filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Γνώμες για τους Καθηγητές και τον τρόπο Διδασκαλίας για τους Φοιτητές

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Φιλολογίας.

Συντονιστές: Nat:), panos91, Vasiliki.l.k.1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας.
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vanavana » 28 Οκτ 2016, 13:25

Γεια σας παιδια!Ειμαι απο το παλιό προγραμμα σπουδών!Στο Η εξάμηνο στο Μνεφ μας δίνονται ως μαθήματα επιλογής α)Πλατων, β)Αισχυλος,γ)Ρητορική,δ)Αριστοτελης!Εγω ειχα επιλέξει Αριστοτελη κ το περασα.Επειδη ομως χρωστάω κ αλλα αρχαία μπορω για παράδειγμα να επιλέξω Ρητορική;Η επειδη εχω περασει Αριστοτελη αυτόματα δεν μπορω να επιλέξω κανένα απο τα υπόλοιπα τρία;Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
vanavana

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Sirenita Galactica » 28 Οκτ 2016, 14:38

Αν έχεις μπει από το 2009 και πριν και είσαι με το παλιό πρόγραμμα, δεν έχεις κάποιο περιορισμό στα μαθήματα. Μπορείς πχ. να δώσεις όλα τα αρχαία του η' εξαμήνου, μπορεἰς να μη δώσεις και κανένα. Ουσιαστικά, αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να συμπληρώσεις τις ελάχιστες ώρες ανά αντικείμενο (πχ. 35 ώρες αρχαία) και τις 180 ώρες.
Επίσης, είσαι σε λάθος τόπικ :lola:
Take chances. Tell the truth. Date someone totally wrong for you. Say no. Spend all your cash. Get to know someone random. Be random. Say i love you. Sing out loud. Laugh at stupid jokes. Cry. Apologize. Tell someone how much they mean to you. Tell a jerk what you think. Laugh till your stomach hurts. Live life.
Regret nothing...
Άβαταρ μέλους
Sirenita Galactica
Επίτιμος Συντονιστής
Επίτιμος Συντονιστής

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία
Ευχαριστώ: 66

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vanavana » 28 Οκτ 2016, 21:42

Η επόμενη ερώτηση μου θα ηταν ποιο απο τα υπόλοιπα τρία θα μου προτείνατε να παρακολουθήσω!Αλλα καλυτερα ας περιμενω να δω ποιοι καθηγητές θα τα διδάξουν πρώτα!χαχα!Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου! :)
Άβαταρ μέλους
vanavana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Estelle » 20 Νοέμ 2016, 23:13

Γειά σας παιδιά, θέλω να ρωτήσω τι γνωρίζετε για την εισαγωγή στη βυζαντινή φιλολογία με τον κύριο Πολέμη και την ιστορία της γλωσσολογίας με την κυρία Κουτσουλέλου δηλαδή αν χρειάζονται παρακολούθηση ή βγαίνει μόνο με σημειώσεις. Ρωτάω επειδη παρακολουθώ άλλα μαθήματα εκείνες τις ώρες . Επίσης ξέρετε περίπου τι ζητανε στην εξεταστική ή δεν είναι στάνταρ; :help:
Άβαταρ μέλους
Estelle

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 29 Νοέμ 2016, 19:03

Φίλη Estelle o κος Πολέμης (αν τα πράγματα είναι όπως τα θυμάμαι) βάζει ένα κείμενο το οποίο σίγουρα εξετάζεται και στην ορθογραφία του (πνεύματα, τόνοι κτλ.).Λογικά το υπαγορεύει.Και από εκει και πέρα βάζει ερωτήσεις πάνω στο κείμενο και εισαγωγικά όλα από σημειώσεις.Εγώ είχα εξεταστεί παλιά στον συγκεκριμένο καθηγητή οπότε αν γνωρίζει κάποιος νεότερος οτιδήποτε καινούργιο, ας προσθέσει την πληροφορία του. Πάντως είναι καθηγητής που χρειάζεται παρακολούθηση και καλές σημειώσεις.
Τώρα στη φίλη vanavana προτείνω να αποφύγει Αισχύλο και αν μπορεί και Ρητορική λόγω απίστευτα μεγάλης ύλης. Αλλά σε κάθε περίπτωση μακριά από Αισχύλο!
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο! :up:
Τελευταία επεξεργασία από funky και 29 Νοέμ 2016, 19:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Ευχαριστώ: 10

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vanavana » 02 Δεκ 2016, 02:38

Σε ευχαριστω πολυ funky!Θα ηθελα επισης να ρωτήσω ποια αρχαιολογία ειναι ευκολότερη;Βυζαντινη αρχαιολογία Β' με Παλλη;Εισαγωγή στην κλασική αρχαιολογία με Βαλαβανη-Κεφαλιδου η Προιστορικη αρχαιολογία με Χασιακου;Η κα Γιοση,η κα Χρυσογελου,ο κ Κολιας κ ο Καλαμακης πως ειναι σαν καθηγητές;Οποιαδήποτε απάντηση καλοδεχούμενη!
Άβαταρ μέλους
vanavana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 02 Δεκ 2016, 03:21

Tίποτα φίλη vanavana!Για τις Αρχαιολογίες δεν μπορώ να βοηθήσω.Πάμε στους υπόλοιπους.Λοιπόν η κα Γιόση είναι εξαιρετική, από τις καλυτερες και πιο κατανοητές καθηγήτριες Αρχαίων, με θέματα που αν έχεις παρακολουθήσει κάνεις περίπατο. Η κα Χρυσογέλου θέλει παρακολούθηση γιατί στις εξετάσεις βάζει πάντα από τις σημειώσεις της αλλά το μάθημά της είναι υπερβολικά βαρετό και κουραστικό θα έλεγα.Ο κος Καλαμάκης είναι γλυκύτατος, κάνει ένα μάθημα νορμάλ, θέλει οπωσδήποτε παρακολούθηση και έχει συνήθως αρκετά μεγάλη ύλη αλλά αν τον παρακολουθείς και κρατάς καλές σημειώσεις, περνάς και με καλό βαθμό.Για τον κο Κόλια δυστυχώς έχω να πω ότι είναι από τις χειρότερες εμπειρίες μου στη σχολή.Με έκανε να πάρω από πολύ κακό μάτι τα Βυζαντινά, κάτι που ευτυχώς με άλλους καθηγητές ξεπέρασα.Στο μάθημα φαινεται χαλαρός και καθόλου απαιτητικός αλλά στις εξετάσεις βάζει θέματα δύσκολα και κόβει και πολύ εύκολα.Χαλαρά μπορεί να πιστεύεις ότι έχεις γράψει και να κοπείς με τέσσερα.Επίσης,κάνει απίστευτα ανιαρό μάθημα.Επομένως προσοχή, παρακολούθηση και διάβασμα πολύ καλό ειδικά στην ορθογραφία που αν δεν την έχεις γράψει καλά, ακόμη και όλες τις ερωτήσεις ανάπτυξης να έχεις γράψει καλά, κόβεσαι.Προσοχή στα πνεύματα.Συνήθως υπαγορεύει.Ελπίζω να βοήθησα!Καλή συνέχεια! :up:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 02 Δεκ 2016, 14:13

Για Βαλαβάνη/Κεφαλίδου και Πάλλη δεν ξέρω πολλά, μόνο ότι σαν καθηγητές είναι καλοί και ότι το μάθημα του Πάλλη θέλει παρακολούθηση. Η Χασιακού, όμως, κάνει κατανοητό μάθημα και ανεβάζει τις διαφάνειες στο eclass. Βάζει συγκεκριμένα θέματα και η ύλη δεν είναι δύσκολη. Είναι από τις εύκολες αρχαιολογίες.
Περίμενε όμως κάποιο παιδί από μεγαλύτερο έτος να σου πει περισσότερα για τα άλλα δύο.
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Estelle » 02 Δεκ 2016, 18:07

Ευχαριστώ πολύ funky. Μπορεί κάποιος να μου πει για το ιστορία της γλωσσολογίας με την κα. Κουτσουλελου;αυτο μ ενδιαφέρει πιο πολύ γιατί δεν έχω ακούσει από κανέναν κάτι...
Άβαταρ μέλους
Estelle

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό USGR » 05 Δεκ 2016, 22:43

Καλησπερα!

Η γνωμη σας για τον κ.Γουτσο ποια ειναι; Εχω καποιες αποριες σχετικα με το μαθημα, το θεωρειτε καλη ιδεα να του στειλω ενα email η οχι;
Δε μπορω να παρακολουθησω το μαθημα, μηπως το θεωρησει ευκολη λυση η τεμπελια να του στειλω email; :oops:
Τελευταία επεξεργασία από USGR και 05 Δεκ 2016, 22:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
USGR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vanavana » 06 Δεκ 2016, 18:47

Funky,Σελήνη χίλια ευχαριστώ! :)
Άβαταρ μέλους
vanavana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό funky » 06 Δεκ 2016, 19:15

Φίλη Εstelle η κα Κουτσουλέλου είναι γενικώς μια παρεξηγημένη καθηγήτρια.Ναι οκ μπορεί να μην είναι πολύ επικοινωνιακή και να φαίνεται κάπως απρόσιτη αλλά πιστέψτε με δεν είναι.Αν κάποιος την παρακολουθεί δεν έχει κανένα πρόβλημα πραγματικά.Επιπλέον είναι από τις ελάχιστες καθηγήτριες που δεν έχει τεράστια ύλη.Την είχα τρεις φορές στο παρελθόν όχι όμως στο συγκεκριμένο μάθημα.
Τώρα για τον κο Γούτσο έχω να πω επίσης καλά λόγια.Ενδιαφέρον μάθημα, λογικά θέματα στις εξετάσεις, όχι αχανής ύλη.

Ελπίζω να βοήθησα παιδιά!Καλή δύναμη σε όλους και καλό διάβασμα! :up:
Άβαταρ μέλους
funky
Supporter
Supporter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Μαρία Κομπότη » 31 Ιαν 2017, 23:49

Καλησπέρα!Μπορείτε να με βοηθήσετε στην επιλογή σεμιναρίου Βυζαντινής Φιλολογίας; Φιλολογία στο Βυζάντιο με τον κ. Καλαμάκη, Θεολογική Φιλοσοφική Γραμματεία με τον κ Παϊδα ή Κοσμική Ποίηση με την κ. Λουκάκη;
Άβαταρ μέλους
Μαρία Κομπότη

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογικό
Ευχαριστώ: 3

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vasiliki.l.k.1 » 21 Φεβ 2017, 20:12

Ανάμεσα σε Παιδαγωγικά με Πασιά και Φιλοσοφία με Πανταζάκο τι προτείνετε; (Δ' εξάμηνο) :)
Τελευταία επεξεργασία από Vasiliki.l.k.1 και 21 Φεβ 2017, 20:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Vasiliki.l.k.1
Συντονίστρια
Συντονίστρια

Σχολή/Τμήμα: Φιλολογία (Κατεύθυνση Γλωσσολογίας)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marg. » 21 Φεβ 2017, 21:15

Θα ελεγα παιδαγωγικα με Πασια.Δεν ειναι και το πιο ενδιαφερον μαθημα αλλα μπορεις αν διαβασεις την υλη που δινει και παλια θεματα να γραψεις ανετα πολυ καλα ακομη και αν δεν πας σε ολα τα μαθηματα.Αλλωστε και αυτος θα σου πει αν παρακολουθησεις μαθημα του οτι δεν χρειαζεται να σημειωσεις τιποτα γιατι τα εχει ολα το βιβλιο του.
Άβαταρ μέλους
marg.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό vanavana » 22 Φεβ 2017, 19:46

Γεια σας παιδια!Κοσμικη ποιηση με Λουκακη η Υμνογραφια με Πολεμη;Ποιο ειναι πιο ευκολο;
Άβαταρ μέλους
vanavana

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vasiliki.l.k.1 » 01 Οκτ 2017, 16:25

Ανάμεσα σε Κλασική Αρχαιολογία (Βαλαβάνης - Πέππα), Υμνογραφία (Καλάμακης) και Αρχαια Ιστορία Β' (Ανεζίρη) τι προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
Vasiliki.l.k.1
Συντονίστρια
Συντονίστρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Aura » 01 Οκτ 2017, 19:05

Vasiliki.l.k.1 έγραψε:Ανάμεσα σε Κλασική Αρχαιολογία (Βαλαβάνης - Πέππα), Υμνογραφία (Καλάμακης) και Αρχαια Ιστορία Β' (Ανεζίρη) τι προτείνετε;

Το πρώτο δε θα το πρότεινα με τίποτα, επίλεξε κάτι ανάμεσα στο δεύτερο και το τρίτο.
Υμνογραφία είναι εύκολο μάθημα αλλά δε ξέρω για τον καθηγητή γιατί δε τον είχα ποτέ, η ιστορία δεν είναι δύσκολη έχει όμως μεγάλη ύλη.
Τελευταία επεξεργασία από Aura και 01 Οκτ 2017, 19:06, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Aura

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Vasiliki.l.k.1 » 01 Οκτ 2017, 20:58

Aura έγραψε:
Vasiliki.l.k.1 έγραψε:Ανάμεσα σε Κλασική Αρχαιολογία (Βαλαβάνης - Πέππα), Υμνογραφία (Καλάμακης) και Αρχαια Ιστορία Β' (Ανεζίρη) τι προτείνετε;

Το πρώτο δε θα το πρότεινα με τίποτα, επίλεξε κάτι ανάμεσα στο δεύτερο και το τρίτο.
Υμνογραφία είναι εύκολο μάθημα αλλά δε ξέρω για τον καθηγητή γιατί δε τον είχα ποτέ, η ιστορία δεν είναι δύσκολη έχει όμως μεγάλη ύλη.

:thxx:
Νομίζω πάντως ότι έχω κάνει λάθος, οι διδάσκοντες στην αρχαιολογία είναι οι Βαλαβάνης - Κεφαλίδου. :oops:
Άβαταρ μέλους
Vasiliki.l.k.1
Συντονίστρια
Συντονίστρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό may queen » 25 Φεβ 2018, 12:08

Καλημέρα παιδιά. Είμαι από το Ιστορικό-Αρχαιολογικό και θα ήθελα να ρωτήσω πώς είναι ως καθηγητές οι κύριοι Βερτουδάκης (Θουκυδίδης) και Αγγελάτος (Νεοελληνική Φιλολογία ΙΙ). Γίνεται να περάσεις χωρίς παρακολούθηση?? Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
may queen

Ευχαριστώ: 5

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις Φιλολογικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες