filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Απορίες...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 29 Σεπ 2016, 17:46

Aυτοί που έχουν ολοκληρώσει τα 4 έτη (ακα οι επί πτυχίω) :peace2:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 66

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 29 Σεπ 2016, 19:06

καλησπέρα!
τι εννοείται "εμβόλιμη εξεταστική" για επί πτυχίω;
Άβαταρ μέλους
raclette

Ευχαριστώ: 0

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 29 Σεπ 2016, 19:07

συγγνώμη, εννοείτε ήθελα να γράψω... :oops:
Άβαταρ μέλους
raclette

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 29 Σεπ 2016, 19:13

Για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μπορείς να επεξεργαστείς ακόμα την δημοσίευσή σου. Προσπάθησε να μην παραθέτεις συνεχόμενες «απαντήσεις» για να διορθώσεις ένα ορθογραφικό, καλέ. :tease:

Πήγαινε τον κέρσορα στην δεξιά άνω γωνία, πάτα εκεί που λέει επεξεργασία και αφού επεξεργαστείς το κείμενό σου, πάτα «υποβολή». :cool:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 17

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 29 Σεπ 2016, 19:52

.
Τελευταία επεξεργασία από USGR και 28 Σεπ 2017, 16:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 30 Σεπ 2016, 18:02

Υπάρχουν πιο παλιοί εισαχθέντες που δεν έχουν αποφοιτήσει ακόμα για διάφορους λόγους.

• Δεν ξέρω αν έκανες κάτι σήμερα. Αλλά το πιο σωστό θα ήταν από Δευτέρα, αν δεν μπορείς να ανέβεις στην φιλοσοφική, τουλάχιστον να επικοινωνήσεις με την γραμματεία του τμήματος τηλεφωνικά, ώστε να δεις τι παίζει με την φοιτητική σου ιδιότητα. Κοίτα εδώ τα τηλέφωνα, επίλεξε αυτόν που θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα για το θέμα που σε απασχολεί και κάλεσέ τον.
  • Ελπίζω να μην ελπίζεις να βγάλεις τη σχολή σε λιγότερο από τέσσερα χρόνια. Νομίζω, αν το έχεις αφήσει το αντικείμενο καιρό, θα δυσκολευτείς, αλλά με θέληση και υπομονή θα τα καταφέρεις. Βέβαια, τα παιδιά του τμήματος θα ξέρουν να σε ενημερώσουν κατάλληλα όσον αφορά τα μαθήματα και τους καθηγητές.
  • Δεν έχουν να κάνουν με την παρουσία σου στο μάθημα οι ώρες διδασκαλίες, αλλά με τον ίδιο τον καθηγητή. Αν δεν συμπληρώσει τις ώρες που απαιτούνται για το μάθημά του θεωρείται ως μη διδαχθέν. Βέβαια η παρακολούθηση από μέρους σου απαιτείται σε μαθήματα που δεν έχουν ελεύθερη είσοδο (λ.χ. σεμινάρια).

Δεν γνωρίζω κάτι άλλο. Ελπίζω κάποιος από το τμήμα να σχολιάσει παραπάνω και να σου λύσει και τις υπόλοιπες απορίες. :peace:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 9gewrgia9 » 01 Οκτ 2016, 01:39

USGR έγραψε:Καλησπερα σε ολους.
Λοιπον δε ξερω απο που να ξεκινησω γιατι εχω πολλες αποριες αλλα ας κανω την αρχη λεγοντας οτι περασα στη σχολη το 2002.
Απο τοτε φοιτησα εναν περιπου χρονο, περασα καποια μαθηματα (3-4) και μετα εδωσα σε καποια αλλα εξαμηνα και περασα αλλα 2-3 ακομα.
Επειδη εργαζομουν και για καποιους αλλους προσωπικους λογους παρατησα τη σχολη τελειως, πηγαινα και γραφομουν ομως στα εξαμηνα μεχρι και το 2006.
Ειχα παει καποια στιγμη και το 2012 και ειχα παρει βεβαιωση φοιτησης. Αυτη ηταν και η τελευταια φορα που πιστοποιησα οτι ημουν ακομα ενεργος φοιτητης.
Ελειπα στο εξωτερικο αρκετα χρονια (και ακομα μενω εκει ουσιαστικα) και σκεφτομαι να επιστρεφω για να δινω μαθηματα και να -προσπαθησω να- την τελειωσω. Ουσιαστικα με τα μαθηματα που εχω περασει θα ειναι σα να ξεκιναω απο την αρχη μιας και ειχα περασει ελαχιστα.
Πρωτη ερωτηση που εχω ειναι αν θα υπαρχω ακομα ως φοιτητης η αν θα εχει γινει διαγραφη. Προσπαθω να διαβασω τους νομους κτλ που εχουν ψηφιστει αλλα δεν μπορω να βγαλω ασφαλες συμπερασμα. Προσπαθησα να μπω στο site και να συνδεθω αλλα ζητουσε username και κωδικο και φυσικα δεν εχω ιδεα μετα απο τοσα χρονια αν υπαρχουν καπου.
Επισης σε περιπτωση που δεν εχω διαγραφει και εχω τη δυνατοτητα να συνεχισω, κατα ποσο σας φαινεται ευκολο και εφικτο να ξεκινησω απο την αρχη;
Ποσα μαθηματα θα μπορω να δινω σε καθε εξεταστικη; Μπορω να περναω τα μαθηματα μονο απο σημειωσεις και διαβασμα απο τα βιβλια (και με καποια βοηθεια απο καποιον καθηγητη πχ να κανω ιδιαιτερα) η πρεπει να παρακολουθω καποια μαθηματα υποχρεωτικα; Αυτο με τις ωρες διδασκαλιας που διαβασα εδω τι ακριβως ειναι; Πρεπει να παρακολουθεις καποια μαθηματα και να συμπληρωσεις συγκεκριμενο αριθμο ωρων παρακολουθησης; Πως ακριβως γινεται αυτο, δινεις καπου παρουσια; Γιατι απο ο,τι θυμαμαι οταν πηγαινα μπαιναμε απλα στο αμφιθεατρο και δεν εδινε κανενας ονομα.

Πολλες οι ερωτησεις και οι αποριες μου, συγνωμη αν σας κουρασα αλλα νιωθω σα να κολυμπαω στο αγνωστο :help: :help: :sadbye:

Καλησπερα! Καταρχην το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με τη γραμματεια του τμηματος ωστε να επιβεβαιωσεις οτι εισαι ακομα ενεργος φοιτητης. Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι καθολου ανεφικτο να φτασεις στο πολυποθητο πτυχιο. Εγω πριν απο χρονια ειχα παρατησει εντελως τη σχολη, εχοντας περασει μολις 7 πενταωρα μαθηματα. βρεθηκα να χρωσταω 49 μαθηματα για πτυχιο. Ουσιαστικα ειχα ολοκληρη τη σχολη στην πλατη μου. Τρια χρονια πριν ξεκινησα να παρακολουθω εντατικα τα μαθηματα που ηθελα και τωρα ειμαι μια ανασα πριν απο το πτυχιο. Χρειαζεται σιγουρα να καταβαλλεις κοπο. Πανω απο ολα ομως θελει ψυχικη δυναμη να ξεκινησεις απο την αρχη. Για μενα αξιζει να το προσπαθησεις. Καλο θα ηταν να παρακολουθεις (αν εχεις βεβαια αυτη τη δυνατοτητα) η να βρεις πολυ καλες σημειωσεις γιατι τα περισσοτερα μαθηματα δεν μπορουν να περαστουν απλα με ενα συγγραμμα. Εδω στο φορουμ μπορεις να βρεις σημειωσεις για καποια μαθηματα τις οποιες εχουν ανεβασει ορισμενοι αγιοι ανθρωποι. Επισης καλο θα ηταν να παρεις γνωμες για καθηγητες ωστε να επιλεξεις αντικειμενα τα οποια δε θα σε δυσκολεψουν τοσο οσο αλλα. Τελος κοιταξε καλα το power point για το μεταβατικο προγραμμα σπουδων για να δεις ποσες ωρες πρεπει να συμπληρωσεις για καθε γνωστικο αντικειμενο. Ελπιζω να βοηθησα. Ευχομαι καλη δυναμη και να θυμασαι οτι τιποτα δεν ειναι ανεφικτο σε αυτη τη ζωη :up:
Μιλούσαν για τις ανομίες της εξουσίας, για τα βάσανα των αναξιοπαθούντων, για τη φτώχεια που μάστιζε το λαό,
όμως στα μάτια τους όλη την ώρα της θερμής κουβέντας τους πλανιόταν ασταμάτητα ένα βουβό ερώτημα:
"Θα μπορούσες να μ' αγαπήσεις;".
Λέων Τολστόι
Άβαταρ μέλους
9gewrgia9

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας, Γλωσσολογικό
Ευχαριστώ: 13

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό RITAKI86 » 01 Οκτ 2016, 10:43

Μήπως θα μπορούσε κανείς να ανεβάσει τα θέματα της εξεταστικής Σεπτεμβρίου,στο μάθημα''Ρητορική-πλην Αττικών'',του κ.Καραδήμα;Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
RITAKI86

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 4

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoi sweety smile » 06 Οκτ 2016, 17:32

Καλησπέρα παιδιά είναι εύκολο να με διαφωτίσει κάποιος για το μάθημα της θεματογραφίας - γλωσσικές ασκήσεις στο κλιμάκιο Κ-Μ με τον κύριο Γεωργαντζόγλου για το α' εξάμηνο? Όποιος παρακολούθησε το πρώτο του μάθημα είναι εύκολο να μου πει αναλυτικά τι έκανε στο πρώτο μάθημα και ποια θα είναι η δομή του μαθήματος? Τέλος αν ανέφερε στο μάθημα αν θα ανοίξει σελίδα στο e-class? Και ποια βιβλία προτείνει? Κάθε βοήθεια πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!! :help:
Ο πιο κοντινός δρόμος μεταξύ δύο ανθρώπων είναι ένα ΧΑΜΟΓΕΛΟ!!!
Άβαταρ μέλους
zoi sweety smile

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Philosophy » 10 Οκτ 2016, 16:51

Sirenita Galactica έγραψε:Aυτοί που έχουν ολοκληρώσει τα 4 έτη (ακα οι επί πτυχίω) :peace2:

Αν και απαντώ μετά από έναν αιώνα ( :tease: ) σ' ευχαριστώ πολύ Sirenita!!! :thxx:
Άβαταρ μέλους
Philosophy
Supporter
Supporter

Φύλο: Γυναίκα

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό misspitsi » 27 Οκτ 2016, 19:19

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να βγει μάθημα αφού λήξει η προθεσμία για αίτηση ορκωμοσίας. Και βασικά αν έχει βγει το Έπος με Καραμαλέγκου γιατί ακόμα περιμένω και την άλλη Παρασκευή λήγουν οι αιτήσεις ορκομωσίας. Ευχαριστώ πολυ!
Άβαταρ μέλους
misspitsi

Ευχαριστώ: 2

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 28 Οκτ 2016, 14:41

Δύο λύσεις υπάρχουν:
1) Να βρεις την Καραμαλέγκου (όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό), να της εξηγήσεις την κατάσταση και να ελπίσεις σε θετική έκβαση.
2) Να πας στη γραμματεία, να κάνεις αίτηση ορκωμοσίας και να πεις στην υπάλληλο να σημειώσει ότι σου λείπει αυτό το μάθημα για να κλεισει ο φάκελός σου.
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 66

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό misspitsi » 28 Οκτ 2016, 15:28

Sirenita Galactica έγραψε:Δύο λύσεις υπάρχουν:
1) Να βρεις την Καραμαλέγκου (όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό), να της εξηγήσεις την κατάσταση και να ελπίσεις σε θετική έκβαση.
2) Να πας στη γραμματεία, να κάνεις αίτηση ορκωμοσίας και να πεις στην υπάλληλο να σημειώσει ότι σου λείπει αυτό το μάθημα για να κλεισει ο φάκελός σου.

Σ'ευχαριστώ πολύ! Να δούμε τι άλλο θα κάνουμε σ'αυτή τη σχολή αφού παρακαλάμε να βγάλουν και τα αποτελέσματα!
Άβαταρ μέλους
misspitsi

Ευχαριστώ: 2

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό zoi sweety smile » 31 Οκτ 2016, 19:10

Καλησπέρα παιδιά!!!! Είμαι από το φιλολογικό τμήμα κλασικής κατεύθυνσης. Ήθελα να ρωτήσω όποιος παρακολουθεί το μάθημα (ΦΑ 03) ΑΤΤΙΚΟΙ ΡΗΤΟΡΕΣ (Εισαγωγή στη Ρητορική) με τον κύριο Λεντάκη στο Ε' ΕΞΆΜΗΝΟ τώρα στο χειμερινό εξάμηνο να αναρτήσει αν ξέρει τα κεφάλαια από το βιβλίο του MacDowell Το δίκαιο στην Αθήνα των κλασικών χρόνων. Γιατί σήμερα ανάρτησε στο e-class ότι θα υπάρχουν κεφάλαια από το συγκεκριμένο βιβλίο στην ύλη αλλά δεν αναφέρει πια!!!!!! Αν ανέφερε κάτι στις παραδόσεις σχετικά με την ύλη ας απαντήσει κάποιος!!!!!!! Συγνώμη για την ανάρτηση εδώ του συγκεκριμένου μαθήματος αλλά δεν υπάρχει το μάθημα στο Ε' εξάμηνο κλασικής κατεύθυνσης από ότι είδα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!!! :help: :help: :help: :?: :?: :?: :help:
Ο πιο κοντινός δρόμος μεταξύ δύο ανθρώπων είναι ένα ΧΑΜΟΓΕΛΟ!!!
Άβαταρ μέλους
zoi sweety smile

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 03 Νοέμ 2016, 20:07

Καλησπερα! Ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα μηπως γνωριζει κανεις ποτε ξεκιναει η εξεταστικη; Κι αν δε γνωριζετε κατι ακομα, βασει προηγουμενων ετων ποτε περιπου θα ξεκινησει; Ευχαριστω! :thxx:
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλεξάνδρα K. » 03 Νοέμ 2016, 20:44

USGR έγραψε:Καλησπερα! Ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα μηπως γνωριζει κανεις ποτε ξεκιναει η εξεταστικη; Κι αν δε γνωριζετε κατι ακομα, βασει προηγουμενων ετων ποτε περιπου θα ξεκινησει; Ευχαριστω! :thxx:

Μάλλον 23 Ιανουαρίου. Στο ΙΣΤΟΡΙΚΟ/ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ τότε ξεκινάει. http://www.arch.uoa.gr/proptyxiakes-spo ... oydon.html
Άβαταρ μέλους
Αλεξάνδρα K.

Σχολή/Τμήμα: ΙΣΤΟΡΙΚΟ - ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ / ΙΣΤΟΡΙΑ.
Ευχαριστώ: 7

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 03 Νοέμ 2016, 21:27

Η σχετική ανακοίνωση της κοσμητείας για τις εξετάσεις και τη διάρκεια των εξαμήνων/μαθημάτων είναι κοινή για όλα τα τμήματα της φιλοσοφικής. Δες εδώ για το πρόγραμμα του έτους (2016-2017). Καλή συνέχεια! Εικόνα :goodluck:
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 04 Νοέμ 2016, 11:18

Αλεξάνδρα K. έγραψε:
USGR έγραψε:Καλησπερα! Ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα μηπως γνωριζει κανεις ποτε ξεκιναει η εξεταστικη; Κι αν δε γνωριζετε κατι ακομα, βασει προηγουμενων ετων ποτε περιπου θα ξεκινησει; Ευχαριστω! :thxx:

Μάλλον 23 Ιανουαρίου. Στο ΙΣΤΟΡΙΚΟ/ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ τότε ξεκινάει. http://www.arch.uoa.gr/proptyxiakes-spo ... oydon.html

Σελήνη έγραψε:Η σχετική ανακοίνωση της κοσμητείας για τις εξετάσεις και τη διάρκεια των εξαμήνων/μαθημάτων είναι κοινή για όλα τα τμήματα της φιλοσοφικής. Δες εδώ για το πρόγραμμα του έτους (2016-2017). Καλή συνέχεια! [ Εικόνα ] :goodluck:

Ευχαριστω πολυ! :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vasiliki.l.k.1 » 05 Νοέμ 2016, 11:21

Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα μαθήματα επιλογής. Είμαι 2ο έτος γλωσσολογικό και δεν ξέρω τι να διαλέξω, έπος ή ιστορία... Αν πχ δηλώσω έπος φέτος αλλά δεν το περάσω ή δεν μ'αρέσει τελικά, μπορώ σε άλλη εξεταστική να δηλώσω ιστορία; Ή ό,τι επιλέξεις από την αρχή δεν αλλάζει;
Άβαταρ μέλους
Vasiliki.l.k.1
Συντονίστρια
Συντονίστρια

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κατεύθυνση Γλωσσολογίας)

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό παγολεπίδα » 12 Νοέμ 2016, 18:16

καλησπέρα παιδιά..
πέρασα στη σχολή το 2006..
προφανώς έχω την ίδια απορία με το παιδί παραπάνω, για το αν ισχύει ακόμα η φοιτητική μου ιδιότητα..
θα πάρω τηλ. στη γραμματεία όμως τη Δευτέρα να ρωτήσω για αυτό..
με πιάνει κατά καιρούς ο καημός να ξαναπιάσω τη σχολή και να την προσπαθήσω..
είχα περάσει μόνο 4 πεντάωρα μαθήματα στο παρελθόν αλλά δεν τίθεται θέμα του πώς θα μετατρέψω αυτά τα 5ωρα μαθήματα σε αντίστοιχα 3ωρα που έχουν γίνει τώρα..
αν ξαναπροσπαθήσω τη σχολή, θα τα δώσω όλα τα μαθήματα απ' την αρχή..
το θέμα μου είναι άλλο..
υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος να με διαφωτίσει σχετικά με τα συγγράμματα που έχουν προτείνει οι καθηγητές σε φοιτητές α' εξαμήνου??
τα οποία συγγράμματα γνωρίζω πως δεν δικαιούμαι επειδή έχουν περάσει τα 6 χρόνια (ν+2) που τα δικαιούμουν δωρεάν..
οπότε τώρα θα πρέπει αναγκαστικά να τα αγοράσω..
απλά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει, ποιο απ' τα δύο συγγράμματα που υπάρχουν σαν επιλογές στον εύδοξο, έχει προτείνει ο κάθε καθηγητής για το μάθημά του.. πάντα αναφέρομαι σε συγγράμματα των μαθημάτων του α' εξαμήνου..
θα μπορούσα να πάω και στη σχολή να ρωτήσω κάποιο παιδί βέβαια, αλλά τα πρωινά επειδή δεν μπορώ, μου είναι δύσκολο να συρθώ ως τη σχολή..
όποιος μπορεί και θέλει να αφιερώσει λίγο χρόνο να μου πει τα συγγράμματα, μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα εδώ..
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Άβαταρ μέλους
παγολεπίδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες