filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΦΑ02 || Αρχαία Β'

Μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Re: ΦΑ02 || Αρχαία Β'

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό lalalo » 26 Σεπ 2010, 22:18

Επίσης να ρωτήσω,ο Βοσκός γενικά από εισαγωγή,τί βάζει??????????/???? :mad2:
Άβαταρ μέλους
lalalo

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Νίκος » 26 Σεπ 2010, 22:40

Παιδιά μη σκάτε! :cool: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :goodluck:
Στο ταβάνι βλέπω τους γύψους.
Μαίανδροι στο χορό τους με τραβάνε.
Η ευτυχία μου ,σκέπτομαι, θα 'ναι
ζήτημα ύψους.
http://www.youtube.com/watch?v=gtDamb3d ... re=related
Άβαταρ μέλους
Νίκος

Σχολή/Τμήμα: φιλοσοφικη,φιλολογικο
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό kostassak » 26 Ιαν 2011, 18:03

[quote="Νίκος"]Παιδιά μη σκάτε! :cool: ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :goodluck:[ξερει κανεις ποιο βιβλιο κανει ο βοσκος?ειμαι ασχετος και πελαγωμενος!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
kostassak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό katerina_ch » 31 Ιαν 2011, 17:08

crocodilino ευχαριστω για τη βοηθεια εστω και καθυστερημενα αλλα ειχε χαλασει ο υπολογιστης.με διαφωτησες αρκετα οσον αφορα τις υλες των μαθηματων
Άβαταρ μέλους
katerina_ch

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 31 Ιαν 2011, 17:18

:thxx:
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Γλωσσολογικό!
Ευχαριστώ: 28

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 06 Φεβ 2011, 14:26

Θα μπορούσε κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά με τη Μακρυγιάννη;;; Γιατί έχω την ύλη και τα κείμενα της αλλά με αγχώνει λίγο το ότι δεν ξέρω σε τι πρέπει να δώσω βάση... :confused: :confused:
Πέρασες και είχες στα μαλλιά
ρόδα και φως και είχες στο χέρι
κρίνα λευκά και στάχια απ'τον αγρό
και σε είδα και είπα κι έφτασε
το καλοκαίρι

Μα ήρθες και σκόρπισες τα στάχια στο νερό
τα ρόδα στον αέρα
και μ' ένα κρίνο στάθηκες, ωχρή
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ntoraki1 » 14 Φεβ 2011, 03:24

παιδια μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι ολα τα βιβλια του μαθηματος?επισης ο βοσκος εκανε το τριωρο?ποσο πιανει ο καθε καθηγητης?

'
Άβαταρ μέλους
ntoraki1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό nantia! » 16 Φεβ 2011, 04:38

1)Όμηρος (A companion to Homer), 2)Homeri opera T.1-2, 3)Η σύνταξη της αρχαίας ελληνικής γλώσσας. Ναι,ο Βοσκός έκανε το 3ωρο οπότε αυτός λογικά πιάνει τις 6 μονάδες και η θεματογραφία τις 4.
Άβαταρ μέλους
nantia!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ntoraki1 » 17 Φεβ 2011, 11:47

ευχαριστω πολυ!
Άβαταρ μέλους
ntoraki1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marouskaki » 21 Φεβ 2011, 03:00

Γεια σας παιδιά, μπορεί κάποιος να μου πει συνοπτικά την άποψη αναλυτικών,ενωτικών και νεοαναλυτικών σχετικά με την Χείρωνος φήμη;Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Άβαταρ μέλους
marouskaki

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό pan » 21 Φεβ 2011, 12:47

marouskaki έγραψε:Γεια σας παιδιά, μπορεί κάποιος να μου πει συνοπτικά την άποψη αναλυτικών,ενωτικών και νεοαναλυτικών σχετικά με την Χείρωνος φήμη;Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Αχ ναι...αν μπορεί κάποιος ας μου πει και μένα 2 πράγματα σχετικά με τον Χείρωνα..Διαβάζω το μάθημα από σημειώσεις του 2007 και τότε δεν είχε κάνει κάτι σχετικό με Χείρωνα..δεν ξέρω καν ποιος ήταν!Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
pan
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 22 Φεβ 2011, 01:44

Αν μπορείτε να μου θυμίσετε την ερώτηση για τον Χείρωνα.... ξεκίνησα σήμερα το απόγευμα να (ξανά) διαβάζω αλλά από τον Σεπτέμβρη δε θυμάμαι ακρίβώς να σας πω τι είχα γράψει (γιατί την είχε βάλει τον Σεπτέμβρη)...
EDUCATION IS THE MOST POWERFUL WEAPON WHICH YOU CAN USE TO CHANGE THE WORLD [Don´t let them steal your Brain!]
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 22 Φεβ 2011, 13:12

Ο Χείρων ήταν ο παιδαγωγός του Αχιλλέα ενώ στην Τροία παρουσιάζεται ο Φοίνικας. Τι ερώτηση μπορεί να μας βάλει σχετικά με αυτό;;;
Και κάτι ακόμα το μελάνυδρος τι σύνθετο είναι;; Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι οριστικό/προσδιοριστικό αλλά έχω κάποιες δεύτερες σημειώσεις που γράφουν ότι είναι κτητικό... :confused:
το καλοκαίρι

τα ρόδα στον αέρα
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 22 Φεβ 2011, 16:21

Η ερώτηση είναι η αυτή που είπες... Και η απάντηση έχει να κάνει με την φιγούρα του Φοίνικα όταν πάει να πείσει τον Αχιλλέα να γυρίσει στο πεδίο της μάχης, ότι δλδ τον παρουσιάζει ως δάσκαλό του για να του αποδώσει κύρος, να του δώσει πιο οικογενειακό χαρακτήρα, και να τον ανάγει σε "πατρική" φιγούρα. Κάπως έτσι το είχε πει ο Βοσκός, και αν δεν απατώμαι το έχει και στο βιλίο του Έντουαρντς.

Όσο για το επίθετο, κι εγώ για προσδιοριστικό το ξέρω... :confused:
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Maria » 22 Φεβ 2011, 17:09

Σ'ευχαριστώ πολύ!!! :thxx: :thxx: Θα ψάξω στο βιβλίο μήπως βρω περισσότερα για τον Χείρωνα! Ελπίζω να βγάλω άκρη!! Καλή συνέχεια... :up: :study: :study:
το καλοκαίρι

τα ρόδα στον αέρα
σα φθινοπώρου μέρα.
Άβαταρ μέλους
Maria

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 22 Φεβ 2011, 17:42

marouskaki έγραψε:Γεια σας παιδιά, μπορεί κάποιος να μου πει συνοπτικά την άποψη αναλυτικών,ενωτικών και νεοαναλυτικών σχετικά με την Χείρωνος φήμη;Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ο Χ(ε)ίρων ήταν παιδαγωγός του Αχιλλέα. Στο σημείο που παρουσιάζεται, οι μελετητές έχουν εκφράσει διάφορες απόψεις και προβληματίζονται διότι πιο μετά παρουσιάζεται και ο Φοίνικας. Σύμφωνα, λοιπόν, με τους αναλυτικούς και τη δική τους θεωρία, επειδή πολλοί ποιητές συνέγραψαν την Ιλιάδα ο καθένας πρόσθεσε από έναν. Δηλαδή, κάποιος παρουσίασε το Χείρωνα ως παιδαγωγό και άλλος που έγραψε τη συνέχεια, χωρίς να έχει διαβάσει αυτά του προηγούμενου, έγραψε για το Φοίνικα. Οι νεοαναλυτικοί υποστηρίζουν πως ο ποιητής της Ιλιάδας, ξέρει την ιστορία του Φοίνικα, παρασύρεται και γράφει και για εκείνον. Τέλος, οι ενωτικοί λένε πως δεν υπάρχει αντίφαση και πρόβλημα. Ο Χείρων δίδαξε για τα φάρμακα στον Αχιλλέα. Υστερα, ο Αχιλλέας πάει στην Τροία μικρός, οπότε πάει μαζί με τον Φοίνικα.

Maria έγραψε:Ο Χείρων ήταν ο παιδαγωγός του Αχιλλέα ενώ στην Τροία παρουσιάζεται ο Φοίνικας. Τι ερώτηση μπορεί να μας βάλει σχετικά με αυτό;;;

Δες τα παραπάνω. :up: Επίσης, για το Φοίνικα, υπάρχει και το θέμα της πατρίδας του. Δηλαδή, ζούσε στο βασίλειο του πατέρα του, την Ελλάδα και μετά κατοικεί στη Φθία (που τον έβαλε ο Πηλέας);
Σύμφωνα, λοιπόν, με τους αναλυτικούς ο ποιητής που έγραψε αυτό το μέρος δεν ξέρει ομηρική γεωγραφία (Ελλάς---> μέρος της σημερινής Ελλάδος κοντά στη Φθία-μεταξύ Αν. Ελλάδας και Θεσσαλίας
Φθία----> βασίλειο του Πηλέα). Οι νεοαναλυτικοί υποστηρίζουν πως ο ποιητής είχε δύο διαφορετικές πηγές, τις συνέθεσε και από εκεί προέκυψε το πρόβλημα αυτό. Τέλος, οι ενωτικοί από το στίχο 395 κ.ε λένε πως υπάρχει λόγος που γίνεται. Ο ποιητής ξέρει ομηρική γεωγραφία και μάλιστα καλά.

:goodluck: σε όλους!
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό crocodilino » 22 Φεβ 2011, 17:52

Ευχαριστούμε πολύ Σιρενίτα!
Μπορείς να μου πεις λίγο για το την Ειρωμένη λέξη κλπ... δεν μπορώ με τίποτε να καταλάβω... δεν ξερώ γιατί... :confused:
Άβαταρ μέλους
crocodilino
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 22 Φεβ 2011, 18:01

ΤΟΞΟΤΗΣ έγραψε:Ειρωμενη λεξη ή απλο γραμμικο υφος εχουμε οταν απουσιαζει η υποταξη και η εμφαση. Παρατιθενται στη σειρα μικρες ανεξαρτητες προτασεις ενω για λογους εμφασης, στη συνδεση μπορει να επαναλαμβανεται μια σημαντικη λεξη απο τη μια προταση στην αλλη.
Αντιθετα στην κατεστραμμενη λεξη ή περιοδικο υφος ουσιαστικο στοιχειο ειναι η περιοδος η οποια εχει αρχη-μεση-τελος και το μεγεθος της ειναι τετοιο (ευσυνοπτο) ωστε να μπορει να γινεται κατανοητη ως συνολο. Στην περιοδο εχουμε υποταξη του ενος μερους στο αλλο και την προσαρμογη τους σε μια κυρια ιδεα. Ως προς τη μορφη, η συνταξη της περιοδου ολοκληρωνεται μονο με τις τελευταιες λεξεις της. Η τεχνικη αυτη τελειοποιηθηκε απο τον Ισοκρατη και τον Δημοσθενη.

Ελπιζω να βοηθησα...Καλη τυχη...!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 12

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 22 Φεβ 2011, 18:03

ΤΟΞΟΤΗΣ έγραψε:Ειρωμενη λεξη ή απλο γραμμικο υφος εχουμε οταν απουσιαζει η υποταξη και η εμφαση. Παρατιθενται στη σειρα μικρες ανεξαρτητες προτασεις ενω για λογους εμφασης, στη συνδεση μπορει να επαναλαμβανεται μια σημαντικη λεξη απο τη μια προταση στην αλλη.
Αντιθετα στην κατεστραμμενη λεξη ή περιοδικο υφος ουσιαστικο στοιχειο ειναι η περιοδος η οποια εχει αρχη-μεση-τελος και το μεγεθος της ειναι τετοιο (ευσυνοπτο) ωστε να μπορει να γινεται κατανοητη ως συνολο. Στην περιοδο εχουμε υποταξη του ενος μερους στο αλλο και την προσαρμογη τους σε μια κυρια ιδεα. Ως προς τη μορφη, η συνταξη της περιοδου ολοκληρωνεται μονο με τις τελευταιες λεξεις της. Η τεχνικη αυτη τελειοποιηθηκε απο τον Ισοκρατη και τον Δημοσθενη.

Το βρήκα σε προηγούμενη σελίδα :tease: Να σου πω την αλήθεια, όσες φορές τον είχα παρακολουθήσει δεν είχε πει για την ειρωμένη λέξη. Δεν είχε φέρει παραδείγματα δηλαδή πάνω σε αυτό. Ακόμα και στο τελευταίο μάθημα που είχε κάνει, το επαναληπτικό που είχε πει τα πιο σημαντικά, δεν το είχε αναφέρει καν. Απλά, το είχα διαβάσει για να ξέρω τι είναι. Πάντως, και τις δύο φορές που το έδωσα το μάθημα δεν έβαλε κάτι τέτοιο. Μόνο για τα είδη σύνθεσης, αν θυμάμαι καλά, το Σεπτέμβριο του '10. :blush:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ελδη » 22 Φεβ 2011, 18:04

την ερωτηση για την ειρομενη λεξη δεν τη βαζει ο Βοσκος, αλλα η Μακρυγιαννη :peace2:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ελδη
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 12

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλαιό Πρόγραμμα Σπουδών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες