filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Συζητήσεις Φιλολογικού!!!

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 25 Φεβ 2015, 21:57

Spoiler:
Πηρα, Τζουμα, την οποία και δήλωσα ξανά φετος. Το σταμάτησα γιατι ήταν τόσα τα χρωστούμενα που δεν θα έκανα εργασία της προκοπης. :tease:
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoula » 09 Απρ 2015, 21:07

Παιδια καλησπερα σας..Εγω ειμαι απο φπψ αλλα ειπα να γραψω σε εσας διοτι οι φοιτητες του φπψ δεν πολυδινουν σημασια στο φορουμ και δεν απαντανε στα ποστ.Καταρχην θελω να ρωτησω αν βγηκε σε ολους σας το μαθημα Αναλυτικα προγραμματα με τον κ.Φωτεινο γτ εμενα ακομα δεν εχει βγει και δεν ξερω τι να κανω :sadbye: :sadbye:
Δευτερον θελω να ρωτησω αν ειναι ευκολα τα μαθηματα λαογραφιας.Εγω ειμαι με το παλιο προγραμμα στο οποιο εχουμε 2 υποχρεωτικα επιλογης απο το φιλολογικο και σκεφτομαι να δωσω 2 μαθηματα λαογραφιας(θελω να ελπιζω πως μπορω να το κανω ετσι,και οχι αναγκαστηκα να ειναι διαφορετικα τα μαθηματα αυτα).Αν μπορει καποιος να απαντησει θα με βοηθουσε πολυ.Να επιλεξω μαθηματα λαογραφιας ή κατι αλλο?
http://www.ppp.uoa.gr/fileadmin/ppp.uoa ... il_001.jpg
http://www.ppp.uoa.gr/fileadmin/ppp.uoa ... KO_001.jpg
αυτες ειναι οι επιλογες μας για το εαρινο!
Άβαταρ μέλους
nikoula

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nat:) » 09 Απρ 2015, 22:50

Από όσο ξέρω τα αποτελέσματα του Φωτεινού έχουν βγει.. μπορείς να επικοινωνήσεις με τον καθηγητή ή τη γραμματεία για να δεις γιατί δεν εμφανίζεται ο βαθμός σου.
Τώρα για τα μαθήματα. Γράφω με βάση τις δικές μου εμπειρίες Χρυσανθοπούλου λαογραφία δαγκωτό. Λίγο διάβασμα, συγκεκριμένα θέματα, σίγουρο 10.
Γενικώς οι λαογραφίες είναι εύκολες. Ο Αλεξιάδης είναι βέβαια κάπως πιο βαρετός και ακατανόητος. Καπλάνογλου δεν είχα, δεν ξέρω, δεν απαντώ.
Τώρα για το δεύτερο μάθημα θα σου πρότεινα Παναγιώτου. Είναι πολύ συνεργάσιμος και βάζει και αυτός συγκεκριμένα θέματα κι ελάχιστη ύλη.
Vous n' avez pas des os en verre.
Vous pouvez vous cogner à la vie.
Si vous laissez passer cette chance alors,
avec le temps,
c' est votre coeur qui va devenir aussi sec et cassant que mon squelette.
Άβαταρ μέλους
Nat:)
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κλασικό)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DimitraPsa » 10 Απρ 2015, 11:50

nikoula έγραψε:Παιδια καλησπερα σας..Εγω ειμαι απο φπψ αλλα ειπα να γραψω σε εσας διοτι οι φοιτητες του φπψ δεν πολυδινουν σημασια στο φορουμ και δεν απαντανε στα ποστ.Καταρχην θελω να ρωτησω αν βγηκε σε ολους σας το μαθημα Αναλυτικα προγραμματα με τον κ.Φωτεινο γτ εμενα ακομα δεν εχει βγει και δεν ξερω τι να κανω :sadbye: :sadbye:

Don't worry! Νομίζω πως μόνο στο φιλολογικό έχουν βγει τα αποτελέσματα. Εγώ πάντως είμαι από το ισπανικό και δεν έχουν βγει. Έστειλα mail στον κ. Φωτεινό τέλη Μαρτίου αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση μέχρι στιγμής...
Άβαταρ μέλους
DimitraPsa

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoula » 11 Απρ 2015, 06:16

Nat:) έγραψε:Από όσο ξέρω τα αποτελέσματα του Φωτεινού έχουν βγει.. μπορείς να επικοινωνήσεις με τον καθηγητή ή τη γραμματεία για να δεις γιατί δεν εμφανίζεται ο βαθμός σου.
Τώρα για τα μαθήματα. Γράφω με βάση τις δικές μου εμπειρίες Χρυσανθοπούλου λαογραφία δαγκωτό. Λίγο διάβασμα, συγκεκριμένα θέματα, σίγουρο 10.
Γενικώς οι λαογραφίες είναι εύκολες. Ο Αλεξιάδης είναι βέβαια κάπως πιο βαρετός και ακατανόητος. Καπλάνογλου δεν είχα, δεν ξέρω, δεν απαντώ.
Τώρα για το δεύτερο μάθημα θα σου πρότεινα Παναγιώτου. Είναι πολύ συνεργάσιμος και βάζει και αυτός συγκεκριμένα θέματα κι ελάχιστη ύλη.

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!Να σαι καλα :thxx: :thxx: :thxx:

DimitraPsa έγραψε:
nikoula έγραψε:Παιδια καλησπερα σας..Εγω ειμαι απο φπψ αλλα ειπα να γραψω σε εσας διοτι οι φοιτητες του φπψ δεν πολυδινουν σημασια στο φορουμ και δεν απαντανε στα ποστ.Καταρχην θελω να ρωτησω αν βγηκε σε ολους σας το μαθημα Αναλυτικα προγραμματα με τον κ.Φωτεινο γτ εμενα ακομα δεν εχει βγει και δεν ξερω τι να κανω :sadbye: :sadbye:

Don't worry! Νομίζω πως μόνο στο φιλολογικό έχουν βγει τα αποτελέσματα. Εγώ πάντως είμαι από το ισπανικό και δεν έχουν βγει. Έστειλα mail στον κ. Φωτεινό τέλη Μαρτίου αλλά δεν πήρα κάποια απάντηση μέχρι στιγμής...

Εμενα μου ειχε απαντησει και μου ειχε πει να μην ανησυχω..Αλλα εχει περασει τοοοοσος καιρος και δεν γινεται να μην εχει βγει ακομα!Ειναι απιστευτο!Το σιγουρο ειναι πως ειναι θεμα γραμματειας γτ ο κ.Φωτεινος εχει παραδωσει βαθμολογιες.
Άβαταρ μέλους
nikoula

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό DimitraPsa » 29 Απρ 2015, 08:11

nikoula έγραψε:
Nat:) έγραψε:Από όσο ξέρω τα αποτελέσματα του Φωτεινού έχουν βγει.. μπορείς να επικοινωνήσεις με τον καθηγητή ή τη γραμματεία για να δεις γιατί δεν εμφανίζεται ο βαθμός σου.

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!Να σαι καλα :thxx: :thxx: :thxx:

DimitraPsa έγραψε:

Εμενα μου ειχε απαντησει και μου ειχε πει να μην ανησυχω..Αλλα εχει περασει τοοοοσος καιρος και δεν γινεται να μην εχει βγει ακομα!Ειναι απιστευτο!Το σιγουρο ειναι πως ειναι θεμα γραμματειας γτ ο κ.Φωτεινος εχει παραδωσει βαθμολογιες.

Τι έγινε τελικά; Είδες βαθμό; Εγώ τίποτα... Από τη γραμματεία του ισπανικού μου'παν πως δεν έχει προσκομίσει βαθμολογία... Sorry για το :off topic:
Άβαταρ μέλους
DimitraPsa

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 14 Μάιος 2015, 20:08

Κάψιμο στην γραμματεία του φιλολογικού, απλά κάψιμο, στην πυρά.
Spoiler:
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 16 Μάιος 2015, 11:54

Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 16 Μάιος 2015, 12:55

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

Οι φοιτητές του Τμήματος Φιλολογίας που βρίσκονται στο 4ο έτος και οι επί πτυχίω, μπορούν να καταθέσουν αίτηση για βελτίωση μαθημάτων από την Παρασκευή 29 Μαΐου έως και την Παρασκευή 5 Ιουνίου 2015.
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aldo » 18 Μάιος 2015, 19:17

Παίδες, το πρόγραμμα εξετάσεων έχει τοιχοκολληθεί έξω από την γραμματεία!
Άβαταρ μέλους
aldo

Ευχαριστώ: 18

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theologos » 28 Μάιος 2015, 21:50

καλησπέρα!! ένα μεγάλο Μ Π Ρ Α Β Ο στα παιδιά που είχαν τη διοργάνωση της εκδήλωσης (ή συζήτησης) σήμερα στην 442 γιατί όταν τελείωσε μάζεψαν όοολες τις σχετικές αφήσες που είχαν κολλήσει στο κτίριο!!
:goodjob:

(συγγνώμη αν η ανάρτησή μου είναι κάπως άσχετη με την ενότητα)
Άβαταρ μέλους
theologos
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aurora_216 » 14 Ιουν 2015, 21:28

Καλησπέρα σε όλους! Αναρωτιόμουν, αν κάποιος απόφοιτος εδώ έχει μπει σε διαδικασία να βγάλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος / άδεια διδασκαλίας ως φιλόλογος. Βρήκα στο διαδίκτυο τα δικαιολογητικά που απαιτούνται (κι είναι αρκετά), αλλά έχω την εξής απορία:
εκτός από το να δηλώσεις έναρξη διδασκαλίας σε φροντιστήρια, αν δηλώσεις και αναγγελία ενάρξεως κατ' οίκον διδασκαλίας, υπάρχει περίπτωση μετά να έχεις θέμα με εφορίες για μπλοκάκια κλπ. ή γενικά οποιοδήποτε μπλέξιμο με τα ιδιαίτερα ;;;
Συγγνώμη εκ των προτέρων αν δεν γράφω στο σωστό θέμα ή υπάρχει ήδη σχετικό και δεν το βρήκα και ευχαριστώ για τη βοήθεια! :thxx:
Το σίδερο σκουριάζει,αν δεν το χρησιμοποιείς...το νερό χάνει την καθαρότητά του,αν λιμνάσει...και η αδράνεια καταστρέφει το σθένος του πνεύματος...!!!
Άβαταρ μέλους
aurora_216

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 15 Ιουν 2015, 13:55

Όταν λες μπλέξιμο τι εννοείς; Θα φορολογηθείς και θα χρειαστεί να κρατάς βιβλία. Επίσης ως ελεύθερη επαγγελματίας -φαντάζομαι σε αυτό εμπίπτουν τα κατ'οίκον μαθήματα- θα πληρώνεις ΤΕΒΕ 200 ευρώ το μήνα, ακόμα κι αν δε βγάζεις τίποτα. Με τα σημερινά δεδομένα τουλάχιστον. Και με τα χρόνια ανεβαίνει το ποσό. Μπορείς να πας σε ένα λογιστή και να τα συζητήσετε αναλυτικά. Τις προάλλες πήγαμε με το φίλο μου που είναι πολιτικός μηχανικός σε έναν και μας βοήθησε πολύ, χωρίς αμοιβή για τις πληροφορίες προφανώς. Του είπε ότι θα του δείξει και πώς να κρατάει μόνος του τα βιβλία. Αν θες, σου στέλνω τα στοιχεία του με πμ.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aurora_216 » 19 Ιουν 2015, 11:24

mzep έγραψε:Όταν λες μπλέξιμο τι εννοείς; Θα φορολογηθείς και θα χρειαστεί να κρατάς βιβλία. Επίσης ως ελεύθερη επαγγελματίας -φαντάζομαι σε αυτό εμπίπτουν τα κατ'οίκον μαθήματα- θα πληρώνεις ΤΕΒΕ 200 ευρώ το μήνα, ακόμα κι αν δε βγάζεις τίποτα. Με τα σημερινά δεδομένα τουλάχιστον. Και με τα χρόνια ανεβαίνει το ποσό. Μπορείς να πας σε ένα λογιστή και να τα συζητήσετε αναλυτικά. Τις προάλλες πήγαμε με το φίλο μου που είναι πολιτικός μηχανικός σε έναν και μας βοήθησε πολύ, χωρίς αμοιβή για τις πληροφορίες προφανώς. Του είπε ότι θα του δείξει και πώς να κρατάει μόνος του τα βιβλία. Αν θες, σου στέλνω τα στοιχεία του με πμ.

Mzep σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν ήμουν σαφής. Εννοώ ότι από τη στιγμή που δηλώνεις, ακόμη κι αν σε μια δεδομένη χρονική περίοδο δεν έχεις ιδιαίτερα, πάλι θα πρέπει να πληρώνεις όλα αυτά, μόνο και μόνο, επειδή είσαι δηλωμένος;; Λογιστή δε χρειάζομαι, αλλά και πάλι ειλικρινά σε ευχαριστώ!
Το σίδερο σκουριάζει,αν δεν το χρησιμοποιείς...το νερό χάνει την καθαρότητά του,αν λιμνάσει...και η αδράνεια καταστρέφει το σθένος του πνεύματος...!!!
Άβαταρ μέλους
aurora_216

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 19 Ιουν 2015, 12:37

Ναι, την ασφάλιση την πληρώνεις βρέξει χιονίσει. Για το φορολογικό δεν ξέρω ακριβώς πώς πάει.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria mar » 20 Ιουν 2015, 11:23

aurora_216 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Αναρωτιόμουν, αν κάποιος απόφοιτος εδώ έχει μπει σε διαδικασία να βγάλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος / άδεια διδασκαλίας ως φιλόλογος. Βρήκα στο διαδίκτυο τα δικαιολογητικά που απαιτούνται (κι είναι αρκετά), αλλά έχω την εξής απορία:
εκτός από το να δηλώσεις έναρξη διδασκαλίας σε φροντιστήρια, αν δηλώσεις και αναγγελία ενάρξεως κατ' οίκον διδασκαλίας, υπάρχει περίπτωση μετά να έχεις θέμα με εφορίες για μπλοκάκια κλπ. ή γενικά οποιοδήποτε μπλέξιμο με τα ιδιαίτερα ;;;
Συγγνώμη εκ των προτέρων αν δεν γράφω στο σωστό θέμα ή υπάρχει ήδη σχετικό και δεν το βρήκα και ευχαριστώ για τη βοήθεια! :thxx:

Εκτός απ' την κανονική έναρξη επαγγέλματος που σου είπε και η mzep, υπάρχει και η λύση του Εργόσημου με ΙΚΑ. Καλύπτει ιδιαίτερα μαθήματα χωρίς να χρειάζεται να έχεις μπλοκάκι (για το οποίο όντως θα χρειαστείς περίπου 240€ το μήνα για ΟΑΕΕ, + τέλος επιτηδεύματος και έξοδα λογιστή). Εξαρτάται από τον όγκο της δουλειάς σου, αλλά τουλάχιστον έστω και σιγά σιγά μαζεύεις ένσημα, δείχνεις ένα εισόδημα και είσαι νόμιμος. Επίσης, δεν νομίζω ότι χρειάζεται αναγγελία ενάρξεως κατ' οίκον διδασκαλίας γι' αυτό. Απλώς το κάνεις. Βιβλιάριο υγείας μπορείς να έχεις με τη συγκέντρωση 100 ενσήμων νομίζω από το τελευταίο 15μηνο. Ψάξ' το και στα λογιστικά sites. Έχω και το φυλλάδιο που δίνει πληροφοριακά το ΙΚΑ, αλλά μπορώ να ανεβάσω φωτό εδώ; Δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
maria mar

Σχολή/Τμήμα: Ελληνική Φιλολογία ΜΝΕΦ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 21 Ιουν 2015, 15:54

Βρε παιδόπουλα για πείτε μου εσείς που θυμάστε, τον Σεπτέμβρη μας έβαζαν εξετάσεις τα Σάββατα; δεν υπαρχει και κανένα πρόγραμμα γυρω γυρω να το δω, αν θυμάται κανεις ας μου πει :)
Spoiler:
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Φύλο:

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 21 Ιουν 2015, 17:50

Συνήθως γράφαμε Σάββατα σε περιόδους καταλήψεων ή σε γενικές απεργίες ΜΜΜ ή του συλλόγου των μελών ΔΕΠ. Αλλιώς, Δευτέρα με Παρασκευή :cool:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aurora_216 » 21 Ιουν 2015, 18:13

mzep έγραψε:Ναι, την ασφάλιση την πληρώνεις βρέξει χιονίσει. Για το φορολογικό δεν ξέρω ακριβώς πώς πάει.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Άβαταρ μέλους
aurora_216

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aurora_216 » 21 Ιουν 2015, 18:16

Εκτός απ' την κανονική έναρξη επαγγέλματος που σου είπε και η mzep, υπάρχει και η λύση του Εργόσημου με ΙΚΑ. Καλύπτει ιδιαίτερα μαθήματα χωρίς να χρειάζεται να έχεις μπλοκάκι (για το οποίο όντως θα χρειαστείς περίπου 240€ το μήνα για ΟΑΕΕ, + τέλος επιτηδεύματος και έξοδα λογιστή). Εξαρτάται από τον όγκο της δουλειάς σου, αλλά τουλάχιστον έστω και σιγά σιγά μαζεύεις ένσημα, δείχνεις ένα εισόδημα και είσαι νόμιμος. Επίσης, δεν νομίζω ότι χρειάζεται αναγγελία ενάρξεως κατ' οίκον διδασκαλίας γι' αυτό. Απλώς το κάνεις. Βιβλιάριο υγείας μπορείς να έχεις με τη συγκέντρωση 100 ενσήμων νομίζω από το τελευταίο 15μηνο. Ψάξ' το και στα λογιστικά sites. Έχω και το φυλλάδιο που δίνει πληροφοριακά το ΙΚΑ, αλλά μπορώ να ανεβάσω φωτό εδώ; Δεν ξέρω.[/quote]

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου mariamar. Πέρα από την ασφάλιση, αυτό με προβλημάτιζε κυρίως, το κατά πόσο δηλαδή αν βγάλεις άδεια ασκήσεως θα πρέπει να κάνεις και επίσημη έναρξη στην εφορία. Γιατί έστω ότι βγάζει άδεια, ώστε να μπορείς να πας να ζητήσεις δουλειά σε φροντιστήριο (ας αφήσουμε τα ιδιαίτερα) και περάσει αρκετό διάστημα χωρίς να έχεις προσληφθεί, γιατί να φορολογηθείς... Αν δεν είναι κόπος και μπορείς στείλε μου σε παρακαλώ τη φώτο έστω με π.μ. . Να είσαι καλά!
Τελευταία επεξεργασία από aurora_216 και 21 Ιουν 2015, 18:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
aurora_216

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης