filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _UnHoLyMaRtYr_ » 21 Σεπ 2010, 16:01

Είπα να μπω κ εγώ σαυτό το λούκι και ήρθα να πάρω τιπς γιατί είμαι άσχετος.
Πήγα και τσέκαρα κάτι βιβλία για Junior A που έψαχνα, συγκεκριμένα τα Toby, Tom and Lola (Oxford), Our Town (Burlington) και Big Heart (McMillan) αλλά πελάγωσα γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Ποιο να πάρω, ε? Ποιο?

Επίσης πως σκατά μαθαίνεις την αλφαβήτα και τις λέξεις σε κάποιον που δεν τα ξέρει, εγώ πως διάολο κατάφερα να τα μάθω, δε θυμάμαι.
ΛάραΚροφτ τα φώτα σου, και γενικά κρατήστε το να τα λέτε δω, όλες σας κάνετε ή είναι κρυφό σας όνειρο.

Η πρώτη απάντηση που θα με ικανοποιήσει κερδίζει μια φωτό της μπανιέρας μου.
Άβαταρ μέλους
_UnHoLyMaRtYr_

Ευχαριστώ: 0

Re: ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 21 Σεπ 2010, 22:39

η σειρα wonderland ειναι επισης πολυ καλη :peace2: ειναι με ηρωες του disney.
η σειρα fairyland ειναι καλη για pre-junior και junior επισης.το αλβαβητο το μαθαινεις σιγααα σιγααα σε παιδια που ειναι Β και Γ δημοτικου και ακομα πιο σιγαα σε παιδια Α δημοτικου. 5-6 γραμματακια τη φορα ειναι οκ.και την επομενη τους βαζεις επαναληψη αυτα που εχουν μαθει ηδη για εμπεδωση .οταν ολοκληρωθει το αλφαβητο ξεκινας απλες και μικρες λεξεις.θα σε κατευθυνει το βιβλιο.don't worry :peace2:
επισης : σε μικρα παιδακια αρεσουν τα αυτοκολλητακια, οι ζωγραφιες , να βλεπουν κανα dvd ,
αν κανεις ιδιαιτερο με ενα παιδακι στο γκρουπ δε θα δυσκολευτεις καθολου.

p.s δεν ειμαι λατρης της μπανιερας :bangin:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό roula.f » 21 Σεπ 2010, 23:50

συμφωνώ απόλυτα με την κατερίνα!επίσης μαθαίνουν πολύ εύκολα λέξεις με εικόνες...κι ειδικά αυτή η μέθοδος βοηθά πολύ παιδιά με δυσλεξία και μεγαλύτερου επιπέδου...τουλάχιστον αυτό γίνεται με όσες λέξεις μπορούν να απεικονιστούν...όντως τα βιβλία κατευθύνουν όλες σου τις κινήσεις και μπορείς να βρεις πολύ καλό υλικό σε διάφορα sites που ασχολούνται με τη διδασκαλία αγγλικών και μπορείς να κατεβάσεις ασκήσεις εικόνες παιχνίδια ελεύθερα...στα ιδιαίτερα έχεις μεγάλη ελευθερία να οργανώσεις όπως θες το μάθημα και ακριβώς στις ανάγκες του μαθητή! :goodluck:
Άβαταρ μέλους
roula.f

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 22 Σεπ 2010, 00:47

_UnHoLyMaRtYr_ έγραψε:Είπα να μπω κ εγώ σαυτό το λούκι και ήρθα να πάρω τιπς γιατί είμαι άσχετος.
Πήγα και τσέκαρα κάτι βιβλία για Junior A που έψαχνα, συγκεκριμένα τα Toby, Tom and Lola (Oxford), Our Town (Burlington) και Big Heart (McMillan) αλλά πελάγωσα γιατί δεν έχω ασχοληθεί. Ποιο να πάρω, ε? Ποιο?

Επίσης πως σκατά μαθαίνεις την αλφαβήτα και τις λέξεις σε κάποιον που δεν τα ξέρει, εγώ πως διάολο κατάφερα να τα μάθω, δε θυμάμαι.
ΛάραΚροφτ τα φώτα σου, και γενικά κρατήστε το να τα λέτε δω, όλες σας κάνετε ή είναι κρυφό σας όνειρο.

Η πρώτη απάντηση που θα με ικανοποιήσει κερδίζει μια φωτό της μπανιέρας μου.

Καλώς ήρθες στον μαγικό (sic) κόσμο των ιδιαιτέρων.. Ρίξε μια ματιά και εδώ θα βρεις αρκετά πράγματα:

viewtopic.php?t=3072
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _UnHoLyMaRtYr_ » 22 Σεπ 2010, 03:17

τα μισα σου ποστ ειναι παραπομπες σε αλλα τοπικ που δεν προσφερουν ποτε αρκετες πληροφοριες, πως το καμεις αυτο.
φχαριστω τους υποδελοιπους, στα βιβλια πονταρω κι εγω, θα δειξει, απλα ηθελα κανα πιο Συγκεκριμενο τιπ αν παιζει περι Τζουνιορ Α (η οτιδηποτε ερθει στον καθενα στην πορεια), σε φαση ΜΙΛΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ, ΚΑΝΤΟΥ ΕΤΣΙ, ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ Β ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΔΑ, ΜΗ ΦΛΕΡΤΑΡΕΙΣ ΜΕ ΜΑΝΑΔΕΣ κλπ. και γενικη συζητηση αν θετε, ξεκατινιαστειτε.
Άβαταρ μέλους
_UnHoLyMaRtYr_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 22 Σεπ 2010, 04:11

Καλημέρα και καλό ξημέρωμα και σε σένα :cool:

Oh well. Τις παραπομπές τις βάζω για να βοηθήσω, δείχνοντας προς κατεξοχήν σχετικά θέματα. Αν δεν τις βρίσκεις χρήσιμες, ή αν δεν βρίσκεις τις πληροφορίες που θέλεις, απλά προσπέρνα τις... :up:
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 22 Σεπ 2010, 09:55

κεφαλαια παγιδες... δε νομιζω να υπαρχουν :lola: ε τωρα καλο θα ηταν να μη φλερταρεις (πολυ) με τις μαμαδες εκτος αν το επιτρεπουν οι συνθηκες lol
στα παιδια πρεπει να μιλας με πολυ απλες λεξεις, μονο ελληνικα γιατι ειναι ασχετα απο αγγλικα, και να χαμογελας πολυ γιατι το απαιτει η ηλικια .Πρεπει να σε συμπαθησουν γιατι απο σενα εξαρταται αν θα συμπαθησουν και τα αγγλικα οποτε θελει warm up στην αρχη του μαθηματος και να τα ενθαρρυνεις παντα.Ακομα και κατι που σε εσενα φαινεται απλο-ευκολο σε αυτα φαινεται κατορθωμα οποτε πρεπει να τους λες συνεχεια μπραβο και 'πολυ ωραια τα εγραψες' , you know .
Επεξεργασία: ξεχασα να αναφερω τα flashcards! υπαρχει μεγαλη ποικοιλια, και για το αλφαβητο και για τους αριθμους και για τα χρωμματα και για λεξεις κλπ
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό carmy » 24 Σεπ 2010, 23:05

Το σημαντικό είναι να έχεις πολλή, μα πάρα πολλή υπομονή... Σε A junior ειδικά...όταν του έχεις μόλις πει να γράψει τη λέξη dog που την έχετε μόλις ζωγραφίσει, τραγουδήσει, χρωματίσει, χορέψει, γράψει, φωνάξει και γενικότερα επαναλάβει 500 φορές και γυρίσει και σου πει "δεν το έχουμε κάνει αυτό!!!!!" θα τα δεις όλα! Εγγυημένο!
Αλλά παιδάκια είναι και θέλουν το χρόνο τους...Εξίσου σημαντικό είναι να τους φέρεσαι γλυκά και ποτέ, μα ποτέ μην τα ειρωνευτείς, τους καταστρέφει την ψυχολογία!
Άβαταρ μέλους
carmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 29 Σεπ 2010, 02:31

_UnHoLyMaRtYr_ έγραψε:ΛάραΚροφτ τα φώτα σου

:lola: Αργησα να την δω την ενοτητα. Λογικα θα εχεις αποφασισει ηδη για βιβλιο. Οσα βιβλια αναφερθηκαν παραπανω ειναι πολυ καλα, το Fairyland βεβαια λιγο πιο τσιμπημενο σε δυσκολια απο τα αλλα. Ενα που εκανα στο Φροντ. περυσι και μου αρεσε πολυ ηταν το YAZOO.

Συμβουλες...
-ξεκινας με αλφαβητα, λιγα γραμματακια τη φορα και μικρες λεξεις. Παραλληλα μαθε του προφορικα ΜΟΝΟ απλα πραγματα, Hello, Hi, What's your name. Tα οποια και θα ρωτας ξανα και ξανα σε ασχετα σημεια του μαθηματος και σε ΚΑΘΕ μαθημα. Ρωτα το ιδιο αν ξερει καποια λεξη στα Αγγλικα.
- να εχεις το teacher's version οποιου βιβλιου διδασκεις και να το κοιτας πριν απο καθε μαθημα. Εχει ετοιμο Lesson plan, παιχνιδακια, προτεινομενες δραστηριοτητες κτλ.
-να χρησιμοποιεις flashcards σε τοσο μικρα επιπεδα και να σκαρφιζεσαι παιχνιδια
-να τσεκαρεις οτι εχει σημειωσει ο,τι δουλιτσα του εχεις βαλει για την αλλη φορα. Τα μικρουλια ειναι αρκετα αφηρημενα και ξεχνανε.
-να το ανταμοιβεις. Π.χ σε καθε ορθογραφια που εχει ολοσωστη να παιρνει ενα αυτοκολλητο. Στα 10 αυτοκολλητα θα παιρνει ενα μικρο δωρακι, το οποιο μπορει να ειναι μια ξυστρα, ενα τετραδιο κτλ...
-αν και ιδιαιτερο, να μη παραλειπεις τα dialogues, να κανεις εσυ τον 2ο speaker και μετα να αλλαζετε ρολους.
-Οταν μπειτε κανονικα στο βιβλιο (μετα την αλφαβητα που συνηθως ειναι σε ξεχωριστο Booklet) οταν κανετε καποια ασκηση μαθε του καποιες βασικες λεξεις οδηγιων write, match etc ωστε να το εκπαιδευσεις να καταλαβαινει μονο του τι ζητα η καθε ασκηση. Μη σε ρωτα συνεχεια και του μεταφραζεις την εκφωνηση. Να το ψαχνει σαν παζλ.
-δωσε εμφαση στην ευχαριστη πλευρα, ειναι η 1η του χρονια με τα Αγγλικα και πρεπει να τα αγαπησει. Μη ξεχνας ποτε ποτε καποιο activity που να περιλαμβανει ζωγραφικη, χαρτοκοπτικη κτλ
-Οποιο τραγουδακι του αρεσει απο το CD του βιβλιου να το ακουτε μαθημα παρα μαθημα ή αν εχεις χρονο και σε καθε μαθημα.
-Δειξτου οτι ηδη "ξερει" Αγγλικα. Αναλογα με τα ενδιαφεροντα του. Λεξεις και φρασεις απο παιδικα, σηριαλ, videogames μπορεις να τα χρησιμοποιησεις για να μαθει extra vocabulary. Καποια ενδεικτικα, Playstation: game, start, cancel, memory (ρωτα τον τι κανει καθε κουμπακι για να βρει μονο του τη μεταφραση)
Tηλεοραση: Talent Show, Lost, "Star" Channel, Βen Ten, Dora the explorer
Διαφορα: Αλλου "Fun" Park, supermarket, bravo, sorry, computer, laptop κτλ

Αυτα μου ηρθαν στο μυαλο. Αν εχεις καποια απορια ρωτα. Καλη αρχη ευχομαι!
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _UnHoLyMaRtYr_ » 30 Σεπ 2010, 14:15

φχαριστώ, πότε θα βγούμε;

χθες είχα το πρώτο μάθημα, πελάγωνα σε κάποιες φάσεις αλλά δε δίνουν σημασία τα πιτσιρίκια απ' ό,τι φαίνεται και πήγε πολύ καλά εν τέλει, αν κ έφαγε επικό σκάλωμα με το d και το b, ομορφιές. Θα δούμε.

edit: το toby, tom and lola διαλεξα τελικα.
Άβαταρ μέλους
_UnHoLyMaRtYr_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 30 Σεπ 2010, 21:10

καλα αυτο με το b και το d τα μπερδευουν για χρονια :lola:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 30 Σεπ 2010, 22:47

Τελικά κανένας δεν ξεφεύγει από το θρυλικό "χάο μπου γιου μπου" της Ζουμπουλίας... :jaugh:

Κι ας μην ξεχνάμε και την "Ελίζαντεθ" που με έκανε να λυθώ στα γέλια :lola:

Μάθε τους τη λέξη bed και βάλ'τους να κάνουν :up: και με τα δύο χέρια και να τα ενώσουν, με τρόπο που να χτυπάνε τα δαχτυλίδια μεταξύ τους. Όταν θα τα ενώσουν θα μοιάζει με κρεββάτι από το πλάι. Το αριστερό χέρι θα μοιάζει με το b και το δεξί με το d. Εγώ τα βάζω να σηκώνουν το αντίστοιχο χέρι όταν λέω το γράμμα. Άλλες φορές τα λέω γρήγορα, άλλες σταματάω και λέω το ένα από τα δύο ξαφνικά, μαθαίνουν και το χαίρονται τα πιτσιρίκια. Πέφτει πολύ γέλιο!!!
Je veux d'l'amour, d'la joie, de la bonne humeur, c' n'est pas votre argent qui f'ra mon bonheur, moi je veux crever la main sur le coeur...
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 30 Σεπ 2010, 22:55

ναι!! αυτο το κολπακι πιανει! το βρηκα πολυ εξυπνο! μας τ ειχαν μαθει περσι σε ενα σεμιναριο της σχολης :lola:
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 02 Οκτ 2010, 17:05

Οντως πολυ ωραιο κολπακι. Θα το εφαρμοσω.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 13 Οκτ 2010, 18:43

Τέλειο το θέμα παιδιά!! Να ξέρατε πόσες απορίες μου λύσατε!!! Σκεφτόμουν να αρχίσω κι εγώ κάνα ιδιαίτερο σε μικρά παιδάκια (που δε σου ζητούν και τρελά πράγματα) και είχα πελαγώσει! Δε ήξερα με τι να αρχίσω, τι να τους κάνω, τίποτα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Lara Croft! το post με τις συμβουλές είναι αξεπέραστο και AliG το κολπάκι με το bed το βρίσκω ευφυέστατο!!! Ευχαριστώ πολύ και πάλι!!! :happy:
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _UnHoLyMaRtYr_ » 16 Οκτ 2010, 01:07

ευχαρισθώ κορίτσα, είσθε και οι πρώτες, ουουουουοουυ.
καλά τα πάω γενικά, εκτός από γαμάτος τύπος είμαι και γαμάτος δάσκαλος τελικά,χωρίς να είναι και τα μεγαλύτερα ξουράφια τα έχω κάμει να ακούνε αγγλικά και να τους τρέχουν τα σάλια.

toby tom and lola το συνιστώ ανεπιφύλαχτα επίσης.

και πάρτε τώρα αποριάρα ολκής:
με πήρανε στα ιεκ στο εκκλησιαστικό λύκειο (κόλαση, ευτυχώς κουρεύθηκα πριν πάω) και δεν ξέρουν γρι αγγλικα και είναι χύμα φάση και δε δίνουν ύλη. τι διάολο κάνω εκείθε, να τους κάνω κι εκεί junior a μαλακίες να περνάει η ώρα; γιατι 2 βδομαδες τωρα τους εχω κ παιζουν κρεμαλα γιατι νυσταζω.

λαρακροφτ ο αποπανω στην πεφτει με λιγοτερο τακτ απ οτι εγω, πως θα διορθωθει το ζητημα.
Άβαταρ μέλους
_UnHoLyMaRtYr_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 16 Οκτ 2010, 14:07

:jawdrop: πως γινεται να μην εχουν συγκεκριμενη υλη ?
οπως και να χει, γραμματικη κανε τους... τους χρονους, τις αντωνυμιες , τους βαθμους των επιθετων...βγαζε φωτοτυπιες απο βιβλια γραμματικης αν δεν εχουν και βιβλια .
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό AliG » 18 Οκτ 2010, 00:50

:clapping: :funny: Απίστευτο!!! Ένας τύπος που έχει το unholy ως μέρος της υπογραφής του, δουλεύει σε εκκλησιαστικό σχολείο!!!!!! Καλά, πώς τα κατάφερες;;;;; :funny: :funny: :funny:

Πέρα από την πλάκα, μπορείς να ρωτήσεις τον διευθυντή τι περιμένει από εσένα, μην το αφήνεις πολύ, γιατί μπορεί να βρεθείς προ απροόπτων! Αν σου δώσει το ελεύθερο να κάνεις ό,τι θέλεις, κάνε λίγα χαλαρά πράγματα, βγάλε μερικές φωτοτυπίες από βιβλία με θεματολογία που απασχολεί την ηλικία τους. Όπου χρειάζεται, βάλε σφήνα και λίγη γραμματική να μπαλώσεις καμιά τρύπα. Θα μπορούσες να τους βάλεις να σου γράψουν ανώνυμα τι περιμένουν από το μάθημα, αλλά έσω προετοιμασμένος για πολλά "η ώρα του παιδιού". Ίσως κάποιος σου δώσει κάποια καλή ιδέα όμως.

Με το ιεκ και το λύκειο που έβαλες μαζί με μπέρδεψες, τι ηλικίας είναι τα παιδιά; Γιατί αν είναι λύκειο και έχουν πανελλήνιες στο κεφάλι τους, καλά είναι να μη τα ζορίσεις πολύ. Μη τα φλομώσεις στη γραμματική γιατί θα αντιδράσουν άσχημα, αλλά κάνε κάποια βασικά πράγματα για να έχεις να τους βάλεις ένα τελικό διαγώνισμα. Κάνε και κανένα Hail Mary :funny:
Je veux d'l'amour, d'la joie, de la bonne humeur, c' n'est pas votre argent qui f'ra mon bonheur, moi je veux crever la main sur le coeur...
Άβαταρ μέλους
AliG
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό _UnHoLyMaRtYr_ » 18 Οκτ 2010, 18:59

το κατάφερα με το να κρύβομαι καλά κάτω απ'τη μάσκα μου.

εκκλησιαστικό λύκειο = 1 χρόνος σκολή, ηλικίες από 17 μέχρι 60τόσο, βγαίνοντας από κει μπαίνεις κατευθείαν σε καθεστώς μισθοδοσίας απ'τον κλήρο φάση. τα αγγλικά δεν τους νοιάζουν ιδιαίτερα και δεν είναι στα απαιτούμενα μαθήματα για την πιστοποίησή τους, αν τους ένοιαζαν θα πήγαιναν φροντιστήριο, κατέληξα σε απλές γραμματικές και καμμιά φωτοτυπία με WHERE IS THE HOSPITAL, WHAT IS THE TIME, HOLY SHIT, και άλλα τέτοια βασικά και ημιταιριαστά.]

αντιδρούν ήδη άσχημα, αλλά κλάην, θα τους πιάσω στα τόσο εύκολα, και αν τους αρέσει.
η ιδέα για το "τι περιμένετε απ'το μάθημα" δε θα βοηθήσει ακριβώς (λόγω ηλικιών), εκτιμώ την προσπάθεια/ιδέα πάντως.
Άβαταρ μέλους
_UnHoLyMaRtYr_

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alex_sugar » 19 Οκτ 2010, 22:21

Καλή επιτυχία σου εύχομαι unholymartyr! Και καλή δύναμη πάνω απ'όλα!!!

Υ.Γ.: "λαρακροφτ ο αποπανω στην πεφτει με λιγοτερο τακτ απ οτι εγω, πως θα διορθωθει το ζητημα." Ο από πάνω είναι κορίτσι :harhar:
Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life.
Confucius
Άβαταρ μέλους
alex_sugar
*Notes donor*
*Notes donor*

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 16

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες