filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό theologos » 08 Ιαν 2016, 23:15

καλησπέρα παιδιά!! ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό της γλωσσολογίας αλλά έχω ένα θέμα με τα αγγλικά. δεν έχω proficiency και θα πρέπει να εξεταστώ. πιστεύετε ότι θα με βοηθούσε το να απευθυνθώ σε ένα φροντιστήριο αγγλικών για μια πολύ καλή επανάληψη ή απλώς θα χάσω χρόνο και χρήματα?? πως θα μπορούσα να βοηθηθώ πιο αποτελεσματικά για να αντοποκριθώ στις απαιτήσεις της γραπτής εξέτασης του μετατυχιακού??
:thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
theologos
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 9

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nat:) » 09 Ιαν 2016, 12:18

theologos έγραψε:καλησπέρα παιδιά!! ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό της γλωσσολογίας αλλά έχω ένα θέμα με τα αγγλικά. δεν έχω proficiency και θα πρέπει να εξεταστώ. πιστεύετε ότι θα με βοηθούσε το να απευθυνθώ σε ένα φροντιστήριο αγγλικών για μια πολύ καλή επανάληψη ή απλώς θα χάσω χρόνο και χρήματα?? πως θα μπορούσα να βοηθηθώ πιο αποτελεσματικά για να αντοποκριθώ στις απαιτήσεις της γραπτής εξέτασης του μετατυχιακού??
:thxx: :thxx:

Από εμπειρίες γνωστών τα φροντιστήρια ενηλίκων πολλές φορές αποσκοπούν στο να σε βοηθήσουν να πάρεις απλώς ένα πτυχίο, χωρίς όμως να αποκτήσεις ουσιαστική γνώση της γλώσσας. Αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου θα ήταν να απευθυνθώ σε κάποιον καθηγητή για ιδιαίτερα (ώστε να μπορώ να ορίσω και την ταχύτητα με την οποία θα προχωρούσαμε). Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα, θα μπορούσες είτε να κάνεις ασκήσεις online ή από κάποιο βιβλίο. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την υπάρχουσα γνώση που έχεις. Αν ξεκινάς από το μηδέν, καλύτερα να απευθυνθείς σε καθηγητή. Και από προσωπική εμπειρία, αν το ψάξεις, μπορείς να βρεις κάποιον πολύ καλό που δε θα έχει παράλογες οικονομικές απαιτήσεις.
Vous n' avez pas des os en verre.
Vous pouvez vous cogner à la vie.
Si vous laissez passer cette chance alors,
avec le temps,
c' est votre coeur qui va devenir aussi sec et cassant que mon squelette.
Άβαταρ μέλους
Nat:)
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος
Συντονίστρια Φιλολογικού Τμήματος

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κλασικό)

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mzep » 10 Ιαν 2016, 12:47

Η προκήρυξη ζητάει μια ξένη γλώσσα σε επίπεδο Β2, επομένως για τα αγγλικά lower. Εάν δεν έχεις ούτε lower, συμφωνώ ότι τα ιδιαίτερα είναι καλύτερα. Κάποια φροντιστήρια θα σου κανονίσουν και ιδιαίτερα παίρνοντας κάποιο ποσοστό από τον καθηγητή. Πάντως στο μεταπτυχιακό της λαογραφίας που ήμουν εγώ μου έχουν πει ότι η εξέταση των αγγλικών ήταν πολύ εύκολη. Μη φανταστείς δηλαδή ότι θα σε ρωτήσουν περίπλοκα θέματα γλωσσολογίας στα αγγλικά. Επίπεδο Β2 είναι.
Άβαταρ μέλους
mzep
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 76

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 11 Ιαν 2016, 22:44

Επιτυχόντες του Διατμηματικού Προγράμματος «Διδασκαλίας της Ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας»

http://www.phil.uoa.gr/proboli-anakoinwshs-apo-proth-selida/epityxontes-toy-diatmhmatikoy-programmatos-didaskalias-ths-ellhnikis-ws-deyterhs-3enhs-glossas.html

Συγχαρητήρια!!!
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό margarita blue » 08 Φεβ 2016, 02:27

Καλησπέρα..Τελειώνω τη φιλολογία έχοντας επιλέξει ως τομέα το μεσαιωνικό.Θα μπορούσα να δηλώσω το μεταπτυχιακό για τη διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας;;ευχαριστώ!☺
Άβαταρ μέλους
margarita blue

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 08 Φεβ 2016, 02:49

Ναι, εννοείται :up: Δεν έχει σημασία τι ειδίκευση πήρες προπτυχιακά, μπορείς να δώσεις εξετάσεις για όποιο μεταπτυχιακό θες :peace2:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 07 Μαρ 2016, 21:05

Γεια σας παιδιά!

Βγήκαν οι νέες ύλες για τα μεταπτυχιακά!

Κοιτάζοντας της νεοελληνικής, είδα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι τα συγγράμματα αυξήθηκαν σε εντυπωσιακό βαθμό!

Είναι ιδέα μου ή ο πήχυς στο συγκεκριμενο μτπ είναι πολύ υψηλότερος απο τα άλλα του φιλολογικού; Έχει κανείς κάποια σχετική πληροφόρηση, άποψη σχετικά με το τι ζητούν, για ποιο λόγο το κάνουν αυτό, ποιος οριζει την ύλη, τι σόι υποψήφιο αναζητούν κλπ;

Πάσα πληροφόρηση καλοδεχούμενη!
Άβαταρ μέλους
mpriki

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 07 Μαρ 2016, 22:56

mpriki έγραψε:Γεια σας παιδιά!

Βγήκαν οι νέες ύλες για τα μεταπτυχιακά!

Κοιτάζοντας της νεοελληνικής, είδα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι τα συγγράμματα αυξήθηκαν σε εντυπωσιακό βαθμό!

Είναι ιδέα μου ή ο πήχυς στο συγκεκριμενο μτπ είναι πολύ υψηλότερος απο τα άλλα του φιλολογικού; Έχει κανείς κάποια σχετική πληροφόρηση, άποψη σχετικά με το τι ζητούν, για ποιο λόγο το κάνουν αυτό, ποιος οριζει την ύλη, τι σόι υποψήφιο αναζητούν κλπ;

Πάσα πληροφόρηση καλοδεχούμενη!

Είναι πολύ καλή κίνηση η προσθήκη συγκεκριμένων βιβλιογραφικών στοιχείων για το κομμάτι της πεζογραφίας· σκέψου ότι πλέον ξέρεις πού να εστιάσεις. Μέχρι τώρα ήταν πιθανό να πέσει το οτιδήποτε, είτε αναλυόταν στα εγχειρίδια που υπήρχαν στη βιβλιογραφία, είτε απλώς αναφερόταν απ' έξω απ' έξω (βλ. το προπέρσινο θέμα με την Αργώ του Θεοτοκά)

Τους ενδιαφέρει η κριτική αντιμετώπιση της ύλης, εξού και το μέγεθος της βιβλιογραφίας.

Spoiler:
για ό,τι άλλο θες στείλε π.μ. :peace2:
Χρόνια που πέσαν πάνω μας σαν προβολείς.
Μας ντουφεκίζουν έναν έναν,
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

Ζούμε σε έναν κόσμο ιστοριών που αρχίζουν και δεν τελειώνουν ποτέ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91
Συντονιστής Φιλολογικού Τμήματος

Ευχαριστώ: 88

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Royal » 23 Μαρ 2016, 00:17

Καλησπέρα παιδιά! Έριχνα μια ματιά στην στα προαπαιτούμενα για τα μεταπτυχιακά.
Καταλαβαίνω καλά πως το επίπεδο των ξένων γλωσσών θέλουν να είναι Γ1; Πέρυσι δεν ήταν Β2;
Τελευταία επεξεργασία από Royal και 23 Μαρ 2016, 00:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Royal

Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 23 Μαρ 2016, 02:39

Royal έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Έριχνα μια ματιά στην στα προαπαιτούμενα για τα μεταπτυχιακά.
Καταλαβαίνω καλά πως το επίπεδο των ξένων γλωσσών θέλουν να είναι Γ1; Πέρυσι δεν ήταν Β2;

Πάρθηκε σχετική απόφαση φέτος, να είναι απαιτούμενο το Γ1. Μέχρι πέρσι ήταν όπως τα λες :peace2:
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Royal » 23 Μαρ 2016, 03:12

Σ' ευχαριστώ πολύ Πάνο.
Γνωρίζεις μήπως αν έχει να κάνει με κάποια ευρωπαϊκή οδηγια ή αν η απόφαση έχει να κάνει με το Τμήμα μόνο?
Από περιέργεια...
Άβαταρ μέλους
Royal

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό VAN » 30 Μαρ 2016, 21:35

καλησπέρα παίδες,ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη βυζαντινή φιλολογία και θα ήθελα κάποια ενημέρωση σχετικά,αν κάποιος έχει δώσει ή το έχει ψάξει...είναι χαλαροί οι καθηγητές των βυζαντινών?τι ζητούν στις εξετάσεις(έχει δώσει στο παρελθόν κάποιος?) έχω τελειώσει στην Πάτρα,οπότε δεν ξέρω τους καθηγητές της Φιλοσοφικής Αθηνων.
Άβαταρ μέλους
VAN

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό panos91 » 30 Μαρ 2016, 22:24

Royal έγραψε:Σ' ευχαριστώ πολύ Πάνο.
Γνωρίζεις μήπως αν έχει να κάνει με κάποια ευρωπαϊκή οδηγια ή αν η απόφαση έχει να κάνει με το Τμήμα μόνο?
Από περιέργεια...

Δεν το γνωρίζω, αλλά πιστεύω ότι έχει να κάνει με το τμήμα αποκλειστικά.
σαστισμένους λαγούς.

Μ. Γκ.

I.C.
Άβαταρ μέλους
panos91

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Royal » 30 Μαρ 2016, 22:44

panos91 έγραψε:
Royal έγραψε:Σ' ευχαριστώ πολύ Πάνο.
Από περιέργεια...

Δεν το γνωρίζω, αλλά πιστεύω ότι έχει να κάνει με το τμήμα αποκλειστικά.

Σ' ευχαριστώ και πάλι.
Άβαταρ μέλους
Royal

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Chryr » 02 Απρ 2016, 19:01

VAN έγραψε:καλησπέρα παίδες,ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη βυζαντινή φιλολογία και θα ήθελα κάποια ενημέρωση σχετικά,αν κάποιος έχει δώσει ή το έχει ψάξει...είναι χαλαροί οι καθηγητές των βυζαντινών?τι ζητούν στις εξετάσεις(έχει δώσει στο παρελθόν κάποιος?) έχω τελειώσει στην Πάτρα, οπότε δεν ξέρω τους καθηγητές της Φιλοσοφικής Αθηνων.

VAN, καλησπέρα. Έδωσα εξετάσεις και πέρασα μόλις πέρσι (Οκτώβριο του 2015) στο ΜΠΣ βυζαντινής φιλολογίας οπότε έχω την εμπειρία ενός μονάχα εξαμήνου. Για να πετύχεις στο ΜΠΣ βυζαντινής φιλολογίας θα σου ζητηθεί να απαντήσεις σε ερωτήσεις σχετικά με Υμνογραφία και με Βυζαντινή γραμματεία (λόγιοι και τα έργα τους). Δες και τα περσινά θέματα, είναι ανεβασμένα (βλ. σελ. 84). Όσον αφορά τους καθηγητές, ο καθένας θέλει να ασχολείσαι με το αντικείμενό του. Αυτό αποδεικνύεται μέσω της εργασίας που παρουσιάζεις και παραδίδεις. Παρουσίαση ζητούν ο Κόλιας, η Αντωνοπούλου και η Λουκάκη σίγουρα. Κατά την παρουσίαση γίνονται επισημάνσεις που βοηθούν στην εκπόνηση της τελικής εργασίας για το εξάμηνο. Να λαμβάνεις σοβαρά υπόψιν ό,τι σου επισημαίνεται στις παρουσιάσεις για να κάνεις πιο πλήρη την εργασία σου.

Ελπίζω να βοήθησα παρά την πενιχρή μου εμπειρία!
Τελευταία επεξεργασία από Chryr και 02 Απρ 2016, 19:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Chryr

Ευχαριστώ: 14

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό filol9 » 04 Απρ 2016, 09:24

Παιδια καλημερα. Θα ηθελα λιγο τισ συμβουλες σας γιατι εχω αγχωθει με το μεταπτυχιακο. Ειμαι τελειοφοιτος στο φιλολογικο μαλλον θα τελειωσω τον ιουνιο και ενδιαφερομαι για το μεταπτυχιακο των βυζαντινων. Το θεμα μου ειναι οτι πλεον ανεβηκε το επιπεδο του πτυχιου ξενης γλωσσας που απαιτειται απο β2 σε γ1 και εγω εχω λοουερ. Ισχυει οτι μπορω να εξεταστω προφορικα στα αγγλικα απο επιτροπη του τμηματος η να το ξεχασω εντελως? Και αν ναι η εξεταση τι μορφης ειναι? Μονο προφορικα πχ οπως το speaking στα αγγλικα η και γραπτα? Την κανουν οι καθηγητες η καποιος αλλος? Γενικοτερα εχει εξεταστει καποιος απο σας σε αυτο ωστε να μου πει εμπιριες? Σκεφτομαι να ξεκινησω ιδιαιτερα. Ακουσα παραπανω οτι τα φροντιστηρια μπορουν να μου βρουν καθηγητη αλλα ως προς αυτο δεν εχω θεμα, μια κοπελα απο την πολυκατοικια μου ειναι καθηγητρια με εκεινην εκανα μαθηματα και πηρα το λοουερ οποτε μπορει να μου κανει. Ξερετε παρα ταυτα αν υπαρχει καποιο φροντιστηριο εξειδικευμενο για αυτη τη δουλεια? Και αν ξεκινησω μαθηματα θα επρεπε να επικεντρωθω μονο στα προφορικα?
Άβαταρ μέλους
filol9

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό filol9 » 04 Απρ 2016, 09:28

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για το χρονο και τις απαντησεις σας.
ΥΓ. πιστευετε οτι θα βοηθουσε να μιλησω με καποιο καθηγητη του τμηματος ωστε να με κατατοπισει περαιτερω?
Άβαταρ μέλους
filol9

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό akathektos » 18 Απρ 2016, 09:41

Παιδια γεια σας. Εχω καποιες αποριες σχετικα με το μεταπτυχιακο της ελληνικης ως δευτερης ξενης γλωσσας και θα ηθελα αν μπορουσατε να με διαφωτισετε.
1. Ειμαι στο μνεφ. Τι πιθανοτητες εχω να περασω στο εν λογω μεταπτυχιακο? Εννοω ανησυχω αν εχει πολλες γλωσσολογιες ως προγραμμα και επομενως να ειναι πιο απαιτητικο?
2. Τι πτυχιο αγγλικων θελει? Σε περιπτωση που δεν το τχω γνωριζει κανεις η εξεταση απο την επιτροπη του τμηματος αν ειναι βατη και σε τι επικεντρωνεται?
3. Υπάρχει στο μεταπτυχιακο καποια δυνατοτητα πρακτικης εξασκησης πχ διδασκαλια σε μεταναστες, παιδια μεταναστων ή ειναι αυστηρα θεωρητικο
4. Αν τελειωσει κανεις το συγκεκριμενο μεταπτυχιακο εχει καποια επιπλεον μοριοδοτηση στον ασεπ?
5. Γενικοτερα, τι εχετε ακουσει απο φιλους/τι εντυπωσεις εχετε απο το συγκεκριμενο. Το λεω γιατι μου ακουγεται ενδιαφερον αλλα και ολιγον τι απαιτητικο σε σχεση με τα αλλα του τμηματος
Σας ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
akathektos

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κερέκη » 19 Απρ 2016, 19:41

Παίδες, θυμάται κανείς στην εξέταση του μεταπτυχιακου, διδασκαλία της νεας ελληνικης ως δεύτερης γλώσσας, αν έπεσε τίποτα από την γραμματική της ελληνικης γλώσσας (Holton,Mackridge,Warburton); περιπου θα ήθελα να ήξερα τι φύσης ήταν το θέμα, θεωρητικό ή πρακτικό. Ευχαριστω
Spoiler:
Μην πιστεύεις πούστη λόγια, πουτάνας μοιρολόγια και πολιτικών ευχολόγια!
Άβαταρ μέλους
Κερέκη
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Καμία, έριξα μαύρη πέτρα να πουμε. Εύχομαι και για τους υπόλοιπους το ιδιο!!
Φύλο:
Ευχαριστώ: 26

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό gewfilosofos » 19 Απρ 2016, 21:06

γειά σας παιδιάααα ... :peace: παλιά θέματα για τα δύο μεταπτυχιακά της γλωσσολογίας μπορούμε να βρούμε κάπου :?: :?: :?: :thxx: :thxx:
Άβαταρ μέλους
gewfilosofos

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες