filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Δώστε (σημειώσεις) και σώστε! :book: :lola:

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό annagennad » 27 Μαρ 2017, 12:10

καλησπέρα παιδιά. σκεφτομαι να δώσω για το μεταπτυχιακό γλωσσολογίας του Κοραής. Τα συγγράμματα είναι υπεραρκετά, είναι απαραίτητο να διαβαστουν όλα ή πιστεύετε πως επαρκούν κάποια από αυτά; ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
annagennad

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chestnut » 27 Μαρ 2017, 17:44

Γνωρίζει κανείς γιατί δεν έχουν ανεβάσει τη βιβλιογραφία για τα βυζαντινά και, αν ναι, πότε σκοπεύουν να το κάνουν; :bangin:
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
chestnut

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 27 Μαρ 2017, 21:37

Δε νομίζω ότι αναρτάται προτεινόμενη βιβλιογραφία για τις εξετάσεις στο Βυζαντινό. :tease: Πέρυσι και πρόπερσι δεν είχε αναρτηθεί πάντως.
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 66

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό chestnut » 28 Μαρ 2017, 15:33

Μέχρι την ανάρτηση της ύλης για την περίοδο 2017-2018 υπήρχε προτεινόμενη βιβλιογραφία σε διαφορετικό, όμως, σύνδεσμο.
Άβαταρ μέλους
chestnut

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zalvian » 28 Μαρ 2017, 17:37

eldr έγραψε:Γειά σας παιδιά! Χρειάζομαι βοήθεια κυρίως απο όσους προετοιμάζονται για τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού "Διδαδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας". Στη γενική γλωσσολογία, όπουτ ζητά τι είναι γλώσα (ορισμός) μπορείτε να μου πείτε ποιόν απο όλους τους ορισμούς θέλει να γράψουμε? Έχω βρεί ένα σωρό απο διάφορους γλωσσολόγους και ειλικρινά νιώθω πελαγωμένη..... Όποιος ξέρει ας βοηθήσει!
Ευχαρισώ πολύ!

eldr, προσωπικά τα βιβλία στα οποία βασίζω,κυρίως,τη μελέτη μου (για τη γενική γλωσσολογία) είναι των Fromkin-Rodman-Hyams και του Δ.Γούτσου και τα ζητήματα θεωρίας προσπαθώ να τα προσεγγίζω περισσότερο συνδυαστικά. Παρόλα αυτά,επειδή καταλαβαίνω ότι η απάντησή μου ενδεχομένως να μη σε καλύψει,σου έχω στείλει σε μήνυμα δύο συνδέσμους,όπου μπορείς να βρεις βοηθητικό υλικό σχετικά με εισαγωγικά-θεωρητικά ζητήματα γλωσσολογίας.

Καλή συνέχεια στο διάβασμά σου και εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
Άβαταρ μέλους
Zalvian

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Homer5 » 10 Σεπ 2017, 12:45

Καλησπέρα σε όλη την παρέα :lola: Σκέφτομαι του χρόνου να δώσω για το μεταπτυχιακό των Λατινικών, αλλά με αγχώνει η ιδέα του άγνωστου κειμένου. Φοβάμαι ότι μπορεί να μην καταφέρω να ανταποκριθώ, αν και το έχω με τα λατινικά. Μήπως θα μπορούσε κάποιο άτομο να δώσει καμιά συμβουλή; :thxx: :friends:
Άβαταρ μέλους
Homer5

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κρονίδης 13 » 05 Νοέμ 2017, 23:31

Παιδιά ξέρει κανένας σας τι γίνεται με το περιβόητο νομοσχέδιο για την επανίδρυση των μεταπτυχιακών;Λένε ότι η φετινή χρονιά θα είναι μεταβατική και μετά θα υπάρξει αλλαγή.Τι σημαίνουν αυτά;Μήπως ανοίγει ο δρόμος για δίδακτρα;Έχετε ακούσει τίποτα;
Άβαταρ μέλους
Κρονίδης 13

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες