filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα! :goodluck:

Απορίες...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 18 Νοέμ 2015, 11:28

georgiaz έγραψε:Καλημέρα!!
Γνωρίζετε τι συμβαίνει με τη γραμματεία;; παίρνω τηλέφωνο πάνω από 10 μέρες και δεν απαντουν. Αν περάσω από εκεί θα είναι κανένας ή θα πάω τζάμπα, γιατί μένω και μακριά.. ας μου απαντήσει όποιος γνωρίζει κάτι. ευχαριστώ πολύ

η γραμματεία του φιλολογικού ειναι ανοιχτή και δέχεται αιτήσεις για ορκωμοσία, οσοι δλδ τελείωσαν τον Σεπτεμβρη μπορούν να κανουν αιτηση για ορκωμοσία. Η γραμματεία σημερα δεν ειχε υπολογιστές, είναι χαλασμένοι. Μου ειπε οτι λογικά απο Παρασκευη θα εχουν ηδη υπολογιστές για να μπορούν να εκτυπωνουν πιστοποιητικά, να περνανε βαθμούς, να δινουν αναλυτικές βαθμολογίες κλπ. Τωρα στα τηλεφωνα δύσκολα απαντούσαν μια ζωή απο οσο θυμαμαι. Ελπίζω να βοηθησα!
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 18 Νοέμ 2015, 16:00

georgiaz έγραψε:Καλημέρα!!
Γνωρίζετε τι συμβαίνει με τη γραμματεία;; παίρνω τηλέφωνο πάνω από 10 μέρες και δεν απαντουν. Αν περάσω από εκεί θα είναι κανένας ή θα πάω τζάμπα, γιατί μένω και μακριά.. ας μου απαντήσει όποιος γνωρίζει κάτι. ευχαριστώ πολύ

Πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί γιατί χρειάζομαι μια βεβαίωση σπουδών και μου είπαν να περάσω Παρασκευή.Λογικά εως τότε θα έχει αποκατασταθεί το όποιο πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Ευχαριστώ: 0

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anfay » 23 Νοέμ 2015, 20:55

Θα παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει να με κατατοπίσει σχετικά με την άδεια διδασκαλίας. είναι απαραίτητη και στους φιλολογους για εργασία σε φροντιστήρια ή απαιτείται μόνο για τα ξενογλωσσα; κι αν γνωρίζει κάποιος, το πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών γίνεται δεκτό ή απαιτείται υποχρεωτικά αντίγραφο του πτυχίου; δεν ξέρω αν έπραξα σωστά αλλά δεν είδα να υπάρχει αντίστοιχη ενότητα για το φιλολογικό...
Άβαταρ μέλους
Anfay

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eleatma » 24 Νοέμ 2015, 14:03

Καλησπέρα σας.

Σύμφωνα με τα όσα ίσχυαν το 2013 για τη χορήγηση άδειας διδασκαλίας σε φροντιστήρια δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ένα από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ήταν το επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου.
Ωστόσο, θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία ανήκετε, ώστε να σας δώσουν έγκυρη και επικαιροποιημένη πληροφόρηση.
Άβαταρ μέλους
eleatma

Ευχαριστώ: 2

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 26 Νοέμ 2015, 00:53

Για αιτηση εκδοσης πτυχιου σε παπυρο τι χρειαζεται?? μονο φωτοτυπια του πτυχιου??
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 27 Νοέμ 2015, 02:15

olga94 έγραψε:Για αιτηση εκδοσης πτυχιου σε παπυρο τι χρειαζεται?? μονο φωτοτυπια του πτυχιου??

1. Φωτοτυπία πτυχίου
2. Αίτηση απ' τη γραμματεία
3. 10,50€
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 30 Νοέμ 2015, 10:41

Καλημέρα!Χρειάζομαι μια γνώμη.Πριν απο ενα μήνα έκανα αίτηση για αλλαγή κατεύθυνσης.(Απο κλασικο σε ΜΝΕΦ).Τις προάλλες πήρα μια αναλυτική βαθμολογία και έγραφε σε κπ σημείο"Η φοιτήτρια έχει επιλέξει την κατεύθυνση Μεσαιωνικής-Νεοελληνικής φιλολογίας".Λογικά για να γράφει κτ τέτοιο η αναλυτική δε σημαίνει πρακτικά οτι η αίτηση έγινε αποδεκτή και στο σύστημα της γραμματείας έχω καταχωρηθεί στη ΜΝΕΦ;
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitris224 » 30 Νοέμ 2015, 16:25

παιδιά καλησπέρα! είμαι επί πτυχίω και χρωστούσα την παπυρολογία του 5ου εξαμήνου που όμως αντικαταστάθηκε από τους αττικούς ρήτορες,μάθημα το οποίο εγώ έχω περάσει. επομένως ήθελα να ρωτήσω αν στη θέση της πρέπει να δώσω την παπυρολογία του 2ου εξαμήνου.ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
dimitris224

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ..Natalie.. » 30 Νοέμ 2015, 20:56

Καλησπέρα παιδιά! Γνωρίζετε σε πόσο χρονικό διάστημα από την κατάθεση της αίτησης ορκωμοσίας σβήνουν οι λογαριασμοί σε my studies και eclass? Γιατί κατέθεσα την αίτηση πριν 2 εβδομάδες και ενώ σε μερικά παιδιά έχουν κλείσει οι λογαριασμοί τους, εγώ μπαίνω κανονικά ακόμη. Μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
:thxx:
Άβαταρ μέλους
..Natalie..

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dorasat. » 01 Δεκ 2015, 23:41

dimitris224 έγραψε:παιδιά καλησπέρα! είμαι επί πτυχίω και χρωστούσα την παπυρολογία του 5ου εξαμήνου που όμως αντικαταστάθηκε από τους αττικούς ρήτορες,μάθημα το οποίο εγώ έχω περάσει. επομένως ήθελα να ρωτήσω αν στη θέση της πρέπει να δώσω την παπυρολογία του 2ου εξαμήνου.ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα!
Στον οδηγό σπουδών της Σχολής λέει το εξής:*Οι φοιτητές παλαιοτέρων εξαμήνων των κατευθύνσεων ΜΝΕΦ και Γλωσσολογίας που ήδη έχουν περάσει το παλαιότερο μάθημα του 2ου εξαμήνου «Αττικοί ρήτορες» (ΦΦΑ03) δεν θα μπορούν να επιλέξουν το ΦΦΑ05 «Εισαγωγή στην Κλασική Φιλολογία – Παπυρολογία – Παλαιογραφία – Κριτική κειμένου».
Σου γράφω και το link:http://www.phil.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/programma-spoydon/b-e3amhno-2015-2016.html.

Καλύτερα,όμως να ρωτήσεις στη γραμματεία ή τους καθηγητές,όταν ξεκινήσει το εξάμηνο.Το λέω,γιατί πέρυσι που παρακολουθούσα την Παπυρολογία του Β'εξαμήνου,
έρχονταν παιδιά από το Ε'εξάμηνο και παρακολουθούσαν μαζί μας.Δε γνωρίζω όμως τι ακριβώς ισχύει για φέτος,και ειδικότερα αν είσαι κλασική κατεύθυνση.
Άβαταρ μέλους
dorasat.

Ευχαριστώ: 11

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimitris224 » 02 Δεκ 2015, 12:05

σ ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
dimitris224

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΕΡΑΣΜΙΑ » 03 Δεκ 2015, 13:50

Επειδή στα μαθήματα του Ζ εξαμήνου στο κλασικό δεν έχει ανανεωθεί για φέτος τίποτα θα μπορούσε να μου επιβεβαιώσει κάποιος τη λίστα με τα μαθήματα και του καθηγητές ?
π.χ. Ιστορική γραμματική της αρχαίας ελληνικής (φωνολογία - μορφολογία) καθ. Παντελίδης - προτεινόμενα συγγράμματα 3
*Μπαμπινιώτη: Ιστορική γραμματική της αρχαίας ελληνικής Ι : φωνολογία
* Μπαμπινιώτη: Ιστορική γραμματική της αρχαίας γραμματικής ΙΙ : μορφολογία
*Chantraine: Ιστορική μορφολογία της ελληνικής γλώσσας

2)Ειδική διδακτική των αρχαίων ελληνικών καθ. Φουντοπούλου - προτεινόμενο σύγγραμμα
*Το προσδιοριστικό πλαίσιο της διδασκαλίας αρχαίων ελληνικών από μετάφραση, συγγραφέας Φουντοπούλου

3) ελληνιστική ποίηση καθ. Φάκας - προτεινόμενα συγγράμματα
* αλεξανδρινή Μούσα εκδόσεις Δαρδάνος
*ελληνιστική ποίηση εκδόσεις ψυχογιός

4) Θουκυδίδης καθ. Λεντάκης
*Θουκυδίδης του Finley

5) Βυζαντινή Ρητορική επιστολογραφία καθ. Αντωνοπούλου - προτεινόμενο σύγγραμμα
*Βυζαντινή ομηλιτική. Συγγραφείς και κείμενα συγγραφέας Αντωνοπούλου

6) Νεότερη Ελλληνική Ιστορία καθ. Πλουμίδης - προτεινόμενο σύγγραμμα
* Η Ελλάδα και η οικονομική κρίση του Μεσοπολέμου εκδόσεις ΜΙΕΤ

7)Ελεγεία καθ. Γεωργακοπούλου - προτεινόμενο σύγγραμμα
*Οβίδιος Ερωτικά αντιφάρμακα, Εισαγωγή, έμμετρη μετάφραση, σχόλια , Γιατρομανωλάκης
*Οβιδίου ερωτική τέχνη και ένα δοκίμιο για λατίνους εραστές, Παπαγγέλης
Άβαταρ μέλους
ΕΡΑΣΜΙΑ

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 10 Δεκ 2015, 11:52

Γειά σας.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Έκανα αλλαγή κατεύθυνσης.Πέρυσι συμμετείχα στην πρακτικη για το μάθημα των παιδαγωγικών του η' εξαμήνου.Επίσης,έδωσα το μάθημα και το πέρασα.Φέτος που άλλαξα κατεύθυνση,πρέπει να ξαναδώσω το μάθημα/συμμετέχω στην πρακτική;
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 22 Δεκ 2015, 14:17

Γειά σας. Ξέρετε αν αύριο θα λειτουργεί κανονικά η σχολή;
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 22 Δεκ 2015, 19:28

http://www.phil.uoa.gr/proboli-ekdilwsh ... afias.html
παιδια ξερει κανεις αν αυτο το σεμιναριο απευθυνεται και σε μεταπτυχιακους??
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aomine » 22 Δεκ 2015, 20:35

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να δηλώσω ένα μάθημα ελεύθερης επιλογής στο my-studies; Εκεί που κάνω τη δήλωση στο 7ο εξάμηνο μου εμφανίζει μόνο Ελεύθερη Επιλογή. Αρκεί να επιλέξω μόνο αυτό ή χρειάζεται να κάνω και κάτι ακόμα; Δεν καταλαβαίνω πού θα φανεί ποιο μάθημα διάλεξα. Στη δική μου περίπτωση είναι η Ιστορία της Ιταλικής Λογοτεχνίας Ι.
Άβαταρ μέλους
aomine

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογίας
Φύλο: Γυναίκα
Ευχαριστώ: 1

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimidi » 23 Δεκ 2015, 16:57

aomine έγραψε:Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να δηλώσω ένα μάθημα ελεύθερης επιλογής στο my-studies; Εκεί που κάνω τη δήλωση στο 7ο εξάμηνο μου εμφανίζει μόνο Ελεύθερη Επιλογή. Αρκεί να επιλέξω μόνο αυτό ή χρειάζεται να κάνω και κάτι ακόμα; Δεν καταλαβαίνω πού θα φανεί ποιο μάθημα διάλεξα. Στη δική μου περίπτωση είναι η Ιστορία της Ιταλικής Λογοτεχνίας Ι.

Ναι, θα επιλέξεις Ελεύθερη Επιλογή. Το μάθημα που έχεις διαλέξει δε φαίνεται κάπου. Θα πρέπει βέβαια στην εξέταση να επισημάνεις ότι το έχεις πάρει ως μάθημα ελεύθερης επιλογής για να σου περαστεί με αυτό τον κωδικό στη βαθμολογία.
Άβαταρ μέλους
dimidi

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Phil04 » 23 Δεκ 2015, 17:32

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αλλαγή κατεύθυνσης στο Φιλολογικό, αφού έχει εξεταστεί σε μαθήματα της προηγούμενης του κατεύθυνσης; Θα ήθελα να ρωτήσω αν άργησαν να του αναγνωριστούν τα κοινά μαθήματα, τι διαδικασία υπάρχει και τι γίνεται με τα συγγράμματα.
αἰτία ἑλομένου· θεὸς ἀναίτιος.
Άβαταρ μέλους
Phil04

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας-Κλασική Φιλολογία
Φύλο: Μικτό αλλά νόμιμο

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 23 Δεκ 2015, 21:17

Phil04 έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αλλαγή κατεύθυνσης στο Φιλολογικό, αφού έχει εξεταστεί σε μαθήματα της προηγούμενης του κατεύθυνσης; Θα ήθελα να ρωτήσω αν άργησαν να του αναγνωριστούν τα κοινά μαθήματα, τι διαδικασία υπάρχει και τι γίνεται με τα συγγράμματα.

Όταν λές '' να του αναγνωριστούν τα κοινά μαθήματα'' εννοείς τα βασικά μαθήματα κατεύθυνσης;Για παράδειγμα, άν κπ ήταν κλασικό τα αρχαία/λατινικά ή όλα τα μαθήματα γενικά που έχει δώσει μεχρι τότε;
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Phil04 » 23 Δεκ 2015, 22:10

Magiastar έγραψε:
Phil04 έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αλλαγή κατεύθυνσης στο Φιλολογικό, αφού έχει εξεταστεί σε μαθήματα της προηγούμενης του κατεύθυνσης; Θα ήθελα να ρωτήσω αν άργησαν να του αναγνωριστούν τα κοινά μαθήματα, τι διαδικασία υπάρχει και τι γίνεται με τα συγγράμματα.

Όταν λές '' να του αναγνωριστούν τα κοινά μαθήματα'' εννοείς τα βασικά μαθήματα κατεύθυνσης;Για παράδειγμα, άν κπ ήταν κλασικό τα αρχαία/λατινικά ή όλα τα μαθήματα γενικά που έχει δώσει μεχρι τότε;

Να γίνει το ΓΦΑ05 ΚΦΑ05 π.χ. Η γραμματεία είπε ότι όσα είναι με ίδιο κωδικό θα αναγνωριστούν και τα μη κοινά θα πρέπει να δοθούν. Το θέμα είναι πόσο άμεσα γίνονται οι αναγνωρίσεις. Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα, είναι μόνο για μαθήματα ενός εξαμήνου.
αἰτία ἑλομένου· θεὸς ἀναίτιος.
Άβαταρ μέλους
Phil04

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας-Κλασική Φιλολογία
Φύλο: Μικτό αλλά νόμιμο

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης