filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Γνώμες για τους Καθηγητές και τον τρόπο Διδασκαλίας για τους Φοιτητές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosoula » 09 Ιούλ 2015, 10:46

Καλημέρα παιδιά! Ποια είναι τα 2 ευκολότερα ανάμεσα στα 3: ΚΦΝ10 ΣΤ' με Καρπουζου, ΚΦΝ12 Ζ' με Ντουνια και ΚΦΝ16 με Αγαθο; Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
rosoula

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό R2009 » 07 Αύγ 2015, 08:06

Αγάθος δαγκωτό.
Άβαταρ μέλους
R2009

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vas30 » 01 Σεπ 2015, 00:44

Ο κυριος Βερτουδακης είναι πάρα πολύ καλός καθηγητής. Κάνει πολύ ενδιαφέρον μάθημα που σε συνεπαίρνει και είναι ιδιαίτερα αγαπητός. Εξαιρετική ειναι και η κυρια Μακρυγιαννη, με απίστευτες γνώσεις, ευχάριστο τρόπο μετάδοσής τους, απαιτητικότητα που όμως μας οδηγεί στο να αποκτούμε με πιο ουσιαστικό τρόπο τη γνώση, ενθουσιασμό, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για εναν καθηγητή, έτσι ώστε να καταστήσει το μάθημά του ενδιαφερον και στους φοιτητες του. Από τους καλύτερους καθηγητες του τμηματος μας (όπως και ο κύριος Βερτουδάκης). Και καμιά φορά όταν ανοίγει διάφορες παρενθέσεις στο μάθημα (όχι πολύ συχνά βέβαια), δίνει πολύ ωραίες συμβουλές, κάτι που την κάνει ακόμη πιο συμπαθητική. Αν την έχετε σε μάθημα επιλογής και έχετε όρεξη για δουλειά, να την προτιμήσετε.
Άβαταρ μέλους
vas30

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό GLS » 03 Σεπ 2015, 21:12

Ποια είναι η γνώμη σας για την κυρία Παπαϊωάννου ?
Άβαταρ μέλους
GLS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nat:) » 03 Σεπ 2015, 22:20

GLS έγραψε:Ποια είναι η γνώμη σας για την κυρία Παπαϊωάννου ?

Αν διαβάσεις εδώ γενικά στο φόρουμ θα δεις κάποια μη κολακευτικά σχόλια για την αυστηρότητά της, για το ότι κόβει φοιτητές κλπ.
Προσωπικά διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως.
Την είχα σε δύο μαθήματα. Εισαγωγή στη Λατινική Φιλολογία και Μυθολογία. Θέλει παρακολούθηση, καθώς βασίζεται στις σημειώσεις της (κατί το οποίο δηλώνει και η ίδια με αρκετά ψαρωτικό τρόπο). Εάν παρακολουθήσεις, διαβάσεις κι έχεις γνώση του εκάστοτε αντικειμένου, όχι παπαγαλία, αλλά να μπορείς να συνδέσεις τα διάφορα κομμάτια των παραδόσεων μεταξύ τους (κάτι που κάνει και η ίδια σε αδρές γραμμές στις παραδόσεις της) δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Spoiler:
Ήθελα εδώ και καιρό να γράψω αντίθετα στις απόψεις των συμφοιτητών οι οποίοι τη χαρακτηρίζουν ως "κόφτρα". Τα μαθήματά της τα διάβασα με προσοχή (περισσότερο από το συνηθισμένο, βέβαια, αλλά χωρίς να νιώθω ότι κουράζομαι υπερβολικά) και μάλιστα πέρασα με άριστα. Αν επομένως σε έχουν αγχώσει τυχόν άλλες δημοσιεύσεις, η συμβουλή μου είναι να μην τους δίνεις και τόση σημασία. :peace2:
Vous n' avez pas des os en verre.
Vous pouvez vous cogner à la vie.
Si vous laissez passer cette chance alors,
avec le temps,
c' est votre coeur qui va devenir aussi sec et cassant que mon squelette.
Άβαταρ μέλους
Nat:)
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κλασικό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό constantior » 15 Σεπ 2015, 18:27

Παιδιά, ποια είναι η γνώμη σας για την κυρία Γεωργακοπουλου; Σκέφτομαι να την πάρω στο σεμινάριο του ζ' εξαμήνου και, αν κάποιος την είχε παλιότερα επιλέξει, θα ήθελα να μου πει πώς λειτουργεί, αν το σεμινάριο είναι δύσκολο, και γενικώς αν είναι υπερβολικά απαιτητική :peace: :peace: :peace:.
Άβαταρ μέλους
constantior

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (κλασικό)
Φύλο: αειθαλές
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 16 Σεπ 2015, 08:30

constantior έγραψε:Παιδιά, ποια είναι η γνώμη σας για την κυρία Γεωργακοπουλου; Σκέφτομαι να την πάρω στο σεμινάριο του ζ' εξαμήνου και, αν κάποιος την είχε παλιότερα επιλέξει, θα ήθελα να μου πει πώς λειτουργεί, αν το σεμινάριο είναι δύσκολο, και γενικώς αν είναι υπερβολικά απαιτητική :peace: :peace: :peace:.

Πάντα η πρώτη εντύπωση από Γεωργακοπούλου είναι ότι κάτι δεν πάει καλά. Έχει κάποια κολλήματα γενικά, αλλά ούτε παράλογες απαιτήσεις έχει ούτε τσιγγουνεύεται βαθμό στις εξετάσεις.
Κάνει σίγουρα πολύ ενδιαφέρον μάθημα -ίσως μερικές φορές κουραστικό.
Στο σεμινάριο δεν ξέρω πώς είναι, ωστόσο έχω ακούσει από άλλους που την είχαν σε σεμινάριο μόνο θετικές εντυπώσεις :peace2:
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό constantior » 16 Σεπ 2015, 15:11

Σε ευχαριστώ panos91
:thxx:
Άβαταρ μέλους
constantior

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (κλασικό)
Φύλο: αειθαλές
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Royal » 22 Σεπ 2015, 13:25

Καλησπέρα παιδιά και καλή σεζόν. Χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει... Θα ήθελα πληροφορίες για μια λίστα καθηγητών γιατί παρατήρησα και πολλά ονόματα φέτος που δεν είχα ξαναδεί στον δρόμο μου... Κυρίως όσον αφορά αν το μάθημα χρειάζεται παρακολούθηση, τρόπο βαθμολόγησης, εξέτασης κλπ... Σε λίγες μέρες θα είμαι επί πτυχίω κι επισήμως και πρέπει να βγάλω το πρόγραμμα παρακολούθησης.
-Χατζηλάμπρου Ροζαλία( Ηρόδοτος)
-Κάρλα (Αρχαικη Επικη Ποιηση)
-Ψωμά (Αρχαία Ιστορία Α')
-Φάκας (Ευρυπίδης)
-Κόλιας (Κειμένα Βίου και Πολιτισμού Βυζαντινών)
-Κουτσουλέλου-Μίχου (Κειμενογλωσσολογία)
-Χανή (Λογοτεχνία 20ου Ι.)

Επίσης ανάμεσα σε:- Ελληνιστική Ποίηση με Αργυροπούλου-Παπαδοπούλου και Θουκυδίδη με Βερτουδάκη τί προτείνετε;
-Αρχαία Ιστορία Β' με Ανεζίρη και Κλασική Αρχαιολογία με Βαλαβάνη και Κεφαλίδου?

Συγγνώμη αν έγινα κουραστική αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε... Σας ευχαριστώ πολύ.:)
Άβαταρ μέλους
Royal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elpep » 22 Σεπ 2015, 14:09

Royal έγραψε:Καλησπέρα παιδιά και καλή σεζόν. Χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω πελαγώσει... Θα ήθελα πληροφορίες για μια λίστα καθηγητών γιατί παρατήρησα και πολλά ονόματα φέτος που δεν είχα ξαναδεί στον δρόμο μου... Κυρίως όσον αφορά αν το μάθημα χρειάζεται παρακολούθηση, τρόπο βαθμολόγησης, εξέτασης κλπ... Σε λίγες μέρες θα είμαι επί πτυχίω κι επισήμως και πρέπει να βγάλω το πρόγραμμα παρακολούθησης.
-Χατζηλάμπρου Ροζαλία( Ηρόδοτος)
-Κάρλα (Αρχαικη Επικη Ποιηση)
-Ψωμά (Αρχαία Ιστορία Α')
-Φάκας (Ευρυπίδης)
-Κόλιας (Κειμένα Βίου και Πολιτισμού Βυζαντινών)
-Κουτσουλέλου-Μίχου (Κειμενογλωσσολογία)
-Χανή (Λογοτεχνία 20ου Ι.)

Επίσης ανάμεσα σε:- Ελληνιστική Ποίηση με Αργυροπούλου-Παπαδοπούλου και Θουκυδίδη με Βερτουδάκη τί προτείνετε;
-Αρχαία Ιστορία Β' με Ανεζίρη και Κλασική Αρχαιολογία με Βαλαβάνη και Κεφαλίδου?

Συγγνώμη αν έγινα κουραστική αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε... Σας ευχαριστώ πολύ.:)

Η Χατζηλάμπρου είναι πολύ καλή. Βάζει κυρίως ό,τι έχει πει στο αμφιθέατρο γι'αυτό χρειάζονται καλές σημειώσεις. Η ύλη της είναι λογική, βάζει τα sos και στη βαθμολογία της είναι επιεικής.
Για Ψωμά και Κόλια, δυστυχώς, δεν έχω άποψη.
Την Κάρλα δεν την είχα ποτέ, αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.
Για τους Φάκα και Χανή οι γνώμες διίστανται. Άλλοι λένε πως είναι μια χαρά, άλλοι λένε πως έχουν πολλά θέματα.
Για την Κουτσουλέλου δεν έχω και την καλύτερη γνώμη. Εμάς μας έκανε μορφολογία και το μάθημά της ήταν κάκιστο. Τα παραδείγματά της ήταν άστοχα και έπεφτε σε αντιφάσεις. Θα σου έλεγα να μην υποβάλλεις τον εαυτό σου στο μαρτύριο της παρακολούθησης. Η ύλη της δεν είναι μεγάλη, πάντως, και στη βαθμολογία της είναι δίκαιη.

Ο Βερτουδάκης είναι απλά τέλειος! Εξαιρετικός καθηγητής και άνθρωπος! Την Αργυροπούλου δεν την είχα ποτέ, αλλά έχω ακούσει και για εκείνη πολύ καλά λόγια.
Για την Ανεζίρη έχω ακούσει πολλά αρνητικά. Προσωπικά, όμως, έδωσα το μάθημά της χωρίς να την έχω παρακολουθήσει και με αξιοπρεπές διάβασμα έγραψα 9. Το αγόρι μου που διάβασε περισσότερο έγραψε 10.
Δυστυχώς, δεν ξέρω κάτι για Βαλαβάνη & Κεφαλίδου.
Άβαταρ μέλους
elpep

Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Royal » 22 Σεπ 2015, 14:50

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή και την πολύτιμη βοήθειά σου! Θα τα λάβω σοβαρά υπόψιν μου! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Royal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 22 Σεπ 2015, 17:10

Ο Φάκας, είναι αυστηρός. Θέλει σοβαρή και συνεπή παρακολούθηση, αλλά είναι εγγυημένο το καλό αποτέλεσμα αν παρακολουθείς σοβαρά. Να έχεις υπόψιν σου, ότι θέλει μόνο τις σημειώσεις του, τις οποίες θα πρέπει να γράφετε σε κάθε μάθημα, και είναι αρκετές σελίδες, δηλαδή θα πρέπει να γράφεις αρκετά και γρήγορα. Εμένα είναι από τους αγαπημένους μου, αλλά ξέρω ότι σε πολλούς δεν αρέσει.
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 22 Σεπ 2015, 23:17

-Κάρλα (Αρχαικη Επικη Ποιηση)= θα ελεγα ότι θελει παρακολουθηση, ο,τι πει θα το ζητήσει, το περνάς καπου και με βιβλιο αλλα για φουλ βαθμό καλύτερα να παρακολουθείς. Δίκαιη βαθμολόγηση θα ελεγα.
-Φάκας (Ευρυπίδης)= τι να λέμε τωρα, κι εγώ στην αρχη είχα ακουσει διαφορα και διαφορα.....τελικως παρακαλούσα για μαθημα με τον Φακα, θα τα πει τόσες φορές που θα τα μαθεις στο αμφιθέατρο, χρειάζεται και να σημειωνεις, λεει πολλά, θελει συγκέντρωση στο μαθημα του και δεν του αρεσει οταν οι φοιτητές κανουν σαν μικρά παιδιά. Μερικές φορές καταλαβαίνω τους άλλους φοιτητες που του τα χουν μαζεμενα, αλλα φταίνε κι αυτοί που δεν συμμορφώνονται. Τελοσπάντων εμένα μου άρεσε απίστευτα ότι μας τρέλαινε, πείτε ο,τι θελετε.
-Κόλιας (Κειμένα Βίου και Πολιτισμού)= άβυσσος η ψυχή του άνθρωπου....κακο δεν τον λες, ευχάριστος άνθρωπος, καπου τσιγκουνευεται τον βαθμό, αλλα με σκληρο διάβασμα, (στο λεω εγω εγγυημένα) και απόδειξη αυτου στις εξετάσεις, παίρνεις δεκαρακι! Άβυσσος λεω, γιατι στην χειμερινή εξεταστική ήθελε μονο σημειώσεις, και στην εξεταστική σεπτεμβρη του ίδιου έτους εξέτασε από βιβλιο κυρίως, δλδ τα θελει όλα. Στο μαθημα με εξόργιζε, να αντίθετος του Φακα, ο οποίος ρε παιδί μου θα πάρει μονοτερμα το μαθημα, θα τα λεει με την σειρα και ο,τι ειναι σχετικό. Ο Κόλιας δε, θα ξεκινήσει από το χ, θα πάει στο β, μετα στο κ, μετα πάλι στο χ, ένα αλλαλουμ μέχρι να φτάσει στο ω. Πολλές παρεκτροπές, άκυρες, αποσυντονιστικες, είνα που ειναι ελαφρύ το μαθημα, άμα το ελαφρύνει κι άλλο κοιμάσαι.....
-Χανή (Λογοτεχνία 20ου Ι.)= όντως περίπτωση καθηγήτριας....δεν ξερει κανένας τα κριτήρια βαθμολόγησης της στα ποιήματα δυστυχώς. Στην εξέταση πάντα βάζει μια ερώτηση βιβλίου, και μια των ποιημάτων που κάνατε στην αιθουσα. Επειδή δεν ήθελα να ρισκάρω τα ποιήματα, ειπα να γράψω του βιβλιου και πήρα άριστα, κι εκει ομως δεν γράφεις τα πάντα, θελει μονο ο,τι ζητά η ερώτηση. Πιστεύω οτι το λαθος των φοιτητών στην Χανη εκει έγκειται, στο οτι πανε να γράψουν όλο το βιβλίο, δεν το θελει όλο, προσεχείς τι ζητά και γράφεις. Πάντως κοφτρια δεν ειναι. Αν είναι μεταπολεμικοι ποιητές απόφυγε το, ειναι καταραμένο αντικειμενο, και ο Γαραντουδης που δίδασκε μεταπολεμικους, παροτι σούπερ καθηγητής, ακουγονται σχεδόν όμοια παράπονα από τους φοιτητες, παροτι πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικούς διδασκοντες
Θουκυδίδη με Βερτουδάκη= παρακολουθηση, ο,τι λεει, ο βαθμός εγγύηση.
Αρχαία Ιστορία Β' με Ανεζίρη και Κλασική Αρχαιολογία με Βαλαβάνη και Κεφαλίδου?= ο πονος για το νεοελληνικο τμήμα θα ελεγα, αίσχος και τα δυο
Τελευταία επεξεργασία από Κερέκη και 22 Σεπ 2015, 23:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene_19 » 23 Σεπ 2015, 17:16

καλυσπέρα, θα ηθελα τη γνωμη σας για την κυρια Γιόση. Φέτος θα διδαξει Ικετιδες στον Ευριπιδη.Κρινετε απαραιτητη την παρακολουθηση;;;
:study: :study:
Άβαταρ μέλους
irene_19

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 23 Σεπ 2015, 20:19

irene_19 έγραψε:καλυσπέρα, θα ηθελα τη γνωμη σας για την κυρια Γιόση. Φέτος θα διδαξει Ικετιδες στον Ευριπιδη.Κρινετε απαραιτητη την παρακολουθηση;;;
:study: :study:

Γιοση: πάντα παρακολούθηση και βιβλία.
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosalia » 24 Σεπ 2015, 00:39

Καλησπέρα! Γνωρίζετε ποιο είναι ευκολότερο ανάμεσα στο μάθημα του ΣΤ'με την Καρπουζου και του Η' με τον Αγαθο,για Κλασικό;
Άβαταρ μέλους
rosalia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene_19 » 24 Σεπ 2015, 09:57

Κερέκη, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!! :thxx: :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
irene_19

Ευχαριστώ: 5

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 24 Σεπ 2015, 10:00

Καρπούζου δε νομίζω πως περνάς, αν δεν παρακολουθείς, γιατί ειδικά οι αναλύσεις των κειμένων ειδικά που βάζει στις εξετάσεις, είναι ότι έχει πει στο μάθημα. Αγάθο, αν διαβάσεις το βιβλίο, και βγάλεις και κάποια πράγματα εκείνη τη στιγμή από το κείμενο, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες. Αν και δεν είναι και τα δύο εξαιρετικά δύσκολα μαθήματα, θεωρώ πως και τα δύο απαιτούν παρακολούθηση για πλήρη κατανόηση και καλό βαθμό. Από εκεί και πέρα ισχύουν αυτά που είπα στην αρχή. Είναι πάντως και οι δύο πολύ καλοί!
Τελευταία επεξεργασία από Dark fairy και 24 Σεπ 2015, 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosalia » 24 Σεπ 2015, 10:31

Αυτό ισχύει και φέτος που ο Αγαθος αλλαξε βιβλίο και ύλη;Έτσι άκουσα. Ευχαριστώ πολύ!!!
Άβαταρ μέλους
rosalia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 24 Σεπ 2015, 10:45

Νομίζω πως ναι, γιατί και oι δύο ύλες αναφέρονται στη γενιά του 30, απλά με άλλο βιβλίο, αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που το έδωσε φέτος!
Τελευταία επεξεργασία από Dark fairy και 24 Σεπ 2015, 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης