filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Γνώμες για τους Καθηγητές και τον τρόπο Διδασκαλίας για τους Φοιτητές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sir Nicolas...:) » 31 Αύγ 2014, 02:26

joanne manol έγραψε:Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για τη Γεωργακοπουλου στο σεμινάριο λατινικων Ζ'εξαμηνου;

Kαλησπέρα,

αν και όλοι θα σε παροτρύνουν να μην επιλέξεις το σεμινάριό της, εγώ θα σου πω το αντίθετο. Κατ' αρχήν πέραν του ότι το αντικείμενο φέτος (Μήδεια του Σενέκα, αν δεν κάνω λάθος) είναι τρομερά ενδιαφέρον (η σπουδαιότερη λατινική τραγωδία), η καθηγήτρια είναι πολύ επαγγελματίας, συνεργάσιμη και συνεπής. Να σε προειδοποιήσω, βέβαια, πως το μάτι γυαλίζει λίγο και η λέξη διάλειμμα είναι άγνωστη στο λεξιλόγιό της, αλλά θα διαπιστώσεις ότι οι απαιτήσεις της είναι ρεαλιστικές. Είναι αυστηρή στο χρονικό περιθώριο που δίνει για την περαίωση της εργασίας, όμως είναι μια χαρά εφικτή. Και το σημαντικότερο.... Το θέμα είναι καταπληκτικό!! Καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις! :happy:
Άβαταρ μέλους
sir Nicolas...:)

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosalia » 31 Αύγ 2014, 02:30

Η εργασία γνωρίζεις πόσες σελίδες θα πρέπει να είναι; Και φαντάζομαι ότι δε θα υπάρχει γραπτή εξέταση, σωστά; Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από rosalia και 31 Αύγ 2014, 13:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
rosalia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanne manol » 31 Αύγ 2014, 08:50

Σ'ευχαριστώ πολύ sir Nicolas!
Άβαταρ μέλους
joanne manol

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanne manol » 14 Σεπ 2014, 00:03

Παιδια ανάμεσα σε Ελεγεία και Ρητορεία με Γεωργακοπουλου τι μου προτείνετε ;
Άβαταρ μέλους
joanne manol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 14 Σεπ 2014, 15:56

Ελεγεία!!! Καταπληκτικό μάθημα..!!! :cool:
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 14 Σεπ 2014, 15:59

Συμφωνώ. Επίσης, στη ρητορεία βάζει στην ύλη όλο τον λόγο για μετάφραση και είναι πολλές παράγραφοι...
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanne manol » 19 Σεπ 2014, 17:06

Ευχαριστω πολυ ! :)
Άβαταρ μέλους
joanne manol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό joanne manol » 19 Σεπ 2014, 17:06

Ευχαριστω πολυ ! :)
Άβαταρ μέλους
joanne manol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ..Natalie.. » 22 Σεπ 2014, 20:44

Παιδιά ανάμεσα σε νεοελληνική λογοτεχνία 20ου Ι με Ντουνιά και νεοελληνική λογοτεχνία 20ου ΙΙ με Σταυροπούλου τι προτείνετε; Πώς είναι σαν καθηγήτριες και πώς είναι γενικά το μάθημά τους;
Τελευταία επεξεργασία από ..Natalie.. και 24 Σεπ 2014, 14:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
..Natalie..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό georgiaz » 24 Σεπ 2014, 14:08

Η Ιωακειμίδου γνωρίζετε τι ακριβώς κάνει;; είναι θεωρητικό το μάθημα ή κάνει και κείμενα;; Έχει μεγάλη ύλη;; βάζει βαθμούς;;
Άβαταρ μέλους
georgiaz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ellylon » 24 Σεπ 2014, 17:30

Γεια σας. Θέλω και γω με τη σειρά μου να ρωτήσω ποια γνώμη έχετε για Ξούρια (ΝΕΛ 18ου), Ρώτα (ΝΕΛ 20ου VI), Λεντάρη (Διγενή) , Σταυροπούλου και Ντουνιά. Ποια από αυτά θα μπορούσα να επιλέξω (χωρίς να έχω τη δυνατ'οτητα παρακολούθησης :confused: λόγω εργασίας) και να περάσω και με έναν ικανοποιητικό βαθμό;
Οποια βοήθεια πολύτιμη :thxx:
Άβαταρ μέλους
ellylon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristis » 24 Σεπ 2014, 17:40

Γεια σας,
Ποια είναι η γνώμη σας για Μποτίνη και Μακρυγιάννη;
Άβαταρ μέλους
xristis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 24 Σεπ 2014, 17:57

ellylon έγραψε:Γεια σας. Θέλω και γω με τη σειρά μου να ρωτήσω ποια γνώμη έχετε για Ξούρια (ΝΕΛ 18ου), Ρώτα (ΝΕΛ 20ου VI), Λεντάρη (Διγενή) , Σταυροπούλου και Ντουνιά. Ποια από αυτά θα μπορούσα να επιλέξω (χωρίς να έχω τη δυνατ'οτητα παρακολούθησης :confused: λόγω εργασίας) και να περάσω και με έναν ικανοποιητικό βαθμό;

Ρώτα αμα εχεις καλες σημειωσεις την περνάς και χωρις παρακολουθηση, ειναι κρίμα όμως να χάσεις το μάθημα της γιατι ειναι καταπληκτικό. Το συγκεκριμένο μάθημα για το οποίο ρωτας ειναι το πιο απαιτητικό της και μπορει να δυσκολευτεις λίγο γιατι απαιτει και αναγνωση βιβλίου το οποίο δεν ειναι ευκολο. Βαθμό θα σου βάλει όμως μόνο αν δει ότι το'χεις πιάσει το νόημα και αν δεν παρακολουθεις, δεν ειναι σιγουρο οτι θα το πιασεις.

Η Λεντάρη εχει φημη ότι κόβει, με καλές σημειωσεις όμως και πολύ διαβασμα προφανως και περνάς-πρόσεξε γιατι βαζει και μεταφραση του μεσαιωνικού κειμενου.

xristis έγραψε:Γεια σας,
Ποια είναι η γνώμη σας για Μποτίνη και Μακρυγιάννη;

Ο Μποτίνης καταρχάς ειναι καθηγητης που δεν τον βρισκεις ποτε στο γραφειο του. Περαν τουτου, εγω που τον ειχα σε εργασια μου έβαλε...5. Σε γραπτο μαθημα που ειχα παει πιο παλια ειχα παει μετρια διαβασμενη και με περασε με εναν μετριο βαθμο. Γενικά το μάθημά του μου ειχε φανει μετριότατο.

Η Μακρυγιαννη ειναι συνεργασιμη ως καθηγητρια, αν εισαι διαβασμενος τα θεματά της ειναι μια χαρά. Στην Ιλιάδα που την ειχα μου αρεσε πολύ το μάθημά της, στη λυρική όμως που την ειχα προπερσι μου φανηκε ΧΑΛΙΑ. Το παρακολουθησα ξανα περισυ με Βερτουδάκη και επιβεβαιωθηκε η άποψή μου ότι το ειχε διδάξει (η Μακρυγιαννη) χαοτικά και απωθητικά. Απ΄ότι κατάλαβα το διδασκε πριν απο πολλά χρονια και μάλλον ηρθε σε μας με τις παλιες σημειωσεις της :p . Μπορει φετος να ειναι καλυτερη. Τα θεματα και της λυρικής ηταν νορμάλ.
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ellylon » 24 Σεπ 2014, 18:04

mpriki έγραψε:Ρώτα αμα εχεις καλες σημειωσεις την περνάς και χωρις παρακολουθηση, ειναι κρίμα όμως να χάσεις το μάθημα της γιατι ειναι καταπληκτικό. Το συγκεκριμένο μάθημα για το οποίο ρωτας ειναι το πιο απαιτητικό της και μπορει να δυσκολευτεις λίγο γιατι απαιτει και αναγνωση βιβλίου το οποίο δεν ειναι ευκολο. Βαθμό θα σου βάλει όμως μόνο αν δει ότι το'χεις πιάσει το νόημα και αν δεν παρακολουθεις, δεν ειναι σιγουρο οτι θα το πιασεις.

Η Λεντάρη εχει φημη ότι κόβει, με καλές σημειωσεις όμως και πολύ διαβασμα προφανως και περνάς-πρόσεξε γιατι βαζει και μεταφραση του μεσαιωνικού κειμενου.

Η Μακρυγιαννη ειναι συνεργασιμη ως καθηγητρια, αν εισαι διαβασμενος τα θεματά της ειναι μια χαρά. Στην Ιλιάδα που την ειχα μου αρεσε πολύ το μάθημά της, στη λυρική όμως που την ειχα προπερσι μου φανηκε ΧΑΛΙΑ. Το παρακολουθησα ξανα περισυ με Βερτουδάκη και επιβεβαιωθηκε η άποψή μου ότι το ειχε διδάξει (η Μακρυγιαννη) χαοτικά και απωθητικά. Απ΄ότι κατάλαβα το διδασκε πριν απο πολλά χρονια και μάλλον ηρθε σε μας με τις παλιες σημειωσεις της :p . Μπορει φετος να ειναι καλυτερη. Τα θεματα και της λυρικής ηταν νορμάλ.

Kατάλαβα... :confused: Για Ρώτα έχω σκοπό να διαβάσω το βιβλίο, αλλά δυστυχώς η παρακολούθηση μου είναι αδύνατη.. Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ πάρα πολύ, θα δω τι θα κάνω. :thxx:

Τώρα που αναφέρθηκε κι η Μακρυγιάννη.. Λυρική ποίηση κάνει στο κλασικό και φέτος. Αυτή να την επιχειρήσω;
Άβαταρ μέλους
ellylon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 24 Σεπ 2014, 18:08

Ναι, με καλές σημειωσεις την περνάς τη Μακρυγιαννη, ειναι καθαρά θέμα διαβάσματος! Γενικά ειναι απο τους πιο νορμάλ καθηγητές των αρχαιων.
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xristis » 24 Σεπ 2014, 18:36

Ο Μποτίνης γενικά βάζει μόνο εργασίες;Δεν διεξάγονται εξετάσεις στο μάθημά του;
Άβαταρ μέλους
xristis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό cyan blue » 24 Σεπ 2014, 18:48

ellylon έγραψε:Γεια σας. Θέλω και γω με τη σειρά μου να ρωτήσω ποια γνώμη έχετε για Ξούρια (ΝΕΛ 18ου), Ρώτα (ΝΕΛ 20ου VI), Λεντάρη (Διγενή) , Σταυροπούλου και Ντουνιά. Ποια από αυτά θα μπορούσα να επιλέξω (χωρίς να έχω τη δυνατ'οτητα παρακολούθησης :confused: λόγω εργασίας) και να περάσω και με έναν ικανοποιητικό βαθμό;

Ο Ξούριας είναι πάρα πολύ καλός καθηγητής και σε σχέση με τη Λεντάρη πιστεύω ότι κάνει πολύ πιο ενδιαφέρον μάθημα. Και οι δύο δεν έχουν θέμα και θα σου βάλουν ψηλό βαθμό, με την προϋπόθεση φυσικά ότι θα πας διαβασμένος/η. Δε θα λεγα ότι είναι απαραίτητη η παρακολούθηση ούτε για τον Ξούρια, ούτε για τη Λεντάρη οπότε αυτό σε βολεύει. Εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις με βάση την περίοδο που σε ενδιαφέρει περισσότερο, εγώ ας πούμε θα προτιμούσα να κάνω Διγενή από το Ερώτος αποτελέσματα ή τη Βοσπορομαχία του 18ου αιώνα. Για τους άλλους καθηγητές δε μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατι δεν τους είχα, ακούω όμως γενικά πολύ καλά λόγια για τη Ρώτα.
Όσο πιο μακρύ είναι ένα αδιέξοδο, τόσο πιο πολύ μοιάζει με δρόμο.
Mikhail Turovsky
Άβαταρ μέλους
cyan blue

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Distinctive » 24 Σεπ 2014, 18:56

Γεια σας! Τι γνώμη έχετε για την κ. Κουμιώτου και τον κ. Λεντάκη; Είμαι από το αρχαιολογικό και επειδή χρωστάω τα αρχαία, είδα στο πρόγραμμα ότι φέτος θα έχω τους συγκεκριμένους καθηγητές! Κάθε άποψη δεκτή...!!
:thxx: :thxx: :thxx:
Spoiler:

Curiosity killed the
cat :tease:
Άβαταρ μέλους
Distinctive
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Ιστορία, Αρχαιολογία & Ιστορία της Τέχνης ΕΚΠΑ
Φύλο: ♀ female

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ellylon » 24 Σεπ 2014, 18:57

Koυμιώτου :respect: :respect: :respect:
Κι ο Λεντάκης καλός είναι, αλλά προσωπικά δεν τον προτιμώ λόγω της εμμονής που έχει με τη μετάφραση
Άβαταρ μέλους
ellylon

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 24 Σεπ 2014, 19:03

Γειάααααααα σας παιδιά.... :woohoo: :peace:
είμαι δεύτερο έτος γλωσσολογικό... :up:
σχετικά με τα μαθήματα επιλογής τι μου προτείνετε????? λογοτεχνία 20ου με Ρώτα ή λογοτεχνία 18ου με Ξούρια???? επίσης έπος με Καραμαλέγκου ή αρχαία ιστορία με Μπιργάλια???? :confused: απαντήστε μου με βάση πού είναι πιο εύκολο να γράψω μεγάλους βαθμούς... :happy: ευχαριστώ εκ των προτέρων.... :thxx:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες