filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Γνώμες για τους Καθηγητές και τον τρόπο Διδασκαλίας για τους Φοιτητές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kate.lr » 24 Σεπ 2015, 14:32

Καλησπέρα παιδιά! Να σας ρωτήσω, ανάμεσα σε:
-Ελεγεία με Γεωργακοπούλου
-Κατάκτηση- Διδασκαλία 2ης γλώσσας με Ιακώβου
-Νεώτερη Ελληνική Ιστορία με Πλουμίδη

και ανάμεσα σε
-Βυζαντινή-Ρητορική επιστολογραφία με Παΐδα
-Θεολογική φιλοσοφική γραμματεία με Πολέμη

ποια θα ήταν πιο ενδιαφέροντα στη παρακολούθηση και εύκολα για βαθμό;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!! :peace2: :peace2: :tease:
Άβαταρ μέλους
kate.lr

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 24 Σεπ 2015, 16:23

kate.lr έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Να σας ρωτήσω, ανάμεσα σε:
-Ελεγεία με Γεωργακοπούλου
-Κατάκτηση- Διδασκαλία 2ης γλώσσας με Ιακώβου
-Νεώτερη Ελληνική Ιστορία με Πλουμίδη

και ανάμεσα σε
-Βυζαντινή-Ρητορική επιστολογραφία με Παΐδα
-Θεολογική φιλοσοφική γραμματεία με Πολέμη

ποια θα ήταν πιο ενδιαφέροντα στη παρακολούθηση και εύκολα για βαθμό;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!! :peace2: :peace2: :tease:

Για πιο ενδιαφέρον θα πρότεινα ελεγεία. Αν και δεν είχα ποτέ την Ιακώβου για να σε κατατοπίσω. Βεβαια έχω ακούσει από συναδέλφους του γλωσσολογικού καλά λόγια. Η ελεγεία πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να το παρακολουθείς ανελλιπώς, να κρατάς καλές σημειώσεις και να το δωσεις στην κανονική εξεταστική (του Ιανουαρίου, εν προκειμένω) κι ο καλός βαθμός είναι εξασφαλισμένος.

Το μάθημα της ιστορίας είναι πολύυυυυυυ βαρετό στην παρακολούθηση αν και ο καθηγητής βάζει περίπου τα ίδια θέματα κάθε χρόνο.
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 68

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 24 Σεπ 2015, 16:37

Ο Πλουμίδης είναι άπειρα βαρετός, αν και έχει ανεβάσει εδώ η Κερέκη πολύ καλές σημειώσεις, που μπορείς να πας και να το δώσεις μόνο με αυτές. Αυτό που έχω εγώ μόνο να πω για τον Πλουμίδη, είναι ότι είναι λίγο απρόσμενος στη βαθμολογία του. Την ώρα των εξετάσεων μοιράζει ένα θέμα ανά τρία άτομα, γιατί είναι τσιφούτης ή βαριέται, δεν ξέρω τι από τα δύο, και επικρατεί χάβρα. Όλοι αντιγράφουν από όλους, συνεπώς οι πραγματικά καλοί και αυτοί που έχουν πάει με δικό τους διάβασμα να μην ξεχωρίζουν εύκολα. Επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμα τα κριτήρια βαθμολόγησης του, όχι ότι πήρα άσχημο βαθμό, αλλά είναι η μία από τις ελάχιστες 2 περιπτώσεις που άλλο περίμενα και άλλο μου ήρθε. Τον παρακολουθούσα και ανελλιπώς τρομάρα μου.

Τώρα, η Γεωργακοπούλου είναι απλά καταπληκτική. Εγώ την αγαπώ. Είναι πολύ θεατράλ, και στην αρχή δεν τη συμπαθείς, αλλά είναι να τη συνηθίσεις. Το ζει όμως το μάθημα, και πραγματικά ότι σου πει θα σου μείνει για πολύ καιρό ακόμη. Από τους λίγους καθηγητές που το καταφέρνουν αυτό. Το αντικείμενο είναι εξαιρετικό -Οβίδιος- και δεν έχω λόγια για αυτό το μάθημα. Αλήθεια. Αν την παρακολουθείς συστηματικά, θα δεις ότι από μάθημα σε μάθημα θα τονίζει τι θεωρεί η ίδια σημαντικό, θα σου έχουν μείνει ήδη τα περισσότερα από την παρακολούθηση, και θα πρέπει στο τέλος να δώσεις βάση λίγο στη μετάφραση και στις σημειώσεις σου (επίσης υπάρχουν στο φόρουμ σε περίπτωση που δεν προλάβεις κάτι να γράψεις).

Τώρα μεταξύ Πολέμη και Παΐδα. Ο Παΐδας, είναι αν όχι ο καλύτερος καθηγητής βυζαντινών, σίγουρα από τους καλύτερους. Εμένα είναι από τους αγαπημένους μου. Συνήθως στην ύλη του θέλει και βιβλίο και σημειώσεις, θέλει δηλαδή λίγη δουλίτσα, αλλά ξέρεις ότι όσο γράψεις τόσο θα πάρεις σίγουρα. Από την άλλη ο Πολέμης, όσο απολαυστικός και χύμα είναι στο μάθημα, άλλο τόσο απρόσμενος είναι στη βαθμολογία του. Εγώ προσωπικά βέβαια δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, αλλά έχω ακούσει πολλά παιδιά να παραπονιούνται.
Τελευταία επεξεργασία από Dark fairy και 24 Σεπ 2015, 16:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 26 Σεπ 2015, 16:52

καλησπέρα παιδιά..... :peace: :peace: :peace: τι ξέρουμε για τη κ.Ιακώβου (κατάκτηση και διδασκαλία δεύτερης γλώσσας ) :study: :?: :?: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alya » 27 Σεπ 2015, 18:32

Καλησπέρα! για την Πέπη Μπέλλα, θεωριτική γλωσσολογία ξέρει κανείς κάτι?
Άβαταρ μέλους
alya

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 27 Σεπ 2015, 19:07

λοιπόν είχα την κυρία Μπέλλα στο μάθημα της πραγματολογίας (κατεύθυνση γλωσσολογικού) και έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις...έχει πολλές γνώσεις,πολύ ωραίο μάθημα και πέρα από επιστήμονας είναι πολύ προσιτή κοντά στους φοιτητές και πάρα πολύ συνεργάσιμη...βέβαια θέλει και αυτή να σεβόμαστε το μάθημα της....δεν θα βαρεθείς καθώς έχει εξαιρετική αίσθηση του χιούμορ...ως προς τον τρόπο εξέτασης και τη βαθμολόγηση δεν θέλει παπαγαλία αλλά να κατανοείς αυτά που διαβάσεις και ο βαθμός σου θα είναι άριστος ...(δεν έχει θέμα να βάλει το δέκα όταν το αξίζεις) :clapping: :clapping: :clapping:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό comple » 28 Σεπ 2015, 02:21

Εντυπώσεις από Παναρέτου?
Τελευταία επεξεργασία από comple και 28 Σεπ 2015, 02:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
comple

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alya » 28 Σεπ 2015, 10:30

gewfilosofos Ευχαριστώ! Στην πραγματολογία που την είχες είναι ανάγκη να την παρακολουθήσεις?
Άβαταρ μέλους
alya

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 28 Σεπ 2015, 17:10

η πραγματολογία είναι μάθημα κατεύθυνσης για το γλωσσολογικό και ναι χρειάζεται παρακολούθηση για δύο λόγους κατά την άποψή μου ......1. κατανοείς πλήρως όλους τους όρους ,φαινόμενα ακόμη και κάποια που είναι λίγο στρυφνά και 2.οι σημειώσεις της τάξης καλύπτουν πλήρως τα θέματα της εξεταστικής :cool:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aomine » 05 Οκτ 2015, 16:14

Ανάμεσα σε Κειμενογλωσσολογία με Κουτσουλέλου και Πειραματική Φωνητική με Μποτίνη, τι προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
aomine

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογίας
Φύλο: Γυναίκα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 08 Οκτ 2015, 09:23

Καλημέραααα παιδιάααα ... θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την κυρία Βαρλακώστα ??? κάνει το μάθημα της νευρογλωσσολογίας ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο :cool: εκείνη πώς είναι στο μάθημα προσιτή και συνεργάσιμη στο μάθημα στη βαθμολογία κάθε πληροφορία χρήσιμη :peace: :peace: :thxx: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 14 Οκτ 2015, 18:31

γειάααα σας παιδιάαα...γνώμες για βαρλακώστα (νευροψυχολογία) και ιακώβου κατακτηση διδασκαλια δευτερης γλώσσας :?: :?: ειδικά για την κυρία ιακωβου χρειάζεται παρακολουθηση ή ειναι εφικτος ενας καλος βαθμος με σημειωσεις απο η ταξη :?: :help: :peace:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό R2009 » 16 Οκτ 2015, 12:43

Παιδιά κάποιος που να έχει επικοινωνήσει με Παντελίδη, αφού τον έκοψε, υπάρχει? Για να μας πει την εμπειρία του? Επειδή με έκοψε και είναι το τελευταίο μου για πτυχίο και σκέφτομαι να του στείλωμειλ! να το κανω ή θα γινει χειροτερο?!
Άβαταρ μέλους
R2009

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theologos » 16 Οκτ 2015, 20:26

gewfilosofos έγραψε:Καλημέραααα παιδιάααα ... θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την κυρία Βαρλακώστα ??? κάνει το μάθημα της νευρογλωσσολογίας ένα πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο :cool: εκείνη πώς είναι στο μάθημα προσιτή και συνεργάσιμη στο μάθημα στη βαθμολογία κάθε πληροφορία χρήσιμη :peace: :peace: :thxx: :thxx: :thxx:

καλησπέρα! το μάθημα όπως λες είναι πολύ ενδιαφέρον και πολύ ωραίο!! η κα Βαρλοκώστα είναι πολύ καλή στις παραδόσεις. οργανώνει πολύ καλά την ύλη της και το eclass της είναι πληρέστατο, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο για την εξεταστική. η ίδια, κατά τη γνώμη μου, είναι απόλυτα προσιτή και συνεργάσιμη και πάντα ευγενική. βέβαια εγώ όποια επαφή είχα μαζί της ήταν στα πλαίσια των μαθημάτων και μόνο, δηλ. δενν έκανα πτυχιακή κλπ. τώρα για τη βαθμολογία της δεν έχω κάτι να σου πω πέρα από το ότι και στα δύο της μαθήματα που εξετάστικα υπήρχαν κάποιες ερωτήσεις (όχι πάνω από τρεις) που αναφέρονταν σε θέματα τα οποία δεν είχαμε συζητήσει στην αίθουσα.
Άβαταρ μέλους
theologos
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 16 Οκτ 2015, 20:57

σε ευχαριστώ πολύ theologos :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :peace2: μηπως εχεις και καποια πληροφορια για την κ.Ιακώβου η οποια διδασκει ΄΄κατακτηση διδασκαλια δευτερης γλωσσας '' χρειάζεται παρακολούθηση το συγκεκριμενο μαθημα ??? :peace:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theologos » 17 Οκτ 2015, 22:39

gewfilosofos έγραψε:σε ευχαριστώ πολύ theologos :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: :peace2: μηπως εχεις και καποια πληροφορια για την κ.Ιακώβου η οποια διδασκει ΄΄κατακτηση διδασκαλια δευτερης γλωσσας '' χρειάζεται παρακολούθηση το συγκεκριμενο μαθημα ??? :peace:

καλησπέρα!! για την κα Ιακώβου ισχύουν τα αντίθετα απ'ό,τι για την κα Βαρλοκώστα. όπερ σημαίνει ότι, πάντα κατά τη γνώμη μου, το μάθημά της δεν χρειάζεται παρακολούθηση, η ίδια δεν είναι καθόλου οργανωμένη και δεν καταφέρνει να οργανώσει το υλικό των παραδόσεών της. σε κάθε μάθημα αναλώνεται σε συζητήσεις με τους φοιτητές χωρίς να καφέρνει να πει με σαφήνεια την ουσί του μαθήματος. επίσης στις δύο τελευταίες εξεταστικές τα θέματα που έβαλε ήταν πραγματικά πολύ απαιτητικά. το καλό είναι ότι το σύγγραμμα που προτείνει είναι εξαιρετικό, της κας Μπέλλα γαρ...
Άβαταρ μέλους
theologos
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 19 Οκτ 2015, 12:33

Γειά σας.Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τους παρακάτω καθηγητές(όσον αφορά στις απαιτήσεις που φέρει ο καθένας τους και στη βαθμολογία):Παϊδας,Κόλλιας,Ποσάντζη,Αγγελάτος.Σας ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 19 Οκτ 2015, 16:48

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά η Ποσάντζη θέλει ό,τι λέει μέσα στο μάθημα. Αν είσαι ακριβής το 10 είναι δικό σου, δεν το τσιγκουνεύεται :peace2:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 68

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 9gewrgia9 » 19 Οκτ 2015, 18:02

Magiastar έγραψε:Γειά σας.Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τους παρακάτω καθηγητές(όσον αφορά στις απαιτήσεις που φέρει ο καθένας τους και στη βαθμολογία):Παϊδας,Κόλλιας,Ποσάντζη,Αγγελάτος.Σας ευχαριστώ!!

Ο Παιδας ειναι πολυ καλος καθηγητης και αναλυει στο μαθημα του ολα οσα ζηταει στο τελος! επισης ειναι εξισου καλος και στη βαθμολογηση!
Μιλούσαν για τις ανομίες της εξουσίας, για τα βάσανα των αναξιοπαθούντων, για τη φτώχεια που μάστιζε το λαό,
όμως στα μάτια τους όλη την ώρα της θερμής κουβέντας τους πλανιόταν ασταμάτητα ένα βουβό ερώτημα:
"Θα μπορούσες να μ' αγαπήσεις;".
Λέων Τολστόι
Άβαταρ μέλους
9gewrgia9

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας, Γλωσσολογικό
Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 19 Οκτ 2015, 22:51

Magiastar έγραψε:Γειά σας.Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τους παρακάτω καθηγητές(όσον αφορά στις απαιτήσεις που φέρει ο καθένας τους και στη βαθμολογία):Παϊδας,Κόλλιας,Ποσάντζη,Αγγελάτος.Σας ευχαριστώ!!

Κόλλιας, αααα,ψυχούλα ο άνθρωπος, απλα λιγο κάπως <<ο,τι μου φαίνεται σωστο>> στν βαθμολογηση του. Άλλωστε το εχει πει κιόλας καποια στιγμή ότι ειναι καπώς εναλλακτικός διορθωτής τωρα τι εννοούσε.....αβυσσος. Πάντως έχω να πω ότι αν ζητήσει υπαγόρευση και την γράψεις ολοσωστη, μέχρι και την τελευταία υπογεγραμμένη, θα το εκτιμήσει παρα μα παρα πολυ. Στις ερωτήσεις αναπτυξης που βάζει γενικότερα θελει να δει αν ξέρεις το ΌΛΟ θέμα, όχι όλες τις λεπτομέρειες. Περίεργος, θελει διάβασμα, δεν πας ετσι. Επίσης το γεγονός ότι μπορει να κανεις εργασία στο μαθημα του (δίνει ενίοτε κατι μικρές) δεν σημαίνει ότι θα ανέβει ο βαθμός, μερικοί ενώ είχαν κάνει εργασία και έγραψαν έξι ή εφτα στο διαγώνισμα πηραν τον βαθμο του διαγωνισματος λες και δεν γράφτηκε ποτε η εργασία. Πόνταρε στην εξέταση επομένως όσο καλύτερα μπορείς. Άμα μπορείς να τον αποφύγεις απόφυγε τον.
Ο Αγγελατος στην αρχη θα σου φανεί αυστηρός και απρόσιτος, στην άρχη ομως μονο, μολις αρχίσεις να σημειωνεις και να διαβάζεις ο,τι σας λεει, ή έστω ο,τι σημειωνεις και ηκλαςς, θα καταλάβεις ότι πρόκειται για παρα πολυ καλό καθηγητή που δεν τσιγκουνευεται βαθμο στα γραπτά που το αξίζουν. Θελει παρακολούθηση θεωρώ, γενικά όσο πιο πολυ παρακολουθείς τοσο πιο πολυ θα τον αγαπησεις. Έτσι έγινε με μένα τουλάχιστον.
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες