filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Επιλογή τομέα

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Επιλογή τομέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 31 Οκτ 2014, 23:41

Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μετεγγραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ClarencePJ » 14 Φεβ 2015, 12:36

τι να κανω?πλησιαζει η ωρα που πρεπει να παρω τομεα και ειμαι αναμεσα στο κλασσικο κ γλωσσολογικο...!!!σκεφτομαι οτι μεσω τ κλασσικου θα βρω πιο ευκολα δουλεια ως φιλολογος και γενικοτερα γ διδασκαλια δεν θα εχει μεγαλυτερη αξια?απο το γλωσσολογικο εχω ιδιες πιθανοτητες ή καλύτερες....
NoorAlamShahzad
Άβαταρ μέλους
ClarencePJ

Ευχαριστώ: 0

Μετεγγραφές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 14 Φεβ 2015, 22:27

ClarencePJ έγραψε:τι να κανω?πλησιαζει η ωρα που πρεπει να παρω τομεα και ειμαι αναμεσα στο κλασσικο κ γλωσσολογικο...!!!σκεφτομαι οτι μεσω τ κλασσικου θα βρω πιο ευκολα δουλεια ως φιλολογος και γενικοτερα γ διδασκαλια δεν θα εχει μεγαλυτερη αξια?απο το γλωσσολογικο εχω ιδιες πιθανοτητες ή καλύτερες....

όχι, δεν βρίσκεις ευκολότερα δουλεια αν βγεις απο το κλασικό...αναρωτιεμαι ακομη παλαιότεροι σας εμφυτεύουν τέτοιες ιδέες; Διάβασε όλες τις σελίδες εδω μεσα απο την αρχή, δεν πιστεύω να ναι πολλές και θα βοηθηθεις. Οι περισσότεροι πανε στο κλασικό γιατι είναι κλασικό και θελουν να νιώθουν εξασφαλισμένοι, μέχρι που συνειδητοποιούν ότι καμιά εξασφάλιση δεν δίνει, συναισθηματική απατη. Προτείνω να διαλέξεις αυτό που πράγματι σου αρεσει. Αν σου αρέσουν τα κλασικά μαθηματα να πας στο κλασικό, αν σου αρέσουν τα νεοελληνικά να πας στο νεοελληνικό, κι αν τα γλωσσολογικά να πας στο γλωσσολογικό. Δες και σε τι εχεις περισσότερη κλιση, αν και ως φιλόλογος δεν πρέπει να παραμελεις ποτε τα αλλά λογω ειδίκευσης. Ελπίζω να βοηθησα
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Επιλογή τομέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 26 Ιαν 2016, 17:49

Καλησπέρα σε όλους.
Έδωσα κατατακτήριες, μολις έμαθα οτι περασα και την Παρασκευή πρεπει να παρουσιαστουμε για την εγγραφή.
Επειδή και το παλιοτερο μεταπτυχιακό μου ήταν στη Συγκριτική Φιλολογία μου φαίνεται επόμενο να διαλέξω το ΜΝΕΦ,
αλλά κυρια ανησυχία μου είναι οτι βρισκομαι μακριά και είναι αδύνατο να παρακολουθώ.
Θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε λιγο για τις ιδιαιτερότητες του τομέα;
Τα βυζαντινά είναι πραγματικά τόσο τρομακτικά όσο και η φήμη τους; Οι καθηγητές πόσο συνεργάσιμοι είναι;
Καλό διάβασμα και καλή εξεταστική σε όλους.
Άβαταρ μέλους
raclette

Ευχαριστώ: 0

Επιλογή τομέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διοτίμα » 31 Ιαν 2016, 16:18

Γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ήδη επιλέξει τομέα, ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στο κλασικό και το μνεφ, ως προς το αντικείμενο, τους καθηγητές και
κατά πόσο είναι απαραίτητη η παρακολούθηση, δηλαδή για κάποιον που εργάζεται ποια κατεύθυνση ενδείκνυται περισσότερο ;

:thxx:
Άβαταρ μέλους
Διοτίμα

Ευχαριστώ: 2

Επιλογή τομέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 31 Ιαν 2016, 22:54

Φίλη Διοτίμα καλησπέρα!Κατά τη γνώμη μου, για κάποιον που εργάζεται καλύτερη επιλογή είναι το ΜΝΕΦ διότι στο κλασικό υπάρχουν παραπάνω αρχαία και λατινικά, μαθήματα δηλαδή που για να τα περάσεις πρέπει οπωσδήποτε να παρακολουθείς. Επίσης, στο κλασικό υπάρχει και σεμινάριο αρχαίων με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και εργασία. Το ΜΝΕΦ έχει αρχαία και λατινικά αλλά λιγότερα και βάση του είναι η Νεοελληνική Λογοτεχνία, τα Βυζαντινά και έχει νομίζω και αρκετές Λαογραφίες.Το καλύτερο είναι να ανατρέξεις στον οδηγό σπουδών στο επίσημο site του τμήματός μας, να δεις και να συγκρίνεις τα προγράμματα σπουδών της κάθε κατεύθυνσης και να αποφασίσεις έχοντας μια ολοκληρωμένη εικόνα. Σίγουρα όμως να επιλέξεις μία κατεύθυνση που τα περισσότερα μαθήματά της να σου αρέσουν!Καλή επιλογή εύχομαι! :goodluck: :peace2: :up:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Επιλογή τομέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Διοτίμα » 31 Ιαν 2016, 23:05

Σε ευχαριστώ για την απάντηση..Απλώς θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω φοιτητές που έχουν ήδη μια εμπειρία επειδή μόνο ο οδηγός σπουδών δεν αρκεί για να
πάρεις μια τέτοια απόφαση.

Επομένως μπορεί κάποιος να προετοιμαστεί για τις εξετάσεις διαβάζοντας μόνος του αν είναι στο ΜΝΕΦ ;

Και κάτι ακόμη, είναι τόσο τρομακτικοί οι καθηγητές των Βυζαντινών όσο έχω ακούσει;
Άβαταρ μέλους
Διοτίμα

Ευχαριστώ: 2

Επιλογή τομέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nat:) » 31 Ιαν 2016, 23:24

Από γνωστούς μου, ναι, πιστεύω ότι είναι δυνατόν να περάσεις διαβάζοντας μόνος σου... Και όχι, οι καθηγητές Βυζαντινών δεν είναι τρομαχτικοί...
Vous n' avez pas des os en verre.
Vous pouvez vous cogner à la vie.
Si vous laissez passer cette chance alors,
avec le temps,
c' est votre coeur qui va devenir aussi sec et cassant que mon squelette.
Άβαταρ μέλους
Nat:)
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κλασικό)

Επιλογή τομέα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 31 Ιαν 2016, 23:27

Τίποτα φίλη!Κατά τη γνώμη μου, στη σχολή μας τα περισσότερα μαθήματα χρειάζονται παρακολούθηση για να τα περάσεις.Εξαιρώ κάποια επιλεγόμενα.Τα Βυζαντινά αν τα παρακολουθείς, όποιος και να είναι ο καθηγητής δεν έχεις πρόβλημα. Γενικώς θεωρώ ότι είμαστε από τις σχολές που πολύ δύσκολα συνδυάζονται οι προπτυχιακές σπουδές με εργασία.Ας βοηθήσουν όμως και συνάδελφοι που ανήκουν στις δύο κατευθύνσεις ώστε να σε βοηθήσουν ακόμη περισσότερο!Βασικότερο όλων είναι όμως να επιλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο!Θα το μελετάς με μεγαλύτερο ζήλο!Καλό βράδυ από μενα! :up:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες