filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 26 Φεβ 2014, 16:21

Όχι δυστυχώς!Κι εγώ έμεινα μέχρι τέλους για να΄ακούσω απόψεις των άλλων παιδιών,αλλά δεν ρωτήσαμε τελικά γιατί οι καθηγητές έμειναν κι άλλο λίγο.Συνήθως σε 2-3 μέρες αναρτώνται και στέλνονται στη γραμματεία.Δεν ξέρω αν έχω περάσει,και αμφιβάλλω,θα παίξουν πολύ στη λεπτομέρεια αν θέλουν να πάρουν 15 ή ακόμα και 10.
Άβαταρ μέλους
george22

Ευχαριστώ: 2

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konoula » 26 Φεβ 2014, 18:33

Παιδιά μου είπαν ακριβώς: τα αποτελέσματα θα βγουν μετά τις απόκριες και πριν το Πάσχα!!!
Άβαταρ μέλους
konoula

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 26 Φεβ 2014, 18:58

Γιατί όμως τόσο αργά?Ίσως εννοούν ότι θα βγουν 1-2 μέρες μετά τις Απόκριες,και να κάνουν χιούμορ όταν λένε πριν το Πάσχα.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 26 Φεβ 2014, 18:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konoula » 26 Φεβ 2014, 19:00

Το ελπιζω γιατι εχω αγχωθει αρκετα!!!
Άβαταρ μέλους
konoula

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 26 Φεβ 2014, 19:20

Φαντάζομαι πως, από τη στιγμή που τα μαθήματα θα αρχίσουν τη νέα σχολική χρονιά, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Όποτε βγουν βγήκαν, δεν αλλάζει το πρόγραμμά σας άμεσα μια απόφαση που αφορά στον Οκτώβρη...
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 26 Φεβ 2014, 19:43

Τον Σεπτεμβρη- οκτωβρη του 2014 δε θα γινουν εξετασεις???Δηλαδη εμεις που θελαμε να δωσουμε για την ακαδημαικη χρονια 2014-2015..χανουμε μια χρονια ε??
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 26 Φεβ 2014, 20:04

Εννοεις οτι δε θα γινουν εξετασεις για το μεταπτυχιακο της Ελληνικης ως ξενης γλωσσας? Καλη η απορια σου, γιατι εαν γινουν κανονικα το Σεπτεμβριο, τοτε θα δημιουργηθουν τμηματα 20-25 μεταπτυχιακων φοιτητων (αυτοι που πετυχαν το Φεβρουαριο και αυτοι που θα εχουν πετυχει το Σεπτεμβριο), οποτε κατι τετοιο δε θα ηταν ουτε καλο ουτε λειτουργικο....αλλα κανεις δε ξερει με βεβαιοτητα. Παντως οι εξετασεις για τα αλλα μεταπτυχιακα μαλλον θα γινουν κανονικα, γιατι εχουν ξεκινησει απο τωρα τα μαθηματα :peace:
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 26 Φεβ 2014, 20:26

Ναι, για το μεταπτυχιακο της ελληνικης ως ξενης αναφερομουν!!μαλλον θα χαθει η χρονια δε νομιζω να γινουν εξετασεις....!!στο μεταπτυχιακο της γλωσσολογιας θα γινουν ομως ε??
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 26 Φεβ 2014, 20:40

Nαι, μαλλον θα γινουν αφου τα μαθηματα εχουν ξεκινησει κανονικα για το α' και το γ' εξαμηνο
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 26 Φεβ 2014, 21:35

Από ότι έψαξα στο uoa.gr ,η λίστα των περσινών επιτυχόντων του διατμηματικού δεν αναρτήθηκε πουθενά στο internet αλλά ούτε και στη σχολή.Ξέρει κανείς πόσους πήραν πέρυσι?Είχα ακούσει για 17 ή 18 αν και δεν ξέρω αν αληθεύει.Επίσης από ότι φαίνεται,θα ειδοποιηθούμε τηλεφωνικώς μόνο.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 26 Φεβ 2014, 21:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά: Διατμηματικό ΠΜΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό charis86 » 27 Φεβ 2014, 00:33

Καλησπέρα Παναγιώτη. Συγχαρητήρια που πέρασες τα γραπτά στο Διατμηματικό ΠΜΣ και εύχομαι καλά αποτελέσματα. Απ' όσο ξέρω τους επιτυχόντες τους ενημερώνουν μέσω e-mail, οπότε να ελέγχεις τακτικά το ηλεκτρονικό σου ταχυδρομείο. Ήθελα να σε ρωτήσω: τι ερωτήσεις σας έκαναν στην συνέντευξη?
Άβαταρ μέλους
charis86

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών_Κατεύθυνση Γλωσσολογίας Ν.Α. Μεσογείου

Μεταπτυχιακά: Διατμηματικό ΠΜΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 27 Φεβ 2014, 03:49

Γειά σου.Ρώτησαν σχετικά απλά,τυχαίες ερωτήσεις που τις έκαναν και με διαφορετικό τρόπο στον καθένα.Εμένα προσωπικά με ρώτησαν στην αρχή πως μου φάνηκαν τα θέματα,που με δυσκόλεψαν περισσότερο,στη συνέχεια με ρώτησαν αν έχω διδάξει σε αλλοδαπούς (τους είπα όχι,αλλά ότι είχα σαν όνειρο παλιότερα (και ακόμα θέλω,αν και δεν είναι τόσο εφικτό) να φύγω για το εξωτερικό,γιατί το θεωρώ εμπειρία,και ότι θα με ενδιέφερε αργότερα να διδάξω στο Διδασκαλείο).Γενικά 2 ερωτήσεις έκαναν στον καθένα,2-3 άτομα που ήταν από κλασική κατεύθυνση τους έκαναν και περίπλοκες ερωτήσεις πχ ποια η σχέση γλωσσολογίας/φιλολογίας,ή σε ακόμα 1 άτομο ρώτησαν,τι θα δίδασκε πρώτα σε έναν αλλοδαπό (από την ελληνική γλώσσα),και τι θα ήθελε ο ίδιος υποψήφιος να μάθει από μία ξένη γλώσσα (πχ τα βασικά ώστε να συνεννοείται, τις κλίσεις, τις πτώσεις).
Τώρα δεν θυμάμαι κάτι άλλο.Γενικά δεν ήταν κάτι το τρομακτικό η συνέντευξη και οι ίδιοι πολύ φιλικοί,αλλά δεν ξέρω αν έχω περάσει.Από τη μία η προκήρυξη γράφει για 15 θέσεις,από την άλλη την ώρα της εξέτασης μας είπαν ότι το μεταπτυχιακό παίρνει μέχρι 20 άτομα (οπότε περιμένουμε).Παίζει και η λεπτομέρεια,πχ βαθμός πτυχίου (για μένα που έχω λίγο πιο κάτω από 7,πιστεύω θα είναι δύσκολο)
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konoula » 28 Φεβ 2014, 02:13

Αν κάποιος ειδοποιηθεί κάποια στιγμή ας το πει αν γίνεται εδώ. Το ίδιο θα κάνω και εγώ. Καλά αποτελέσματα σε όλους και μακάρι να είμαστε όλοι μέσα μιας και θα αργήσει να ξαναδοθεί. :goodluck:
Άβαταρ μέλους
konoula

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 28 Φεβ 2014, 16:08

Κι εγώ ελπίζω και πιστεύω ότι θα περάσουμε όλοι!Και νομίζω ότι μετά την Καθαρά Δευτέρα θα έχουν βγει,ή τουλάχιστον μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας.Δεν υπάρχει λόγος να μη βγουν τόσο σύντομα,εφόσον οι ίδιοι οι καθηγητές ξέρουν πάνω κάτω,και μένει μόνο να τα παραδώσουν στη γραμματεία,ή οποία με τη σειρά της θα ειδοποιήσει εμάς.
Τελευταία επεξεργασία από george22 και 28 Φεβ 2014, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SPYRIDOYLA » 28 Φεβ 2014, 16:29

Δηλαδή από ότι έχω καταλάβει δεν θα υπάρξει κάποια γενική ανακοίνωση με τους επιτυχόντες στο uoa.gr αλλά σε περίπτωση που έχουμε περάσει θα ειδοποιηθούμε είτε μέσω μέιλ είτε τηλεφωνικά;
Άβαταρ μέλους
SPYRIDOYLA

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 28 Φεβ 2014, 16:34

SPYRIDOYLA έγραψε:Δηλαδή από ότι έχω καταλάβει δεν θα υπάρξει κάποια γενική ανακοίνωση με τους επιτυχόντες στο uoa.gr αλλά σε περίπτωση που έχουμε περάσει θα ειδοποιηθούμε είτε μέσω μέιλ είτε τηλεφωνικά;

Ναι ακριβώς!!!!Κι επίσης δεν ξέρω αν θα αναρτηθούν και στη σχολή!Τα περσινά πάντως δεν είχαν αναρτηθεί.
Άβαταρ μέλους
george22

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SPYRIDOYLA » 05 Μαρ 2014, 11:32

Καλημέρα παιδιά!Παίρνω τηλέφωνο στη σχολή αλλά, όπως συνήθως, δεν απαντά κανείς!Μήπως έχει ειδοποιηθεί κάποιος για το διατμηματικό;
Άβαταρ μέλους
SPYRIDOYLA

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό konoula » 05 Μαρ 2014, 11:56

Καλημερα... εγω δεν εχω ειδοποιηθει και εχω αγχωθει παρα πολυ...δεν εχει σημασια αν ξεκινα απο Οκτωβρη το μεταπτυχιακο εχουμε καθε δικαιωμα να ξερουμε το συντομοτερο δυνατον...γιατι δεν παιρνεις τηλ την Καλαμαρα; Θα την επαιρνα και εγω αλλα την εχω ενοχλησει αρκετες φορες.
Άβαταρ μέλους
konoula

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό SPYRIDOYLA » 05 Μαρ 2014, 12:01

Της τηλεφωνώ από το πρωί αλλά δεν απαντά!Πάντως και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να τα καθυστερούν τόσο επειδή τα μαθήματα θα αρχίσουν από τον Οκτώβρη!Θα προσπαθήσω ξανά και αύριο γιατί οι ώρες επικοινωνίας είναι μόνο 10-12 και ελπίζω να απαντήσει κάποιος!Αν ενημερωθεί κανείς ας το γράψει εδώ γιατί από ό,τι φαίνεται δεν θα το μάθουμε διαφορετικά!
Άβαταρ μέλους
SPYRIDOYLA

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό george22 » 05 Μαρ 2014, 14:30

Όντως δεν υπάρχει λόγος να καθυστερούν,αλλά αφού είπαν ότι μπορεί να βγουν και λίγο πριν το Πάσχα,λογικά να περιμένουμε μέχρι τότε!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
george22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες