filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΦΛ21 || Λαογραφία ΣΤ'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό StraWberRy_20 » 02 Ιούλ 2009, 20:14

Ρε σεις παιδιά......τι στο καλό είναι τα κώλα;;;δν έχω καταλάβει γρι...... :confused:
Άβαταρ μέλους
StraWberRy_20

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dim88 » 02 Ιούλ 2009, 20:52

Παιδια ωραία είναι που το ρίξατε στο χιούμορ , αλλα εγώ υποτίθεται ότι το επέλεξα το μάθημα για να μην έχω και αλλό ένα βάρος στην πλάτη μου , αλλά έχει καταντήσει αηδια αυτο το βιβλίο ,,,,,, και καθόλου δεν θα γελάσω αν μου μείνει χρωστούμενο !!! Υπάρχει καποιος καλός άνθρωπος που έχει παρακολουθήσει και έχει παρατηρήσει ότι ίσως ο Θανόπουλος στάθησε σε κάποιο σημείο της Αμοργου κάπως περισσότερο ? Ευχαριστω πολύ , αν κάποιος μπορούσε να μου απαντήσει θα με υποχρέωνε !!!Καλή τύχη παιδια
Άβαταρ μέλους
dim88

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nikol » 02 Ιούλ 2009, 21:13

Τουλάχιστον του Κυριακίδη οι σελ 77-127 που είπε να προσέξουμε βγαίνουν ψιλοεύκολα. Τα σημαντικά δηλαδή σε περίληψη δικιά μου, μου βγήκαν 3 σελίδες περίπου ( που χωρίζονται τα τραγούδια, λίγα λόγια για το κάθε είδος, πως φτιάχνονταν, ποια η θέση των γυναικών) και λίγα για το δεκαπεντασύλλαβο. Τώρα τα άλλα δεν ξέρω ακόμη.. Βγαίνουν;
Θες ν’ αγαπηθείς; Τότε μην αφήσεις την καρδιά σου να παρεκκλίνει απ’ το μονοπάτι της. Παρέμεινε αυτός που είσαι τώρα. Ε.Α.Πόε

http://mpes.uoa.gr/
Άβαταρ μέλους
nikol
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό madame x » 02 Ιούλ 2009, 22:32

Παιδιά κατά τη ταπεινή μου άποψη και απ'ότι πληροφορήθηκα μέτρο δεν έχει κάνει,ούτε κώλα, ούτε ισόκωλα ή κτ τέτοιο... Στην Αμοργό (επειδή αυτά τα παρακολούθησα κ 4-5 φορές), στεκόταν εξίσου σε όλα. Απλώς υπάρχουν 3-4 σημεία όπου γίνεται εκτενής παραλληλισμός με δημοτικό τραγούδι κ αν σκεφτούμε κ τα παλιότερα θέματά του,ένα από αυτά τα κομμάτια ενδεχομένως θα πέσει. πχ το τριτο μέρος το θεωρώ σοσάρα. επίσης παρατήρησα πως στην γ παραγραφο του 3ου μέρους μιλάει πολύ για ηράκλειτο. Μία ερώτηση τύπου "βρείτε μ στο απόσπασμα πως ο γκάτσος επηρεάστηκε από την ηρακλέιτεια φιλοσοφία" τη θεωρώ εξίσου πιθανή...μία γνώμη εκφέρω πάντα...
Όχι πλέον η εποχή του ανθρώπου των σπηλαίων, αλλά η εποχή των σπηλαίων του ανθρώπου...
Άβαταρ μέλους
madame x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό madame x » 02 Ιούλ 2009, 22:33

διορθωση: στην γ παράγραφο του 2ου μερους
Όχι πλέον η εποχή του ανθρώπου των σπηλαίων, αλλά η εποχή των σπηλαίων του ανθρώπου...
Άβαταρ μέλους
madame x

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 03 Ιούλ 2009, 10:27

Τι είναι τα επιθαλάμια που αναφέρει στην σελ. η' (βιβλίο δημοτικό τραγούδι) παράγραφος τελευταία????? :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 03 Ιούλ 2009, 10:27

Τι είναι τα επιθαλάμια που αναφέρει στην σελ. η' (βιβλίο δημοτικό τραγούδι) παράγραφος τελευταία????? :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tiara » 03 Ιούλ 2009, 11:07

ειναι τα τραγουδια που τα τραγουδουσαν μπροστα στο νυφικο θαλαμο την ημερα του γαμου.....ανοιγουμε και κανενα λεξικο! :lola:
Άβαταρ μέλους
tiara

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 03 Ιούλ 2009, 11:12

tiara έγραψε:ειναι τα τραγουδια που τα τραγουδουσαν μπροστα στο νυφικο θαλαμο την ημερα του γαμου.....ανοιγουμε και κανενα λεξικο! :lola:

Καλά ντε...! Μη βαράς!!!!! :jaugh: :jaugh: :jaugh:
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tiara » 03 Ιούλ 2009, 11:21

heheheh :peace:
Άβαταρ μέλους
tiara

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό tsoup84 » 03 Ιούλ 2009, 13:25

ξερουμε αν τα θεματα ειναι κοινα ή μας χωριζει σε ομαδες?
cogito ergo sum
Άβαταρ μέλους
tsoup84

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό imo » 03 Ιούλ 2009, 23:41

panospirin έγραψε:Εσείς τη βολέψατε με το σαλατικό. Τα αγόρια του τμήματος τι θα κάνουμε;;;

(Εκτός απ το να διαβάσουμε )

xaxa! υπομονή!
so little time, so many sl*ts to defend!
Άβαταρ μέλους
imo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 04 Ιούλ 2009, 00:31

ειδατε που σας ειπα για το κομμενο τριφυλλι?
επρεπε ολοι να το φαμε...
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 04 Ιούλ 2009, 18:04

για πειτε μου τωρα ρε παιδια...ηταν χωρισμενο σε κλιμακια???δεν ειχα ιδεα... τωρα αγχωθηκα.εγω ειμαι φπψ βεβαια..παιζει ρολο?το επωνυμο μου ξεκιναει απο κ κ το εδωσα την παρασκευη στις 3 στην 204.. :sadbye:
My brain has two sides...left & right. Left has nothing right, and right has nothing left....
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 04 Ιούλ 2009, 18:06

α καλα εγω σου απαντησα στην ενοτητα του φπψ! :jaugh: :jaugh:
κοιτα αφου ειναι μαθημα απο το φιλολογικο δεν θα ισχυουν για ολους αυτα? εχει 2 κλιμακια. εγω ας πουμε οταν το δινα ημουν στο δευτερο κλιμακιο. βαζει διαφορετικα θεματα.
δες εδω το προγραμμα http://www.phil.uoa.gr/files/_ex/ex_st_clas.pdf

(το μαθημα ειναι κοινο για κλασσικο μνεφ και γλωσσολογικο)
αφου εισαι απο Κ σωστα το εδωσες. Α-Λ ειναι το πρωτο κλιμακιο που εδινε στις 3. αρα οκ!
Τελευταία επεξεργασία από ελδη και 04 Ιούλ 2009, 18:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dwdwnis » 04 Ιούλ 2009, 18:08

αρα εγω καλα πηγα στις τρεις ε?
τυχαια βεβαια...φιου...αγχωθηκα. κ εγω ηρθα σε αυτην την ενοτητα γιατι εσυ εισαι του φιλολογικου :jaugh:
Άβαταρ μέλους
dwdwnis
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 04 Ιούλ 2009, 18:09

συννενοηση :jaugh: :jaugh: φυστικι! :lola: :cool:
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aliki87 » 28 Ιαν 2010, 13:54

Καλημέρα παιδιά, να ρωτήσω ξέρει κανείς τι ώρεσ και μέρεσ μπορώ να πάω στο γραφειο του Θανόπουλου να πάρω τα βιβλία??Είναι εύκολο γενικά το μάθημα?έχει μεγάλη ύλη?
Ό,τι δε με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή!!
Άβαταρ μέλους
Aliki87

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lia » 28 Ιαν 2010, 14:33

κοιταξε, αν διαβασεις τις 2-3 προηγουμενες σελιδες θα δεις οτι ειναι λιγο περιεργο...αχαχα, τι μας ειχε πιασει τοτε, μεγαλουργησαμε :lola: Εχει να μαθεις πολλα εθιμα κ συμβολισμους, αλλα τελικα ενταξει, δεν ειναι τραγικο, εγω δηλαδη ειχα διαβασει 3 μερουλες κ το περασα με 10. Το βιβλιο του Κυριακιδη ειναι καπως στριφνο καθοτι ειναι γραμμενο στην καθαρευουσα αλλα δεν ειναι πολυ δυσκολο, λιγο διαβασμα θελει. Γενικα μην αγχωνεσαι. Εδω εχουμε τις Ζαμαρου κ τους Γεωργατζογλου, η λαογραφια θα μας φαει?
Αξίζει, φίλε, να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει...
Άβαταρ μέλους
Lia

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aliki87 » 28 Ιαν 2010, 17:51

Δεν έχεις και άδικο!!!Το διάβασα το παραλληρημά σας ελπίζω να μην είναι κολλητικό :lola: λόγω μαθήματος. Λές να μπόρω να πάω να πάρω τα βιβλία από το γραφείο του Θανόπουλου ή δεν θα τα δίνουν ακόμα?
Ό,τι δε με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατή!!
Άβαταρ μέλους
Aliki87

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες