filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

ΠΔ04 || Γενικη διδακτικη Β (κατ. ψ')

Εισαχθέντες μέχρι και το 2009

Συντονιστές: Σελήνη, niki92

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΠΔ04 || Γενικη διδακτικη Β (κατ. ψ')

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό (panos) » 12 Φεβ 2013, 19:34

smarge1 έγραψε:
Zevraki έγραψε:Θα διαβασω εγω το διδακτικο σεναριο μονο.Δεν εχει κατι αλλο.Αλλωστε ανεφερε τι θα πεσει οπως ειπε μια κοπελα παραπανω.Τη διαχειρηση της ταξης τον αποτελεσματικο εκπαιδευτικο και το σεναριο.Απο τις σημειωσεις της μονο το σεναριο υπαρχει οποτε αυτο εγω θα διαβασω.Δεν καθομαι να διαβασω τιποτα αλλο.Ειναι χαοτικα ετσι οπως τα γραφει εκει μεσα....

Ξέρετε εάν κάποιος από τους καθηγητές ανέφερε στο τελευταίο μάθημα κάποια από τα θέματα;

Γιατί πέρυσι η Σμυρναίου είχε πει επακριβώς.

Εάν κάποιος ήταν στο τελευταίο μάθημα θα του ήμασταν υπόχρεοι, εάν μας

πληροφορούσε, εάν ειπώθηκε κάτι στο τελευταίο μάθημα γύρω από τα θέματα που θα βάλουν.

Ευχαριστώ πολύ.
:confused: :oops:

Απ'οτι μου ειπε μια κοπελα που ηταν στο τελευταιο μαθημα, τους ειπε πως Οι συγχρονες αποψεις για την πορεια της διδασκαλιας και τη μεθοδολογια καθορισμου της που βρισκεται στην σελιδα 263 ειναι αρκετα σος. Απ'οτι ειδα στα παλια θεματα πεφτει συνεχεια αυτη η ερωτηση. Μονο αυτο γνωριζω, ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο. Η Σμυρναιου παλι σιγουρα θα βαλει ενα σεναριο. Τωρα για σος ερωτηση ξερω αυτη για την διαχειρηση της ταξης.

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Η συναισθηματικη νοημοσυνη και η μεταγνωση ειναι μεσα στην υλη? Υπαρχουν στα εγγραφα της Σμυρναιου στο e-class αλλα στην ανακοινωση της υλης δεν τα αναφερει και μεσα στο βιβλιο, μεχρι εκει που εχω διαβασει τουλαχιστον, δεν λεει κατι.
Άβαταρ μέλους
(panos)

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ.
Ευχαριστώ: 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smarge1 » 12 Φεβ 2013, 23:15

Σ' ευχαριστώ πολύ που φιλοτιμήθηκες να μας ενημερώσεις. :thxx:

Στα παλιά θέματα φαίνεται ότι βάζει διδακτικό σενάριο και κάτι άλλο και να επιλέξουμε.

Την μία φορά ήταν μεταγνώση, την άλλη συναισθηματική νοημοσύνη κλπ. Αν ρίξεις μια ματιά στα παλιά θέματα,

παλιά ήταν σίγουρα μέσα στην ύλη.

Τώρα τί να σου πώ; Όντως έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι ήταν σίγουρα μέσα στην ύλη αλλά αφού δεν τα αναφέρει στην ύλη

της στο eclass, τότε λογικά, σχεδόν σίγουρα, δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνονται. Σίγουρα δεν συμπεριλαμβάνονται,

διαφορετικά θα τα είχε αναφέρει όπως αναφέρει και το διδακτικό σενάριο. Με συγχωρείς Διαχείριση της τάξης σε ποιο

κεφάλαιο αναφέρεται;

Τον αποτελεσματικό δάσκαλο;Την αποτελεσματική διδασκαλία;
Άβαταρ μέλους
smarge1

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό (panos) » 13 Φεβ 2013, 00:41

smarge1 έγραψε:Σ' ευχαριστώ πολύ που φιλοτιμήθηκες να μας ενημερώσεις. :thxx:

Στα παλιά θέματα φαίνεται ότι βάζει διδακτικό σενάριο και κάτι άλλο και να επιλέξουμε.

Την μία φορά ήταν μεταγνώση, την άλλη συναισθηματική νοημοσύνη κλπ. Αν ρίξεις μια ματιά στα παλιά θέματα,

παλιά ήταν σίγουρα μέσα στην ύλη.

Τώρα τί να σου πώ; Όντως έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι ήταν σίγουρα μέσα στην ύλη αλλά αφού δεν τα αναφέρει στην ύλη

της στο eclass, τότε λογικά, σχεδόν σίγουρα, δεν πρέπει να συμπεριλαμβάνονται. Σίγουρα δεν συμπεριλαμβάνονται,

διαφορετικά θα τα είχε αναφέρει όπως αναφέρει και το διδακτικό σενάριο. Με συγχωρείς Διαχείριση της τάξης σε ποιο

κεφάλαιο αναφέρεται;

Τον αποτελεσματικό δάσκαλο;Την αποτελεσματική διδασκαλία;

Να σου πω την αληθεια αυτο με την διαχειριση της ταξης δεν εχω ιδεα που βρισκεται... Ουτε στο βιβλιο μπορω να το βρω ετσι ακριβως ουτε στο e-class.
Η αποτελεσματικη διδασκαλια και ο αποτελεσματικος εκπαιδευτικος ειναι στο τελευταιο κεφαλαιο (ΙΓ', 13.3 13.4)
Άβαταρ μέλους
(panos)

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ.
Ευχαριστώ: 9

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smarge1 » 13 Φεβ 2013, 01:15

Βρήκα κάτι στη σελ. 502. όπου αναφέρεται στη διαχείριση της τάξης.

Εκτός, αν εννοεί την σελ. 507 όπου αναφέρεται σε ενέργειες που αφορούν στην αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας.
Τί να πώ; Δεν υπάρχει κανείς που να το παρακολουθούσε, ή να ήταν στο τελευταίο μάθημα και να εξήγησε τί ζητάει;
Αυτό εννοεί;

Μήπως εννοεί τις εξελικτικές μαθησιακές δυσκολίες στα έγγραφα της στο eclass όπου αναφέρεται σε προβλήματα συμπεριφοράς;
Μήπως κάποιος γνωρίζει τί εννοεί η Σμυρναίου όταν λέει στην ύλη της Διαχείριση της Τάξης, ποια κεφάλαια, ή υποενότητες εννοεί; :bangin:
Άβαταρ μέλους
smarge1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό smarge1 » 13 Φεβ 2013, 01:26

Πάνο, είναι σίγουρα μέσα η συναισθηματική νοημοσύνη από τα έγγραφά της στο eclass.

Νομίζω ότι έχει κάποια σημεία που αφορούν στην διαχείριση της τάξης, αλλά όχι ότι καλύπτουν το θέμα.

Στις προηγούμενες σελίδες βρήκα ότι κι αυτό το θέμα είναι δυστυχώς από τις παραδόσεις της στην τάξη.

Διαφορετικά θα κάνουμε ένα συνδυασμό πραγμάτων που διαβάσαμε στην αποτελεσματική διδασκαλία και τον αποτελεσματικό δάσκαλο.

Στο ιντερνετ βρήκα αυτό

http://www.pi.ac.cy/pi/files/epimorfosi ... liande.pdf

στην ιστοσελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου της Κύπρου. Μιλάει για classroom management = διαχείριση της τάξης .

Είναι ενδιαφέρον γιατί αναφέρει χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένας εκπαιδευτικός για να διαχειρίζεται αποτελεσματικά την τάξη του, μια και δεν έχουμε σημειώσεις από τις παραδόσεις της.
Τελευταία επεξεργασία από smarge1 και 13 Φεβ 2013, 13:54, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
smarge1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lightblue » 13 Φεβ 2013, 22:19

να ρωτησω και εγω μηπως ξερει κανεις να με βοηθησει.. στην ερωτηση που εχει βαλει αρκετες φορες 'τι γνωριζετε για τις συχρονες αποψεις για την πορεια της διδασκαλιας και για τη μεθοδολογια που ακολουθειται' οι σελιδες που αντιστοιχουν ειναι απο την 263 και φτανει το κεφαλαιο μεχρι την 297..μιλαμε για 30 σελιδες δηλαδη.. εμεις τι να πρωτογραψουμε εδω? ολο το κεφαλαιο ειναι αδυνατο να προλαβουμε.. εχει εντοπισει καποιος σελιδες που ειναι το ζουμι..? :help: :help: ρε παιδια ειναι πολυ μεγαλο το βιβλιο,σημερα αρχισα να διαβαζω γαιτι εγραφα μεχρι και σημερα το ενα μετα το αλλο και εχω απογοητευτει τελειως.. :confused: :help:
Άβαταρ μέλους
lightblue

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Zevraki » 13 Φεβ 2013, 23:04

lightblue έγραψε:να ρωτησω και εγω μηπως ξερει κανεις να με βοηθησει.. στην ερωτηση που εχει βαλει αρκετες φορες 'τι γνωριζετε για τις συχρονες αποψεις για την πορεια της διδασκαλιας και για τη μεθοδολογια που ακολουθειται' οι σελιδες που αντιστοιχουν ειναι απο την 263 και φτανει το κεφαλαιο μεχρι την 297..μιλαμε για 30 σελιδες δηλαδη.. εμεις τι να πρωτογραψουμε εδω? ολο το κεφαλαιο ειναι αδυνατο να προλαβουμε.. εχει εντοπισει καποιος σελιδες που ειναι το ζουμι..? :help: :help: ρε παιδια ειναι πολυ μεγαλο το βιβλιο,σημερα αρχισα να διαβαζω γαιτι εγραφα μεχρι και σημερα το ενα μετα το αλλο και εχω απογοητευτει τελειως.. :confused: :help:

ειχε πεισει και σε εμνα ακριβως η ιδια ερωτηση.Θελει επιγραμματικα τα βασικα..δεν θελει λεπτομερειες ο Φλουρης..δεν κοβει πολυ ευκολα γενικα...θελει απλα να δει οτι εχεις ασχοληθει.δεν θελει παραδειγμα και σαλτσες.τα βασικα...εννοιες κατι για τις μαθησεις που ελεγε απο οτι θυμαμαι και ειχε και σχεδιαγραμμα στην διπλανη σελιδα πυο βοηθαει γενικα..καλη επιτυχια! :cool:
Μην αναβαλλεις για αυριο αυτο που μπορεις να κανεις σημερα!!
Άβαταρ μέλους
Zevraki

Σχολή/Τμήμα: ΦΠΨ
Ευχαριστώ: 6

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lightblue » 14 Φεβ 2013, 12:47

καλημερα! σχετικα με την ερωτηση που εχει βαλει η Σμυρναιου για την μεταγνωση πως θα την εφαρμοζαμε στη σχολικη ταξη και ποιες δραστηριοτητες θα βαζαμε στους μαθητες την εχει βρει κανεις μεσα στο βιλβιο?? :help: :help: οπως επισης και για το σεναριο και την συναισθηματικη νοημοσυνη?? :peace: :peace: :peace: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
lightblue

Σχολή/Τμήμα: Φ.Π.Ψ
Ευχαριστώ: 15

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aprosarmostos » 15 Φεβ 2013, 22:06

καλησπερα!η υλη τελικα ειναι απο το ecllass οι σημειωσεις της σμυρναιου..και απο το βιβλιο ποιες σελιδες??
Άβαταρ μέλους
aprosarmostos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό MikaelaCharikiopoulou » 16 Φεβ 2013, 21:00

Μια βοηθεια καποιοςςςς!!Στην ερωτηση με το Σεναριο ποια περιπου θα ειναι η απαντηση μας;Γνωριζει καποιος;Δεν γινεται μ αυτο τ μαθημα αλλο...
η υλη ειναι τεραστια! :wtf:
Άβαταρ μέλους
MikaelaCharikiopoulou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Δαρεία » 24 Φεβ 2013, 12:48

μηπως ξερει κανεις σε ποιο μαθημα αντιστοιχει το ΠΔ04, δεν το βρισκω στο προγραμμα, μηπως ειναι το ΠΔ129;
Άβαταρ μέλους
Δαρεία

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ioanna_kyrodimou » 05 Μάιος 2013, 08:53

Ποιο μοντελο διδασκαλιας θεωρουμε καταληλοτερο για να διδαχθουν φιλολογικα μαθηματα κατα την κριση μας?
Ποια μοντελα διδασκαλιας αναπτυσουν την ανωτερη κριτικη ικανοτητα των μαθητων?

Μήπως ξέρει κάποιος τις απαντησεις για αυτά τα δύο ερωτήματα?

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Ioanna_kyrodimou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1qa2ws3ed » 20 Μάιος 2013, 17:49

Μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος ποιά βιβλία έχουμε?? ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
1qa2ws3ed

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1qa2ws3ed » 20 Μάιος 2013, 17:49

και πότε το δινουμέ????
Άβαταρ μέλους
1qa2ws3ed

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1qa2ws3ed » 22 Μάιος 2013, 12:23

συγνώμη που ρωτάω ξανά αλλά οι επι πτυχίω πότε το δίνουμε???? ας βοηθήσει κάποιος !!!!!
Άβαταρ μέλους
1qa2ws3ed

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoulanes » 23 Μάιος 2013, 13:30

Mόλις έμαθα ότι το δίνουμε 13/06, στις 18:30 !!!!! Αλλά ψάχνω να το επιβεβαιώσω και δεν βρίσκω τίποτα!!!
Άβαταρ μέλους
nikoulanes

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό 1qa2ws3ed » 23 Μάιος 2013, 14:59

ωραία!!! σε ευχαριστώ πάάάρα πολύ!!
Άβαταρ μέλους
1qa2ws3ed

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoulanes » 23 Μάιος 2013, 16:03

Wait, να το επιβεβαιώσουμε! Εμένα μου το είπαν παιδιά που ρώτησαν σήμερα τον ίδιο τον Φλουρή, αλλά ακόμα δεν βρίσκω καμία ανακοίνωσή του. Αν βρει κάποιος, κάτι...
Άβαταρ μέλους
nikoulanes

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikoulanes » 29 Μάιος 2013, 19:56

Καλησπέρα. Τελικά η ημερομηνία είναι 12/06, στο 311, στις 16:30-18:30. Αυτά ύστερα από τηλεφωνική επικοινωνία με τον καθηγητή. Στο πρόγραμμα εμφανίζεται μόνο το πδ129 τις ίδιες ώρες. Οπότε φαντάζομαι έχει αλλάξει. Αν κάποιος έχει μάθει κάτι περισσότερο...
Άβαταρ μέλους
nikoulanes

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ioanna_kyrodimou » 01 Ιουν 2013, 00:16

ρε παιδια εελεοςς πια με αυτο το μαθημα..εγω χτες πηγα στο γραφειο της Σμυρναιου κ τη ρωτησα κ μου ειπε οτι δεν θυμοταν απεξω την ακριβη ημερομηνια αλλα μου ειπε το δινουμε την ιδια μερα κ ωρα με το γενικη διδακτικη Α.στο προγραμμα λεει οτι η γενικη Α ειναι στι 2/7.........επισης ουτε καν θυμοταν τι εχει βαλει σαν υλη....
Άβαταρ μέλους
Ioanna_kyrodimou

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες