filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΦΝ28 || Νέα ΣΤ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΦΝ28 || Νέα ΣΤ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 23 Ιουν 2007, 11:39

Γαραντούδης:

Κεφ.1,Κεφ.2,Κεφ.3 και τα ποιήματα + ό,τι είπαμε στο μάθημα

Κασσίνης:

Ό,τι αναφέρθηκε στο μάθημα (κυρίως τα πρώτα 4 που ήταν εισαγωγικά),τα 4 μυθιστορήματα-σταθμός των παρουσιάσεων και από τα βιβλία:
Τόμος Α':σελ.1-78,141-158,231-263
Τόμος Β':σελ.177-201,239-305
Τελευταία επεξεργασία από xoulk13 και 18 Απρ 2009, 15:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 27 Ιουν 2007, 16:26

Αληθεύει ότι στον Γαραντούδη πρέπει να δώσουμε έμφαση στο πρώτο κεφάλαιοκαι τα άλλα δύο απλά μια ανάνωση;

Από το φυλλάδιο με τα ποιήματα έχει αναλύσει κάποια; Ποιά;

Είπε πώς θα εξετάσει;

Επιπλέον,ο Κασσίνης έχει μοιράσει φυλλάδιο με τα τέσσερα μυθιστορήματα; Αν ναι,πού μπορώ να το βρώ; Αν όχι πού θα τα βρώ;
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 27 Ιουν 2007, 16:51

Εαν δεν έχει αλλάξει κάτι φέτος, τα μυθιστορήματα δεν τα δίνει... Μάλλον στο Σπουδαστήριο θα τα βρεις...
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 27 Ιουν 2007, 17:16

Φέτος είναι η πρώτη μου φορά όμως που ασχολούμαι με αυτά τα μαθήματα.Τί είναι αυτό λοιπόν που δεν έχει αλλάξει;
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό odette » 27 Ιουν 2007, 17:29

Σε εμάς πέρσυ τα μυθιστορήματα δεν τα έδινε και έπρεπε να τα βρούμε μόνοι μας. Βασικά κα να μην τα έχεις διαβάσει μπορείς να γράψεις, μιας και οι ερωτήσεις που βάζει είναι αυτά που λεει στο βιβλίο του και όχι κάτι πολύ ειδικό (εγώ δηλαδή αυτό έκανα και μια χαρά βαθμό πήρα :roll: :oops: )
Άβαταρ μέλους
odette
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό xoulk13 » 27 Ιουν 2007, 21:25

Τα μυθιστορήματα τα παρουσιάζουν φοιτητές που τα ανέλαβαν ως εργασίες,μετράνε όμως στην ύλη μας.

Κι εγώ έχω ακούσει ότι το κεφ.1 στο Γαραντούδη μπορεί να βγάλει θέμα,τα άλλα είναι πιο πολύ για το πώς θα αντιμετωπίσουμε το ποίημα που θα πέσει.Είπε ότι θα έχει μια πιο θεωρητική ερώτηση και μια που θα χρειάζεται να σχολάσουμε-αναλύσουμε ένα ή περισσότερα ποιήματα.Τουλάχιστον κάτι τέτοιο κατάλαβα εγώ,αλλά δεν είμαι και ο πιο σχετικός με το άθλημα,οπότε αν κάποιος ξέρει ας ποστάρει
Παρακαλώ ενημερώνετέ με για τυχόν ορθογραφικά λάθη στις δημοσιεύσεις μου.Ευχαριστώ!

ΚΥΜΑΤΟΔΗΓΟΙ = η ποδοσφαιρική πραγμάτωση της επικούρειας φιλοσοφίας

Όσο γρήγορα κι αν τρέχεις, δεν μπορείς να ξεφύγεις από τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
xoulk13

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 30 Ιουν 2007, 20:34

Διάβασα σήμερα το μιστό πρώτο κεφάλαιο του Γαραντούδη,πολλές πληροφορίες στην αρχή,μετά γίνεται πιο βατό.Σας το λέω γιατί έχω ακούσει από πολλά άτομα ότι το παράτησαν λόγω της δυσκολίας που συνάντησαν αρχικά.

Κάτι μου κάνει σαν θέμα το πού πρωτοεμφανίστηκε ο όρος "Επτανησιακή σχολή"(σύμφωνα με τον Ζώρα καθιερώθηκε από Κ.Ασώπιο,Εμ.Ροίδη,μετά από τον Κύπριο Επαμεινώνδα Φραγκούδη,μετά Dora D'Istria,ktl. κτλ.)Και στο πρώτο εξάμηνο που τον είχαμε κάτι τέτοια ζήταγε... :roll:
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stroumfita » 02 Ιούλ 2007, 10:00

Διαβάζοντας χθές από κάτι σημειώσεις βρήκα τα sos ποιήματα...

Όλα του Σολωμού.
Ιδιαίτερα: "Κρητικός"-πολαπλές εξηγήσεις Φεγγαοντυμένης και μαγικού ήχου[Φεγγαροντυμένη-κορασιά,Παναγία,αποκύημα της φαντασίας του/ήχος Θανάτου-κάλεσμα αγγέλων]

"Πειρασμός"(Γ' σχεδίασμα Ελεύθερων Πολιορκημένων")

Ωκεανός-Ανδρέας Κάλβος Διάκριση ανάμεσα σε θερμότητα-ψυχρότητα γλώσσας.
Άβαταρ μέλους
stroumfita

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό emily the strange » 15 Απρ 2008, 14:52

παιδια ξερει κανείς να μοθ δώσει πληροφορίες για φέτος?ειμαι από φ.π.ψ. και το φαβαμαι λίγο σαν μάθημα...
Άβαταρ μέλους
emily the strange

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ioannitsa@1 » 15 Απρ 2008, 16:31

ξέρω και γω ότι ο Γαραντούδης γενικά είναι λίγο απαιτητικός σ'αυτά που βάζει..ωστόσο υπάρχουν και γνωστοί μου που πέρασαν με τη μια το μάθημα και χωρίς ιδιαίτερες σημειώσεις..Υπάρχει ωστόσο κάποιος που να έχει σημειώσεις του στα μέχρι τώρα μαθήματα?θα με βοήθαγε πολύ...επιπλέον ξέρετε απο που παίρνουμε το φυλλάδιό του?ευχαριστώ... :bookread:
ioannitsa@1
Άβαταρ μέλους
ioannitsa@1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nicolas » 24 Απρ 2008, 00:44

Παιδιά ξέρει κανείς ποια είναι τα βιβλία κα από πού τα παίρνουμε;
Άβαταρ μέλους
Nicolas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 25 Απρ 2008, 12:26

Επειδή μου φαίνεται ότι κάνει τα ίδια με το ΜΝΕΦ ο Γαραντούδης, αν ισχύει και φέτος αυτό και εξακολουθεί να κάνει την Επτανησιακή ποίηση, τότε δίνει το βιβλίο του " οι επτανήσιοι και ο Σολωμός" από εκδόσεις Καστανιώτη και ύλη βάζει συνήθως τα 3 πρώτα κεφάλαια και επίσης στη διάρκεια των μαθημάτων του δίνει και ένα φυλλάδιο με ποιηματα επτανησιακής σχολής ή αλλιώς απο το γραφείο του. ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αυτά τα είχε δώσει πέρσυ στο ΜΝΕΦ ΣΤ εξάμηνο και στο Γλωσσολογικό ΣΤ. Αν κάνει τα ίδια και φέτος, αυτά θα δίνει λογικά. Επιπλέον να ξέρεις ότι στον Καστανιώτη όταν πάμε να πάρουμε βιβλία θέλουν και αστυνομική ταυτότητα!
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Nicolas » 25 Απρ 2008, 22:14

Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Nicolas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vassa » 01 Μάιος 2008, 17:35

καλησπερα παιδια,φετος το διωρο του συγκεκριμενου μαθηματος το κανει η Σταυροπουλου :?: ξερει καποιος τι βιβλιο δινει κ απο που το παιρνουμε? : :cool:
Άβαταρ μέλους
vassa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vassa » 02 Μάιος 2008, 15:18

καλησπερα παιδια!η Σταυροπουλου εμαθα δινει βιβλιο απο τις εκδοσεις Σοκολη-Σπυριδωνος Τρικουπη 3-5 πλατεια εξαρχειων-αα εκτος απ το τριπτυχο θελουν κ φωτοτυπια του τριπτυχου!το ζητα λεει η καθηγητρια :lola: :cool: αυτα..παρακαλω αν κ οποτε μαθει κανεις την υλη ας δημοσιευσει εδω.ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
vassa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vassa » 03 Μάιος 2008, 12:07

καλημερα,ηθελα να μαθω για το φυλλαδιο που δινει ο Γαραντουδης.επειδη δεν το ειχα παρει ειναι απαραιτητο?θελω να πω εχει εστω μια μικρη αναλυση-σχολιασμο των ποιηματων ή απλα και μονο παρατιθενται τα ποιηματα?για να το παρω το φυλλαδιο φετος αν ειναι και βοηθαει.. :mors: ευχαριστω! :up:
Άβαταρ μέλους
vassa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 03 Μάιος 2008, 16:10

Καλησπέρα!
Συνήθως τα φυλλάδια δεν έχουν σχολιασμό. Μόνο τα ποιήματα που τα αναλύει στο μάθημα.Δεν ξέρω αν το άλλαξε φέτος βέβαια.Καλού κακού πάρτα να τα έχεις γιατί όταν ζητάει στην εξεταστική από αυτά τα ποιήματα είναι. :study:
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vassa » 03 Μάιος 2008, 16:23

ευχαριστω,αν καταλαβα καλα,στις ερωτησεις τις σχετικες με τα ποιηματα απαντας με βαση το βιβλιο? :confused:
Άβαταρ μέλους
vassa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 03 Μάιος 2008, 16:27

Μεγάλη ιστορίαααα! Λοιπόν, ναι και από το βιβλίο έχεις κάποια βοήθεια αλλά αν δεν έχεις και καμιά σημείωση από τις σοφίες που έχει πει...καταλαβαίνεις! Γι'αυτό ή παρακολούθησε όσο γίνεται ή προμηθεύσου υλικό! Είναι απαιτητικός ο άνθρωπος. Θέλει συνδυασμό πραγμάτων. Πχ, θυμάμαι πέρσι είχε βάλει να συγκρίνουμε ένα ποίημα του Σολωμού με κάποιου άλλου θα σε γελάσω ποιος ήταν... Υπομονή λοιπόν και καλή δύναμη! :study:
Άβαταρ μέλους
stenikol

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό stenikol » 03 Μάιος 2008, 16:28

υγ: και ενώ περιμέναμε καμιά θεωρητική ερώτηση από το βιβλίο του, τίποτα μα τίποτα τέτοιο δεν έβαλε!
Άβαταρ μέλους
stenikol

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης