filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

_Επί Πτυχίω_

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 27 Φεβ 2014, 19:42

Οταν με το καλό γίνει κάποιος επί πτυχιω, γινεται να ζητήσει αναβαθμολόγηση; Δηλαδή να του σβηστεί ένας προηγούμενος βαθμός και να ξαναδώσει το μαθημα, μαζι με τα υπόλοιπα χρωστούμενα του; π.χ. εγώ χρωστάω (πασιφανές γάρ) και θέλω να διορθωσω τον βαθμό σε δυο μαθηματα του πρώτου έτους. Δε γινεται όμως τώρα γιατί προφανώς δεν θα αντέξω να προσθεσω κι άλλα! Πιστεύω ότι οταν θα ειμαι επί πτυχίω θα ειναι πολύ λιγότερα, αλλα θα μου επιτραπει να σβήσω μαθηματα τοτε;
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 27 Φεβ 2014, 19:52

Ναι εννοείται, αρκεί να μην έχεις περάσει όλα τα μαθήματα που χρειάζεσαι για το πτυχίο, γιατί τότε θα κλείσει ο ατομικός σου φάκελος.

Πάντως φιλική συμβουλή μην το αφήνεις πολύ, γιατί κι εγώ στην αρχή έλεγα θα τα διορθώσω στο τέλος και τώρα έχουν αλλάξει όλοι οι καθηγητές και ούτε έχω όρεξη να τα ξαναπαρακολουθήσω και μερικά είναι πιο δύσκολα απ'όσο ήταν όταν τα πρωτοέδωσα...
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό evangelia23 » 28 Φεβ 2014, 12:43

παιδια γεια σας. θα ηθελα να ρωτησω ως επι πτυχιω που ειμαι, μπορω τωρα στη δηλωση τν χειμερινων μαθηματων να δηλωσω και χειμερινα και εαρινα μαθηματα? ή μονο χειμερινα? και αν μπορω και τα δυο, τα εαρινα τα δινω με την περσινη υλη ε? ευχαριστω εκ τν προτερων :thxx:
Άβαταρ μέλους
evangelia23

Ευχαριστώ: 0

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 28 Φεβ 2014, 13:08

Μπορείς και εαρινά. Ναι, με την περσινή.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό evangelia23 » 28 Φεβ 2014, 13:36

σε ευχαριστω πολυ :thxx: :thxx: :thxx: :thxx: Να σε ρωτήσω σκεφτομαι να δηλώσω φιλοσοφια με τν Πελεγρινη. ειναι ευκολο μαθημα ετσι δεν ειναι?
Άβαταρ μέλους
evangelia23

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 28 Φεβ 2014, 21:11

Είναι πανεύκολο! Διαβάζεις 10 ερωτήσεις που σου δίνει και πάντα βάζει μια από αυτές! Παλιά είχε και απαλλακτική εργασία αλλά νομίζω από πέρσι το έχει σταματήσει! :thumbdown:
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bob90 » 06 Μαρ 2014, 18:08

Καλησπέρα..από ότι είχα διαβάσει, θα μπορούμε οι επι πτυχίω να εξεταστούμε και στα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου, στην προσεχή εξεταστική του Μαρτίου..η εξέταση αυτών των μαθημάτων θα ενταχθεί μέσα στο πλαίσιο 30 Μαρτίου-14 Απριλίου ή θα γίνει από τις 14 Απριλίου και μετά,σαν επαναληπτική εξεταστική?
Άβαταρ μέλους
bob90

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioannouka » 06 Μαρ 2014, 19:01

bob90 πολύ καλή η ερώτησή σου! Όλα αυτά τα χρόνια απ' όσο έχω δει στα προγράμματα παλαιότερων εξεταστικών η εξεταστική για τους επί πτυχίω γινόταν την περίοδο την κανονικής εξεταστικής. Τώρα, αν αλλάξει κάτι φέτος λόγω των νέων δεδομένων, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Αλλά δυστυχώς πιστεύω ότι για τους επί πτυχίω θα γίνει στο πλαίσιο 30 Μαρτίου-14 Απριλίου. Θα μας βγει η πίστη με άλλα λόγια :study:
These wounds won't seem to heal/this pain is just too real/there's just too much the time cannot erase...
Άβαταρ μέλους
ioannouka

Ευχαριστώ: 2

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 06 Μαρ 2014, 20:08

Ή θα μας τα βάλουν Σαββατοκύριακα, κάτι τέτοιο νομίζω.. :thumbdown: :sick:
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bob90 » 06 Μαρ 2014, 20:38

Aααα,μάλιστα.. φυσικά ούτε λόγος για έγκαιρη ανάρτηση του προγράμματος,μιας και συνθήκες σε αυτό το εξάμηνο είναι ιδιαίτερες..όοολα την τελευταία στιγμή :clapping: :clapping:
Άβαταρ μέλους
bob90

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 06 Μαρ 2014, 23:44

Τη δυνατότητα να δώσουμε π.χ.ένα μάθημα του θερινού στο χειμερινό εξάμηνο την έχουν μόνο οι επί πτυχίω ή όλοι οι φοιτητές??και επί πτυχίω θεώρησε από το 4 ή 5 έτος???
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 07 Μαρ 2014, 01:21

Στην ανακοίνωση που έχει βγει για τις αντιστοιχίες του Σεπτεμβρίου και για όλη την οργάνωση του ακαδημαικού έτους, είναι ρητά τονισμένο ότι μόνο οι επί πτυχίω έχουν αυτό το δικαίωμα, και είναι και λογικό, εφόσον διεκπαιρεώθηκε εν τέλει η "εξεταστική του Σεπτεμβρίου".

Σαφώς επί πτυχίω θεωρούνται από το 5ο έτος και πέρα, καθώς στο 4ο δεν είσαι επί, αλλά υπό, ακόμα.
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 07 Μαρ 2014, 10:41

Για την χειμερινή εξεταστική, καθηγητής σημείωση ότι θα'ναι και τα Σ/Κ μέσα στις ημερομηνίες εξέτασης... μιλάμε για 15μέρες συνεχόμενες λοιπόν.
Για να βγει πρόγραμμα πιστεύω χρειάζεται πρώτα να γίνουν δηλώσεις που δεν έχουμε κάνει και νομίζω έχει να κάνει με το γεγονός ότι έτρεχε η προηγούμενη εξεταστική... από βδομάδα, ίσως κάνουμε δηλώσεις και κατά την 25η θεωρώ ότι θα'χουμε και πρόγραμμα... Ουφ... Τι μαραθώνιος ρε παιδί μου! :sick:
Anyway, το σίγουρο είναι ότι οι επί πτυχίω (όσοι είναι από 7ο εξάμηνο και πάνω) μπορούν να δηλώσουν και να δώσουν μέχρι 25 μαθήματα σε κάθε εξεταστική. Για του υπόλοιπους τα μαθήματα είναι 15 και αφού υπάρχει τροπολογία για τώρα μπορούν να δώσουν και χειμερινά και εαρινά!
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 28

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 07 Μαρ 2014, 13:18

.
Τελευταία επεξεργασία από mpriki και 16 Ιαν 2019, 07:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mpriki

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 07 Μαρ 2014, 15:00

Δν θεωρούνται επί πτυχίω από το 7ο εξάμηνο, αλλά από το 9ο και μετά.

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bob90 » 07 Μαρ 2014, 15:31

Δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχουν οι δηλώσεις με το πρόγραμμα..ισα-ισα αν έβγαινε το πρόγραμμα θα βοηθούσε στο να γίνουν και αυτές πιό γρήγορα γιατι θα βλέπαμε τι ειναι ανθρωπίνως δυνατόν να προλάβουμε να διαβάσουμε..Ας ελπίσουμε να μην αναρτηθεί όντως 25 του μήνα το πρόγραμμα,μου ακούγεται ακραίο ακόμα και για τα δεδομένα της σχολής μας :confused:
Άβαταρ μέλους
bob90

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bob90 » 07 Μαρ 2014, 22:17

Nα που εισακούστηκα και βγήκε το πρόγραμμα της εξεταστικής :clapping: http://www.phil.uoa.gr/proptyxiakes-spoydes/programma-e3etasewn.html ..Βέβαια θα υπάρξει ένα μπέρδεμα,γιατι οι ημερομηνίες των περισσότερων μαθημάτων των εαρινών εξαμήνων θα ανακοινωθούν από τους διδάσκοντες,όπως λέει..
Άβαταρ μέλους
bob90

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 08 Μαρ 2014, 01:43

mpriki έγραψε:
crocodilino έγραψε:Για την χειμερινή εξεταστική, καθηγητής σημείωση ότι θα'ναι και τα Σ/Κ μέσα στις ημερομηνίες εξέτασης... μιλάμε για 15μέρες συνεχόμενες λοιπόν.
Για να βγει πρόγραμμα πιστεύω χρειάζεται πρώτα να γίνουν δηλώσεις που δεν έχουμε κάνει και νομίζω έχει να κάνει με το γεγονός ότι έτρεχε η προηγούμενη εξεταστική... από βδομάδα, ίσως κάνουμε δηλώσεις και κατά την 25η θεωρώ ότι θα'χουμε και πρόγραμμα... Ουφ... Τι μαραθώνιος ρε παιδί μου! :sick:
Anyway, το σίγουρο είναι ότι οι επί πτυχίω (όσοι είναι από 7ο εξάμηνο και πάνω) μπορούν να δηλώσουν και να δώσουν μέχρι 25 μαθήματα σε κάθε εξεταστική. Για του υπόλοιπους τα μαθήματα είναι 15 και αφού υπάρχει τροπολογία για τώρα μπορούν να δώσουν και χειμερινά και εαρινά!

δεν μπορούν οι μη επι πτυχιω να δίνουν τα εαρινα στο χειμερινο και τουμπαλιν.

http://www.phil.uoa.gr/fileadmin/phil.u ... o13-14.pdf

Παραπάνω κάποιος έγραψε ότι βγήκε ανακοίνωση/τροπολογία (δεν θυμάμαι πως το έθεσε ακριβώς) που έλεγε ότι και οι μικρότεροι θα μπορούν για αυτήν την εξεταστική?Γι'αυτό το έγραψα έτσι...

Επίσης, επί πτυχίω μέχρι προ τινός θεωρούνταν όσοι βρίσκονται στο 8και μεγαλύτερο εξάμηνό τους και είχαν το δικαίωμα να εξεταστούν σε χειμερινά αντίστροφα κλ. Τώρα αν άλλαξε κι αυτό συγγνώμη που δεν το είδα ώστε να μην έχω ανακρίβειες στο μήνυμά μου! :cool:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 28

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smurfette*91 » 08 Μαρ 2014, 18:12

crocodilino έγραψε:
Παραπάνω κάποιος έγραψε ότι βγήκε ανακοίνωση/τροπολογία (δεν θυμάμαι πως το έθεσε ακριβώς) που έλεγε ότι και οι μικρότεροι θα μπορούν για αυτήν την εξεταστική?Γι'αυτό το έγραψα έτσι...

Επίσης, επί πτυχίω μέχρι προ τινός θεωρούνταν όσοι βρίσκονται στο 8και μεγαλύτερο εξάμηνό τους και είχαν το δικαίωμα να εξεταστούν σε χειμερινά αντίστροφα κλ. Τώρα αν άλλαξε κι αυτό συγγνώμη που δεν το είδα ώστε να μην έχω ανακρίβειες στο μήνυμά μου! :cool:

Νομίζω ότι επι πτυχίω γίνεται κάποιος μόλις περάσει και η εξεταστική του Σεπτεμβρίου όταν είναι στο 8 εξάμηνο. Επομένως μόλις αρχίσει το νέο χειμερινό και μπει στο 9ο εξάμηνο τότε είναι επί πτυχίω ! :cool:
Baby, love that comes around
will never stop coming around
but you need me
now you need me....

What defines us is how well we rise after falling
Άβαταρ μέλους
smurfette*91
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό (Κλασσικό)
Ευχαριστώ: 49

_Επί Πτυχίω_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SKYCLOAK » 13 Απρ 2014, 21:38

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με ενηρώσει για τα μαθήματα "ελεύθερης επιλογής"; Είναι μαθήματα άλλων τμημάτων που προσφέρονται στο πρόγραμμα του φιλολογικού ή τα βρίσκει κανείς στα αντίστοιχα προγράμματα των τμημάτων που τα προσφέρουν; Σαν επί πτυχίω, είναι υποχρεώτικο να επιλέξει κανείς τέτοια μαθήματα ή απλά διαλέγω ό,τι θέλω απ' το πρόγραμμα μέχρι να συμπληρωθούν οι ώρες;

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
SKYCLOAK

Ευχαριστώ: 1

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες