filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό sofiatr » 19 Οκτ 2015, 16:40

evoulini$$$ έγραψε:Καλημέρα! Υπάρχει κάποιος εδω , ο οποίος να ειδοποιηθηκε απο τον τομέα της Γλωσσολογίας την Παρασκευή; Την Τρίτη θα κάνουμε μάθημα ή απλά θα μας ενημερώσουν; Ρωτάω γιατί δεν είχα σημα και άκουσα για Τρίτη 12-2, αλλά δεν άκουσα τα υπόλοιπα!

Γεια σου, εγώ ειδοποιήθηκα. Απ' ότι κατάλαβα θα κάνουμε κανονικά μάθημα γιατί μου είπαν 12-2 με την κυρία Κουτσουλέλου. Δε μου είπαν αίθουσα ωστόσο.
Άβαταρ μέλους
sofiatr

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό giorgis1987 » 20 Οκτ 2015, 19:41

irene_19 έγραψε:δεν μπορεις να δανειστεις βιβλια απο τον ευδοξο!Το σύστημα είναι μόνο για ενεργούς φοιτητές. Μπορείς να δανειστείς βιβλία από τα σπουδαστήρια για φωτοτυπίες ή μπορείς να τα διαβάζεις μέσα! :goodluck:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια ειρήνη, μάλλον θα τα διαβάσω εκει! Όχι ότι βγάζω εύκολα άκρη για να τα εντοπίσω σε τόσο μεγάλο κτίρο αλλα θα κάνω μια προσπάθεια!
Άβαταρ μέλους
giorgis1987

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 22 Οκτ 2015, 12:12

Kαλημέρα !

Τηλεφώνησα στον τομέα νεοελληνικής σχετικά με την ύλη του μεταπτυχιακού και μου είπαν, όπως υποπτευόμουν, πως θα αλλάξει φέτος η ύλη, όχι πριν όμως από τον Μάρτη ή Απρίλη. Μου είπαν επίσης ότι μέρος της ύλης θα μείνει ίδιο. Ξέρει κανείς
1. ποια ήταν η αμέσως προηγούμενη ύλη για τις εισαγωγικές του μετατυχιακού (πριν από δύο χρόνια);
2. γενικώς ξέρει κανείς αν υπάρχει στάνταρ κάτι που αφήνουν απαράλλακτο (πχ συγγράμματα για την θεωρία λογοτεχνίας) ή κάτι που παραδοσιακά να αλλάζει κάθε δυο χρόνια; (πχ ονόματα ποιητων;)
3. Τέλος, θεωρείτε πως κάποιος που πήρε πτυχίο χωρίς να έχει δώσει Θεωρία λογοτεχνίας (εγώ δηλαδή) μπορεί να καταλάβει την τύφλα του από τα συγγράμματα και μόνο (γιατι τα ανοίγω και αμφισβητώ το ποια ειμαι και που παω) ή είναι απαραίτητο να πάω να παρακολουθήσω το προπτυχιακό;

Ευχαριστώ πολύ!
Τελευταία επεξεργασία από mpriki και 22 Οκτ 2015, 12:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 23 Οκτ 2015, 11:26

1. Η αμέσως προηγούμενη ύλη ήταν: Κείμενα του 19ου αι., Φόνισσα, ένα του Βώκου, κάποιο του Βυζιηνού, γενικά κείμενα του 19ου. Το δεύτερο κομμάτι ήταν Κρητική Αναγέννηση, δηλαδή το μάθημα της Λεντάρη, Ερωτόκριτος, Ερωφίλη κλπ. Το τρίτο ήταν θεωρία της λογοτεχνίας, αλλά ήταν το διπλάσιο γιατί είχε και Ερμηνευτική δύο τρία βιβλία και Πρόσληψη άλλα δυο τρία. Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να επιστρέψουν σε αυτά τα κείμενα, γιατί ο στόχος είναι να εκσυγχρονιστεί το μεταπτυχιακό, άρα το να ξαναβάλουν Παπαδιαμάντη και Βώκο σε εισαγωγικές μου φαίνεται απίθανο.

2. Δεν πιστεύω ότι θα ξεφύγει πολύ από την μοντέρνα ποίηση, δηλαδή προς τα πίσω αποκλείεται να πάμε, ίσως αν θέλουν να το εκσυγχρονίσουν περισσότερο, να μπει και πρώτη μεταπολεμική, αλλά ο Σεφέρης π.χ. που είναι από τους βασικότερους μου φαίνεται δύσκολο να ξεκουνηθεί. ΠΟτέ δεν ξέρεις βέβαια. Αλλά επειδή όλα έχουν και μια αλυσιδωτή σχέση στον 20ο αι. μπορείς να ξεκινήσεις από τα γενικά μελετήματα της κατάστασης που επικρατούσε στα γράμματα εκείνη την περίοδο, όπως αυτό του Τζιόβα που είχαμε φέτος στην ύλη, για να αποκτήσεις τη γενικότερη εικόνα, καθώς επεκτείνεται και στις μεταπολεμικές γενιές.

3. Εγώ έχω δώσει τις 17 από τις 18 λογοτεχνίες, και αυτή η μία είναι η Τζούμα, που αρνήθηκα με πείσμα να τη δώσω. Το αντικείμενο εκείνου του μαθήματος ήταν Αφηγηματολογία, το οποίο πολύ μικρή εώς μηδαμινή σχέση έχει με την τωρινή ύλη. Όχι δεν υπάρχει κάτι που δε μπορείς να καταλάβεις επειδή δεν έχεις παρακολουθήσει Τζούμα. Απλά η πρώτη κρυάδα της θεωρίας είναι πάντα αφοπλιστική. (για να μην πω και η δεύτερη και η τρίτη.. :P )
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 47

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 23 Οκτ 2015, 11:59

Ναι, η θεωρία θέλει γερά νεύρα...και η Τζούμα επίσης. Τώρα βέβαια νιώθω πως έχω μεγάλα κενά και σ αυτήν και στη συγκριτική και δεν μου αρέσει.

Όταν λες για τον εκσυγχρονισμό εννοείς του προγράμματος σπουδών και μόνο ή αυτό περικλείει και άλλα;

ΕΥχαριστώ πάρα πολύ!!!! :thanks:
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 23 Οκτ 2015, 12:38

Όλοι έχουμε και είχαμε κενά στην θεωρία γιατί δεν την έχουμε διδαχθεί ποτέ. Την Τζούμα δεν ξέρω αν την ανέφερες ως εξετάστρια, αλλά γραπτά διορθώνει η Καρπούζου. Η Τζούμα πήρε σύνταξη κι όλας φέτος.

Εννοώ για το πρόγραμμα. Τώρα τα άλλα δεν ξέρω τι μπορεί να εννοείς, αλλά και να ισχύει κάτι, δεν θα το γνωρίζω εγώ..
“Της ήταν έτσι γραφτό, θα 'λεγες, όλους τους πόθους της τους βαθιούς και σπάνιους, να τους γεύεται πραγματοποιημένους κάποιαν ώραν πού, θες από την ατέρμονη απαντοχή, θες από κακοτυχιά, κάθε ζωντανός παλμός τους είχε σταματήσει και κάθε θέλγητρο τους νεκρωθεί.”

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 23 Οκτ 2015, 12:55

Εννοω πως ειμαι ασχετη στη αφηγηματολογία γιατι δεν παρακολουθησα ποτε Τζούμα, και επίσης άσχετη στη συγκριτική γιατι δεν έκανε τιποτα ο καθηγητης στην ταξη και το περασα νυχτα το μαθημα, διαβασα ενα μικρό κεφαλαιο και δατς ολ.

Είχα ακούσει 2 χρονια πιο πριν πως όλα τα μτπ θα εκσυγχρονιστούν και στις δομές τους και στο προγραμμα σπουδων και αλλα πολλά που δεν θυμαμαι και δεν ειχα δωσει τοτε σημασια, γι αυτό ρωτησα μήπως έγινε τιποτα συνταρακτικό από τοτε.

Οι πιο νεοι διδασκουν στο μεταπτυχιακό; (Ρωτα, Αγάθος, Ξούριας;) Ο Αγγελάτος συνεχίζει να διδασκει;

Ευχαριστω για τις πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 24 Οκτ 2015, 04:17

Επιτυχόντες μεταπτυχιακού προγράμματος "Κοραής" ελληνικής φιλολογίας:

http://www.phil.uoa.gr/fileadmin/phil.u ... grafes.pdf

Υ.Γ.1.: Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες και καλή τύχη από εδώ και πέρα.

Υ.Γ.2.: Σ' όσους δεν τα κατάφεραν εύχομαι να συνεχίσουν την προσπάθεια εφόσον το επιθυμούν πραγματικά με ακόμη μεγαλύτερο ζήλο. Μία αποτυχία μπορεί να σε κάνει πιο σοφό. Άλλωστε, όπως έχει πει και μια ψυχή "πίσω από κάθε αποτυχημένη προσπάθεια και κάθε ήττα βρίσκεται το γέλιο της σοφίας, αν μπορείς να το ακούσεις".
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Dark fairy » 24 Οκτ 2015, 11:22

Μέχρι στιγμής αυτοί που έχω δει να διδάσκουν είναι οι: Αγάθος, Αγγελάτος, Ξούριας, φέτος πήρε και η Κατσή ένα επιλογής, η Ιωακειμίδου, η Ντουνιά, η Καρπούζου, η Στραυροπούλου, η Τζούμα, βασικά όλοι σχεδόν, απλά από έτος σε έτος ποικίλει, ανάλογα με τις άδειες και τον χρόνο του κάθε καθηγητή που θα επιλέξει αν θα έχει για να τον αφιερώσει στο μεταπτυχιακό.

― Άγγελος Τερζάκης
Άβαταρ μέλους
Dark fairy
*Notes donor*
*Notes donor*

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kemal » 30 Οκτ 2015, 19:29

Θα ήθελα, αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάτι...Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό της Διδακτικής της Ελληνικής ως ξένης γλώσσας. Υπάρχουν μήπως κάπου παλαιότερα θέματα; Επίσης, γνωρίζετε αν προσμετράται στα μόρια των αναπληρωτών φιλόλογων;
Άβαταρ μέλους
Kemal

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimzerv » 09 Νοέμ 2015, 15:47

Καλησπέρα συνάδελφοι, ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό των Λατινικών. Υπάρχει κάποιος που εχει ήδη την εμπειρία, να με διαφωτίσει σχετικά με την βιβλιογραφία, τα θέματα κλπ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
dimzerv

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AikaDiak » 28 Νοέμ 2015, 13:53

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι για το Διατμηματικό μεταπτυχιακό της Ελληνικής ως Ξένης. Έχω στείλει την αίτηση μου με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά συστημένα ταχυδρομικά όπως όριζε η προκήρυξη. Γνωρίζετε αν έπρεπε να παραλάβω κάποιον αριθμό πρωτοκόλλου? Η αίτηση απ ότι διάβασα γινόταν μόνο ταχυδρομικά συστημένη και δεν μου στάλθηκε πίσω κάτι.. Δηλαδή τώρα θα πάω έτσι απλά 15 Δεκέμβρη να δώσω εξετάσεις;
Έχω κάνει αρκετά τηλέφωνα στη γραμματεία, στην υπεύθυνη του μεταπτυχιακού αλλά δεν το σηκώνουν ποτέ!

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Άβαταρ μέλους
AikaDiak

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 28 Νοέμ 2015, 22:23

Θυμάται κάνεις ποιο μήνα περιπου βγαίνει η ύλη (λογικά θα χουν νεα ύλη) για τα μεταπτυχιακά; του γλωσσολογικού ειδικότερα; θα επικοινωνήσω και με τον τομέα, άλλα είπα να ρωτήσω κιόλας. Ευχαριστώ!!
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 29 Νοέμ 2015, 00:01

Κερέκη έγραψε:Θυμάται κάνεις ποιο μήνα περιπου βγαίνει η ύλη (λογικά θα χουν νεα ύλη) για τα μεταπτυχιακά; του γλωσσολογικού ειδικότερα; θα επικοινωνήσω και με τον τομέα, άλλα είπα να ρωτήσω κιόλας. Ευχαριστώ!!

Πέρσι ανακοινώθηκε Μάρτιο (βλ. http://www.phil.uoa.gr/anakoinoseis-ekd ... nter%5D=10 )

Πρόπερσι που η χρονιά ήταν τελείως ανώμαλη, ανακοινώθηκε τέλη Μαΐου-αρχές Ιουνίου.
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 29 Νοέμ 2015, 12:17

:thxx: :thxx: :thxx:
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 29 Νοέμ 2015, 20:17

Kαλησπέρα συνάδελφοι!Θα ήθελα να μας πει με βάση την εμπειρία του κάποιος που παρακολουθεί αυτή τη στιγμή ή έχει ολοκληρώσει την παρακολούθηση κατά το παρελθόν του μεταπτυχιακού Γλωσσολογίας (είτε της Θεωρητικής είτε της Εφαρμοσμένης είτε του Διατμηματικού) αν είναι εφικτό στην πράξη να συνδυαστεί με εργασία.Ρωτάω γιατί ζούμε σε εποχές που δεν υπάρει η πολυτέλεια να μην εργάζεται κάποιος για τα προς το ζην και ο κανονισμός των μεταπτυχιακών στη σχολή μας μου φαίνεται αρκετά μη ελαστικός για να το θέσω κομψά.Παρακαλώ μόνο αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία να απαντήσει.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.
Τελευταία επεξεργασία από funky και 29 Νοέμ 2015, 20:19, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΛΚΜΗΝΗ » 11 Δεκ 2015, 01:57

Dark fairy έγραψε:Για να μην χορταίνουν με τις άπειρες-εμπνευσμένες απαντήσεις μας.

τι θέμετα πέφτουν συνήθως στις εξετάσεις του ΜΠ της Νεοελληνικής Φιλολογίας; :study: :study:
Άβαταρ μέλους
ΑΛΚΜΗΝΗ

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ΑΛΚΜΗΝΗ » 11 Δεκ 2015, 02:01

alexander91 έγραψε:Επιτυχόντες μεταπτυχιακού προγράμματος "Κοραής" ελληνικής φιλολογίας:

Υ.Γ.2.: Σ' όσους δεν τα κατάφεραν εύχομαι να συνεχίσουν την προσπάθεια εφόσον το επιθυμούν πραγματικά με ακόμη μεγαλύτερο ζήλο. Μία αποτυχία μπορεί να σε κάνει πιο σοφό. Άλλωστε, όπως έχει πει και μια ψυχή "πίσω από κάθε αποτυχημένη προσπάθεια και κάθε ήττα βρίσκεται το γέλιο της σοφίας, αν μπορείς να το ακούσεις".

τι θέμετα πέφτουν συνήθως στις εξετάσεις του ΜΠ της Νεοελληνικής Φιλολογίας; :study:
Άβαταρ μέλους
ΑΛΚΜΗΝΗ

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 11 Δεκ 2015, 19:17

ΑΛΚΜΗΝΗ έγραψε:
alexander91 έγραψε:Επιτυχόντες μεταπτυχιακού προγράμματος "Κοραής" ελληνικής φιλολογίας:

τι θέμετα πέφτουν συνήθως στις εξετάσεις του ΜΠ της Νεοελληνικής Φιλολογίας; :study:

Καλώς ήλθες στο φόρουμ!

Καταρχάς, προσπάθησε να μην γράφεις το ίδιο πράγμα περισσότερες από μια φορές σε μια ενότητα, διότι αυτό κάνει την ενότητα μη χρηστική.
Περσινά και προπέρσινα θέματα για το ΜΠΣ Νεοελληνικής Φιλολογίας θα βρεις στις σελ. 83 και 74 αντίστοιχα, στην παρούσα ενότητα.

Καλή συνέχεια!
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91

Ευχαριστώ: 88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alekos » 23 Δεκ 2015, 14:58

Καλησπέρα.Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το Μεταπτυχιακό των Αρχαίων Ελληνικών;Κυρίως ως προς τη δυσκολία των θεμάτων και τις πιθανότητες επιτυχίας , αλλά και τις ώρες και ημέρες που πραγματοποιούνται φέτος τα μαθήματα.Τέλος, που θα μπορούσα να βρω παλαιότερα θέματα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
alekos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες