filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΦΝ20 || Νέα Δ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΦΝ20 || Νέα Δ' (ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΟ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 11 Σεπ 2010, 21:18

ναι της λενταρη ηθελα να πω συγνωμη !! ναι ξερω οτι βαζει ολοκληρο κειμενο αλλα τισ λεξεις που δεν τησ εχει το λεξιλογιο πωσ θα τισ ξερουμε??? ???γιατι το λεξιλογιο που εχουν οι φωτοτυπιες στα κειμενα ειναι 2 σελιδεσ !!!!οχι παραπανω!
Άβαταρ μέλους
popi_k

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 11 Σεπ 2010, 21:37

popi_k έγραψε:ναι της λενταρη ηθελα να πω συγνωμη !! ναι ξερω οτι βαζει ολοκληρο κειμενο αλλα τισ λεξεις που δεν τησ εχει το λεξιλογιο πωσ θα τισ ξερουμε??? ???γιατι το λεξιλογιο που εχουν οι φωτοτυπιες στα κειμενα ειναι 2 σελιδεσ !!!!οχι παραπανω!

Έχεις δίκιο... ε κάποιες λέξεις τις βγάζεις μόνη σου, δε γίνεται αλλιώς :confused: Αλλά εντάξει, αν δει ότι ήξερες τις πιο σημαντικές που τις έδινε το λεξιλόγιο δε νομίζω να κόψει πολύ για κάποια που την έβγαλες απ'τα συμφραζόμενα εκείνη την ώρα.
Don't criticize what you can't understand...........!
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Φιλοσοφική, Τμήμα Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bariemai » 11 Σεπ 2010, 23:49

χμμμμμμμ!! ελπιζω το κειμενο να μην ειναι τεραστιο γιατι τη κατσαμε τη βαρκα
Άβαταρ μέλους
bariemai

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 12 Σεπ 2010, 10:48

επειδη ειναι το τελευταιο μαθημα που θα δωσω για το πτυχιο μου μηπωσ μπορεισ μαρινα να μασ πεισ τι να προσεξουμε?και αν θυμασαι τα θε,ματα του ιουνιου?επισησ αν ειχεσ χρονο θα ηθελα να μασ δωσεισ ενα παραδειγμα μεταφρασησ απο ενα στιχο στον κατζουρμπο ασ πουμε!σε ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 12 Σεπ 2010, 13:41

popi_k έγραψε:επειδη ειναι το τελευταιο μαθημα που θα δωσω για το πτυχιο μου μηπωσ μπορεισ μαρινα να μασ πεισ τι να προσεξουμε?και αν θυμασαι τα θε,ματα του ιουνιου?επισησ αν ειχεσ χρονο θα ηθελα να μασ δωσεισ ενα παραδειγμα μεταφρασησ απο ενα στιχο στον κατζουρμπο ασ πουμε!σε ευχαριστω πολυ!

http://filosofiki.eu/viewtopic.php?f=10&t=7532 Τα είχα ποστάρει τότε, δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχει το μάθημα στη λίστα! Μάλλον θα ξέχασαν να το προσθέσουν!!!
Όσον αφορά το τι να προσέξετε... ό,τι έχει να κάνει με Ερωτόκριτο (είτε σημειώσεις είτε εισαγωγή Αλεξίου και Holton) είναι sos. Ο Κατζούρμπος δεν είχε αναλυθεί ιδιαίτερα οπότε πιθανότερο είναι να τον βάλει για μετάφραση,αλλά ξαναμπήκε και τον Ιούνιο οπότε δεν ξέρω. Το ίδιο και η Βοσκοπούλα δεν είχε αναλυθεί πολύ. Για τον Απόκοπο δεν θυμάμαι αν ήταν πολύ sos ή όχι,πάντως τον είχε αναλύσει πολύ. Γενικά στον Ερωτόκριτο πιστεύω χρειάζεται να του δοθεί βάση, αλλά τώρα δε θέλω να σας πάρω και στο λαιμό μου. Αλλά διάβασμα καλό και από του Holton.
Επίσης για παράδειγμα μετάφρασης,δεν έχω να σου δώσω κάτι ως παράδειγμα,δεν είχαμε κάνει στην αίθουσα,κι εγώ αδιάβαστη είχα πάει από λεξιλόγιο και τα έβγαλα εκείνη την ώρα! Με 6 το πέρασα παιδιά,μη φανταστείτε...
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 12 Σεπ 2010, 13:50

ευχαριστουμε *marina*! το μαθημα προστεθηκε στον οδηγο :peace2:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 14 Σεπ 2010, 22:51

θα ηθελα καποιοσ να μου πει .... το κεφαλαιο 7 στη λενταρη ειναι μεσα στην υλη??επισησ απο το κεφαλαιο 6 εχουμε μονο το α απο τισ 2 τραγωδιες
???????????????
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 15 Σεπ 2010, 02:20

lena87 έγραψε:η ύλη της λεντάρη είναι:
- Από το βιβλίο του Holton:
κεφ. 1-4 (στο κεφ. 4 ό,τι αναφέρεται σχετικά με τη Βοσκοπούλα)
κεφ. 5
κεφ. 6
κεφ. 9 (μυθιστορία για ερωτόκριτο)
κεφ. 10 (αυτό το κεφ. είπε να το διαβάσουμε για να μάθουμε εμείς κάποια πράγματα παραπάνω, και όχο τόσο για να το βάλει)
- όλα τα κείμενα που έχουμε κάνει στα μαθήματα
- εισαγωγή στον Ερωτόκριτο από το βιβλίο του Αλεξίου
Η Χανή είπε ότι την έχει αναρτήσει έξω από το σπουδαστήριο. Δεν έχω πάει ακόμα να τη δω!!
Καλό διάβασμα!!!!! happy

βλεπω οτι τα παιδια εχουν γραψει την υλη λιγες σελιδες πιο πισω και το κεφαλαιο 7 αποτι διακρινω δεν αναφερεται για εντος υλης και το 6 αναφερεται ολο. δεν το εχω το μαθημα για να ξερω λεπτομερειες αλλα καλο ειναι να κοιταμε και τις προηγουμενες δημοσιευσεις που κανουν τοσο κοπο τα μελη να τις μοιραστουν μαζι μας και αν δεν εχουμε καταλαβει τοτε ρωταμε για διευκρινισεις. :peace2:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό popi_k » 15 Σεπ 2010, 14:22

ρωταω γιατι στισ σημειωσεισ που εχουν ανεβασει στο φορουμ σε καποια απο αυτες τισ σελιδες αναφερεται οτι απο το 6 κεφαλαιο εχουμε μονο τισ βασικες πληροφοριες. για αυτο ρωταω δηλαδη μονο το α?
Άβαταρ μέλους
popi_k

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σίβυλλα » 15 Σεπ 2010, 14:45

Η ύλη λέει ολο το 6. Το τι διαβάζει ο καθένας είναι στη δική του κρίση.
Άβαταρ μέλους
Σίβυλλα

Σχολή/Τμήμα: φιλολογικό
Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό *marina*! » 15 Σεπ 2010, 15:59

popi_k έγραψε:ρωταω γιατι στισ σημειωσεισ που εχουν ανεβασει στο φορουμ σε καποια απο αυτες τισ σελιδες αναφερεται οτι απο το 6 κεφαλαιο εχουμε μονο τισ βασικες πληροφοριες. για αυτο ρωταω δηλαδη μονο το α?

Ό,τι έχω σημειώσει αυτό να διαβάσεις!Από ό,τι βλέπω γράφω ότι δεν έχουμε δραματουργική ανάλυση,δεν έχω πει κάτι για βασικές πληροφορίες,μήπως το μπέρδεψες με το 10; Επομένως δώσε βάση σε όλα τα υπόλοιπα που έχει το κεφάλαιο,και μην διαβάσεις τη δραματουργική ανάλυση.
Επίσης για να μην μπερδευτείς κι άλλο,το 9 διάβασέ το κανονικά,το 10 είναι που δε χρειάζεται και τόσο.
Άβαταρ μέλους
*marina*!
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 16 Φεβ 2011, 20:36

Να ρωτήσω κάτι... Διαβάζω τα προλεγόμενα στο βιβλίο του Fauriel που έχετε γράψει παραπάνω για την κ. Χανή... όμως, μου φαίνεται πιο πολύ λαογραφικό το περιεχόμενο... θα μας ρωτήσει πχ γιατ τη ζωή των κλεφτών? Ή μήπως έπιασα και βρήκα λάθος βιβλίο... :confused:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rosebud » 17 Φεβ 2011, 11:11

Καλημέρα!Δεν έχεις βρει λάθος βιβλίο!Κ εγώ την ίδια εντύπωση έχω,δεν καταλαβαίνω τι ερώτηση μπορεί να βάλει!Το περιεχόμενο είναι λαογραφικό και ιστορικό π.χ για τους αρματολούς!Θα δούμε το απόγευμα!! :study:
Άβαταρ μέλους
rosebud
*Notes donor*
*Notes donor*

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες