filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Συγγράμματα ( Νέος νόμος ) !!

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Συγγράμματα ( Νέος νόμος ) !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *fairy* » 15 Οκτ 2008, 17:55

Καλησπέρα παιδιά biggrinsmile ! Τι γίνεται με την εφαρμογή του νέου νόμου για τα πανεπιστημιακά συγγράμματα;; Μέχρι πόσες φορές μπορούμε να τα πάρουμε δωρεάν ;; Αν κάποιο μάθημα αλλάξει,συνεπώς και τα βιβλία του,θα πρέπει να αγοράσουμε το νέο σύγγραμμα ;; :confused: :unsure:
Far away...
This ship is taking me far away...
Far away from the memories
of the people who care if I live or die...!!!
Άβαταρ μέλους
*fairy*

Ευχαριστώ: 0

Re: Συγγράμματα ( Νέος νόμος ) !!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 15 Οκτ 2008, 18:12

*fairy* έγραψε:Καλησπέρα παιδιά biggrinsmile ! Τι γίνεται με την εφαρμογή του νέου νόμου για τα πανεπιστημιακά συγγράμματα;; Μέχρι πόσες φορές μπορούμε να τα πάρουμε δωρεάν ;; Αν κάποιο μάθημα αλλάξει,συνεπώς και τα βιβλία του,θα πρέπει να αγοράσουμε το νέο σύγγραμμα ;; :confused: :unsure:

κανονικα είναι 2 επιλογες συγγραματων και επιλεγεις την μια. μεχρι ποσες φορες δικαιουσαι δε γνωριζω αλλά αντι να περιμενεις ποτε θα μοιρασουν τα βιβλια πας μια βολτα στο σπουδαστηριο το δανειζεσαι για λιγο και με 10 ευρω βγαζεις φωτοτυπιες και το διαβαζεις με την ησυχια σου.
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 15 Οκτ 2008, 19:27

Πάντως έχει ειπωθεί από καθηγητές ότι από τα 2 βιβλία που θα προταθούν όποιο και να επιλέξουμε θα φροντίσουν στα θέματα στο τέλος να μην υπάρχει πρόβλημα.Αυτό το 1 από τα 2 που θα επιλέξουμε το παίρνουμε δωρεάν και δε χρειάζεται να έχουμε το άλλο.Τώρα για το πόσες φορές κλπ δεν ξέρω και οι καθηγητές θα μάθουν,γιατί είναι πρώτη φορά
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *fairy* » 15 Οκτ 2008, 19:49

Ρωτάω γιατί άκουσα οτι θα έχουμε το δικαίωμα να πάρουμε μόνο 2 φορές (;) δωρεάν σύγγραμμα και στην περίπτωση που κοπύμε και τρίτη φορά στο μάθημα,θα πρέπει να το αγοράσουμε ! Για παράδειγμα,εγώ είμαι στο Ζ εξάμηνο και χρωστάω μάθημα από το Γ,του οποίου τα βιβλίο άλλαξε! Θα το πάρω δωρεάν το καινούριο,ή θα πληρώσω... πφφφφ....πώς τα κάνουν έτσι... :thumbdown:
Far away...
This ship is taking me far away...
Far away from the memories
of the people who care if I live or die...!!!
Άβαταρ μέλους
*fairy*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lilo86 » 18 Οκτ 2008, 18:42

Ξέρετε πότε δηλώνουμε τα βιβλία και που?
Θα κάνουμε τη διαδικασία αυτή μαζι με την εγγραφή των μαθημάτων ή εξαρτάται απο τον κάθε καθηγητή;Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία έχετε γύρω από το θέμα χρήσιμη είναι,για πείτε τίποτα παραπάνω.. :peace2:
sing me a song to remind me where I belong...
Άβαταρ μέλους
lilo86

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lemonodasos » 17 Νοέμ 2008, 22:55

καλησπέρα! στην κατάσταση συγγραμάτων της σχολής, υπάρχουν αύξοντες αριθμοί, πχ 1α, 1β και μετά 2α, 2β κ.ο.κ. Τι σημαίνει άραγε αυτό στην πράξη? Επιλέγουμε κατηγορία, πχ την 1 ή τη 2, ή πρέπει από κάθε κατηγορία να επιλέξουμε βιβλίο, πχ 1α, 2β κτλ? :?: Έχω μπερδευτεί κάπως, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..
Άβαταρ μέλους
lemonodasos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lemonodasos » 25 Νοέμ 2008, 19:30

Συγγνώμη που επανέρχομαι, αλλά επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να παρακολουθώ, κι επειδή το θέμα των συγγραμάτων το θεωρώ κεφαλαιώδους σημασίας, μήπως ξέρει κάποιος τι είναι αυτές οι επιλογές 1 και 2 που φιγουράρουν δίπλα στη λίστα συγγραμάτων κάθε μαθήματος; Δηλαδή επιλέγουμε το πακέτο 1 ή το 2; :peace:
Άβαταρ μέλους
lemonodasos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sofoula90 » 25 Νοέμ 2008, 20:36

Ναι, επιλέγεις ή τα βιβλία της κατηγορίας Α ή τα βιβλία της κατηγορίας Β...
Άβαταρ μέλους
sofoula90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lemonodasos » 26 Νοέμ 2008, 02:05

ωραία, σ'ευχαριστώ πολύ. :up:
Άβαταρ μέλους
lemonodasos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό agnus-dei » 01 Δεκ 2008, 09:01

Από πού τα επιλέγουμε αυτά;
Άβαταρ μέλους
agnus-dei

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Jason_z89 » 01 Δεκ 2008, 10:06

Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Πότε θα δηλ΄ωσουμε τα βιβλία που θέμουμε? Φοβάμαι μην περάσει η προθεσμία και μετα δεν μπορώ να πάρω βιβλία.. Αν δεν εχει περάσει ήδη η ημερομηνια... :confused:
Άβαταρ μέλους
Jason_z89

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sunset » 02 Δεκ 2008, 17:26

Και εγώ θα ήθελα να μάθω πώς μπορούμε να δηλώσουμε κ να πάρουμε βιβλία...Απο κάποιο έντυπο που μας δίνει η γραμματεία??
Music is my husband...freedom is my lover...
Άβαταρ μέλους
Sunset

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 02 Δεκ 2008, 17:32

Sunset έγραψε:Και εγώ θα ήθελα να μάθω πώς μπορούμε να δηλώσουμε κ να πάρουμε βιβλία...Απο κάποιο έντυπο που μας δίνει η γραμματεία??

http://www.phil.uoa.gr/syngr.html
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 02 Δεκ 2008, 17:43

*fairy* έγραψε:Ρωτάω γιατί άκουσα οτι θα έχουμε το δικαίωμα να πάρουμε μόνο 2 φορές (;) δωρεάν σύγγραμμα και στην περίπτωση που κοπύμε και τρίτη φορά στο μάθημα,θα πρέπει να το αγοράσουμε ! Για παράδειγμα,εγώ είμαι στο Ζ εξάμηνο και χρωστάω μάθημα από το Γ,του οποίου τα βιβλίο άλλαξε! Θα το πάρω δωρεάν το καινούριο,ή θα πληρώσω... πφφφφ....πώς τα κάνουν έτσι... :thumbdown:

εχω την ιδια απορια..μεχρι περσι αν καποιος χρωσταγε μαθημα προηγουμενου εξαμηνου και το βιβλιο ειχε αλλαξει πηγαινε στη γραμματεια του δινανε μια δηλωση και πηγαινε και επαιρνε δωρεαν το βιβλιο.εγω οταν ειχα ρωτησει πριν 3 βδομαδες στη γραμματεια τι θα γινει αν εχει αλλαξει το βιβλιο απο ενα χρωστουμενο μαθημα προηγουμενου εξαμηνου μου ειπαν γενικα και αοριστα οτι οταν θα αρχισουν οι δηλωσεις μαθηματων τοτε θα δουμε τι θα γινει με τα βιβλια.αν ξερετε κατι παραπανω αν μπορειτε ενημερωστε μας!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 02 Δεκ 2008, 17:57

ελδη έγραψε:
*fairy* έγραψε:Ρωτάω γιατί άκουσα οτι θα έχουμε το δικαίωμα να πάρουμε μόνο 2 φορές (;) δωρεάν σύγγραμμα και στην περίπτωση που κοπύμε και τρίτη φορά στο μάθημα,θα πρέπει να το αγοράσουμε ! Για παράδειγμα,εγώ είμαι στο Ζ εξάμηνο και χρωστάω μάθημα από το Γ,του οποίου τα βιβλίο άλλαξε! Θα το πάρω δωρεάν το καινούριο,ή θα πληρώσω... πφφφφ....πώς τα κάνουν έτσι... :thumbdown:

εχω την ιδια απορια..μεχρι περσι αν καποιος χρωσταγε μαθημα προηγουμενου εξαμηνου και το βιβλιο ειχε αλλαξει πηγαινε στη γραμματεια του δινανε μια δηλωση και πηγαινε και επαιρνε δωρεαν το βιβλιο.εγω οταν ειχα ρωτησει πριν 3 βδομαδες στη γραμματεια τι θα γινει αν εχει αλλαξει το βιβλιο απο ενα χρωστουμενο μαθημα προηγουμενου εξαμηνου μου ειπαν γενικα και αοριστα οτι οταν θα αρχισουν οι δηλωσεις μαθηματων τοτε θα δουμε τι θα γινει με τα βιβλια.αν ξερετε κατι παραπανω αν μπορειτε ενημερωστε μας!

Οι φοιτητές, με τις δηλώσεις τους (χειμερινού ή εαρινού εξαμήνου), υποχρεούνται να παραλάβουν ταυτόχρονα τα συγγράμματά τους, τα οποία θα τους έχουν ήδη χρεωθεί. Σε επόμενη δήλωση του ίδιου μαθήματος δεν θα υπάρχει η δυνατότητα χορήγησης συγγράμματος.

Mια φορά παίρνεις σύγγραμμα αν χρωστας μαθημα μάλλον δεν παίρνεις τίποτα. Πας στο σπουδαστήριο και βγαζεις φωτοτυπιες. Αν κοπείς πάλι ισχύει το ίδιο.

Όταν θα πας να κανεις δηλωση θα σου λεει το συστημα π.χ
μεγιστο οριο συγγραμματων : 40 [ όσα τα μαθηματα του τμηματος ]
παραληφθεντα συγγραμματα: Χ [ αναλογα ποιο εξαμηνο είσαι και τι εχεις δηλώσει μάλλον ].

παλι καλα... σε μερικα χρονια δεν θα δίνεται απολυτως τίποτα
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lemonodasos » 02 Δεκ 2008, 19:42

ξέρω ότι είμαι :off topic: αλλά θέλω να το πω: εμείς όι εισακτέοι από κατατακτήριες δεν παίρνουμε συγγράματα, τα αγοράζουμε όλα και δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο κοστίζει κάθε εξεταστική.. και πάλι θυμάμαι στην προηγούμενη σχολή μου να παίρνω βιβλία τρεις τέσσερις φορές.. το σωστό είναι κάπου στη μέση. και κυρίως, να οριστεί ειδική τιμή για φοιτητές, αν γίνεται να βγαίνουν τα βιβλία και σε τσέπης, ώστε να είναι προσιτά σε όλους..
Άβαταρ μέλους
lemonodasos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katrin! » 03 Δεκ 2008, 13:07

iris2008 έγραψε:
Sunset έγραψε:Και εγώ θα ήθελα να μάθω πώς μπορούμε να δηλώσουμε κ να πάρουμε βιβλία...Απο κάποιο έντυπο που μας δίνει η γραμματεία??

http://www.phil.uoa.gr/syngr.html

παιδια βγαζετε καποια ακρη απο την λιστα που εχει βγαλει η γραμματεια?γιατι εγω δεν τα καταφερα!!!! :confused:
Άβαταρ μέλους
katrin!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό iris2008 » 03 Δεκ 2008, 13:36

τι ακριβώς δεν κατάλαβες; πες μου π.χ ενα μαθημα που σε ενδιαφερει
Άβαταρ μέλους
iris2008

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katrin! » 03 Δεκ 2008, 18:28

Sorry ακυρο δικο μου λαθος!ευχαριστω παντως! :up:
Άβαταρ μέλους
katrin!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό unju » 04 Δεκ 2008, 21:51

Παρακαλώ,
όποιος έχει καταλάβει τι συμβαίνει με τα συγγράμματα ακριβώς να με ενημερώσει όσο πιο αναλαυτικά και κατατοπιστικά μπορεί,διότ πραγματικά τάχω χάσει.
Συγκεκριμένα:
κοίταξα σε κάποια μαθήματα που χρωστάω(είμαι επί πτυχίω)τη λίστα συγγραΜΜΆΤΩΝ ΣΤΟ MY-STUDIES.UOA.GR.Tι σημαίνει το Σ1,Σ2?επίσης,πόσα μπορούμε να επιλέξουμε όταν προτείνονται τόσο πολλά βιβλία?Ακόμα,σε κάποια μαθήματα που έχουν τρεις καθηγητές δε διευκρινίζονται 3 κατηγοριοποιήσεις.Ακόμα,άπαξ και ταδηλώσουμε, μετά πώς τα παραλαμβάνουμε(κατι περί δηλώσεων από καθηγητές έχω ακούσει το οποίο όμως δεν τόχω καταλάβει!)
Θα σας είμαι ευγνώμων!
Γιατί Σ'αγαπώ,και στην αγάπη ξέρω να μπαίνω σαν Πανσέληνος..
Άβαταρ μέλους
unju

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες