filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

ΜΦΝ06 Ν.Ε. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ 18ου αι. Γ' ΕΞ. (ΜΝΕΦ)

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Re: ΚΦΝ12 Ν.Ε. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ 20ου αι. Ι Ζ' ΕΞ. (ΚΛΑΣ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό doh » 24 Φεβ 2012, 12:28

Καθαρογράφω τις σημειώσεις μου και σε λίγες μέρες φαντάζομαι θα τις ανεβάσω!δεν έχω κρατήσει και πολύ καλές αλλά μια γενική ιδέα υπάρχει :cool: εκεί θα βρείς κάποια σχόλια για τα κείμενα!τα κείμενα του είναι στο eclass και στον ''Νεοελληνικό Διαφωτισμό'' του Δημαρά!Το βιβλίο το παίρναμε και παλιά άρα μπορεί και να το έχεις! Απ το βιβλίο αυτό έχουμε να διαβάσουμε τις σελίδες 1-119!
candy candy αυτό πήγαινε για τη λογοτεχνία του γ εξαμήνου κφν06
:oops: μπερδεύτηκα και απάντησα σε λάθος μάθημα!
Gentlemen,you can't fight in here! This is the War Room!
Άβαταρ μέλους
doh
*Notes donor*
*Notes donor*

Ευχαριστώ: 4

Re: ΚΦΝ12 Ν.Ε. ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ 20ου αι. Ι Ζ' ΕΞ. (ΚΛΑΣ)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό candy-candy » 24 Φεβ 2012, 19:33

Για τον Ξουρια τα εγραψες αυτα??? :respect: :respect: Το Δημαρα δεν τον εχω...ειμαι πιο αρχαια εγω.μονο μαστροδημητρη εχω. :thxx: περιμενω τις σημειωσεις.
Άβαταρ μέλους
candy-candy

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 15 Οκτ 2012, 00:17

!
Φέτος (2012-2013) το μάθημα διδάσκει ο κ. Ξούριας
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 67

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αποστόλης » 18 Οκτ 2012, 02:14

παιδιά επειδή είμαι ζ΄εξάμηνο και δεν μπορώ να παρακολουθώ το μάθημα της τρίτης μπορεί κάποιος να μου πει τι έκανε στο πρώτο μάθημα και αν ανέφερε κάτι για τα συγράμματα?
Άβαταρ μέλους
Αποστόλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Miss Eve » 19 Οκτ 2012, 10:27

Λοιπόν, μας είπε αρχικά ότι όποιος δεν μπορεί να παρακολουθεί, μπορεί να πηγαίνει και στο μάθημα που θα κάνει στο κλασσικό και το γλωσσολογικό τις Πέμπτες. Πάνω κάτω θα κάνει τα ίδια.
Φέτος, θα δουλέψει με λιγότερα κείμενα, καθώς πέρυσι δεν πήγε πολύ καλά με τα πολλά, αλλά θα κάνει περισσότερη ανάλυση.
Μας είπε να κατεβάσουμε το ανθολόγιο κειμένων από το eclass, για να έχουμε τα κείμενα μαζί, καθώς κι ένα ανθολόγιο μελετών, που έχει ανεβάσει. Αυτό το τελευταίο δεν το θέλει στις παραδόσεις μαζί, αλλά θα είναι μέσα στην εξεταστέα ύλη, οπότε κάποια στιγμή, κατέβασε το, για να διαβάσεις στο τέλος. Όσο για το σύγγραμμα, μας είπε ότι φέτος θα διανεμηθεί -απ'όσο τον ενημέρωσαν- και θα είναι "Ο Ρωσοαγγλογάλλος" του Δημαρά.
Στη συνέχεια έκανε εισαγωγικά πράγματα, για το 18ο αιώνα και γιατί θεωρείται αντιποιητικός, αν και τελικά ο ορθότερος όρος είναι αντιλυρικός και κάποια πράγματα για τους Φαναριώτες, δηλαδή ποιοι ήταν, ποιες οι αρμοδιότητες τους, πώς συνέβαλαν στα γράμματα και στη λογοτεχνική παραγωγή της εποχής, η οποία επηρεάζεται από την ευρωπαϊκή λογοτεχνία και τέλος για το Διαφωτισμό. Αυτά μπορείς να τα βρεις και στην εισαγωγή που βρίσκεται στο ανθολόγιο μελετών, όπως μας είπε. Πιο πολύ ήθελε να ακούσουμε και να κατανοήσουμε, παρά να γράφουμε συνεχώς.
Την επόμενη βδομάδα θα συνεχίσουμε ό, τι εισαγωγικό δεν πρόλαβε να μας πει και θα μπει σε κάποιο κείμενο.
"Everything that happens has a reason behind"
Άβαταρ μέλους
Miss Eve

Ευχαριστώ: 8

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Αποστόλης » 19 Οκτ 2012, 18:29

Σ ευχαριστω...........
Άβαταρ μέλους
Αποστόλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 25 Ιαν 2013, 23:18

Καλησπερα!Πηγε μηπως κανεις στο τελευταιο μαθημα?Αν ναι μπορει να μας πει τι ειπε ο ξουριας για τις εξετασεις(ποσες ερωτησεις θα βαλει,αν θα εχει παραλληλο ή ο,τι αλλο? :peace2:
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό olga94 » 16 Ιαν 2014, 18:49

Η ύλη είναι ίδια με την περσινή ???
It doesn't matter how slowly you go as long as you don't stop...
Wherever you go, go with all your heart...Confucious

La vie ne vaut d'être vécue sans amour..
Άβαταρ μέλους
olga94

Ευχαριστώ: 31

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό anti* » 19 Ιαν 2014, 18:55

γεια σας!γνωριζει να μας πει καποιος την υλη?γτ κ εγω εχω μπερδευτει λιγακι!
ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
anti*

Σχολή/Τμήμα: φιλολογία-μνεφ
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maria mar » 21 Ιαν 2014, 12:31

anti* έγραψε:γεια σας!γνωριζει να μας πει καποιος την υλη?γτ κ εγω εχω μπερδευτει λιγακι!
ευχαριστω!

Λογικά, οι φετινές παραδόσεις έχουν διαφοροποιηθεί. Προσωπικά, διαβάζω την ύλη που είχε αναρτήσει στο eclass πέρυσι και αφορούσε την εξεταστική Φεβρουαρίου 2013 και συνεπώς την εξεταστική Σεπτεμβρίου (τρέχουσα).

Κυριακή, 23 Δεκεμβρίου 2012
Η ύλη των εξετάσεων Φεβρουαρίου 2013 θα είναι η εξής:
α) τα κείμενα του Ανθολογίου Κειμένων, το οποίο έχει αναρτηθεί στην "Ηλεκτρονική Τάξη", με τον συνοδευτικό σχολιασμό τους.
β) οι μελέτες του Ανθολογίου Μελετών, το οποίο έχει αναρτηθεί στην "Ηλεκτρονική Τάξη", εκτός από τις σ. 35 (από την ενότητα β΄ και μετά)-55. Προσοχή: οι μελέτες ενδιαφέρουν για τις κύριες φιλολογικές και ερμηνευτικές και όχι για τις λεπτομέρειες.
γ) Από το διδακτικό εγχειρίδιο, το κείμενο του "Ρωσσαγγλογάλλου" και η μελέτη "Πέντε Άγγλοι στην Ελλάδα" (κυρίως ό,τι αφορά την παράδοση του κειμένου και τις προτάσεις του εκδότη για τη χρονολόγηση, το είδος κ.λπ.)
Εύχομαι καλές γιορτές

Παρασκευή, 25 Ιανουαρίου 2013
Λόγω της δυσκολίας για την πραγματοποίηση του τελευταίου μαθήματος, κρίθηκε σκόπιμο να αφαιρεθεί από την εξεταστέα ύλη το τελευταίο κείμενο από το Ανθολόγιο Κειμένων (Πλάτων Πετρίδη, «Καιρός του Έαρος», σ. 64-67) και η αντίστοιχη μελέτη από το  Ανθολόγιο Μελετών («Η προσωδιακή αναγέννηση του έθνους: η πρόταση του Πλάτωνα Πετρίδη (1817) για μια νέα ποιητική ταυτότητα», σ. 101-107).
Άβαταρ μέλους
maria mar

Σχολή/Τμήμα: Ελληνική Φιλολογία ΜΝΕΦ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό R2009 » 22 Ιαν 2014, 00:52

Καλησπερα!
Επειδη δεν περυσι δεν παρακολουθησα το μαθημα και επειδη μου λειπουν λογοτεχνιες θελω να το δωσω την Κυριακη.. Ειδα οτι εχει διαφοροποιηθει η υλη απο τις προηγουμενες χρονιες.. αρα οι σημειωσεις του '11 δεν.ανταποκρινονται;
Άβαταρ μέλους
R2009

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alexander91 » 22 Ιαν 2014, 01:15

Προφανως και δεν ανταποκρινονται αφου εχει αλλαξει η υλη....Διαβασε καλα τις μελετες στο e-class και εισαι οk!
    Spoiler:
    και μια συμβουλη προς οσους το δινουν: να διαβασετε προσεκτικα την ερωτηση και να απαντησετε μονο σε ο,τι σας ρωταει και οχι να γραψετε ο,τι θυμαστε!
Ε κακομοίρη άνθρωπε, μπορείς να μετακινήσεις βουνά, να κάμεις θάματα, κι εσύ να βουλιάζεις στη κοπριά, στη τεμπελιά και στην απιστία! Θεό έχεις μέσα σου, Θεό κουβαλάς και δεν το ξέρεις - το μαθαίνεις μονάχα την ώρα που πεθαίνεις, μα 'ναι πολύ αργά.
    Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
alexander91

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό ΜΝΕΦ
Ευχαριστώ: 53

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maktryf » 25 Μάιος 2015, 12:49

Θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει τις σημειώσεις του μαθήματος για τη χρονιά 2014-2015 ??

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
maktryf

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Magiastar » 17 Δεκ 2016, 22:51

Θα μπορούσε κπ να ανεβάσει φετινές σημειώσεις του μαθήματος;Σας ευχαριστώ!!
Άβαταρ μέλους
Magiastar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό raclette » 18 Δεκ 2016, 15:02

Ομολογώ ότι δεν έχω κοιτάξει καλά, αλλά θα μπορούσε κάποιος να γραψει το σύνδεσμο που έχει αναρτηθεί το ηλεκτρονικό σύγγραμμα;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
raclette

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κατεύθυνση Μεσαιωνικής και Νεοελληνικής Φιλολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες