκτυο, να πας στην γραμματεία και να τη σφραγίσεις. Μετά τη βγάζεις φωτοτυπία και αφήνεις για κάθε βιβλίο και από μια δήλωση. Μπορεί να σου παίρνει και άλλος τα βιβλία αρκεί να έχει τη δήλωσή σου. Σχετικά με τα συγγράμματα, η ιστοσελίδα σου δείχνει αν υπάρχει σύγγραμμα ή οχι. Σε περίπτωση που υπάρχουν πάνω από ένα συγγράμματα συνήθως δηλώνουμε την επιλογή 1 γιατί η επιλογή 2 έρχεται δευτερευόντως.
Βρες κάποιους ανθρώπους από το εξάμηνό σου για να συνεργάζεσαι με σημειώσεις κλπ και από εδώ θα βρεις όλα τα παλιά θέματα, που πραγματικά είναι πολύ επιβοηθητικό για να καταλάβεις πως κινείται ο κάθε καθηγητής.
Καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους
KALLIOPI VILARA

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KALLIOPI VILARA » 02 Μαρ 2010, 18:44

Επίσης αν σου εμφανίζεται μάθημα στη δήλωση μαθημάτων που δεν υπάρχει στο εξάμηνό σου, σημαίνει ότι εσύ κατά λάθος το δήλωσες. Μπορείς να το ξεδηλώσεις. Τη δήλωσή σου μπορείς να την αλλάξεις όσες φορές θες μέχρι 26-3-10. Πράγματι, η γλωσσολογία είναι μάθημα γ΄ εξαμήνου.
Άβαταρ μέλους
KALLIOPI VILARA

72ΙΣΠ013 Ισπανική Γλωσσολογία Γ' Εξάμηνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό carmencita » 19 Μαρ 2010, 15:46

Το μάθημα αυτό μου εμφανίζεται στη δήλωση ως υποχρεωτικό β εξαμήνου (το κάνει η Αλεξοπούλου), το δήλωσα, αλλά δεν το βρήκα πουθενά στο πρόγραμμα. Είδα ότι υπάρχει αντίστοιχο μάθημα με τον ίδιο κωδικό και είναι γ εξαμήνου. Τι ισχύει;
Άβαταρ μέλους
carmencita

Ισπανική Γλωσσολογία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό La Caperucita Roja » 19 Μαρ 2010, 21:13

Κανονικά είναι μάθημα χειμερινού εξαμήνου. το ξέρω γιατί διδάχτηκε με την Αλεξ. στο χειμερινό. Πιθανών να είναι λάθος της γραμματείας. Αν είσαι επι πτυχίω όμως και το χρωστάς μπορείς κανονικά να το δηλώσεις.
Τελικά και τα πιο τρελλά όνειρα μπορούν να πραγματοποιηθούν!!!!
Άβαταρ μέλους
La Caperucita Roja

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό angela.17 » 17 Απρ 2010, 14:20

Παιδια εχει βγει προγραμμα εξεταστικης?
Άβαταρ μέλους
angela.17

ποσο απαιτητικη ειναι η σχολη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cyanna » 01 Μάιος 2010, 11:29

παιδια γεια σε ολους!δινω πανελληνιες για δευτερη φορα φετος και μετα απο 6 μηνες που κανω ισπανικα αποφασισα ν τα δωσω ως ειδικο μαθημα.απο οσο το εχω ψαξει τα μαθηματα της σχολης ειναι εξαιρετικα ενδιαφεροντα.απο την προσωπικη σας εμπειρια πιστευετε οτι μετα απο ενα διαστημα 6 μηνων ειναι καποιος ετοιμος να γραψει τουλαχιστον 10 στο ειδικο μαθημα των πανελληνιων?με την καινουργια εξεταση που ισχυει απο φετος καταργειται η μεταφραση που υπηρχε.αλλα ακομα και αν περασω στη σχολη θα εχω μεγαλη υλη να καλυψω?σε τι επιπεδο ειναι τ μαθηματα του α εξαμηνου?Intermedio?
Eλπιζω να τα καταφερω...Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
cyanna

Ευχαριστώ: 35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό La Caperucita Roja » 07 Μάιος 2010, 21:01

Αγαπητή cyanna,
η αλήθεια είναι οτι 6 μηνες ισπανικά δεν είναι αρκετό διάστημα. Παίζει ρόλο όμως η συχνότητα που κάνεις μάθημα, αν είναι ιδιαίτερο οπότε και το μάθημα επικεντρώνεται στις δικές σου ανάγκες, κα. Επίσης, παίζει ρόλο η γνώση και άλλων ξένων γλωσσών οσον αφορά στον τρόπο αντιμετώπισης της γλώσσας. Το κλειδί για να τα πας καλά στις πανελλήνιες είναι να γράψεις μια εκθεση χωρις λάθη. Μικρές και σωστές προτάσεις, χωρίς δύσκολα νοήματα, όσο πιο απλά γίνεται. Να μάθεις καλά συνώνυμα / αντώνυμα και να εξασκηθείς στην μετάφραση όχι αυτολεξή, αλλά όπως θα μπορούσες να δείς αυτό το κείμενο δημοσιευμένο σε κάποιο ελληνικό έγγραφο. Να κάνεις δηλαδή την απαραίτητη προσαρμογή. Το 10 δεν είναι ακατόρθωτο, όμως αν περάσεις, που πραγματικά σου το εύχομαι, θα πρέπει να μην σταματήσεις τα μαθήματα μέχρι και το πρώτο εξάμηνο. Γιατί η ύλη του πρώτου εξαμήνου στην γλωσσα είναι επιπέδου Β2 και έχει σχεδόν όλα τα μαθήματα στα ισπανικά!

Ελπίζω να βοήθησα
Αντιός
ΥΓ. και να θυμάσαι: Impossible is nothing! :clapping:
Άβαταρ μέλους
La Caperucita Roja

Re: ποσο απαιτητικη ειναι η σχολη?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KALLIOPI VILARA » 07 Μάιος 2010, 21:50

Από την εμπειρία που έχω στις εξετάσεις σου συστήνω ανεπιφύλακτα να πας να δώσεις χωρίς να φοβάσαι τίποτα. Μετά, όταν θα περάσεις, έχεις το χρόνο να καλύψεις οποιοδήποτε κενό της γλώσσας έχεις. Αρκεί να σου πω ότι υπάρχουν και φοιτητές που δεν ξέρουν γρι από ισπανικά στο πρώτο εξάμηνο. Εγώ έδωσα πανελλήνιες ξανά σε μεγάλη ηλικία κι όλοι με αποθάρρυναν. Δεν άκουσα κανεναν και πέτυχα.

Πήγαινε να δώσεις με το χέρι στην καρδιά και οι γνώσεις που έχεις, έστω και ενός εξαμήνου, φτάνουν και για το δέκα.
Καλή επιτυχία
Καλλιόπη
Άβαταρ μέλους
KALLIOPI VILARA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό La Caperucita Roja » 10 Μάιος 2010, 17:13

Μπράβο Καλλιόπη!

Συμφωνώ απόλυτα! Και εγώ σε μεγάλη ηλικία έδωσα και με σχετικά λιγα ισπανικά (1χρονο) παρόλα αυτά έγραψα στις πανελλήνιες 16 και κάτι.

Go for it Girl!!!
Άβαταρ μέλους
La Caperucita Roja

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cyanna » 11 Μάιος 2010, 11:27

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,τα μαθηματα που εκανα μεχρι στιγμης ηταν 2 τριωρα την εβδομαδα.Γενικα οσα εχω καλυψει μεχρι στιγμης δεν με εχουν δυσκολεψει καθολου θα ελεγα.Ειμαι αρκετα αισιοδοξη καθως μεχρι ν δωσω ισπανικα μεσολαβει ενα διαστημα σχεδον 2 μηνων οποτε πιστευω μπορω να κανω μια καλη επαναληψη σ οσα ηδη γνωριζω και ποιος ξερει ολο και κατι παραπανω μπορει ν μαθω για να κατακτησω το πολυποθετο δεκα.Ας ελπισω τον σεπτεβριο πλεον να ανηκω και εγω στο δυναμικο της σχολης.Καλη προοδο σας ευχομαι.bb
Άβαταρ μέλους
cyanna

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cyanna » 26 Αύγ 2010, 15:13

οι διαθεσιμες σημειωσεις στο αντιστοιχο θεμα ισχυουν και για το 2010-2011? :confused:
Άβαταρ μέλους
cyanna

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 26 Αύγ 2010, 15:22

δεν νομιζω οτι μπορει να το γνωριζει κανεις αυτο με βεβαιοτητα, καθως για το νεο ακαδημαικο ετος αλλαζει το προγραμμα σπουδων του ισπανικου και γινεται αυτονομο τμημα :confused:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lefco » 29 Αύγ 2010, 10:02

Λογικά στα υποχρεωτικά και στα επιλεγόμενα που συνεχίζουν να υπάρχουν, εστω κι αν αλλάζει ο κωδικός τους, οι ύλες θα είναι πάνω κάτω ίδιες. Αλλά θα το δούμε στην πορεία!!!
Άβαταρ μέλους
Lefco
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό toniaspi1 » 09 Σεπ 2010, 08:19

Γεια σας και από εμένα!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρεις κανείς κάτι για τις αναγνωρίσεις μαθημάτων.
Έχω κάνει την δήλωσή μου από πέρυσι τον Ιανουάριο και ακόμα δεν έχω μια απάντηση.
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
toniaspi1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό enigma » 09 Σεπ 2010, 09:34

Ιανουάριο; Μάλλον βιάζεσαι... Εγώ περιμένω απο το Μάη του 2008. Για την ακρίβεια έκανα αίτηση
και πέρασε θετικά από Γ.Σ. αλλά κόλλησε το θέμα στην επιτροπή αντιστοιχήσεων μαθημάτων, δηλαδή τον κ.Δρόσο τον οποίο έπιασα επανειλλημένως αλλά το μόνο που κάνει είναι να με καθησυχάζει. Έχω συναντήσει κι άλλους με το ίδιο πρόβλημα, μπορεί να έχουμε μιλήσει κιόλας.
Πάντως τελευταία φορά μίλησα μαζί του αρχές Σεπτεμβρίου και μου είπε πως θα ξαναπεράσουν όλα Γ.Σ. και κλασικά...μην αγχώνεσαι θα τα δούμε. :confused:
Άβαταρ μέλους
enigma

Ευχαριστώ: 1

Α εξαμηνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό banty » 29 Σεπ 2010, 23:37

Καλησπερα, μηπως ξερει καποιος ποτε ξεκινανε τα μαθηματα Α εξαμηνου??
Ευχαριστω!!
Άβαταρ μέλους
banty

Re: Α εξαμηνο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 30 Σεπ 2010, 01:49

banty καλως ηρθες στο φορουμ :cool:

οποιαδηποτε απορια εχεις για το τμημα μπορεις να ρωτας σε αυτη εδω την ενοτητα: viewtopic.php?f=53&t=6840 και εαν καποιος γνωριζει θα σου απαντησει.

η παρουσα ενοτητα να συγχωνευθει με την ενοτητα που παρεθεσα παραπανω
ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crh.burito » 01 Οκτ 2010, 10:52

Καλημερα παιδια!! Μηπως ξερετε μεχρι ποσα μαθηματα μπορεις να δηλωσεις στ 3ο εξαμηνο???
Ευχαριστω

Ααααααα και κατι ακομα!! Οταν πηγαινω στο my-studies για να δηλωσω μαθηματα τα επιλογης δεν τα δειχνει
και λεει οτι δεν υπαρχουν μαθηματα στην κατηγορια...συμβαινει κ σε κανεναν αλλον αυτο???

Muchas Gracias!!
Άβαταρ μέλους
crh.burito

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ισπανικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες