filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Γνώμες για τους Καθηγητές και τον τρόπο Διδασκαλίας για τους Φοιτητές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 20 Ιαν 2016, 23:00

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από σεμινάριό του αλλά από μάθημα και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις!Το πώς θα κυλήσει ένα σεμινάριο,εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τον καθηγητή.Ε, με έναν τέτοιο διδάσκοντα πιστεύω πως όλα θα πάνε περίφημα!Για περισσότερες λεπτομέρειες, στείλε στον ίδιο email!Ή πήγαινε μια βόλτα από το γραφείο του τις μέρες που δέχεται!Εύχομαι να πάνε όλα καλά!Καλό βράδυ φίλη! :cool:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 08 Φεβ 2016, 18:11

Γειά σας παιδιάαα :peace: γνώμες για τον κύριο Σιαφλέκη (διδάσκει το μάθημα της συγκριτικής φιλολογίας) :?: κάθε πληροφορία χρήσιμη :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Estelle » 08 Φεβ 2016, 18:35

Γειά σας παιδιά,μπορεί κανείς να μου πεί γνώμες για:
- ιστορική γλωσσολογία με Παντελίδη
-σημασιολογία με μόζερ
-νεοελληνική φιλολογία 20ου αιώνα με Γαραντόυδη
-πραγματολογία με Μπέλλα
-σύνταξη α με Σπυρόπουλο
-γλωσσική κατάκτηση με Βαρλοκωστα
-σύνταξη β με Σπυρόπουλο
-θεωρία της λογοτεχνίας με Καρπούζου
-κωμωδία με Φάκα
-συγκριτική φιλολογία με Σιαφλέκη
-κοινωνιογλωσσολογία με Παναρέτου
-Αριστοτέλη με Μπάζου
-κωμωδία με Παπαιωάννου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη για να δω ποιά θα παρακολουθήσω.
Άβαταρ μέλους
Estelle

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 08 Φεβ 2016, 19:41

Estelle έγραψε:Γειά σας παιδιά,μπορεί κανείς να μου πεί γνώμες για:
- ιστορική γλωσσολογία με Παντελίδη

Εξαιρετικά ενδιαφέρον μάθημα, αλλά λόγω καθηγητή χάνει πολύ πιστεύω.. Δεν είναι ότι είναι κακός ο Παντελίδης, απλά μιλάει πολύ σιγά και μερικές φορές αισθάνεσαι ότι τα λέει μόνος του.

Estelle έγραψε: -θεωρία της λογοτεχνίας με Καρπούζου
-κωμωδία με Φάκα
-κωμωδία με Παπαιωάννου

Οπωσδήποτε παρακολούθηση για να τα περάσεις. Η ύλη του Φάκα είναι αποκλειστικά από σημειώσεις, λέει τη δική του μετάφραση, δε δίνει βιβλιογραφία για να συμβουλευτείς σε περίπτωση που χάσεις κάποιο μάθημα κλπ.

Παπαϊωάννου, επίσης θέλει παρακολούθηση. Είναι μάθημα πολύ ενδιαφέρον, αλλά κατά τη γνώμη μου πρέπει να ασχολείσαι με αυτό και λίγο μέσα στο εξάμηνο. Δηλαδή να μην τα αφήσεις τελευταία στιγμή.

Η Καρπούζου είναι πολύ καλή, επειδή όμως το μάθημα (και η εξέταση) βασίζεται σε άσκηση (κατά το ήμισυ) πάνω σε λογοτεχνικό κείμενο χρειάζεται να είσαι στο μάθημα όταν θα λέει τις ασκήσεις. Και η ίδια έχει πει στο παρελθόν ότι όποιος δεν παρακολουθεί είναι δύσκολο να περάσει το συγκεκριμένο μάθημα.

Η Μπάζου είναι μια μικρή θεότητα. Αν δεν μπορείς να πηγαίνεις, μην ανησυχείς, διαβάζοντας τις διαφάνειες στο ηκλας δε θα έχεις πρόβλημα. :up:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nat:) » 08 Φεβ 2016, 21:56

Estelle έγραψε:Γειά σας παιδιά,μπορεί κανείς να μου πεί γνώμες για:
-νεοελληνική φιλολογία 20ου αιώνα με Γαραντόυδη

Θα ακούσεις πολλά αρνητικά σχόλια, αλλά πιστεύω πώς με προσεχτική παρακολούθηση δε θα έχεις κανένα θέμα. Κατά τη γνώμη μου κάνει πολύ ενδιαφέρον μάθημα και είναι αρκετά σαφής σε όσα λέει.
Vous n' avez pas des os en verre.
Vous pouvez vous cogner à la vie.
Si vous laissez passer cette chance alors,
avec le temps,
c' est votre coeur qui va devenir aussi sec et cassant que mon squelette.
Άβαταρ μέλους
Nat:)
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κλασικό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 08 Φεβ 2016, 23:46

Πάμε τώρα και στα γλωσσολογικά μας...Λοιπόν ο κος Σπυρόπουλος είναι απλώς καταπληκτικός!!!Με παρακολούθηση περνάς ανετότατα και πας και πολύ καλά γιατί βάζει θέματα που αναλύει πάντα στο αμφιθέατρο.Πέραν αυτού όμως, η παρακολούθηση στα μαθήματα του σε βοηθά πάρα πολύ γιατί ξέρεις ακριβώς πού να εστιάσεις χωρίς να χάνεις χρόνο σε πράγματα που δε θέλει.Επίσης, τα μαθήματά του είναι πολύ βοηθητικά γιατί κάνει πολλά παραδείγματα.Johny loves Mary κτλ.Καταλαβαίνουν οι παλαιότεροι! :happy:
Για τον κο Παντελίδη θα συμφωνήσω με την Sirenita.Aν και συμπαθέστατος ως άνθρωπος, το μάθημά του είναι μακράν η πιο βαρετή Γλωσσολογία για μενα.
Για την κα Μπέλλα έχω ακούσει τα καλυτερότερα!
Την κα Βαρλοκώστα αν έχεις χρόνο να την παρακολουθείς επειδή θεωρώ πολύ ενδιαφέρον το συγκεκριμένο αντικείμενο.Αν, όμως, δε μπορέσεις να την παρακολουθήσεις, διάβασε πολύ καλά το eclass και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα!
Παναρέτου έχω δώσει Γνωσιακή, την οποία πέρασα με διάβασμα καθαρά από το βιβλίο.Έλα όμως που έδωσα και Υφογλωσσολογία χωρίς να την έχω παρακολουθήσει.Από τη συγκεκριμένη εξέταση καθώς και από την συμπεριφορά της διδάσκουσας την ημέρα της εξέτασης έχω μόνο αρνητικά να πω.Συγκεκριμένα, ενώ αρχικά μετρούσε η πρώτη πρακτική άσκηση 3 στα 10, τελικά επειδή νευρίασε με μια κοπέλα που κάτι της είπε, μας είπε ότι η πρώτη ερώτηση θα μετρήσει 6 στα 10 και όποιος δεν την απαντήσει, απλώς κόβεται!Εν ολίγοις μόνο τα παιδιά που παρακολουθούσαν είχαν ελπίδα!Γενικώς όμως ήταν πολύ αρνητική στην όλη της συμπεριφορά!Δεν ξέρω αν ήταν μια άτυχη στιγμή ή αν έτσι συμπεριφέρεται γενικώς.Επίσης, φέτος άκουσα κι από άλλα παιδιά αρνητικά σχόλια.Αυτά είναι ό,τι γνωρίζω για τη συγκεκριμένη καθηγήτρια.
Για Μόζερ δεν έχω άποψη ούτε θετική ούτε όμως κι αρνητική.
Για Φάκα και Γαραντούδη θα συμφωνήσω απόλυτα με τα όσα σου είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω!

Καλό βράδυ και καλή επιλογή! :up:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Estelle » 09 Φεβ 2016, 00:02

ευχαριστώώώώώώώώώώώώώώώ....υπερευχαριστώώώώώώώώ παιδιά . Με βοηθήσατε πολύ. :thxx: :peace2:
Άβαταρ μέλους
Estelle

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theologos » 09 Φεβ 2016, 00:05

η Μπέλλα είναι εξαιρετική!! κάνει πολύ ενδιαφέρον και κατανοητό μάθημα, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Για την Παναρέτου τώρα, ήμουν κι εγώ στην εξέταση της υφογλωσσολογίας που έγινε το περιστατικό στο οποίο αναφέρεται η funku, ωστόσο έχω πάρα πολύ καλή εικόνα για την καθηγήτρια. έχω περάσει τρία μαθήματα μαζί της, κειμενογλ., υφογλ. και γνωσιακή. γενικά κάνει πολύ ωραίο μάθημα και θα την έλεγα έως και επιεική στην βαθμολογία της. επίσης, έτυχε να χρειαστώ την βοήθειά της για ένα θέμα όσο ήταν διευθυντρια του τομέα, πρέπει να πω ότι και η συμπεριφορά της, όσες φορές χρειάστηκε να πάω στο γραφείο, ήταν άψογη.
η Μόζερ επίσης πολύ καλή, απλώς ίσως να μην έχει τη μεταδοτικότητα που αναμφισβήτητα έχουν η Μπέλλα ή ο Σπυρόπουλος.
Βαρλοκώστα αν παρακολουθείς, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. κάνει πολύ καλό μάθημα και είναι εξαιρετικά οργανωμένη. από τις παραδόσεις της θα βγάλεις πολύ συγκροτημένες σημειώσεις.
Με τον φάκα είοχα κάνει ένα από τα ωραιότερα μαθήματα αρχαίων!! πιστεύω ότι κάνει εξαιρετικό μάθημα. μπορεί να σου φανεί κάπως κουραστικός, πάντως εμένα μου άρεσε το μάθημά του. σχετικά με τις εξετάσεις, μην παρασυρθείς από το ρυθμό ή το επίπεδο των παραδόσεών του, δεν είναι απαιτητικός!
:goodluck: :goodluck:
Τελευταία επεξεργασία από theologos και 09 Φεβ 2016, 14:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
theologos
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Estelle » 09 Φεβ 2016, 21:26

Τέλεια.Ευχαριστώ κι εσένα πολύ. Καλό βράδυ.
Τελευταία επεξεργασία από Estelle και 09 Φεβ 2016, 21:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Estelle

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό one-x » 18 Φεβ 2016, 23:58

Παιδιά καλησπέρα.Είμαι ιστορικό-αρχαιολογικό και θα ήθελα να μου πείτε μεταξύ γλωσσολογίας με Παντελίδη και αρχαίας ελληνικής φιλολογίας IV με Καρβούνη ποιο μου προτείνετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
one-x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 19 Φεβ 2016, 00:16

one-x έγραψε:Παιδιά καλησπέρα.Είμαι ιστορικό-αρχαιολογικό και θα ήθελα να μου πείτε μεταξύ γλωσσολογίας με Παντελίδη και αρχαίας ελληνικής φιλολογίας IV με Καρβούνη ποιο μου προτείνετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το μάθημα του Παντελίδη ειναι ιδιαίτερα απαιτητικό, αν και λένε ότι στο ιστορικό-αρχαιολογικό κάνει πιο απλά πράγματα απ' ό,τι στο φιλολογικό.
Η παρακολούθηση δεν ειναι εύκολη υπόθεση, καθώς ο διδάσκων είναι λίγο βαρετός.

Η Καρβούνη κάνει σαφώς πιο εύκολο μάθημα, ζητάει απλά πράγματα και δεν ειναι απαιτητική. Η παρακολούθηση είναι εξίσου βαρετή, αλλά όχι στο επίπεδο του Παντελίδη :peace2:
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 86

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό one-x » 19 Φεβ 2016, 00:43

panos91 έγραψε:
one-x έγραψε:Παιδιά καλησπέρα.Είμαι ιστορικό-αρχαιολογικό και θα ήθελα να μου πείτε μεταξύ γλωσσολογίας με Παντελίδη και αρχαίας ελληνικής φιλολογίας IV με Καρβούνη ποιο μου προτείνετε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το μάθημα του Παντελίδη ειναι ιδιαίτερα απαιτητικό, αν και λένε ότι στο ιστορικό-αρχαιολογικό κάνει πιο απλά πράγματα απ' ό,τι στο φιλολογικό.
Η παρακολούθηση δεν ειναι εύκολη υπόθεση, καθώς ο διδάσκων είναι λίγο βαρετός.

Η Καρβούνη κάνει σαφώς πιο εύκολο μάθημα, ζητάει απλά πράγματα και δεν ειναι απαιτητική. Η παρακολούθηση είναι εξίσου βαρετή, αλλά όχι στο επίπεδο του Παντελίδη :peace2:

Σε ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
one-x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 19 Φεβ 2016, 15:30

πάρε εκεί την Καρβούνη και μην βασανίζεσαι με τον κόφτη.πριν έξι εφτά χρονια ήταν ψυχούλα, τωωωωωωρα;;; άστο καλυτερα
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stefanosdhm7 » 24 Φεβ 2016, 20:22

Έχετε γράψει κι εσείς Ξούρια , να νομίζετε ότι πάτε για βαθμό και να βλέπετε 4 (!!!) μετά ; :wtf: :wtf:
Άβαταρ μέλους
stefanosdhm7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Royal » 24 Φεβ 2016, 21:42

Μου συνέβη κι εμένα στο ίδιο μάθημα μαλλον...
Άβαταρ μέλους
Royal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 24 Φεβ 2016, 23:30

stefanosdhm7 έγραψε:Έχετε γράψει κι εσείς Ξούρια , να νομίζετε ότι πάτε για βαθμό και να βλέπετε 4 (!!!) μετά ; :wtf: :wtf:

Στον Ξούρια συνήθως δύο βαθμοί ''παίζουν'': το 3 και το 10. Θέλει να του γράψεις συγκεκριμένα πράγματα και όχι αερολογίες. Θέλει λίγα και καλά. Γενικά είναι δίκαιος καθηγητής και αν πας να δεις το γραπτό σου θα σου εξηγήσει ακριβώς τι λάθος έκανες. :up:
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 27 Φεβ 2016, 23:38

Ναι, ο Ξουριας εχει παρακολούθηση να καταλάβετε τι θελει, κι αυτό να γράψετε, σε εξαναγκάζει να παρακολουθήσεις ένα πράγμα....
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Royal » 29 Φεβ 2016, 14:22

Βγήκε Βυζαντινη Ιστοριογραφια Α'
και Κλασική Αρχαιολογία.
Άβαταρ μέλους
Royal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό R2009 » 05 Μαρ 2016, 11:19

Καλημέρα! Ξέρω πως αναφέρομαι κυρίως σε αποφοίτους, αλλα σκέφτηκα πως κάποιος μπορεί να έχει ακούσει κάτι σχετικό. Γνωρίζει κανείς ποιοι καθηγητές δίνουν συστατική επιστολή; Και κυρίως ποιοί δεν κοιτούν τόσο το βαθμό πτυχίου για να τη δώσουν; Κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως!
Άβαταρ μέλους
R2009

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό souzanaa » 07 Μαρ 2016, 11:27

κανα κολπο για την σειρηνιδου;;;;; :confused: :confused: :confused:
Άβαταρ μέλους
souzanaa

Σχολή/Τμήμα: φ.π.ψ.
Ευχαριστώ: 20

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού