filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Άρτεμις » 09 Σεπ 2007, 15:51

Καλησπέρα παιδιά!
Ήθελα να ρωτήσω: έχει δώσει κανείς εξετάσεις για το μεταπτυχιακό της γλωσσολογίας του τμήματος φιλολογίας, όπου παίρνουν 10 άτομα;
Πόσο δύσκολες είναι οι εξετάσεις και με πόσο διάβασμα πέρασε όποιος έχει περάσει;
Πόσες ώρες είναι την εβδομάδα οι παρακολουθήσεις των σεμιναρίων; Είναι κυρίως πρωινές ή απογευματινές ώρες; Επίσης πόσο πιεστικά είναι σε σχέση με το αν ο φοιτητής δουλεύει παράλληλα;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις, αν και φαντάζομαι ότι το συγκεκριμένο φόρουμ το επισκέπτονται κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές της Φιλοσοφικής!
Καλή επιτυχία στην εξεταστική όλων! Και γρήγορα με ένα πτυχίο για τους τελειόφοιτους και τους επί πτυχίω!
Άβαταρ μέλους
Άρτεμις

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό PX » 17 Μάιος 2008, 20:25

υπαρχει κάποιος που να γωρίζει κάποια χρήσιμη πληροφορία για το μεταπτυχιακο που περιγραφεται στην ακολουθη ιστοσελιδα;
http://benl.primedu.uoa.gr/mps/index.html
Άβαταρ μέλους
PX

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark Lord_23 » 25 Ιούλ 2008, 13:42

Καλημερα παιδια! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Αν καποιος επιλεξει για παραδειγμα κατευθυνση μεσαιωνικης και νεοελληνικης φιλολογιας και μετα το πτυχιο θελει να κανει μεταπτυχιακο στον τομεα γλωσσολογιας γινεται δεκτος στις εξετασεις για επιλογη μεταπτυχιακων φοιτητων?Ευχαριστω εκ των προτερων..
Ο φοβος χτυπησε την πορτα...Η πιστη ανοιξε...Δεν ηταν κανενας εκει.....
Άβαταρ μέλους
Dark Lord_23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 08 Αύγ 2008, 21:40

Καλησπέρα!
Μήπως γνωρίζει κανένας αν έχει βγει κάποια ανακοίνωση (πχ. ύλη,βιβλιογραφία, ημερομηνίες κτλ) για το μεταπτυχιακό της κατεύθυνσης ΜΝΕΦ του τομέα Νέων Ελληνικών;Είχα δει μια ανακοίνωση στην γραμματεία αρχές Ιουλίου, αλλά την απέσυραν....ωσ συνήθως!
Ευχαριστώ.
Τίποτα δεν χτίζεται πάνω στην πέτρα, όλα πάνω στην άμμο χτίζονται, μα εγώ θα χτίζω πάνω στην άμμο σαν να τανε η άμμος πέτρα.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 13 Αύγ 2008, 02:19

Από τα τέλη Μάρτη. Οι εξετάσεις είναι το Σεπτέμβρη (τελευταίο δεκαήμερο νομίζω). Το φωτοτυπείο της σχολής είχε την προκήρυξη, την ύλη και τον κανονισμό του μεταπτυχιακού της φιλολογίας. Εκεί λέει και τί πτυχίο πρέπει να έχεις.
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 13 Αύγ 2008, 21:11

leonigp,σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες. Δεν ήξερα ότι τα έχει και το φωτοτυπείο! :thnks: :peace2:
Τίποτα δεν χτίζεται πάνω στην πέτρα, όλα πάνω στην άμμο χτίζονται, μα εγώ θα χτίζω πάνω στην άμμο σαν να τανε η άμμος πέτρα.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 30 Αύγ 2008, 22:28

Μήπως έχει βγει συγκεκριμένη ημερομηνία για τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού;
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ady » 04 Σεπ 2008, 21:04

http://career-office.uoa.gr/

αυτη ειναι η διευθυνση του γραφειου διασυνδεσης του ΕΚΠΑ.

εδω μπορειτε να βρειτε πληροφοριες σχετικα με μεταπτυχιακα σε Ελλαδα και εξωτερικο και γενικα ο,τι αφορα το "τι κανουμε μετα το πτυχιο'
Η Καλυτερη Μερα Ειναι Αυτη Που Στα Ονειρα... Αντεχει..

Φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι φανερώνει
ό,τι αγαπούσα και το άφησα ό,τι μισούσα και το κράτησα
φεύγει η ζωή τελειώνει σαν σεντόνι ξεδιπλώνει
τον εαυτό μου που τον ξέχασα το μέσα κόσμο μου που έχασα....
Άβαταρ μέλους
Ady
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 14 Σεπ 2008, 13:28

Μήπως ξέρει κανείς ακριβώς πότε θα γίνουν οι εξετάσεις του μεταπτυχιακού της γλωσσολογίας;
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 16 Σεπ 2008, 19:05

Καλησπέρα.
Μήπως γνωρίζει κανείς την ύλη για το μεταπτυχιακό του τομέα των νέων ελληνικών; Θα μπορούσε να την δημοσιεύσει σε αδρές γραμμές; Η σελίδα του πανεπιστημίου για τα μεταπτυχιακά του τμήματος είναι εκτός λειτουργίας δυστυχώς.......
Ευχαριστώ :study:
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 19 Σεπ 2008, 13:04

Υπάρχει η προκήρυξη στο φωτοτυπείο και, λογικά, στον Τομέα. Μπορείς να πας; Κάπου το έχω θαμμένο νομίζω.
Δε θυμάμαι να ήταν και ποτέ στο Ίντερνετ. Για την υπόλοιπη Φιλοσοφική βγαίνουν στη σελίδα του ΕΚΠΑ, στις ανακοινώσεις. Και για το Διατμηματικό της Γλωσσολογίας.[/i]
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 19 Σεπ 2008, 13:50

Θα προσπαθήσω να ανέβω να ενημερωθώ! Βασικά, έχω και άλλη μια απορία.Στον οδηγό σπουδών αναφέρει ότι πρέπει να έχεις λόουερ+ και αναφέρει ότι κάθε τομέας μπορεί να προκρίνει και μια γλώσσα(γαλλικά, γερμανικά, ιταλικα) ανάλογα με τις ανάγκες του. Δηλαδή αν έχεις μόνο λόουερ δεν γίνεται να σε δεχτούν; θα πρέπει να ξέρεις κι αλλη γλώσσα που θα προκρίνουν; ξέρετε;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό leonigp » 20 Σεπ 2008, 21:07

Δεν έχω δει ποτέ κάποιον τομέα να ζητά κάτι επιπλέον. Βγαίνει μια κοινή προκήρυξη.
Πότε ενδιαφέρεσαι να δώσεις; Ίσω καταφέρω να ξεθάψω την προκήρυξη τη φετινή.
Άβαταρ μέλους
leonigp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 21 Σεπ 2008, 20:41

------
Τελευταία επεξεργασία από stenikol και 04 Ιαν 2009, 20:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
stenikol

Παλαιά θέματα εξετάσεων για μεταπτ Θεωρητ-Εφαρμοσμ Γλωσσολογ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Daphne » 30 Σεπ 2008, 15:42

Καλημέρα!Μήπως έχει κανείς παλαιά θέματα ή ξέρει τι πέφτει στις εξετάσεις για το μεταπτυχιακό της Θεωρητικής-Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας?? :unsure: Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
Άβαταρ μέλους
Daphne

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 03 Απρ 2009, 23:50

Χαιρετώ! Υπάρχει κάποιος που να έχει πληροφορίες για το μεταπτυχιακό της Νεοελληνικής Φιλολογίας; Το επίπεδο των εξετάσεων, απαιτήσεις, αν είναι καλό, οτιδήποτε!
2 things give me the feeling of chaos: the universe,and human stupidity,and Ι am not sure about the first one...

http://www.youtube.com/watch?v=qQL0RAkDOSk
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό arguro » 11 Μάιος 2009, 02:30

να κανω μια ερωτηση...το μεταπτυχιακο στην βυζαντινη φιλολογια γινεται συνηθως πρωινες η απογευματινες ωρες??? και ποσες μερες την εβδομαδα ειναι συνηθως?? :peace2:
Άβαταρ μέλους
arguro

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smallaxe » 27 Ιούλ 2009, 13:03

ξερει καποια/ος οτιδήποτε σχετικό με το μεταπτυχιακό στη θεωρητική γλωσολογία? θνξ
ante kai kalo voli
Άβαταρ μέλους
smallaxe

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό despina » 04 Αύγ 2009, 21:14

Σε ποιο site μπορω να βρω πληροφοριες για μεταπτυχιακο σε ξενο πανεπιστημιο; Μπηκα στο ΓΔΠΑ αλλα δεν λεει κατι για τη φιλολογια.
Άβαταρ μέλους
despina

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 04 Αύγ 2009, 22:17

εχεις καποιο συγκεκριμενο υποψιν ?? Καλυτερα να ψαξεις στο site του πανεπιστημιου που σε ενδιαφερει.
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες