filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ισπανικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Sissi St., Πατρινός, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Elenams788 » 30 Σεπ 2010, 12:12

Γεια σας παιδιά, είμαι καινούρια, πρωτοετής

Με λένε Ελένα, είμαι ήδη καθηγήτρια ισπανικών αλλά λόγω του ότι είχα ένα θέμα με το ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλάδα και δεν αναγνωρίζεται το πτυχίο μου της Ισπανίας, είπα να δώσω πανελλήνιες και να μπω στο ελληνικό πανεπιστήμιο και να'μαι!

Ό, τι χρειάζεστε να με ρωτάτε και θα σας βοηθάω σε ό, τι γνωρίζω. Μένω Θεσσαλονίκη, είμαι παντρεμένη με δύο παιδιά, οπότε τη σχολή θα την κάνω από απόσταση, τί να κάνω η κακομοίρα?! Ευτυχώς βρήκα αυτό το φόρουμ!

Άνοιξα να γράψω στο "απορίες" αλλά με βγάζει στο "ανακοινώσεις"... δεν ξέρω γιατί...

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1. με το καινούριο οδηγό σπουδών αληθεύει οτι δεν μπορούμε να δηλώσουμε υποχρεωτικά μαθηματα επιλογής μέχρι το 4 εξάμηνο??? γιατί το κανουν αυτο?? επειδή κανείς δεν τα επέλεγε? Και τί τρόπος είναι αυτός να στο επιβάλλουν??
2. ονομα και κωδικό χρηστη που θα τα βρουμε??

Ευχαριστώ πολύ!
Elena
Castilla Salónica
La Casa del Libro Madrid
Άβαταρ μέλους
Elenams788

Σχολή/Τμήμα: Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 0

μαθηματα α εξαμηνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cyanna » 03 Οκτ 2010, 20:41

ποια μαθηματα θα προτεινατε για α εξαμηνο απο τα υποχρεωτικα επιλογης?
Άβαταρ μέλους
cyanna

Ευχαριστώ: 35

Re: μαθηματα α εξαμηνου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felisa » 03 Οκτ 2010, 20:50

τι επιπεδο εχεις στα ισπανικα? και οτιδηποτε αλλο θεωρεις σημαντικο για να κατατοπιστω λιγο
“Dijo que el amor no da razón
Y sencillamente se instaló
En lo más hondo de mi corazón”
Άβαταρ μέλους
Felisa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cyanna » 03 Οκτ 2010, 20:54

επιπεδο inicial :tease: θα μπορω να παρακολουθησω τιποτα η θα τρεχω με ενα λεξικο στο χερι? :help:
Άβαταρ μέλους
cyanna

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dr.strangelove » 03 Οκτ 2010, 21:49

υπαρχει ηδη ενοτητα για τα μαθηματα επιλογης εδω: viewtopic.php?f=53&t=8275
η ενοτητα θα συγχωνευθει με αυτη που ανεφερα παραπανω

ευχαριστω πολυ :up:
Κανόνες και διαδικασία μακροχρόνιου δανεισμού συγγραμμάτων σε φοιτητές κατατακτήριων εξετάσεων και σε όσους εξετάζονται σε μάθημα για δεύτερη φορά, ενώ έχει αλλάξει το σύγγραμμα. Περισσότερα εδώ.
Άβαταρ μέλους
dr.strangelove
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Σχολή/Τμήμα: Θεατρικών Σπουδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felisa » 03 Οκτ 2010, 22:08

Λογοτεχνικα ρευματα 19ου αι. στην Λατινικη Αμερικη
Νεες Τεχνολογιες στην Επιστημονικη Ερευνα ( δεν το χω παρακολουθησει αλλα νομιζω πως αν πηγαινεις θα τα πας μια χαρα, ειναι θεωρητικο μαθημα υπολογιστων στα ισπανικα. Τελειος και γλυκουλης καθηγητης ;) )
Αν σε ενδιαφερει να δωσεις και ελληνικα απο αλλα τμηματα, διαλεξε καποια απο αυτα εχει το προγραμμα διδασκαλιας στο φορουμ(οποιος κωδικος δεν ξεκινα απο 72). Επισης, μπορεις να διαλεξεις και Γενικη Διδακτικη(ελληνικο), δεν ξερω αν δινεται σε χειμερινο ή εαρινο, και συνεννοησου με την καθηγητρια αν μπορεις να το επιλεξεις, για σιγουρια.

Για δες και τον Πολιτισμο Πορτογαλιας , ειναι καινουργιο και δεν ξερω στα σιγουρα, πολυ καλη η καθηγητρια αλλα λιγο αυστηρουλα, αλλα αν το κανει στα ελληνικα γιατι οχι.

(Μην ανησυχεις και εγω με επιπεδο inicial ξεκινησα, εχει πολλες δυσκολιες αλλα το προγραμμα σας ειναι καλυτερο. Μπορεις να ξεκινησεις δινοντας λιγα μαθηματα και κυριως τα ελληνικα μεχρι να βελτιωσεις την γλωσσα την οποια μην αφησεις)
Άβαταρ μέλους
Felisa

Re: ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felisa » 03 Οκτ 2010, 22:19

Γεια σου Ελενα και καλωσόρισες!
Βλεπω στο προγραμμα σπουδων οτι μπορεις να διαλεξεις επιλογης στο α΄+ β΄εξαμηνο (για τα επομενα ετη μην αγχωνεσαι διοτι πιθανοτατα να γινουν αλλαγες)
Για κωδικο κ ονομα συνεννοησου με την γραμματεια (ακομα δεν αρχισαν οι εγγραφες γι αυτο και παλι μην αγχωνεσαι αλλα να ενημερωνεσαι)
Άβαταρ μέλους
Felisa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lefco » 04 Οκτ 2010, 14:56

Συμφωνώ κι εγώ... Πιστε'υω πως γενικά ότι κάνει ο Βάργκας θα σου είναι εύκολο.
Άβαταρ μέλους
Lefco
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cyanna » 04 Οκτ 2010, 21:48

thanks παιδια για τις απαντησεις!ελπιζω να μην τα βρω σκουρα :cool:
Άβαταρ μέλους
cyanna

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ovd99 » 09 Οκτ 2010, 11:07

καλημερα!
ειμαι και εγω πρωτοετης και λιγο μπερδεμενη με τα επιλογης μαθηματα. Να ρωτησω για να δω αν καταλαβα καλα: τα μαθηματα "υποχρεωτικά επιλογής" αλλα και τα "επιλογής" στο προγραμμα είναι μαζί. Αυτό τι σημαίνει; πόσα μαθήματα πρέπει να πάρουμε κατά την διάρκεια των εξαμήνων; Δηλαδή εγώ τώρα στο πρώτο πρέπει να μαζέψω 10 credits από τα επιλογής που μου προσφέρονται; μπορώ και λιγότερα ή και περισσότερα;Γιατί στο πρόγραμμα λέει τουλάχιστον 10 credits. αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δώσω 3 τα υποχρεωτικά και άλλα 3-4 επιλογής ;

έχω μπερδευτεί τελείως όπως μπορείτε να καταλάβετε!!!!
Άβαταρ μέλους
ovd99

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felisa » 11 Οκτ 2010, 13:54

Γιατι καλο μου εισαι μπερδεμενη? Λοιπον, ο Δροσος ειπε στην ενημερωση της παρασκευης οτι μπορουμε να παρουμε συνολο μεχρι 4 ελευθερης επιλογης (σε ολα τα ετη).
Οσο για το αν γινεται να δωσεις λιγοτερα ή περισσοτερα, μπορεις να δωσεις λιγοτερα επιλογης αν το θελεις, αν θελεις δεν δινεις και κανενα μαθημα γενικοτερα, μην ανησυχεις :cool: (μονο να θυμασαι οτι εχεις 6χρονια για να τελειωσεις :oops: )
Άβαταρ μέλους
Felisa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ovd99 » 11 Οκτ 2010, 16:42

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση ...
Δηλαδή πρέπει να πάρουμε 4 ελευθερης επιλογής κατα τη διάρκεια όλης της φοίτησης. σωστά; και για τα υποχρεωτικά επιλογής;; Με λίγα λόγια, τώρα στο α' εξάμηνο τι με συμβουλεύεις να κάνω; πόσα εκτός από τα υποχρεωτικά να πάρω; Θεωρώντας ότι θέλω να τελειώσω την σχολή όσο πιο σύντομα γίνεται...

χίλια συγνώμη για την ταλαιπωρία !!! :)
Άβαταρ μέλους
ovd99

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felisa » 13 Οκτ 2010, 18:11

Συμφωνα με τα φετινα δεδομενα παιρνεις 4 ελευθερης επιλογης, του χρονου ή του παραχρονου μπορει να αλλαξει αυτο το νουμερο (εννοειται πως οτι μαθημα περασεις δε σου διαγραφεται) γι αυτο :cool: . Απο την αλλη, αν δεν θελεις ελευθερης επιλογης μπορεις να τα αντικαταστησεις με υποχρεωτικα επιλογης(τουλαχιστον αυτο ισχυε μεχρι τωρα). Υποχρεωτικα επιλογης παιρνεις τοσα οσα να καλυψεις τις πιστωτικες μοναδες που λεει το προγραμμα (αν θελεις και περισσοτερα).

Μεσα στο μηνα αναμενεται ανακοινωση που θα λεει μεχρι ποσα μαθηματα μπορει να επιλεξει καποιος αναλογα με το εξαμηνο.

Το ενδεικτικο προγραμμα σπουδων σου προτεινει να παρεις 10Μ σε επιλογης(δηλ.2μαθηματα) τωρα αν η ανακοινωση λεει παραπανω, σκεψου το και αποφασισε εσυ αναλογα με αυτα που θελεις και μπορεις. Παντως, μπορεις να επιλεξεις οσα σου επιτρεπουν χωρις να εισαι υποχρεωμενη να πας να τα δωσεις :cool: .

(ελπιζω να προλαβεις να το διαβασεις και να μην χαθουν οι καταχωρησεις λογω του προβληματος που προεκυψε στο site)
Άβαταρ μέλους
Felisa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoi_ » 14 Οκτ 2010, 01:41

Γεια σας!

Και΄γω πρωτοετής και λίγο μπερδεμένη ως προς τα υποχρεωτικά μαθήματα επιλογής και το ποιά θα ήταν καλύτερο να παρακολουθήσω. Ως τώρα έχω παρακολουθήσει 2 (προκολομβιανοί και σύγχρονο ισπανικό πολιτισμό) και μου φάνηκε λίγο δύσκολο ως προς το να τα καταλάβω όλα και συγχρόνως να πρέπει να κρατώ σημειώσεις. Είναι φυσιολογικό; Το επίπεδο μου είναι intermedio αλλά και πάλι δυσκολεύτηκα και απογοητεύτηκα.
Το μάθημα των υπολογιστών θα το δηλώσω απ'ότι φαίνεται, κάποιο άλλο να προτείνετε εκτός απο πολιτισμό πορτογαλίας; Για την εξελικτική ψυχολογία τι λέτε;

Αν μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για τις ημερομηνίες των δηλώσεων (όταν αυτές βγούν) γιατί στο site της γραμματείας φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα καθώς τα links των ανακοινώσεων δεν ανοίγουν.

Συγνώμη αν κούρασα.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
zoi_

Σχολή/Τμήμα: Ισπανικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ovd99 » 14 Οκτ 2010, 09:01

Σ' ευχαριστώ πολύ Felisa, με βοήθησες αρκετά τουλάχιστον για την αρχή !!! :Ρ

Εγώ δεν έχω παρακολουθήσει κανένα υποχρεωτικό ακόμα... Σκέφτομαι για πορτογαλική γλώσσα Ι, νέες τεχνολογίες και ιστορία ισπανικής τέχνης. Κυρίως γιατί τετάρτη απόγευμα δεν μπορώ να βρίσκομαι στην σχολή...
Τι άποψη έχετε;;;;;;;

Ευχαριστώ πολύ !!!!!
Άβαταρ μέλους
ovd99

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lefco » 14 Οκτ 2010, 10:11

Πολιτισμός Πορτογαλίας, Πορτογαλική Γλώσσα Ι και Εξελικτική Ψυχολογία θα λογιστούν Ελεύθερες Επιλογές (τα 4 συνολικά μαθήματα σε όλα τα έτη).
Αντίθετα τα μαθήματα του Βάργκας Διαδίκτυο, Ισπανική Τέχνη και ο Σύγχρονος Ισπανοαμερικανικός Πολιτισμός του Δρόσου ειναι στα επιλεγόμενα της σχολής, δηλαδή σ' αυτά που θα πρέπει να μαζέψουμε τις 84 μονάδες.

Πάντως σημειώσεις Πορτογαλικών, Πολιτισμού Πορτογαλίας και Σύγχρονου Ισπανοαμερικανικού, θα με ενδιέφεραν, επειδή είμαι εκτός Αθήνας και σας ευχαριστώ προκαταβολικά :)
Άβαταρ μέλους
Lefco
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΘΗΝΑ » 26 Οκτ 2010, 11:20

Παιδια, τι θα λεγατε να γραψει οποιος γνωριζει, ποια μαθηματα επιλογης εχουν υποχρεωτικη εργασια, ωστε να δουμε τι μπορουμε να δηλωσουμε τωρα που πλησιαζουν οι μερες??
Π.χ στο μαθημα του Δροσου, Λαϊκες Παραδοσεις στην Ισπανια, η εργασια ειναι υποχρεωτικη..
Άβαταρ μέλους
ΑΘΗΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lefco » 26 Οκτ 2010, 15:27

Πολιτισμός Πορτογαλίας εργασία προαιρετική.
Μεθοδολογικά Ρεύματα Διδασκαλίας της Ισπανικής κατά τα φαινόμενα δεν έχουν.
Σύγχρονο Ισπανομαερικανικό Διήγημα, μάλλον έχει υποχρεωτική (έχει, απλά δεν ξέρω πόσο υποχρεωτική είναι).

Αυτά για τώρα, θα σας ενημερώσω και γι' άλλα αν μάθω
Άβαταρ μέλους
Lefco
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lefco » 26 Οκτ 2010, 17:39

Σύγχρονος Ισπανοαμερικανικός Πολιτισμός εργασία υποχρεωτική.
Άβαταρ μέλους
Lefco
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ovd99 » 29 Οκτ 2010, 16:27

καλησπερα.

οπως διαβασα εδω μεσα, δεν γινονται ακομα οι δηλωσεις των μαθηματων, ωστοσο ηθελα να ρωτησω κατι αν ξερει καποιος να με διαφωτισει. ειμαι πρωτοετης και μπαινοντας στο mystudies μου ανοιγουν τα "υποχρεωτικα" μαθηματα (χωρις κουτακι για να κανω την δηλωση εννοειται), ανοιγουν τα "γενικης επιλογης" αλλα τα "κατ επιλογην" μαθηματα δεν ανοιγουν, μου γραφει οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμα μαθηματα (παρατηρησα οτι και στα αλλα εξαμηνα το ιδιο συμβαινει) μηπως ξερει κανεις αν και τι σημαινει αυτο?

Ευχαριστω πολυ !!!
Άβαταρ μέλους
ovd99

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ισπανικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης