filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Μεταπτυχιακά

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Kate8la » 02 Νοέμ 2016, 13:42

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας ως δεύτερης ή ξένης γλώσσας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πότε βγαίνει η ύλη και κυρίως η προκήρυξη για το μεταπτυχιακό. Επίσης, υπάρχει κάποιο φορουμ στο facebook που θα μπορούσα να βρω πληροφορίες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών;
Άβαταρ μέλους
Kate8la

Ευχαριστώ: 0

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό minnie_mouse » 02 Ιαν 2017, 16:24

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά :happy: !!Ενδιαφέρομαι να δώσω εξετάσεις στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα '' Διδασκαλία νέας ελληνικής ως ξένη γλώσσα ''. Θα σας πω λίγα πράγματα για τον εαυτό μου ( ελπίζω να μη σας κουράσω ). Πήρα το πτυχίο μου το 2013 από την κατεύθυνση μνεφ, έχοντας παρακολουθήσει 18 ώρες γλωσσολογία ( 3 5ωρα & 1 3ωρο και έχω μέσο όρο 7 στις γλωσσολογίες και βαθμό πτυχίου 8). Έχοντας δει την ύλη, διαπίστωσα ότι κοινωνιογλωσσολογία δεν είχα πάρει ως επιλογή στο προπτυχιακό πρόγραμμα. Αυτό θα αποτελέσει μειονέκτημα πιστεύετε; Επειδή θέλω να κάνω μία καλή προετοιμασία, σκεφτόμουν να δώσω όχι φέτος, αλλά του χρόνου, το 2018 δηλαδή, καθώς σκέφτομαι ότι θα ήταν μία καλή ευκαιρία να ερχόμουν στη σχολή για να παρακολουθήσω κοινωνιογλωσσολογία, μιας και δεν έχω καμία επαφή με το αντικείμενο. Εσείς τι πιστεύετε ; Δυστυχώς, πέρα από ένα πιστοποιητικό επιπέδου proficiency στα αγγλικά και ένα πιστοποιητικό επιπέδου lower στα γαλλικά, και τους βαθμούς που σας ανέφερα, δεν έχω εμπειρία σε διδασκαλία σε ξένους ή δημοσιεύσεις. Θα ήταν πολύ δύσκολο να με επιλέξουν, αν υποθέσουμε ότι έγραφα καλά στις εξετάσεις; Έχει μεγάλο ανταγωνισμό, γνωρίζετε μήπως ; Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω, αν τα μαθήματα γίνονται μόνο πρωινές ώρες . Συγγνώμη για το βομβαρδισμό :tease: να είστε καλά και κάθε σας όνειρο να γίνει πραγματικότητα. Ευχαριστώ πολύ :happy:
Άβαταρ μέλους
minnie_mouse

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας ΕΚΠΑ - Κατεύθυνση Μεσαιωνικής & Νεοελληνικής Φιλολογίας
Φύλο: Γυναίκα

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κασσιανή » 13 Ιαν 2017, 22:11

Καλησπέρα σας!

Με αφορμή την κοινοποίηση της προκήρυξης των εξετάσεων για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα "Διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας" θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις. Ως απόφοιτος του τμ. Φιλολογίας του Α.Π.Θ. (ειδίκευση ΜΝΕΣ) δε γνωρίζω το βαθμό βαρύτητας του κάθε συγγράμματος που περιλαμβάνεται στην προτεινόμενη βιβλιογραφία. Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε; Επίσης, το σ. της κ. Α. Μπακάκου - Ορφανού που μπορώ να το βρω;

Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Κασσιανή

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zalvian » 18 Ιαν 2017, 22:19

Κασσιανή έγραψε: Επίσης, το σ. της κ. Α. Μπακάκου - Ορφανού που μπορώ να το βρω;

Κασσιανή,καλησπέρα.

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για το συγκεκριμένο βιβλίο έψαξα διαδικτυακά να το αγοράσω,αλλά δεν το βρήκα σε κανένα βιβλιοπωλείο.
Στη συνέχεια έκανα μία γρήγορη αναζήτηση στο internet για το Περιοδικό "Παρουσία",μπήκα σ'αυτή την ιστοσελίδα http://epub.lib.uoa.gr/index.php/parousia/index αλλά πάλι δεν το βρήκα.
Τέλος,αποφάσισα να...περιηγηθώ στους διαδρόμους του φόρουμ. Εδώ viewtopic.php?f=80&t=7877&start=60 η/ο Sirenita Galactica αναφέρει πως το βιβλίο υπάρχει (ή υπήρχε) στο Βιβλιοπωλείο της Φιλοσοφικής. Εύχομαι να βρίσκεσαι στην Αθήνα και να μπορέσεις να το αγοράσεις. Εγώ μένω επαρχία,οπότε...

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλό διάβασμα και επιτυχία στις εξετάσεις!
Άβαταρ μέλους
Zalvian

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 18 Ιαν 2017, 22:59

Zalvian έγραψε: Εδώ viewtopic.php?f=80&t=7877&start=60 η/ο Sirenita Galactica αναφέρει πως το βιβλίο υπάρχει (ή υπήρχε) στο Βιβλιοπωλείο της Φιλοσοφικής. Εύχομαι να βρίσκεσαι στην Αθήνα και να μπορέσεις να το αγοράσεις. Εγώ μένω επαρχία,οπότε...

Δυστυχώς το βιβλιοπωλείο της Φιλοσοφικής έκλεισε... :sadbye:
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ
Ευχαριστώ: 1

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zalvian » 18 Ιαν 2017, 23:26

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση,maritime archaeology!
Άβαταρ μέλους
Zalvian

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 19 Ιαν 2017, 01:15

Zalvian έγραψε:Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση,maritime archaeology!

Να είστε καλά και καλή επιτυχία σε ό,τι επιχειρείτε!

Μακάρι να μπορούσα να σας βοηθήσω περισσότερο στο θέμα του βιβλίου που ψάχνετε, γιατί -δεν έχω καταλάβει καλά- είναι είτε αυτοέκδοση, είτε άρθρο σε περιοδικό και αυτό το κάνει ακόμα πιο δυσεύρετο.

Εγώ τι θα έκανα: θα απευθυνόμουν σε κάποια παλαιοβιβλιοπωλεία στο κέντρο, πχ. Αλφειός στην Τρικούπη, Ίστωρ στην Ιπποκράτους κλπ, είτε περνώντας από κει, είτε με τηλέφωνο και θα τους ρωτούσαν αν το έχουν ή αν μπορούν να το ψάξουν. Πάντα βρίσκω λύση στα παλαιοβιβλιοπωλεια, αργά ή γρήγορα. Ειδικά με το διάβασμα για τις κατατακτήριες βρήκα πολλά συγγράμματα σε χαμηλή τιμή.

Απλά θέλει μεθοδικό ψάξιμο, υπομονή και επιμονή!
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό salenia » 19 Ιαν 2017, 10:27

Λοιπόν παιδιά, ρώτησα την Μπακάκου και μου είπε ότι το δημοσίευμά της υπάρχει στο σπουδαστήριο γλωσσολογίας. Θα ήταν πολυ βοηθητικό αν κάποιος/α πήγαινε να το βρει και να το ανεβαζε με κάποιον τρόπο(πολλές αόριστες αντωνυμίες χοχο),για αυτούς που δεν είναι στην Αθήνα. Ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλους!
ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΤΕ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ !!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
salenia

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LunaDim » 19 Ιαν 2017, 13:22

Καλημερα σε ολους! Ευχομαι καλη τύχη στις εξετάσεις ! Κι εγω προετοιμάζομαι για το ίδιο μεταπτυχιακό για τη διδασκαλία της ελληνικής ως ξένης ! Ενδεχομένως να ανεβώ κάποια μερα στο σπουδαστήριο να κοιταξω για αυτο το περιοδικό και αν μπορέσω θα το ανάρτησω εδω. Φέτος ευτυχώς δεν άλλαξε η ύλη και επιπλέον προστέθηκαν κάποια στοιχεία για το που ακριβώς θα κατευθύνουμε το διάβασμα. Αρκετά κομμάτια των βιβλίων ειναι εκτός.. Αλλα καλο ειναι να τα κάνουμε ενα πέρασμα και αυτα!
Καλη τύχη και πάλι σε ολους τους υποψήφιους!
Άβαταρ μέλους
LunaDim

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LunaDim » 19 Ιαν 2017, 13:39

Κασσιανή έγραψε:Καλησπέρα σας!

Με αφορμή την κοινοποίηση της προκήρυξης των εξετάσεων για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα "Διδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας" θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις. Ως απόφοιτος του τμ. Φιλολογίας του Α.Π.Θ. (ειδίκευση ΜΝΕΣ) δε γνωρίζω το βαθμό βαρύτητας του κάθε συγγράμματος που περιλαμβάνεται στην προτεινόμενη βιβλιογραφία. Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε; Επίσης, το σ. της κ. Α. Μπακάκου - Ορφανού που μπορώ να το βρω;

Ευχαριστώ πολύ.

Καλησπέρα Κασσιανή! Ολα ειναι σημαντικά ωστόσο εγω ξεκίνησα με τα ελληνικά και αν υπάρχει κατι που θέλω να συμπληρώσω ανατρέχω και στα ξενόγλωσσα. Κατα την άποψη μου τα ελληνικά συγγράμματα ειναι υπεραρκετα!
Άβαταρ μέλους
LunaDim

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zalvian » 19 Ιαν 2017, 20:46

maritime archaeology,salenia και LunaDim,ευχαριστούμε πολύ για τις προτάσεις και τη βοήθεια!

Τα καλύτερα σε όλους,παιδιά!
Άβαταρ μέλους
Zalvian

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κασσιανή » 20 Ιαν 2017, 18:05

Καλησπέρα σας.

Αρκετά κατατοπιστικές οι απαντήσεις σας. Καλή προετοιμασία σε όσους-ες πρόκειται να δώσουν.
Άβαταρ μέλους
Κασσιανή

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό LunaDim » 29 Ιαν 2017, 13:09

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στη Γενική Γλωσσολογία στα είδη γραμματικής θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τη γραμματική ανάλυση - δηλαδή τα πρότυπα γραμματικής περιγραφής. ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
LunaDim

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κρονίδης 13 » 15 Μαρ 2017, 19:03

Τι γίνεται με τις προκηρύξεις των μεταπτυχιακών του φιλολογικού παιδιά;Σαν να αργούνε λίγο φέτος ε;Συνήθως κάθε Φλεβάρη βγαίνανε.Παίζει κάτι;Έχετε ακούσει τίποτα εσείς,οι παροικούντες τη Φιλοσοφική;
Άβαταρ μέλους
Κρονίδης 13

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Υπατία_ » 16 Μαρ 2017, 19:25

Χαίρετε,

Γνωρίζει κανείς αν θα προκηρυχθούν φέτος θέσεις για το μεταπτυχιακό "Κοραής"; Πέρυσι η προκήρυξη είχε αναρτηθεί από τον Φεβρουάριο.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Υπατία_

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 18 Μαρ 2017, 09:40

Πήρα τηλέφωνο στον τομέα νεοελληνικής και μου είπαν μέχρι τις 25 θα έχει βγει η σχετική ανακοίνωση.
Mors aurem vellens: vivite, ait, venio
Άβαταρ μέλους
mpriki

Σχολή/Τμήμα: φιλολογία (γλωσσολογικό)
Ευχαριστώ: 27

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Κρονίδης 13 » 21 Μαρ 2017, 05:12

Είχες δίκιο mpriki,αναρτήθηκαν τελικά οι προκηρύξεις για τα φετινά μεταπτυχιακά.Καιρός ήταν!Σιγά σιγά να προετοιμαζόμαστε...
Άβαταρ μέλους
Κρονίδης 13

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mpriki » 21 Μαρ 2017, 18:46

Α, πάλι καλά που το είπες γιατί εγώ κοίταζα μόνο την αρχικη σελίδα των ανακοινώσεων... :bangin:
Mors aurem vellens: vivite, ait, venio
Άβαταρ μέλους
mpriki

Σχολή/Τμήμα: φιλολογία (γλωσσολογικό)
Ευχαριστώ: 27

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό eldr » 24 Μαρ 2017, 01:05

Γειά σας παιδιά! Χρειάζομαι βοήθεια κυρίως απο όσους προετοιμάζονται για τις εξετάσεις του μεταπτυχιακού "Διδαδασκαλία της ελληνικής ως δεύτερης/ξένης γλώσσας". Στη γενική γλωσσολογία, όπουτ ζητά τι είναι γλώσα (ορισμός) μπορείτε να μου πείτε ποιόν απο όλους τους ορισμούς θέλει να γράψουμε? Έχω βρεί ένα σωρό απο διάφορους γλωσσολόγους και ειλικρινά νιώθω πελαγωμένη..... Όποιος ξέρει ας βοηθήσει!
Ευχαρισώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
eldr

Μεταπτυχιακά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 24 Μαρ 2017, 08:12

eldr έγραψε:Στη γενική γλωσσολογία, όπου ζητά τι είναι γλώσα (ορισμός) μπορείτε να μου πείτε ποιόν απο όλους τους ορισμούς θέλει να γράψουμε? Έχω βρεί ένα σωρό απο διάφορους γλωσσολόγους και ειλικρινά νιώθω πελαγωμένη..... Όποιος ξέρει ας βοηθήσει!
Ευχαρισώ πολύ!

Δεν ξέρω τι ζητάει ο συγκεκριμένος διδάσκων ή διδάσκουσα που βάζει τα θέματα, ωστόσο αυτό που θα έκανα εγώ, θα ήταν να παρουσιάσω κριτικά περισσότερους του ενός ορισμούς.

Δεν έχω ιδέα αν και τι συγράμματα σάς έχουν προτείνει (αν και μέρος των υποχρεώσεων ενός ερευνητή[=κατόχου μεταπτυχιακού τίτλου ειδίκευσης VS επιστήμονα=κατόχου πτυχίου βάσης] είναι να είναι σε θέση να καταρτίσει μόνος του τη βιβλιογραφία στην οποία θα στηριχτεί :lola: ,
ωστόσο ένα αγαπημένο σύγγραμμα, που σίγουρα θα σε βοηθήσει και αξίζει να μελετήσεις είναι το "Γλώσσα, επικοινωνία και γλωσσική εκπαίδευση" της Βάσως Τοκατλίδου, Εκδόσεις Πατάκη, 2003 (ομότιμη πλέον καθηγήτρια εφαρμοσμένης γλωσσολογίας και διδακτικής στο ΑΠΘ, σημείο αναφοράς, επιστημονικός ογκόλιθος :worthy: :worthy: :worthy: |).

Είχα την τιμή να το διδαχθώ από την ίδια στο μεταπτυχιακό μου στο ΑΠΘ... :huglove:
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες