filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα! :goodluck:

Δηλώσεις Μαθημάτων Μέσω Internet

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: Δηλώσεις Μαθημάτων Μέσω Internet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό natnat » 28 Νοέμ 2011, 23:45

ελδη έγραψε:
natnat έγραψε:Ναι άλλο είναι στο κλασικό ήταν επιλογής με υην Θεωρία της Λογοτεχνίας, ΚΦΝ 08 νομίζω ήταν ο κωδικός

το μαθημα για να το δηλωσεις θα το βρεις στο ε εξαμηνο στα επιλογης υποχρεωτικα της κλασικης κατευθυνσης.

Αυτό είναι μάθημα που το έχω επιλογής στο τρέχον Ε'εξάμηνο και έχω ήδη επιλέξει Θεωρία της λογοτεχνίας
Άβαταρ μέλους
natnat
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό elen1869 » 29 Νοέμ 2011, 00:11

Συμπλήρωσα το πρωί τη δήλωση μαθημάτων και γράφει ότι η δήλωση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.Δεν εμφανίζεται όμως στο ιστορικό δηλώσεων.Είναι καταχωρημένη;Πότε θα περαστεί στο ιστορικό;Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
elen1869

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 29 Νοέμ 2011, 00:31

natnat έγραψε:
ελδη έγραψε:
natnat έγραψε:Ναι άλλο είναι στο κλασικό ήταν επιλογής με υην Θεωρία της Λογοτεχνίας, ΚΦΝ 08 νομίζω ήταν ο κωδικός

το μαθημα για να το δηλωσεις θα το βρεις στο ε εξαμηνο στα επιλογης υποχρεωτικα της κλασικης κατευθυνσης.

Αυτό είναι μάθημα που το έχω επιλογής στο τρέχον Ε'εξάμηνο και έχω ήδη επιλέξει Θεωρία της λογοτεχνίας

α δε ξερω τι παιζει με τα επιλογης και το τι επιτρεπεται να παρετε, εγω απλα σου βρηκα τον κωδικο του μαθηματος επειδη δεν τον εβρισκες για να ξερεις που ειναι. δε γνωριζω λεπτομερειες για το ποιο μαθημα πρεπει να δηλωσεις απο τα 2... :confused:

elen1869 στο ιστορικο θα σου εμφανιστει μολις ληξει η προθεσμια για τις δηλωσεις, αργει ακομα. :peace2: αφου σου εγραψε οτι ολοκληρωθηκε με επιτυχια, ειναι μια χαρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 13

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό yiannis1990 » 29 Νοέμ 2011, 01:39

Καλημέρα. Έχω κι εγώ να διατυπώσω μια απορία. Είμαι Ζ εξάμηνο κλασικής κατεύθυνσης. Στο Στ εαρινό εξάμηνο είχαμε Λατινικό Έπος (KΦL03) με την κυρία Παπαιωάννου. Το μάθημα όμως δεν το πέρασα τον Ιούνιο και τον Σεπτέμβρη δεν εξετάστηκε καν. Φέτος όμως το μάθημα μεταφέρθηκε στο Γ χειμερινό εξάμηνο. Εγώ τώρα που μπορούμε να δηλώσουμε και εαρινά πώς θα το δηλώσω? Ως εαρινό του ΣΤ εξαμήνου με την κ.Παπαϊωάννου ή ως χειμερινό του τρίτου εξαμήνου με την κ.Καραμαλέγκου?
Άβαταρ μέλους
yiannis1990

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 29 Νοέμ 2011, 11:40

δηλαδη μπορεις να το βρεις για να το δηλωσεις ως εαρινο στο My studies? εγω καταλαβα πως δεν υπαρχει πια, το εβαλαν μονο στο γ εξαμηνο τον κωδικο αυτου του μαθηματος. καλυτερα να ρωτησεις και τη γραμματεια ομως γιατι και ενα παιδι πιο πανω ειχε την ιδια απορια για τον ηροδοτο που διδασκοταν και στο εαρινο και στο χειμερινο και τωρα ειναι μονο χειμερινος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μ+Α » 29 Νοέμ 2011, 11:56

παιδια πως θα ξερουμε σε ποιο μαθημα αντιστοιχει οταν δεν υπαρχει το ιδιο με τοτε που τα δηλωναμε?
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!!!Μ+Α
Άβαταρ μέλους
Μ+Α

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Βανέσα » 30 Νοέμ 2011, 02:38

Παιδιά, καλημέρα! Στην ανακοίνωση της Γραμματείας γράφει "Οι φοιτητές/τριες των εξαμήνων Γ΄, Ε΄ και Ζ΄ οφείλουν να προβούν σε"... "Δήλωση μαθημάτων στο my-studies για τα μαθήματα του περασμένου εαρινού εξαμήνου 2010-2011, στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν" και "Δήλωση μαθημάτων στο my-studies για τα μαθήματα του περυσινού χειμερινού εξαμήνου, τα οποία είχαν δηλωθεί για την εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011" διευκρινίζοντας μάλιστα "ΟΧΙ δήλωση συγγραμμάτων ΕΚ ΝΕΟΥ". Δηλαδή ΞΑΝΑδηλώνουμε μαθήματα των δύο προηγούμενων εξαμήνων στα οποία είχαμε κοπεί/δεν είχαμε πάει να τα δώσουμε, προκειμένου να μπορέσουμε να τα δώσουμε τον Φεβρουάριο;;
Άβαταρ μέλους
Βανέσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 30 Νοέμ 2011, 15:54

θα ξαναδηλωσεις τα μαθηματα του περασμενου ετους χειμερινα εαρινα που ειχες σκοπο να τα δωσεις τον Σεπτεμβρη και δε μπορεσες αλλα γιαυτα δε θα παρεις συγγραμματα. επισης δηλωνεις τα μαθηματα αυτου του χειμερινου εξαμηνου για τα οποια μπορεις να παρεις συγγραμματα. ολα αυτα μαζι να μη ξεπερνουν σε αριθμο τα 20 μαθηματα. αν εχεις ομως αποριες για καποια μαθηματα που προσφεροντουσαν περσι το καλοκαιρι και δε τα βρισκεις να τα δηλωσεις για τωρα πρεπει να απευθυνθεις στη γραμματεια για να σε κατευθυνει πως θα τα δηλωσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 30 Νοέμ 2011, 17:43

Βρε παιδιά, έχω δηλώσει να πάρω ένα βιβλίο από τις εκδόσεις Κυριακίδη και μέχρι χθες η διεύθυνση που έγραφε στον Εύδοξο ήταν Μητροπόλεως 62. Σήμερα γράφει Πανεπιστημίου 47 (αν και, αν πατήσεις σημείο στο χάρτη, στη Μητροπόλεως σε βγάζει). Πήγε κανείς ή ξέρει αν όντως άλλαξαν ή είναι λάθος;
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό BevouLa » 03 Δεκ 2011, 22:23

Είμαι Ζ εξαμηνο κλασικο.Λοιπόν είχα δηλώσει πέρυσι Συγκριτικη Φιλολογια(Στ') για το Σεπτέμβρη και πήρα τα συγγράματα. Τώρα όμως άλλαξε καθηγητη και βιβλια γιατι ανηκει πια στο χειμερινο.(Ε') Οποτε στο mystudies δειχνει οτι δεν μπορω να τα αγορασω τα ββλια. Το ζητημα είναι οτι εχω παραλάβει 33 επιλογες και εχω μεχρι 60. Μπορω να δηλωσω συγγραματα γι αυτο το μαθημα, ενω εχω ξαναπαρει και να μην πάρω σε καποιο αλλο :/?
(π.χ μου δινει την ευκαιρια να παρω βιβλια για την αρχαιολογια ενω τα εχω ηδη παραλαβει και δεν τα χρειαζομαι)
Xwris aera kaneis den s akouei na ourliazeis :)
Άβαταρ μέλους
BevouLa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 04 Δεκ 2011, 03:40

Όχι. Τα μαθήματα πάνε με κωδικό. Στον κωδικό του μαθήματος Συγκριτικής Φιλολογίας έχει χρεωθεί σύγγραμμα και κανένα πρόγραμμα δε θα σε αφήσει να πάρεις άλλο. Δεν έχει σημασία αν εχεις περιθώριο για συγγράμματα...
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobos » 04 Δεκ 2011, 16:13

παιδια μια βοηθεια. ειμαι ζ εξαμηνο κλασικο υπαρχει καποιο μαθημα που πρεπει να παρω υποχρεωτικα να δηλωσω η δηλωνω αναλογα με τις ωρες που μου λειπουν ο,τι θελω και δηλωνω και οσα δεν περασα η δεν μπορεσα ναδωσω και απο χειμερινα προηγουμενα αλλα και απο εαρινα φετος??
Άβαταρ μέλους
bobos

Σχολή/Τμήμα: φιλολογια(κλασικο)
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μ+Α » 04 Δεκ 2011, 19:29

δηλωνεις αναλογα με τις ωρες που σου λειπουν,και απο αλλα χειμερινα αρκει να μην εχουν τους ιδιους κωδικους με αυτα που εχεις περασει παλιοτερα...και επισης μπορεις να δωσεις (λογω διπλης εξεταστικης)αυτα που ηταν να δωσεις τον σεπτεμβριο(χειμερινα και εαρινα 2010-2011) :goodluck:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΝΑ ΦΥΓΩ!!!Μ+Α
Άβαταρ μέλους
Μ+Α

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 04 Δεκ 2011, 20:56

Αν διαβάσετε τον οδηγό μεταβατικού προγράμματος power point της γραμματείας θα δείτε ότι λέει πως οι των Β Γ Δ ετών ακολουθούν κανονικά το πρόγραμμα σπουδών. Επίσης, μια διευκρίνιση που είχε γίνει από τη γραμματεία έλεγε ότι ακολουθούν κανονικά το πρόγραμμα και μόνο αν έχουν ήδη περασμένο ένα μάθημα (κωδικό) τότε παίρνουν κάτι άλλο... Ή άμα τους λείπει κάτι το παίρνουν επιπλέον...
Παρ'όλα αυτά επειδή ακόμη υπάρχουν ασάφειες ακόμη και στις διευκρινίσεις της γραμματείας :bangin: :bangin:
καλό είναι να ρωτάτε ΚΑΙ εκεί για σιγουριά! :peace2: :peace2:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 29

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bobos » 04 Δεκ 2011, 21:57

:thxx: :thxx: απ οτι καταλαβα δηλωνω τα νεα μαθηματα του ζ εξαμηνου με συγραμματα και ολα οσα δεν εχω περασει τα 3 προηγουμενα χρονια ειτε απο χειμερινα οπως καναμε παντα ειτε και απο εαρινα φετος κατ εξαιρεση,σωστα??δηλαδη τα καινουρια και οσα μου ειχαν μεινει για σεπτεμβρη στην ουσια ετσι δεν ειναι??
Άβαταρ μέλους
bobos

Σχολή/Τμήμα: φιλολογια(κλασικο)
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό demmy » 05 Δεκ 2011, 08:56

καλημερα σε ολους!βρε παιδια,βοηθεια!ειμαι επι πτυχιω και ειδα οτι η γραμματεια λεει να μην κανουμε δηλωση πριν βγουν ολα τα μαθηματα της εξεταστικης.εγω περιμενω ακομα 3 μαθηματα.....θα προλαβω μεχρι τις 15/12 να παρω τα βιβλια :?: δε θα δωθει καμια παραταση? :help:
θελω πτυχιοοοοοο!!
Άβαταρ μέλους
demmy

Σχολή/Τμήμα: ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό steE » 05 Δεκ 2011, 12:00

Καλημέρα! Πιστεύω ότι γράφω στην σωστή ενότητα... Είμαι επί πτυχίω και στο εαρινό είχα πάρει το μάθημα της κ.Σχινά "Εισαγωγή στην Αρχαιολογία" με κωδικό 60ΙΑ01. Πήγα να κάνω τώρα την δήλωση και δεν μπορώ να βρω το μάθημα. Αντίθετα στη θέση του για το 4ο εξάμηνο έχει μπει το "Προϊστορική Αρχαιολογία" με κωδικό 60ΙΑ02. Έψαξα όλα τα εξάμηνα μήπως του άλλαξαν εξάμηνο διδασκαλίας αλλά πουθενά. Γνωρίζει κανείς τίποτα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :thxx:
Άβαταρ μέλους
steE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό goldenrose » 05 Δεκ 2011, 13:05

ρωτησα στη γραμματεια γι αυτο που λεγαμε,οτι δλδ ολα τα μαθημ. εμφανιζονται κανονικα εκει που γραφει βαθμολογια στο my studies αλλα καποια δεν εμφανιζονται σε καθε εξαμηνο ξεχωριστα κ μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα,ειναι του συστηματος,οπως το υποψιαζομασταν δλδ :cool: :cool:

για οσα λετε πιο πανω,με το ΝΠΣ δεν υπαρχουν ουσιαστικα υποχρεωτικα μαθ.(πλην της πρακτικης), :cool: το θεμα ειναι να συγκεντρωσουμε τις ελαχιστες ωρες,παιρνουμε οποιο μαθ. θελουμε(αρκει να μην το εχουμε περασει βεβαια :lola: ).ενταξει,οσοι ειναι σε πιο μικρα εξαμηνα,δεν μπορουν να παρουν μεγαλυτερου ετους,οποτε εχουν πιο περιορισμενες επιλογες..
Άβαταρ μέλους
goldenrose
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό avr » 05 Δεκ 2011, 13:31

steE έγραψε:Καλημέρα! Πιστεύω ότι γράφω στην σωστή ενότητα... Είμαι επί πτυχίω και στο εαρινό είχα πάρει το μάθημα της κ.Σχινά "Εισαγωγή στην Αρχαιολογία" με κωδικό 60ΙΑ01. Πήγα να κάνω τώρα την δήλωση και δεν μπορώ να βρω το μάθημα. Αντίθετα στη θέση του για το 4ο εξάμηνο έχει μπει το "Προϊστορική Αρχαιολογία" με κωδικό 60ΙΑ02. Έψαξα όλα τα εξάμηνα μήπως του άλλαξαν εξάμηνο διδασκαλίας αλλά πουθενά. Γνωρίζει κανείς τίποτα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :thxx:

στο Ε ψαξε
Άβαταρ μέλους
avr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 05 Δεκ 2011, 20:49

demmy έγραψε:καλημερα σε ολους!βρε παιδια,βοηθεια!ειμαι επι πτυχιω και ειδα οτι η γραμματεια λεει να μην κανουμε δηλωση πριν βγουν ολα τα μαθηματα της εξεταστικης.εγω περιμενω ακομα 3 μαθηματα.....θα προλαβω μεχρι τις 15/12 να παρω τα βιβλια :?: δε θα δωθει καμια παραταση? :help:

αφου περιμενεις 3 μαθηματα πώς θα κανεις δηλωση χωρις να ξερεις αν θα τα δηλωσεις ή οχι; λογικα για τα βιβλια θα δοθει παραταση αλλα κανεις δε το ξερει απο πριν. τι να σου πω, καλυτερα ρωτα τη γραμματεια τι σου προτεινει να κανεις, εξαλλου φανταζομαι πως τα βιβλια που θα δηλωσεις δεν θα αφορουν τα 3 μαθηματα που περιμενεις. να ξερεις παντως πως το σημαντικο ειναι να μην υπαρχει ασυμφωνια στα συγγραμματα που δηλωνεις στο my studies και σε εκεινα του ευδοξου. γιαυτο λεμε πως ειναι καλο να προηγειται η δηλωση του my studies ωστε να δεις αν το συστημα εκει σε αφηνει να δηλωσεις τα βιβλια που θες, για να δηλωσεις τα ιδια μετα στον ευδοξο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης