filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Απορίες...

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 21 Νοέμ 2016, 15:11

παγολεπίδα έγραψε:καλησπέρα παιδιά..
πέρασα στη σχολή το 2006..
προφανώς έχω την ίδια απορία με το παιδί παραπάνω, για το αν ισχύει ακόμα η φοιτητική μου ιδιότητα..
θα πάρω τηλ. στη γραμματεία όμως τη Δευτέρα να ρωτήσω για αυτό..
με πιάνει κατά καιρούς ο καημός να ξαναπιάσω τη σχολή και να την προσπαθήσω..
είχα περάσει μόνο 4 πεντάωρα μαθήματα στο παρελθόν αλλά δεν τίθεται θέμα του πώς θα μετατρέψω αυτά τα 5ωρα μαθήματα σε αντίστοιχα 3ωρα που έχουν γίνει τώρα..
αν ξαναπροσπαθήσω τη σχολή, θα τα δώσω όλα τα μαθήματα απ' την αρχή..
το θέμα μου είναι άλλο..
υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος να με διαφωτίσει σχετικά με τα συγγράμματα που έχουν προτείνει οι καθηγητές σε φοιτητές α' εξαμήνου??
τα οποία συγγράμματα γνωρίζω πως δεν δικαιούμαι επειδή έχουν περάσει τα 6 χρόνια (ν+2) που τα δικαιούμουν δωρεάν..
οπότε τώρα θα πρέπει αναγκαστικά να τα αγοράσω..
απλά θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει, ποιο απ' τα δύο συγγράμματα που υπάρχουν σαν επιλογές στον εύδοξο, έχει προτείνει ο κάθε καθηγητής για το μάθημά του.. πάντα αναφέρομαι σε συγγράμματα των μαθημάτων του α' εξαμήνου..
θα μπορούσα να πάω και στη σχολή να ρωτήσω κάποιο παιδί βέβαια, αλλά τα πρωινά επειδή δεν μπορώ, μου είναι δύσκολο να συρθώ ως τη σχολή..
όποιος μπορεί και θέλει να αφιερώσει λίγο χρόνο να μου πει τα συγγράμματα, μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα εδώ..
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Δεν τιθεται κανενα θεμα διαγραφης, συνεχιζεις να εισαι ενεργος φοιτητης κανονικα!
Σου στελνω προσωπικο μηνυμα για τα υπολοιπα :up:
Άβαταρ μέλους
USGR

Ευχαριστώ: 0

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natassoula » 22 Νοέμ 2016, 22:12

καλησπερα !! ειχα παρατησει τη σχολη λογω εργασιας με χρωστουμενα μαθηματα 3 λατινικα επος πλαυτο και ρητορεια και 1 αρχαιο Αισχυλο αλλα δεν θυμαμαι τιποτα σχεδον !! Με συμβουλευετε να πιασω τα 3 λατινικα για να ξεμπερδεψω με τα 3 τουλαχιστον ?? Σκεφτομαι και το ενδεχομενου καποιου ιδιαιτερου :help:
Άβαταρ μέλους
natassoula

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό misspitsi » 23 Νοέμ 2016, 12:50

natassoula έγραψε:καλησπερα !! ειχα παρατησει τη σχολη λογω εργασιας με χρωστουμενα μαθηματα 3 λατινικα επος πλαυτο και ρητορεια και 1 αρχαιο Αισχυλο αλλα δεν θυμαμαι τιποτα σχεδον !! Με συμβουλευετε να πιασω τα 3 λατινικα για να ξεμπερδεψω με τα 3 τουλαχιστον ?? Σκεφτομαι και το ενδεχομενου καποιου ιδιαιτερου :help:

Προσωπικά εγω, αν και δεν ειμαι λάτρης των λατινικών, πέρασα έπος και ρητορεία (ήταν και τα 2 τελευταία μαθήματα μου) χωρίς ιδιαίτερο όποτε θεωρώ οτι ειναι περιττό. Με διάβασμα 2 βδομάδων το καθένα και σχετικά χαλαρό στην αρχή αλλα συστηματικό και οργανωμενο και με διάβασμα αυτές τις βδομάδες και στη γραμματική γιατι και οι δυο καθηγήτριες βάζουν απλά γραμματικά φαίνομενα (κλίση ουσιαστικών,χρονική αντικατάσταση και εγκλιτική) τα πέρασα το Σεπτέμβρη.
Στην Αινειαδα για Καραμαλέγκου δεν διάβασα καθόλου το αδιδακτο, επικεντρώθηκα στο να μάθω καλά το διδαγμένο. Στις εξετάσεις σκέψου δεν έγραψα αδιδακτο και το υποερώτημα για το μέτρο και το πέρασα με 6. Τα υπόλοιπα βέβαια τα έγραψα όσο πιο τέλεια μπορούσα.
Στο συντακτικό δε βάζουν ούτε η Καραμαλέγκου ούτε η Γκαράνη δύσκολα πράγματα, αν δεις παλιά θέματα θα καταλάβεις τι εννοώ.
Και επίσης απο θέμα σημειώσεων εμένα με κάλυψαν απόλυτα οι σημειώσεις και των 2 μαθημάτων που ειναι ανεβασμένες στο φόρουμ και ακολουθησε και τα 2 μαθήματα στο eclass για να δεις την ύλη και το κείμενο διότι το έχουν ανεβασμένο εκει.
Τελευταία επεξεργασία από misspitsi και 23 Νοέμ 2016, 13:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
misspitsi

Ευχαριστώ: 2

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό misspitsi » 23 Νοέμ 2016, 12:55

natassoula έγραψε:καλησπερα !! ειχα παρατησει τη σχολη λογω εργασιας με χρωστουμενα μαθηματα 3 λατινικα επος πλαυτο και ρητορεια και 1 αρχαιο Αισχυλο αλλα δεν θυμαμαι τιποτα σχεδον !! Με συμβουλευετε να πιασω τα 3 λατινικα για να ξεμπερδεψω με τα 3 τουλαχιστον ?? Σκεφτομαι και το ενδεχομενου καποιου ιδιαιτερου :help:

Όσο για το οτι τα είχες παρατήσει, σκέψου τα έδωσα πρωτη φορά και τα πέρασα και είχα να ασχοληθώ με το κομμάτι των λατινικών απο το σχολείο σχεδόν. Άρα μην αγχώνεσαι. Για Αισχύλο και Πλαυτο δεν γνωρίζω καθόλου διότι ήμουν ΜΝΕΦ, όμως αυτά τα 2 μαθήματα ειναι κοινά και στις 2 κατευθύνσεις.
Άβαταρ μέλους
misspitsi

Ευχαριστώ: 2

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 23 Νοέμ 2016, 13:20

misspitsi έγραψε:

Όσο για το οτι τα είχες παρατήσει, σκέψου τα έδωσα πρωτη φορά και τα πέρασα και είχα να ασχοληθώ με το κομμάτι των λατινικών απο το σχολείο σχεδόν. Άρα μην αγχώνεσαι. Για Αισχύλο και Πλαυτο δεν γνωρίζω καθόλου διότι ήμουν ΜΝΕΦ, όμως αυτά τα 2 μαθήματα ειναι κοινά και στις 2 κατευθύνσεις.

.
Τελευταία επεξεργασία από USGR και 28 Σεπ 2017, 16:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natassoula » 23 Νοέμ 2016, 15:56

misspitsi σου στειλα και γω προσωπικο μηνυμα !!
Άβαταρ μέλους
natassoula

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natassoula » 23 Νοέμ 2016, 17:41

επισης το θεμα μου ειναι να διαβασω και τον αισχυλο που και αυτος απαιτει πολυ καλη γνωση γραμματικης ή να το αφησω γιατι ειναι πιο δύσκολο απο τα λατινικα τα οποια ομως ειναι 3 ??? :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
natassoula

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 24 Νοέμ 2016, 18:29

Καλησπερα σε ολους! Επειδη λογω εργασιας δε μπορω να παρακολουθω τα μαθηματα και επειδη η εξεταστικη πλησιαζει, αν υπαρχει καποιος/α που να ειναι στο πρωτο εξαμηνο και να μπορει να με βοηθησει με σημειωσεις και γενικα να με πληροφορησει σχετικα με το τι ζηταει καθε καθηγητης κτλ θα του ημουν ευγνωμων και υποχρεος. Προτιθεμαι και να τον πληρωσω για τον κοπο του αν το επιθυμει :peace2:
Αν επισης καποιος απο εσας γνωριζει καποιον που να ειναι στο πρωτο εξαμηνο και μπορει να ανταποκριθει θα βοηθουσε παρα πολυ να του το λεγατε και να επικοινωνησει μαζι με προσωπικο μηνυμα (γιατι απ'ο,τι βλεπω δε μπαινουν στο φορουμ πρωτοετεις).

Ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικα :thxx:
Τελευταία επεξεργασία από USGR και 24 Νοέμ 2016, 18:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 27 Νοέμ 2016, 00:29

Καλησπέρα σε όλους.
Επειδή πέρασα με κατατακτήριες και είναι η πρώτη φορά που δηλώνω συγγράμματα με τον Εύδοξο έχω κάποιες απορίες όποιος μπορεί να με διαφωτίσει.
Αρχικά δεν ξέρω οταν έχει δυο συγγράμματα ποιο ζηταει ο καθηγητής, προσπαθώ να βρω την περυσινή ύλη από το φόρουμ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και δεν έχω καταλάβει μέχρι πόσα μαθήματα δικαιούμαι να δηλώσω. Επίσης, ενώ έκανα μια αρχική δήλωση πριν 2-3 μέρες δε δείχνει να την έχει αποθηκεύσει και δεν καταλαβαίνω αν πρέπει να ξαναρχίσω από την αρχή και να την κάνω μια κι έξω ή αν δικαιούμαι να κάνω και μια συμπληρωματική αργότερα. Τέλος, μπορούμε να λάβουμε σύγγραμμα για μάθημα το οποίο έχουμε περάσει; Όποιος έχει λίγο χρόνο του θα του ήμουν υπόχρεη.
Άβαταρ μέλους
raclette

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 29 Νοέμ 2016, 21:30

Με τα μαθηματα που εξεταζονται σε αλλο εξαμηνο πλεον αλλα εγω τα ειχα περασει οταν ηταν σε καποιο αλλο τι γινεται;
Πχ ειχα περασει Γλωσσολογια πρωτου εξαμηνου (ΦΓ21) με το παλιο συστημα οταν ηταν πενταωρο, και τωρα βλεπω οτι εχει παει στο δευτερο εξαμηνο (ΦΦΓ02).
Πρεπει να το ξαναδωσω;

Επισης επειδη εχω μπερδευτει λιγακι με τις ωρες...
Οσα μαθηματα ειχα περασει με το παλιο συστημα (ως πενταωρα) ως τι λογιζονται πλεον; ως 5ωρα η 3ωρα;
Πχ αν εχω περασει 5 μαθηματα, το συνολο των ωρων ειναι 5Χ5=25 ωρες (με το παλιο) η 5Χ3=15 ωρες; (με το καινουριο).

:bangin: :bangin:
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 29 Νοέμ 2016, 22:35

Φίλε USGR καλησπέρα!Λοιπόν σε ό,τι αφορά λεπτομέρειες για μαθήματα πρώτου έτους, μπες και στην ομάδα της Φιλοσοφικής στο fb!Σίγουρα οι πιθανότητες θα είναι περισσότερες να βρεις βοήθεια.Τώρα σε ό,τι αφορά στις αντιστοιχίες του Παλαιού με το Νέο Πρόγραμμα, όσα μαθήματα πέρασες με το Παλαιό μετράνε για 5 ώρες, όσα περνάς με τον Νέο μετράνε για 3.Σε ό,τι αφορά στις αντιστοιχίες μαθημάτων και γενικότερα την μετάβασή σου από το Παλαιό στο Νέο Πρόγραμμα καθώς και για τις προϋποθέσεις για λήψη πτυχίου τσέκαρε το αρχείο Powerpoint αυτής της σελίδας
posting.php?mode=reply&f=8&t=1118
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο αρχείο θα σου λυθούν όλες οι απορίες. :up:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 29 Νοέμ 2016, 22:37

Γειά σας.Έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα με το my-studies?Προσπαθώ να μπώ και υπάρχει ενα μήνυμα που λέει ''ο Συντονιστής έχει ειδοποιηθεί για το πρόβλημα που έχει προκύψει""
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 29 Νοέμ 2016, 22:46

funky έγραψε:Φίλε USGR καλησπέρα!Λοιπόν σε ό,τι αφορά λεπτομέρειες για μαθήματα πρώτου έτους, μπες και στην ομάδα της Φιλοσοφικής στο fb!Σίγουρα οι πιθανότητες θα είναι περισσότερες να βρεις βοήθεια.Τώρα σε ό,τι αφορά στις αντιστοιχίες του Παλαιού με το Νέο Πρόγραμμα, όσα μαθήματα πέρασες με το Παλαιό μετράνε για 5 ώρες, όσα περνάς με τον Νέο μετράνε για 3.Σε ό,τι αφορά στις αντιστοιχίες μαθημάτων και γενικότερα την μετάβασή σου από το Παλαιό στο Νέο Πρόγραμμα καθώς και για τις προϋποθέσεις για λήψη πτυχίου τσέκαρε το αρχείο Powerpoint αυτής της σελίδας
http://filosofiki.eu/posting.php?mode=reply&f=8&t=1118
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο αρχείο θα σου λυθούν όλες οι απορίες. :up:

Σ'ευχαριστω πολυ! :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natassoula » 30 Νοέμ 2016, 02:23

επισης το θεμα μου ειναι να διαβασω και τον αισχυλο που και αυτος απαιτει πολυ καλη γνωση γραμματικης ή να το αφησω γιατι ειναι πιο δύσκολο απο τα λατινικα τα οποια ομως ειναι 3 ??? :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
natassoula

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 30 Νοέμ 2016, 14:15

Επειδη στα γραμματεια δε το σηκωνει κανεις :bangin: θα μπορουσε καποιος που γνωριζει να μου λυσει μια απορια;

Με τα μαθηματα (επιλογης κυριως) που ειναι διαφορετικης κατεθυνσης αλλα προκειται για το ιδιο ακριβως μαθημα απλα αλλαζει ο κωδικος (το πρωτο γραμμα μπροστα) τι γινεται;
Πχ παιδαγωγικα που στο κλασικο ειναι ΚΦΛ04 στο μνεφ ειναι ΜΦΛ04. Ειναι το ιδιο μαθημα απλα αλλαζει το πρωτο γραμμα λογω διαφορετικης κατευθυνσης. Το ιδιο ισχυει και για ψυχολογιες, λαογραφιες κτλ.
Μπορω να δηλωσω πχ με τον κωδικο του κλασικου (μιας και ειμαι ακομα κλασικο) και οταν αλλαξω το σεπτεμβρη σε ΜΝΕΦ να περαστει εκει η θα πρεπει να το ξαναδωσω (παρολο που προκειται για το ιδιο μαθημα) εφοσον εχει αλλο κωδικο και θα πρεπει να εχει τον κωδικο του ΜΝΕΦ που θα ειμαι πλεον σε αυτη την κατευθυνση; :help:
Τελευταία επεξεργασία από USGR και 30 Νοέμ 2016, 14:27, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 30 Νοέμ 2016, 16:08

Kαλησπέρα φίλε μου!Λογικά θα σου περαστεί κανονικά όταν αλλάξεις κατεύθυνση εφόσον πρόκειται για το ίδιο μάθημα.Η Γραμματεία μας σπανιότατα σηκώνει τηλέφωνα οπότε προτείνω να συγκεντρώσεις όλες σου τις απορίες και να κάνεις έναν κόπο να ανέβεις μια μέρα Σχολή για να πάρεις απαντήσεις εκ του σύνεγγυς. :up:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 30 Νοέμ 2016, 16:16

funky έγραψε:Kαλησπέρα φίλε μου!Λογικά θα σου περαστεί κανονικά όταν αλλάξεις κατεύθυνση εφόσον πρόκειται για το ίδιο μάθημα.Η Γραμματεία μας σπανιότατα σηκώνει τηλέφωνα οπότε προτείνω να συγκεντρώσεις όλες σου τις απορίες και να κάνεις έναν κόπο να ανέβεις μια μέρα Σχολή για να πάρεις απαντήσεις εκ του σύνεγγυς. :up:

Ευχαριστω πολυ -και παλι- :thxx:

Σημερα επαιρνα ολο το πρωι και τα 4 νουμερα που ειναι διαθεσιμα και δε το σηκωσε κανεις :wtf:
Αναγκαστικα θα πρεπει να παω εκει, ελεγα μηπως το γλυτωνα γιατι εργαζομαι και ειναι δυσκολο :bangin:
Άβαταρ μέλους
USGR

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό irene_19 » 30 Δεκ 2016, 13:47

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τους Αττικούς Ρήτορες του κλασικού. Ο κύριος Λεντάκης έδωσε φυλλάδιο μετάφρασης μέσα στο αμφιθέατρο ή το είχε αφήσει στο φωτοτυπείο;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή χρονιά σε όλους με πολλά πτυχία.
Άβαταρ μέλους
irene_19

Ευχαριστώ: 5

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό constantior » 02 Ιαν 2017, 13:48

Καλή Χρονιά :clapping: !!! Τι γίνεται ρε παιδιά με τις εξετάσεις των επί πτυχιω;; Δεν έχουν βγάλει ακόμη καμιά ανακοίνωση. Ξέρει κανείς κάτι; Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τον Πλάτωνα (ΚΦΑ08) και την Μεσαιωνική του Μπενετου. :peace:
Άβαταρ μέλους
constantior

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (κλασικό)
Φύλο: αειθαλές
Ευχαριστώ: 3

Απορίες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tzesy » 05 Ιαν 2017, 09:30

Καλή χρονιά!Το πρόγραμμα για τα εαρινά μαθήματα για τους επί πτυχίω έχει βγει κάπου;Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
tzesy

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες