filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΠΡΟΟΔΟΙ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ισπανικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Sissi St., maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΠΡΟΟΔΟΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό La Caperucita Roja » 29 Οκτ 2010, 10:33

Παιδιά καλημέρα!

Μήπως γνωρίζετε κάτι γι'αυτό το θέμα; Είναι υποχρεωτικές οι΄πρόοδοι; και πώς λειτουργούν; Θα βγαίνει πρόγραμμα όπως στις εξεταστικές; Δεν έχω ιδέα για το θέμα!

Όποιος μπορεί να βοηθήσει...
Τελικά και τα πιο τρελλά όνειρα μπορούν να πραγματοποιηθούν!!!!
Άβαταρ μέλους
La Caperucita Roja

Ευχαριστώ: 0

Re: ΠΡΟΟΔΟΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felisa » 29 Οκτ 2010, 12:04

Ναι ρε παιδι μου, δεν μπορουν να βγαλουν μια ανακοινωση στη σχολη και στο σαιτ του τμηματος να ενημερωσουν?? Ελεος πια με αυτην την ανοργανωσια!!! Εχουμε κουραστει γενικοτερα να τρεχουμε για να μαθαινουμε βασικα πραγματα και ο ενας να λεει ετσι και ο αλλος γιουβετσι! Με μια ανακοινωση η ενημερωση θα ηταν επισημη και χωρις παρανοησεις! Βεβαια, υπαρχει και το εξης σκεπτικο οτι οποιος ενδιαφερεται ας ερχεται στα μαθηματα να ενημερωνεται-τα αντιποινα δηλ.-Ξανα ελεος! Να φανταστειτε οτι εγω ειμαι φανατικος οπαδος παρακολουθησης μαθηματων και παρολαυτα τρελαινομαι... :dizzy: :dizzy: :wtf:
“Dijo que el amor no da razón
Y sencillamente se instaló
En lo más hondo de mi corazón”
Άβαταρ μέλους
Felisa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lefco » 29 Οκτ 2010, 13:34

Δεν είμαι στην Αθήνα, αλλά απ' όσο έχω καταλάβει προόδους έχουν τα μαθήματα μόνο στα πρώτα έτη και ειδικά αυτά της Γλώσσας. Επιπλέον, κάθε καθηγητής -αυτό το ξέρω από τις άλλες σχολές που έχω τελειώσει- βάζει όσες προόδους νομίζει, ανά 3-4 ή στις μισές εβδομάδες, οπότε δε μπορεί να βγει ούτε ανακοίνωση, ούτε και επίσημο πρόγραμμα. Αν κάνω λάθος κάπου και ξέρεις κάποιος για προόδους πέραν των Γλωσσών I-IV και της Εισαγωγής στη Λογοτεχνία, ας μας πει.

Επιπλέον η Κρητικού και η Αλεξοπούλου "ανοιξαν χώρους" για τα μαθήματά τους στο eclass οπότε αν εγγραφείτε, θα σας έρχεται αυτόματα email ομάδικό μήνυμα, όπως πχ ότι στα Ισπανικά Ι από σήμερα χωρίστηκαν οι φοιτητές βάσει επωνύμου.
Άβαταρ μέλους
Lefco
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felisa » 29 Οκτ 2010, 14:37

Επισημο προγραμμα οχι αλλα μια ενημερωση αν ειναι υποχρεωτικες ναι, και οποτε ο καθηγητης εχει κατι στανταρτ και αποφασισμενο να βγαζει μια ανακοινωσουλα, απλο.
Ακουσα για τη Λουγο οτι θα βαλει τεστ πολυ συντομα στη γλωσσολογια και κατι αοριστα πραγματα οτι πιθανο να μετρησει στο βαθμο μονο αν βοηθαει να ανεβει ο βαθμος της εξεταστικης, δηλ. θα αποφασιζει ο φοιτητης αν θελει ή οχι και ποιο βαθμο απο τις προοδους αλλα και παλι χωρις να εχει καταλαβει 100% τι συμβαινει η φοιτητρια που μου το ειπε... :yo:
Μπραβο στη Κρητικου και την Αλεξοπουλου και στο Βαργκας βεβαιως που μπηκαν στ η-Ταξη :up:
Άβαταρ μέλους
Felisa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό La Caperucita Roja » 01 Νοέμ 2010, 09:06

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!

:cool:
Άβαταρ μέλους
La Caperucita Roja

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KALLIOPI VILARA » 15 Νοέμ 2010, 08:40

Αρχικά θα ήθελα να ζητήσω από τους χειριστές του σάιτ να ονομάσουν αυτήν την ενότητα Πρόοδοι-Εργασίες. Αυτό το ζητάω επειδή οι εργασίες έχουν θέση προόδου (σου δίνουν ποσοστό στο βαθμό του εξαμήνου, όπως και οι γραπτές πρόοδοι).
Επειδή κι εγώ εργάζομαι και δεν έχω δυνατότητα να παρακολουθώ θεωρώ χρέος μου να ενημερώσω όσους δεν έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθούν για τις εργασίες που έμαθα με μια μέρα που μπορεσα να παρακολουθήσω:
Αλεξοπουλου-Μεθοδολογικά ρεύματα: Περιμένει να δηλώσουμε τίτλο εργασίας που θα αναλάβουμε. Η εργασία θα έχει να κάνει με την παρουσίαση είτε μιας ενότητας είτε κάποιας σύγκρισης μεταξύ βιβλίων εκμάθησης ισπανικής σε σχέση με τη μεθοδολογία που χρησιμοποιεί. Θα είναι 5-6 σελίδες και θα παραδοθεί μέσα στον Ιανουάριο αλλά οπωσδήποτε πριν τις εξετάσεις.
Κρίδα-Ισπανική ποίηση: Εμαθα ότι ζήτησε ανάλυση ενός ποιήματος από Ισπανό ποιητή (οχι Λατίνο) επιλογής μας. Δεν ξέρω αλλες λεπτοπομέρειες. Η παράδοση της θα είναι μέσα στον Δεκέμβριο. Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο ας βοηθήσει.
Λούγκο-Πρακτική στην εκμαθηση ισπανικής: Την Παρασκευή είναι η τελευταία ημερομηνία για όσους θέλουν να δηλώσουν σχολείο που θα παρακολουθήσουν. Πάνω σε αυτές τις παρακολουθήσεις θα γίνει και η εργασία, με επιλογή από κάποια θέματα που έχει δώσει. Προηγουνται οι 4ου έτους και αν μείνουν σχολεία έπονται οι 3ου έτους.
Αυτά από μένα.
Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο γενικά από οποιοδήποτε μάθημα για οποιαδήποτε εργασία ή πρόοδο, θα βοηθούσε αφάνταστα (πχ θεωρία λογοτεχνίας)
Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
KALLIOPI VILARA

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lefco » 15 Νοέμ 2010, 18:15

Καλησπέρα,

λοιπόν ας συμπληρώσω όσα έγραψε η φίλη Καλλιόπη.

Κρίδα [Ποίηση και Πεζογραφία] όντως εδώ αναλύουμε από ένα απόσπασμα πεζογραφήματος ή ένα ποίημα ΜΕΧΡΙ 15 Δεκέμβρη. Αν κάποιος δεν το κάνει, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις, όπως με πληροφόρησαν.

Δρόσος [Λαικές Παραδόσεις Ισπανίας και Σύγχρονος Ισπανοαμερικανικός Πολιτισμός] εργασία με υποχρεωτική παρουσίαση για 3 μονάδες. Αν δεν την παρουσιάσει, δεν παίρνεις τις μονάδες καν. Στις Παραδόσεις σχέδόν έχει κλείσει η λίστα, στον Πολιτισμό δεν ξέρω ακριβώς, αλλά τα περιθώρια στενεύουν. Οι εργασίες όλων αποτελούν ύλη του μαθήματος για τις εξετάσεις.

Σοάρες [Πολιτισμός Πορτογαλίας] προαιρετική εργασία στα ελληνικά ή ισπανικά σε σχέση με την Πορτογαλία

Αλεξοπούλου [Κειμενικά Είδη] δοκίμιο argumentativo έκτασης 2-3 σελίδων με ελέυθερο θέμα το οποίο παραδίδεται πριν τις εξετάσεις. Κάπου όμως ακούστηκε ότι θέλει παρουσίαση, αληθεύει; Ας μας πει κάποιος!!

Μεθοδολογικά Ρεύματα εμένα η Αλεξοπούλου δε μ' άφησε να δηλώσω γιατί δεν έχω κάνει λέει Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία :( Επίσης αν ήξερα ότι μπορούσαμε να πάρουμε και το υποχρεωτικό της Λούγο, θα τελείωνα και γω φέτος γκρρρρρ...!!!
Άβαταρ μέλους
Lefco
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KALLIOPI VILARA » 22 Νοέμ 2010, 08:11

Ξέρει κανείς τίποτα αν έχει εργασία ή τι ζητά γενική η Παπαγεωργίου στο Μεθοδολογία επιστημονικής έρευνας και η Παυλάκη στο Σύγχρονο Ισπανοαμερικάνικο διήγημα;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
KALLIOPI VILARA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vale.red » 02 Δεκ 2010, 01:39

Μια απορια μονο... Στον Κριδα στη ποιηση ενα ποιημα [u]σιγουρα[/u] πρεπει να αναλυσουμε? γιατι εγω ακουσα για 3 :dfg:
Άβαταρ μέλους
vale.red

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό La Caperucita Roja » 02 Δεκ 2010, 09:02

Εμένα στο τηλέφωνο μου είπε για ενα ποίημα. Δεν μου ανέφερε για περισσότερα, το μόνο που μου είπε ότι θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και το ποίημα μέσα στην εργασία και όλα μαζί (ανάλυση και ποίημα)να μην ξεπερνούν τις 10 σελίδες. Αν κάποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας μας το πεί!

Και αν είναι 3 ποιήματα θα πρέπει να είναι το ίδιου ποιητή προφανώς γιατί αν όχι θα πρέπει να αναφέρεις εκ νέου την περίοδο στην οποία ανήκει, βιογραφία κτλ... Μήπως αυτός που το άκουσε μπερδεύτηκε με το ότι η εργασία πιάνει μέχρι 3 μονάδες;;;
Άβαταρ μέλους
La Caperucita Roja

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Felisa » 02 Δεκ 2010, 12:22

και εμένα μου ειπε μια κοπελα οτι πρέπει να κανουν αναλυση ενος ποιηματος γι αυτο το μάθημα. Μηπως θα ηταν καλο να του κανεις μια ερωτηση μεσω μειλ, λεμε τωρα.
Άβαταρ μέλους
Felisa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vale.red » 02 Δεκ 2010, 12:45

Οκ σας ευχαριστω παρα πολυ και τις δυο La Caperucita Roja κ Felisa... για να λετε και οι δυο οτι 1 ποιημα ειναι και εφοσον η La Caperucita Roja μιλησε με τον ιδιο τον Κριδα τοτε 1 ποιημα θα κανουμε :tease:

:thxx:
:study:
Άβαταρ μέλους
vale.red

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Linaki_Grecia » 09 Δεκ 2010, 20:05

Στην Αλεξοπούλου Ισπανική Γλώσσα 3 πόσες προόδους θα έχουμε?
Δεν πήγα στην πρώτη πρόοδο άρα πόσο θα πρέπει να γράψω στις άλλες (αν υπάρχουν)?
Άβαταρ μέλους
Linaki_Grecia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KALLIOPI VILARA » 07 Ιαν 2011, 17:32

Γειά σε όλους και χρόνια πολλά. Ξέρει κανείς πότε πρέπει να δώσουμε την εργασία της Αλεξοπούλου στα κειμενικά είδη, για το δοκίμιο argumentantivo; Την ημέρα των εξετάσεων ή πιο πριν στο γραφείο της ή στο μάθημά της;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
KALLIOPI VILARA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό antigone » 12 Ιαν 2011, 22:32

KALLIOPI VILARA έγραψε:Γειά σε όλους και χρόνια πολλά. Ξέρει κανείς πότε πρέπει να δώσουμε την εργασία της Αλεξοπούλου στα κειμενικά είδη, για το δοκίμιο argumentantivo; Την ημέρα των εξετάσεων ή πιο πριν στο γραφείο της ή στο μάθημά της;
Ευχαριστώ

έπρεπε να της την δώσουμε μέχρι τις 15 Δεκεμβρη. Μέχρι το τέλος του εξαμήνου θα πρέπει να την παρουσιάσουμε στην τάξη. Στείλε της όμως κανένα mail μήπως και σε αφήσει να την δώσεις. :goodluck:
Άβαταρ μέλους
antigone

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KALLIOPI VILARA » 13 Ιαν 2011, 08:10

Σε ευχαριστώ πολύ!!
Άβαταρ μέλους
KALLIOPI VILARA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lucia » 03 Μαρ 2011, 15:57

ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ 2011
1)Προοδο θα βαλει η Αλεξοπουλου στο υποχρεωτικο του ΣΤ' Εφαρμοσμενη Γλωσσολογια, οταν θα εχουμε καλυψει το 1/3 της υλης περιπου ισως και παραπανω (μετα απο 4 μαθηματα, θα προσπαθησει για πριν το Πασχα αλλα ισως να γινει και μετα) και η οποια θα πιανει το 30% της τελικης βαθμολογιας. Επισης θα βαλει portfolio το οποιο ειναι ... απ τα λιγα που καταλαβα, να κραταμε ενα ντοσιε με τις σημειωσεις που κραταμε στο μαθημα, συν τι προετοιμασια κανουμε για το επομενο μαθημα (να ψαχνομαστε μεσω ιντερνετ και βιβλιογραφιας γενικα). Το portfolio αυτο θα το ελεγχει κατα καιρους σε εμας που θα παρακολουθουμε. Θα πιανει 10%.
Τελικη εξεταση -στην οποια φυσικα θα ειναι ολα στην υλη, και το 1/3 της προοδου και τα υπολοιπα ως το τελος της υλης- θα πιανει 60%.
Το portfolio δεν ειναι υποχρεωτικο, ειναι για οποιον θελει το Αριστα 10
Η προοδος, απ τη αλλη, ειναι υποχρεωτικη, αλλα μιας και δεν μπορει να κυνηγαει τον καθενα οπως ειπε χαρακτηριστικα, οποιος δεν την κανει και ερθει μονο στη τελικη εξεταση θα εχει ως ανωτατο βαθμο το 7 (το αριστα του δηλαδη θα ειναι το 7).

αυτα. Εργασια δεν εχει.

2) Ισπανικος Πολιτισμος Κριδα
Προοδος η οποια θα πιανει το 30% περιπου στα μισα της υλης (κεφ. 1 εως 6 απ το χαρτι που μοιραζει στο πρωτο μαθημα)
και Τελικη εξεταση 70%, ολη η υλη απο 1 εως 13
Εργασια δεν εχει
Άβαταρ μέλους
lucia

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό KALLIOPI VILARA » 04 Μαρ 2011, 07:11

Μπράβο Lucia. Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!
Άβαταρ μέλους
KALLIOPI VILARA

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lefco » 04 Μαρ 2011, 15:13

Θα τρελαθούμε;
Δηλαδή δε μετράνε οι γνώσεις πλέον αλλά το πόσο πας και παρακολουθεις, ανεξάρτητα από το αν δουλεύεις;
Άβαταρ μέλους
Lefco
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό carmencita » 05 Μαρ 2011, 12:27

Σε περίπτωση που δεν πάει κάποιος να δωσει το μαθημα στην εξεταστική, ούτε στις προόδους, το Σεπτέμβρη θα μετρησει μονο η εξεταση για το βαθμό ή πάλι θα βαθμολογηθεί με αριστα το 6 ή ο 7; Ελπίζω το 1ο! Όποιος γνωριζει ποια μαθηματα ΔΕΝ εχουν προοδο και παρακολουθηση ας μας διαφωτισει!
Άβαταρ μέλους
carmencita

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Ισπανικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες