filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Eπιλογή Κατεύθυνσης : Literature or Linguistics?

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Αγγλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Σε ποια κατηγορια ανηκετε?

Ειμαι στη γλωσσολογια
22
23%
Ειμαι στην λογοτεχνια
25
26%
Θα παω γλωσσολογια
30
31%
Θα παω λογοτεχνια
19
20%

Σύνολο ψήφων : 96

Eπιλογή Κατεύθυνσης : Literature or Linguistics?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό myrtw19 » 22 Απρ 2008, 00:17

Γεια σας παιδια!!Πλησιάζει ο καιρός της επιλογής κατεύθυνσης απ'ότι ακουσαν τα μικρά ροζ αυτιά μου για εμάς του 4 εξαμήνου.Ισχύει?Απο πότε περίπου θυμάστε ότι ξεκινάνε οι δηλώσεις αν θυμάστε ?έτσι ώστε να έχουν χρόνο οι αναποφάσιστοι για το που θα δηλώσουν.Επίσης γίνονται όλα τα μαθήματα που λέει το πρόγραμμα σπουδών σε κάθε ομάδα, ακόμα και αν υπάρχουν λίγοι ενδιαφερόμενοι? υπάρχουν αρκετά ενδιαφέροντα μαθήματα που αμα δε διδάσκονται όλα θα :mad2: στη σχολή που είμαστε κανείς δεν είναι σίγουρος για τιποτα :confused:

Δειτε κι εδω viewtopic.php?t=3364
Άβαταρ μέλους
myrtw19

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 22 Απρ 2008, 09:42

Γεια σου Μυρτώ! Αυτό που ξέρω εγώ, ούσα 4ο εξάμηνο επίσης, είναι ότι εκτός από κατεύθυνση, δηλώνουμε εκ των προτέρον και μαθήματα για το 5ο και 6ο εξάμηνο. Αν όμως κάνουμε μια ατυχή επιλογή, έχουμε μετά το περιθώριο ν'αλλάξουμε?Ρωτάω, γιατί η γραμματεία δεν ήταν πολύ κατατοπιστική στο θέμα...Ωστόσο, δε διάβασα κάτι για ημερομηνία δήλωσης κατεύθυνσης και τρόπο (αν θα γίνει στη γραμματεία ή ηλεκτρονικά). Μου είχαν πει ότι θα βγει ανακοίνωση...
Εικόνα
Let's get away...just for one day...
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 22 Απρ 2008, 12:21

Δεν ξερω τι θα γινει φετος που υπαρχει και η ηλεκτρονικη γραμματεια. Εγω παντως που ειχα γραφτει περυσι, βγαινει μια ανακοινωση, πας μια μερα και γραφεσαι.

Οπως ξερετε ειναι 2 τομεις, Γλωσσολογιας και Πολιτισμου. Οταν επιλεξεις κατευθυνση και καταχωρηθει στη Γραμματεια, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ! Επισης αν καποιος τομεας εχει πολλη ζητηση και εχουν ηδη γεμισει οι θεσεις, θα πατε αυτοματα στον αλλο τομεα (γι'αυτο να ειστε νωρις για τις εγγραφες).

Οσον αφορα τους τομεις... Οσοι ειστε καλοι στο μπλα μπλα και σας αρεσει λογοτεχνια, ποιηση, θεατρο κτλ>>>ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Οσοι δεν ειστε καλοι στο μπλα μπλα και προτιματε να ξερετε ακριβως μια υλη και τα καταφερατε μεχρι στιγμης καλα σε Γλωσσολογια & Φωνητικη, τοτε παρτε Γλωσσολογια.

Α! Εκεινη τη μερα μας ζητησαν να δηλωσουμε αναλογα με την κατευθυνση μας και μαθηματα για Ε και ΣΤ εξαμηνο. Οποτε ριξτε μια ματια σε αυτα τα μαθηματα στον οδηγο μαθηματων να κατατοπιστειτε μην επιλεγετε τελευταια στιγμη.
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 22 Απρ 2008, 12:25

Ν' αλλάξεις κατεύθυνση ξέρω ότι δεν επιτρέπεται. Μάθημα όμως? Γίνεται ή ισχύει ό,τι και με την κατεύθυνση?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania » 23 Απρ 2008, 16:33

Να κάνω κ εγω μια ΗΛΙΘΙΑ ερωτηση..

Εχει καποια διαφορα στην επαγγελματικη αποκατασταση αναλογα με την κατευθυνση???
Μου ειπαν οτι ειναι γενικα "καλυτερα" να διαλεξω τον τομεα της Γλωσσολογιας αλλα εγω προτιμω αυτον της Λογοτεχνιας...
Εικόνα
"Even so, I must admire your skill.You are so gracefully insane."
Άβαταρ μέλους
rania

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ezd » 23 Απρ 2008, 17:32

Δεν υπαρχει καποια διαφορα. Το πτυχίο εχει την ιδια αξία για ολους. Τωρα αν ασχοληθεις με την εκπαιδευση λογικο ειναι μαθηματα διδακτικης της αγλικης που ανηκουν στο τομεα της γλωσσολογιας, να σε βοηθησουν παραπανω ή αν θες να γινεις μεταφραστρια μαθηματα μετάφρασης να σου είναι πιο χρησιμα κ ενδιαφέροντα. Αλλα αυτά για σενα κ μονο όχι για το τυπικό μερος του πραγματος.
Τωρα αν διαλεξεις λογοτεχνία για παραδειγμα κ επιθυμείς να κανεις μεταπτυχιακό στη μεταφραση, μας ειχαν πει πως απλώς ο βαθμος που εχεις παρει σε μαθημα-μαθηματα μεταφρασης θα εχει μεγαλυτερο συντελεστη βαρυτητας.
Επομένως μην αγχωνεσαι κανε αυτό που πραγματικα σ αρεσει, δνε εχει καποια επιπτωση.

Να κανω κι εγω μια ερωτηση τωρα... Τα μαθηματα του Ε εξαμηνου εχουν αλλαξει. Τα εχουν κατηγοροιοποιησει αλλιως, εβαλαν νεα κλπ. Αρα δεν ακολουθουμε τον φετινό οδηγο σπουδών. Αυτα που ισχυουν, ειναι αυτα που αναφερονται στο my-studies ή εξω απο τη γραμματεια? Γιατι είναι παντου διαφορετικα απ οτι θυμαμαι :confused:
καθε τελος, μια νεα αρχη
Άβαταρ μέλους
ezd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Katerina_1988 » 19 Μάιος 2008, 21:31

Απο σήμερα ξεκίνησε η δηλωση κατευθυνσης για τους φοιτητές του 4ου εξαμήνου.Η προθεσμία ειναι μεχρι 30 Μαϊου.Επίσης πρεπει να κανουμε δηλωση μαθηματων για το επομενο ετος, ηλεκτρονικα.
Άβαταρ μέλους
Katerina_1988

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 75

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό axl » 21 Μάιος 2008, 15:58

παιδιά έχω αγχωθεί,δεν ξέρω ποια κατεύθυνση να ακολουθήσω..όποιος μπορεί ας μας δώσει περρισσότερες πληροφορίες.. :tease:
When you know that your time has come around, You know you'll be prepared for it...

Say your last goodbyes to everyone and Drink and say a prayer for it...
Άβαταρ μέλους
axl

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ezd » 23 Μάιος 2008, 18:26

Ένα έχω να πω: Είναι απαραδεκτοι γιατι επιλεγουμε στα τυφλα τα μαθηματα που θα διαλεξουμε του χρονου βγαζοντας συμπερασματα απλα απο τον τιτλο τους ή τους καθηγητες που τα διδασκουν! Ο οδηγος σπουδων τα λεει πολυ θεωρητικα και ωραια αλλα η θεωρια απο την πραξη απεχει πολυ. Τουλαχιστον ας μας δινανε τη δυνατοτητα να παρακολουθησουμε ενα τριωρο το καθε μαθημα και μετα να επιλεγαμε... οχι ενα χρονο πριν. Μας αναστατωσαν παλι :mad2: :mad2:
καθε τελος, μια νεα αρχη
Άβαταρ μέλους
ezd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Lara Croft! » 23 Μάιος 2008, 19:53

Ερχεσαι στα λογια μου......Απ'οτι φαινεται θελουν να μας εξασκησουν και στην προβλεψη του μελλοντος περα απο την χρηση της Αγγλικης γλωσσας....

Οσο για την επιλογη κατευθυνσης το πτυχιο ιδιο ειναι....
Αν σας αρεσει η γλωσσολογια, φωνηματα, μορφηματα κτλ και θελετε να κανετε κατι σε τετοιο τομεα>>> ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑ

Αν, σαν εμενα, δεν αντεχετε τα παραπανω και προτιματε λογοτεχνια, ποιηματα, θεατρο και ειστε καλοι στο μπλα μπλα>>> ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
P&L prevails
Άβαταρ μέλους
Lara Croft!
Επίτιμος Διαχειριστής
Επίτιμος Διαχειριστής

Ευχαριστώ: 4

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό ~lenia~ » 25 Μάιος 2008, 16:56

Sorry, αλλά έβγαλαν ΚΑΙ τις Αναπαραστάσειςτης Γυναίκας στον κινηματογράφο? Έλεος αυτοί οι άνθρωποι! Φέτος βρήκαν??? Τι μαθήματα θα διαλέξουμε??? :ungry: :ungry: :ungry: :ungry: :mad2: :mad2: :mad2:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
~lenia~

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό speed » 25 Μάιος 2008, 21:25

Όπως λέει και το φυλλάδιο που έχω μπροστά μου: ''για την απόκτηση του πτυχίου, οι φοιτητές-τριες οφείλουν να έχουν επιλέξει 14 ΥΜΕ (Υποχρ. Μαθήματα Επιλ.) στα Ε', ΣΤ', Ζ' και Η' εξάμηνα σπουδών από τα οποία τουλάχιστον τα 8 θα πρέπει να είναι ΥΜΕ που προσφέρονται στο πλαίσιο της κατεύθυνσης των σπουδών που έχουν επιλέξει.'' Να προσθέσω πως από κάθε ομάδα είτε στη μία είτε στην άλλη κατεύθυνση επιλέγουμε μόνο 1 μάθημα. :peace2:

P.S. Ό,τι σας γράφω είναι σύμφωνα με όσα μας είπαν να κάνουμε το 2006-2007. Δε γνωρίζω αν ισχύει κάτι διαφορετικό φέτος.
Άβαταρ μέλους
speed
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό rania » 25 Μάιος 2008, 23:46

speed έγραψε:'' Να προσθέσω πως από κάθε ομάδα είτε στη μία είτε στην άλλη κατεύθυνση επιλέγουμε μόνο 1 μάθημα.[/b]

τιποτα τωρα καταλαβα τι εννοεις.....
Εικόνα
"Even so, I must admire your skill.You are so gracefully insane."
Άβαταρ μέλους
rania

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vickouvic » 12 Μαρ 2009, 11:34

βγήκε ανακοίνωση απο τη γραμματεία για όσους είναι ( θα είναι μετά την εξεταστική δηλαδή :p) Δ' εξάμηνο, σχετικά με τη δήλωση κατεύθυνσης :peace2:
πρέπει να δηλώσουν απο 16/3 εως 30/3, ημέρες και ώρες που δέχεται η γραμματεία
οποιος χάσει την ημερομηνία τον βάζουν όπου θέλουν :jawdrop:
the world is full of kings and queens
who blind your eyes and steal your dreams
it's heaven and hell!

cosplay cafe lian suntomws kyaa *.*
Άβαταρ μέλους
vickouvic
*Notes donor*
*Notes donor*

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 12 Μαρ 2009, 22:45

Οποιος χασει την ημερομηνια τον πανε στον τομεα πολιτισμου γιατι δεν το διαλεγει λεει κανεις :funny: :funny: :funny: :funny: Αρα εγω που θα παω λογοτεχνιας κ πολιτισμου,και να μην δηλωσω το ιδιο μου κανει :jaugh: :jaugh: :jaugh: :jaugh:
Πλακα κανω :tease: Λογοτεχνια θα διαλεξω :tease:
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό th@nos » 12 Μαρ 2009, 22:52

εγω που δεν ξερω τι να διαλεξω τι να κανω...ποιος θα με βοηθησει εμενα........
"I am no bird; and no net ensnares me; I am a free human being with an independent will''
Άβαταρ μέλους
th@nos
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Πινοκιο » 12 Μαρ 2009, 22:54

ποια μαθηματα σ'αρεσουν περισσοτερο?Αμερικανικη πεζογραφια και αγγλικη ποιηση ή φωνητική και γλωσσολογία?
Ωραία που τα λες,μα έλα που σε ξέρω...
Μ'ένα φιλί μου θα σ'αλλάξω την τροχιά...
Κι όταν θα σκέφτεσαι το πώς θα υποφέρω
καινούριο πόθο θα σ'ανάβω στην καρδιά...
Πώς να γλυτώσει μάτια μου ο ένας απ'τον άλλο...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πινοκιο

Σχολή/Τμήμα: Αγγλικό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό th@nos » 12 Μαρ 2009, 23:12

αμερικανικη πεζογραφια και ποιηση αλλα στην γλωσσολογια του α κα β εξαμηνου δεν θα ελεγα οχι....φωνητικη απο την αλλη αστο καλυτερα
"I am no bird; and no net ensnares me; I am a free human being with an independent will''
Άβαταρ μέλους
th@nos
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό bionic » 12 Μαρ 2009, 23:17

th@nos έγραψε:εγω που δεν ξερω τι να διαλεξω τι να κανω...ποιος θα με βοηθησει εμενα........

easy.

παρε τον οδηγο και δες τα μαθηματα των 2 κατευθυνσεων. στο ιντερνετ αλλα και εδω [μπορεις να ρωτησεις φοιτητες που εχουν διαλεξει κατευθυνση να σου πουν για τα μαθηματα] θα βρεις πληροφοριες για τα μαθηματα. επισης, δες τους βαθμους σου!
Άβαταρ μέλους
bionic
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό th@nos » 12 Μαρ 2009, 23:28

Tα εχω κανει ολα αυτα πραγματικα...καλυτερους βαθμους εχω στην λογοτεχνια αλλα ειχα φαει μεγαλη φρικη περυσι με την αγγλικη πεζογραφια κ απο τοτε ειμαι πολυ επιφυλακτικος με την λογοτεχνια αστα
Άβαταρ μέλους
th@nos
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Αγγλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες