filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΩΝ

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό para4 » 05 Φεβ 2011, 13:56

Καλησπερα συμφορουμιτες! Ως φοιτητρια που βρισκεται στο πτυχιο, και εχοντας χασει αρκετες παραδοσεις συγγραματων στο παρελθον λογω προβληματων που με καθηλωναν εκτος Αθηνων επι σειρα ετων, σκεφτηκα να ανοιξω αυτην την ενοτητα αποκλειστικα για τους φοιτητες του Αγγλικου, μιας και απο ο,τι ειδα και στα topics αλλων τμηματων, υπαρχει η πιθανοτητα φοιτητες να εχουν συγγραματα ειτε αχρειαστα ειτε σε διπλα αντιτυπα και να μην εχουν προβλημα πια να τα χαρισουν σε αλλους που τα εχουν απολυτη αναγκη.

Προσωπικα μιλωντας, τον τελευταιο χρονο εχω καταφερει να περασω πολλα χρωστουμενα με υπερεντατικο διαβασμα απο σημειωσεις και online texts (πχ ebooks οπως αυτο
[spoiler][/spoiler]
http://books.google.gr/books?id=90f40mo ... &q&f=false

...να ομως που εφτασε η στιγμη να χρειαστω οπωσδηποτε το ιδιο το βιβλιο σε καποιες περιπτωσεις... Οποιος λοιπον εχει αναγκη απο κατι ή θελει να προσφερει κατι που μπορει να καταληξει ακομα και στην ανακυκλωση, μπορει να το ποσταρει εδω!

Αρχιζοντας την αναζητηση, παραθετω αυτα που χρειαζομαι μιας και τα μαθηματα αλλαζουν καθε χρονο και δε δικαιουμαι πια ως επι πτυχιω:

1. Bloom- How to read and why
2. Sociolinguistics- Holmes
3. Dictionaries: The Art and Craft of Lexicography
4. Καποια λογοτεχνικα για να σταματησω να βλεπω μονο τις ταινιες :oops:
Καθως και καποια readers, για τα οποια ωστοσο ειναι πιο εφικτη η περιπτωση της φωτοτυπιας, ωστοσο ΜΟΝΟ αν περισσευουν ειναι ευπροσδεκτα.

Αν χρειαζεστε καποιο αλλο και το εχω πολυ ευχαριστως να βοηθησω!

ΥΓ: Α ρε Αδαμ, μας κατεστρεψες. Τι να τα κανουμε πια τα χαζα βιβλια σου :boxing:
To be a rock and not to roll
Άβαταρ μέλους
para4

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό
Ευχαριστώ: 0

Re: ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΩΝ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aleka.iak » 05 Φεβ 2011, 20:35

Αγαπητη ''para4'' ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με εσενα!!! ειμαι 11ο ετος και τα βιβλια που εχω δεν χρησιμευουν πια σε μαθηματα .... δεν μπορω να σε βοηθησω μιας και ειμαστε στην ιδια μοιρα! Αλλα συγχαρητηρια που ανοιξες το θεμα!
Άβαταρ μέλους
aleka.iak

Σχολή/Τμήμα: ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό aleka.iak » 16 Μαρ 2011, 17:13

ΨΑΧΝΩ ΤΟ ''THE GREAT GATSBY''....ΠΟΙΟΣ/Α ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΑΝΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ????
Άβαταρ μέλους
aleka.iak

Σχολή/Τμήμα: ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 16 Μαρ 2011, 23:26

βασικα το εχει και στη βιβλιοθηκη αμα το θες..
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 17 Μαρ 2011, 00:04

Και εγώ έχω ένα σωρό βιβλία που δεν μου χρειάζονται πλέον και θέλω να τα ξεφορτωθώ, αλλά αμφιβάλλω αν υπάρχουν ακόμα τα μαθήματα στα οποία αντιστοιχούσαν...

Πάντως από πρόσφατα έχω το Translemics της Παπακωνσταντίνου, το οποίο και χαρίζω. Ελαφρά τη καρδία ομολογώ, δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα...
They say the sea is cold, but the sea contains
the hottest blood of all...
(Whales Weep Not! by D.H. Lawrence)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Σχολή/Τμήμα: Πρώην ΤΑΣ και ΜΝΕΦ h.c.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 17 Μαρ 2011, 00:42

metalslug έγραψε:Και εγώ έχω ένα σωρό βιβλία που δεν μου χρειάζονται πλέον και θέλω να τα ξεφορτωθώ, αλλά αμφιβάλλω αν υπάρχουν ακόμα τα μαθήματα στα οποία αντιστοιχούσαν...

Πάντως από πρόσφατα έχω το Translemics της Παπακωνσταντίνου, το οποίο και χαρίζω. Ελαφρά τη καρδία ομολογώ, δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα...

Από μία ματιά που του είχα ρίξει στη βιβλιοθήκη, δεν το είχα βρει και τόσο κακό. :tease:

Πάντως, αν θέλετε να ξεφορτωθείτε τα βιβλία σας, μία καλή ιδέα θα ήταν να τα δωρίσετε στη βιβλιοθήκη του τμήματος. :up:
Η βιβλιοθήκη είτε θα τα προσθέσει στα ράφια της ή θα τα βάλει πάνω στο κεντρικό τραπέζι για να τα παίρνουν όσοι φοιτητές ενδιαφέρονται δωρεάν. :peace2:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 17 Μαρ 2011, 00:50

Αν το θες στο χαρίζω... στην κυριολεξία :harhar:

Πάντως για την βιβλιοθήκη... είχα πει κάποια στιγμή να τους έδινα κάποια βιβλία. Μου είπαν ότι θα τα κοίταζαν και αν τους έλειπαν ή αν κρίνονταν απαραίτητα θα τα πρόσθεταν στην συλλογή. Δεν μπορούσαν όμως να το εγγυηθούν αυτό, και εφόσον δεν τα πρόσθεταν στην συλλογή της βιβλιοθήκης, θα τα πρόσφεραν σαν δωρεά σε όποιον θα ήθελε να τα πάρει (στο κεντρικό τραπεζάκι με την ταμπέλα "Take one, it's free" που βάζουν κατά καιρούς). Εγώ δεν το ήθελα κάτι τέτοιο, κρίνοντας από τον εαυτό μου (έχω πάρει έτσι πολλά βιβλία χωρίς να τα χρειάζομαι, απλά από περιέργεια, και τα περισσότερα είτε τα πέταξα είτε κάθονται), έτσι δεν τα έδωσα...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Τιμολέων Φανφάρας » 17 Μαρ 2011, 00:59

metalslug έγραψε: Εγώ δεν το ήθελα κάτι τέτοιο, κρίνοντας από τον εαυτό μου (έχω πάρει έτσι πολλά βιβλία χωρίς να τα χρειάζομαι, απλά από περιέργεια, και τα περισσότερα είτε τα πέταξα είτε κάθονται), έτσι δεν τα έδωσα...

Ναι, αυτό συμβαίνει κυρίως με κάτι περίεργα βιβλία που βάζουν τα οποία ασχολούνται ένα πολύ πολύ πολύ συγκεκριμένο αντικείμενο. Τις τελευταίες μέρες υπάρχουν τέτοια βιβλία στο τραπεζάκι, τα οποία μένουν στα αζήτητα γιατί το περιεχόμενό τους δεν προσελκύει τον αναγνώστη (φοιτητές). Μερικά είναι και λίγο άσχετα με τη σχολή μας.
Όμως αυτό της Παπακωνσταντίνου, μιας και ασχολείται με τη μετάφραση, δε νομίζω ότι θα τους ήταν και τόσο άχρηστο. Και ίσως να το συμπεριλάμβαναν στα ράφια της βιβλιοθήκης. :peace2:
Άβαταρ μέλους
Τιμολέων Φανφάρας
Troll Fest Winner
Troll Fest Winner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lady_on_the_Grey » 17 Μαρ 2011, 11:27

Καλημέρα, παιδιά. Να ξέρετε ότι υπάρχει και το http://www.bookcrossing.com/ για βιβλία που δε χρειαζόμαστε πια.

Εγώ έχω στείλει κάποια να ταξιδεύουν έτσι. :cool:
Yes, we cats!
Άβαταρ μέλους
Lady_on_the_Grey

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ladida » 17 Μαρ 2011, 16:05

Τι είναι αυτή η διεύθυνση?...Μπορείς και να αγοράσεις βιβλία απο κει?....
Άβαταρ μέλους
ladida

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 18 Μαρ 2011, 00:27

Lady_on_the_Grey έγραψε:Καλημέρα, παιδιά. Να ξέρετε ότι υπάρχει και το http://www.bookcrossing.com/ για βιβλία που δε χρειαζόμαστε πια.

Εγώ έχω στείλει κάποια να ταξιδεύουν έτσι. :cool:

Πολύ καλό Lady!!! :goodjob:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ακολουθεί λίστα με αρχαιότητες... Τα περισσότερα είναι γλωσσολογίας, που είναι και η κατεύθυνση που έχω επιλέξει. Τα περισσότερα τα είχα περάσει αμέσως, με τα λογοτεχνικά είχα ένα θέμα αλλά το παλεύω... :tease:

>Translemics, Παπακωνσταντίνου Δόθηκε
>The articulate Mammal, an introduction to psycholinguistics, του Jean Aitchison, Routledge Δόθηκε
>Syntax, an introduction to sentence structure, των Keith Brown και Jim Miller, Routledge Δόθηκε
>American Cultural Studies, an introduction to American culture, των Neil Cambell και Alasdair Kean, Routledge Δόθηκε
>MLA Handbook for writers of research papers, του Joseph Gibaldi, MLAA Δόθηκε
>Meaning in interaction - An introduction to pragmatics της Jenny Thomas, Longman Δόθηκε

Μένουν ακόμα τα: Χαρίστηκαν στην βιβλιοθήκη... :)

>Διαπαιδαγώγηση, πορεία ζωής, του Γεώργιου Σ. Κρουσταλάκη, Αθήνα
>Cultural Studies, του Fred Inglis, Blackwell
>Academic Writing, the critical essay, της Έφης Λαμπαδαρίδου (παλιά καθηγήτρια του ΤΑΣ)

Χαρίζονται άπαντα. Όποιος τα θέλει, ας επικοινωνήσει για τα περεταίρω. Αλλιώς μετά από κανά-δυο βδομάδες θα δώσω ό,τι απομείνει στην βιβλιοθήκη και ας τα αξιοποιήσουν όπως νομίζουν καλύτερα.
Τελευταία επεξεργασία από Αλέξης-en99 και 26 Μάιος 2011, 19:43, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina123 » 18 Μαρ 2011, 13:37

Γεια σας , χρειαζομαι τοοοσο πολυ το "theory and criticism of literature " , ειναι ενα μεγαλο ασπρο βιβλιο με μια κοκκιναδα στη μεση... Παρακολουθω το μαθημα αλλα το βιβλιο δεν το δικαιουμαι κ εχει πολυ διαβασμα κ δεν ξερω που να το βρω... Σας παρακαλω αν καποιος το εχει περασει το μαθημα κ δεν χρειαζεται το βιβλιο , θα ηταν μεγαλη χαρα για μενα αν μπορουσε να μου το δανισει μεχρι τον ιουλιο..
Άβαταρ μέλους
mina123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 18 Μαρ 2011, 13:45

Συγγραφέας; Εκδόσεις; Μπορεί να υπάρχει online...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό mina123 » 18 Μαρ 2011, 16:39

ειναι norton anthology νομιζω 2nd edition ... δε νομιζω να υπαρχουν online αυτα... το εδωσε ο καθηγητης αλλα δεν το δικαιουμαι γιατι ειμαι μεγαλυτερο ετος..
Άβαταρ μέλους
mina123

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lady_on_the_Grey » 18 Μαρ 2011, 22:23

ladida έγραψε:Τι είναι αυτή η διεύθυνση?...Μπορείς και να αγοράσεις βιβλία απο κει?....

Όχι, δεν μπορείς να αγοράσεις βιβλία από κει. Είναι μια ομάδα ανθρώπων, που αγαπούν τα βιβλία και θέλουν να προωθήσουν αυτή τους την αγάπη για το διάβασμα και για το λόγο αυτό όσα βιβλία τους δε θέλουν πια, τα... στέλνουν να "ταξιδέψουν", κολλώντας επάνω τους την ειδική ετικέτα που γράφει ότι το βιβλίο αυτό ταξιδεύει και αφήνοντάς τα κάπου έξω στον κόσμο για να το βρει κάποιος περαστικός.

Τώρα, υπάρχουν τα εξής: 1. Αυτός που θα βρει ένα τέτοιο βιβλίο με ετικέτες bookcrossing πρέπει να μπει στο σάιτ (θα βρει τη διεύθυνση στην ετικέτα) και να καταχωρήσει τον κωδικό που θα βρει επάνω στην ετικέτα έτσι ώστε να αναφέρει στο σάιτ ότι το βιβλίο βρέθηκε και το διαβάζει και να ανακοινώσει κι αυτός με τη σειρά του πότε θα το αφήσει πάλι και πού θα το αφήσει για να το βρει ο επόμενος αναγνώστης.

2. Αυτός που θέλει να "ελευθερώσει" ένα βιβλίο, κολλάει τις ειδικές ετικέτες με τους κωδικούς και ενημερώνει πού θα το αφήσει για ξεκινήσει το κυνήγι του βιβλίου!

Το σάιτ απαιτεί εγγραφή, δωρεάν φυσικά, και μπορείς να καταχωρήσεις τα βιβλία σου και να δημιουργήσεις έτσι την εικονική σου βιβλιοθήκη, είτε θέλεις να τα ελευθερώσεις είτε όχι. Ετσι μπορείς να δεις και τις βιβλιοθήκες των υπόλοιπων χρηστών και να ζητήσεις κάποιο βιβλίο από κάποιον που προτίθεται να το δώσει.

Ελπίζω να βοήθησα. Αλλά θα βρείτε τα πάντα στο σάιτ. Καλά ταξίδια! Η δική μου βιβλιοθήκη είναι: http://www.bookcrossing.com/mybookshelf/progvamp/all αν και έχω κάτι χρόνια να την ανανεώσω! :P
Yes, we cats!
Άβαταρ μέλους
Lady_on_the_Grey

Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jater317 » 21 Μαρ 2011, 21:56

Μπορειτε να δοκιμασετε και το Amazon.co.uk για μεταχειρισμενα που ειναι αρκετα φθηνα! Εγω αγόρασα 3 τομους norton, οι οποιοι κανονικα εκαναν 40-50 ευρω ο καθενας, με 35 ευρω και τους τρεις. Και βγήκαν τοσο λόγω των μεταφορικών, οχι των τιμών.

Να μου πεις και τα 35 ευρω δεν ειναι λιγα τετοιες εποχες, αλλα στη χειροτερη, ειναι καλυτερα απ'τα 100 και κατι που θα εδινα για καινουρια.

Just an idea :cool:
Άβαταρ μέλους
jater317

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αλέξης-en99 » 21 Μαρ 2011, 22:23

Πολύ σωστά... :up: να τονίσω δε στο παραπάνω, όποιος επιλέξει αυτήν την οδό, να ΜΗΝ δοκιμάσει επουδενί στο Amazon.com, το co.uk είναι υπεύθυνο για τον ευρωπαϊκό χώρο, το com βγαίνει πολύ ακριβότερο!

Απορία, τους τόμους του Νόρτον γιατί τους ήθελες; Αυτοί αν δεν κάνω λάθος ελάχιστα αλλάζουν ανάμεσα στις διαφορετικές εκδόσεις και τους δικαιούνται όλοι ανεξαιρέτως...
Άβαταρ μέλους
Αλέξης-en99
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό jater317 » 21 Μαρ 2011, 22:41

metalslug έγραψε:Πολύ σωστά... :up: να τονίσω δε στο παραπάνω, όποιος επιλέξει αυτήν την οδό, να ΜΗΝ δοκιμάσει επουδενί στο Amazon.com, το co.uk είναι υπεύθυνο για τον ευρωπαϊκό χώρο, το com βγαίνει πολύ ακριβότερο!

Απορία, τους τόμους του Νόρτον γιατί τους ήθελες; Αυτοί αν δεν κάνω λάθος ελάχιστα αλλάζουν ανάμεσα στις διαφορετικές εκδόσεις και τους δικαιούνται όλοι ανεξαιρέτως...

Στο πρωτο ετος που τους εδινε η Κουτσουδακη, δεν μπορουσα να παρακολουθησω και δεν τα πηρα οταν τα δωσε μετα το μαθημα. Και μετα καθε φορα που πηγαινα στο γραφειο μιας που ηταν υπευθυνη για τα norton μου ελεγε την επομενη φορα και την επομενη φορα γιατι "δεν μπορουσε να πηγαινει συνεχεια στην αποθηκη για τα βιβλια." :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
jater317

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό foititria in athens » 22 Μαρ 2011, 13:39

jater317 έγραψε:
metalslug έγραψε:Πολύ σωστά... :up: να τονίσω δε στο παραπάνω, όποιος επιλέξει αυτήν την οδό, να ΜΗΝ δοκιμάσει επουδενί στο Amazon.com, το co.uk είναι υπεύθυνο για τον ευρωπαϊκό χώρο, το com βγαίνει πολύ ακριβότερο!

Στο πρωτο ετος που τους εδινε η Κουτσουδακη, δεν μπορουσα να παρακολουθησω και δεν τα πηρα οταν τα δωσε μετα το μαθημα. Και μετα καθε φορα που πηγαινα στο γραφειο μιας που ηταν υπευθυνη για τα norton μου ελεγε την επομενη φορα και την επομενη φορα γιατι "δεν μπορουσε να πηγαινει συνεχεια στην αποθηκη για τα βιβλια." :thumbdown:

:jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop: :jawdrop:
Άβαταρ μέλους
foititria in athens

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Page » 19 Μάιος 2011, 19:03

Καλή η σκέψη,παιδιά,για βιβλία που δεν χρειάζεστε.Μήπως έχει κανείς βιβλία του β' εξαμήνου τα οποία δεν χρειάζεται?
Άβαταρ μέλους
Page

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες