filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

Είναι εύκολη η Ιταλική Φιλολογία??

Εδώ μπορείτε να ανακοινώνετε οτιδήποτε αφορά το τμήμα Ιταλικής Φιλολογίας.
Επίσης εδώ μπορείτε να γράφετε και να ρωτάτε οτιδήποτε αφορά τα μαθήματα του τμήματος Ιταλικής Φιλολογίας.

Συντονιστές: Sissi St., Πατρινός, Alan13, maritime archaeology

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πριν ανοίξετε νέα ενότητα ρίξτε μια ματιά στον οδηγό εύρεσης ενοτήτων μήπως αυτό που ψάχνετε υπάρχει ήδη.
Να είστε σαφείς στον τίτλο της ενότητας (κωδικός, τίτλος και εξάμηνο μαθήματος).
Αποφεύγετε να γράφετε με κεφαλαία γράμματα ή greeklish.

Κανόνες Λειτουργίας Forum Φιλοσοφικής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό dimpap » 10 Ιαν 2015, 12:22

Καλησπέρα σας.

Πρόκειται να δώσω πανελλήνιες μετά από πολλά χρόνια και μία από τις επιλογές μου θα είναι η Ιταλική Φιλολογία Αθήνας.

Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να με βοηθήσετε σε μερικά κρίσιμα και σημαντικά ερωτήματα που έχω, σχετικά με την επιλογή της σχολής αυτής.

1. Είναι εύκολη η σχολή της Ιταλικής Φιλολογίας?? Τα μαθήματα πώς είναι εκεί μέσα?? Βατά?? Κατανοητά?? Το ξέρω ότι είναι υποκειμενικό αυτό αλλά είναι ταυτόχρονα και πολύ σημαντικό για μένα. Το επίπεδο μου στα Ιταλικά είναι Α1 και κάνω μαθήματα για να φτάσω σε επίπεδο Β2. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα??
2. Είναι πολλά τα μαθήματα που γίνονται στην Ιταλική Γλώσσα?? Πόσα είναι στο περίπου?? Υπάρχουν και μαθήματα που γίνονται στα Ελληνικά??
3. Δεδομένου ότι εργάζομαι, μπορεί κάποιος να μην πηγαίνει στις παραδόσεις, διαβάζοντας μόνος του ώστε να περνάει με ικανοποιητικό βαθμό (έστω και με 5) τα μαθήματα??
4. Υπάρχει πτυχιακή εργασία και πρακτική άσκηση ή είναι προαιρετικές??
5. Διάβασα σε κάτι στατιστικά ότι το τμήμα της Ιταλικής Φιλολογίας έχει ένα από τα υψηλότερα ποσοστά αποφοίτων, που παίρνουν το πτυχίο στην ώρα τους και με ''Άριστα''. Συγκεκριμένα είναι 23,5%. Ισχύει αυτό??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τα τόσα πολλά ερωτήματα.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
dimpap

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Arcobaleno » 13 Ιαν 2015, 20:23

Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο να σε ενημερώσει κάποιος που παρακολουθεί συστηματικά τη σχολή ή έχει πάρει πρόσφατα το πτυχίο του. Πάντως ο οδηγός σπουδών θα σου δώσει αρκετές πληροφορίες. Η καλή γνώση της γλώσσας βοηθά πολύ στις ξένες φιλολογίες όπως και η παρακολούθηση που απ'ότι γνωρίζω δεν είναι υποχρεωτική αλλά μάλλον απαραίτητη! Μαθήματα υπάρχουν και στα ελληνικά και στα ιταλικά, όπως και η σχετική βιβλιογραφία. Στατιστικά στοιχεία δεν γνωρίζω να σου πω.
Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
Arcobaleno

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Fiocco » 04 Φεβ 2015, 02:26

Λοιπόν.... από αυτά που βλέπω από το έτος μου (είμαι στο τελευταίο), θα σου πω ότι το να ξέρεις καλά τη γλώσσα, απλοποιεί κατά πολύ τα πράγματα. Ωστόσο λίγοι την ξέρουν μπαίνοντας στη σχολή δυστυχώς και θεωρώ ότι λίγοι την μαθαίνουν καλά τελειώνοντας. Αυτό βέβαια κοστίζει στη βαθμολογία. Δεν ξέρω ποιο είναι το ποσοστό αυτών που τελειώνουν με άριστα, οπότε δεν θα τοποθετηθώ επ' αυτού που γράφεις.
Αν εσύ κάνεις μαθήματα για να φτάσεις σε Β2 επίπεδο, κάνεις πολύ καλά. Όχι για να μπεις, αυτό είναι εύκολο... αλλά για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις στη συνέχεια. Αν περιμένεις να μάθεις τη γλώσσα στη σχολή.... δεν θα καλυφθείς για πολλούς λόγους. Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να διαβάζεις, μη σταματήσεις στο Β2.
Τώρα για τα μαθήματα... στο πρώτο εξάμηνο είναι όλα στα ελληνικά, εκτός από το μάθημα της ιταλικής γλώσσας. Από το δεύτερο εξάμηνο ξεκινούν τα μαθήματα στα ιταλικά (ιστορία λογοτεχνίας 2, τομείς γλωσσικής ανάλυσης) και όσο προχωρούν τα εξάμηνα, τα ελληνικά σταματούν τελείως, με κάποιες εξαιρέσεις σποραδικά, ενδεχομένως και ορισμένα επιλογής. Η παρακολούθηση δεν είναι υποχρεωτική, δεν παίρνεις δηλαδή απουσίες, αλλά βοηθάει... και κάποιοι καθηγητές θέλουν να σε βλέπουν, χωρίς να σημαίνει ότι αν δεν σε ξέρουν δεν θα σε περάσουν. Αν δεν πηγαίνεις, φρόντισε να κρατάς επαφή και να διαβάζεις συστηματικά... αν περιμένεις το τέλος του εξαμήνου θα έχεις πρόβλημα, και το λέω με πάσα ειλικρίνεια.
Πτυχιακή δεν υπάρχει, πρακτική κόπηκε λόγω έλλειψης χρηματοδότησης (έτσι κι αλλιως δεν ήταν υποχρεωτική)... δεν ξέρουμε αν θα αλλάξει κάτι. Κάποια μαθήματα (λίγα) έχουν εργασίες.
Συνοψίζοντας θα σου έλεγα ότι το να πάρεις 5 είναι εύκολο. Από 8 και πάνω, δεν είναι εύκολο. Καλή τύχη αν το τολμήσεις!
Τελευταία επεξεργασία από Fiocco και 04 Φεβ 2015, 02:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Fiocco

Ευχαριστώ: 17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό marinacecilia24 » 28 Νοέμ 2016, 15:43

Γειας σας! Είμαι μαθήτρια της Β λυκείου και σκεφτομαι να δωσω για Ιταλικη Φιλολογια μιας και ειναι η αγαπημενη μου γλωσσα. Το θεμα ειναι ομως πως (στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον) τα μορια εχουν πεσει πολυ χαμηλα, 5.800 απ'οτι νομιζω. Τι να κανω να διαβαζω για την κατευθυνση ή να επικεντρωθω στα Ιταλικά (σε ένα χρόνο δινω Β2)??Αυτα συμψηφιζονται? Πρεπει να γραψω καλυτερα στην γλωσσα? Οποιος γνωριζει ας μου απαντησει γιατι στα σχολεια δεν υπαρχουν πολλοι καθηγητες ιταλικων και δεν ξερουμε τι να κανουμε! Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Άβαταρ μέλους
marinacecilia24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό maritime archaeology » 31 Δεκ 2016, 08:33

marinacecilia24 έγραψε:Γειας σας! Είμαι μαθήτρια της Β λυκείου και σκεφτομαι να δωσω για Ιταλικη Φιλολογια μιας και ειναι η αγαπημενη μου γλωσσα. Το θεμα ειναι ομως πως (στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον) τα μορια εχουν πεσει πολυ χαμηλα, 5.800 απ'οτι νομιζω. Τι να κανω να διαβαζω για την κατευθυνση ή να επικεντρωθω στα Ιταλικά (σε ένα χρόνο δινω Β2)??Αυτα συμψηφιζονται? Πρεπει να γραψω καλυτερα στην γλωσσα? Οποιος γνωριζει ας μου απαντησει γιατι στα σχολεια δεν υπαρχουν πολλοι καθηγητες ιταλικων και δεν ξερουμε τι να κανουμε! Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Έχω τελειώσει Γαλλική Γλώσσα και Φιλολογία Αθήνας και μεταπτυχιακό στο Αριστοτέλειο (ΔΠΜΣ "Επιστήμες και Τεχνολογίες της Γλώσσας και της επικοινωνίας στο νέο οικονομικό περιβάλλον" με συνεργασία Γαλλικού-Αγγλικού-Ιταλικού από τη Φιλοσοφική, Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών από Πολυτεχνείο και Οικονομικού της Νομικής (ΝΟΠΕ), το οποίο έκλεισε το 2011-2012 λόγω κονδυλίων :sadbye: )
Πέραν του ότι ήταν εξαιρετικό, η καλύτερη ακαδημαϊκή εμπειρία που είχα στη ζωή μου (τουλάχιστον μέχρι τώρα), μου έδωσε την ευκαιρία να συνεργαστώ με εξαιρετικούς καθηγητές από όλα αυτά τα τμήματα.
Μεταξύ αυτών και από το Ιταλικό Θεσσαλονίκης, το οποίο είναι πραγματικά εξαιρετικό τμήμα!
Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι βάσεις είναι πεσμένες, γιατί η απορρόφηση σε σχολεία είναι εξαιρετικά χαμηλή, δηλαδή η σύνδεση πτυχίου και επαγγελματικής αποκατάστασης, απλά δεν υπάρχει.
Ωστόσο, νομίζω πως, αν πραγματικά αγαπάς τόσο όσο φαίνεται από το μήνυμά σου την ιταλική γλώσσα και τον πολιτισμό που αυτή φέρει, αξίζει να το προσπαθήσεις. Εξάλλου, το πτυχίο βάσης είναι το πρώτο σκαλοπάτι: υπάρχουν μεταπτυχιακά (όσο ακόμα... :cry: ) που μπορείς να επιλέξεις μετά το πτυχίο σου και να σε οδηγήσουν ακαδημαϊκά και επαγγελματικά κάπου αλλού απ' όπου αρχικά φανταζόσουν.
Σε κάθε περίπτωση, μόνο και μόνο για να ακούσεις διδακτική από το Βεντούρη (εξαιρετικός :worthy: ), αξίζει!
Μακάρι να είχες προλάβει και τον Τσοπάνογλου (λατρεμένος καθηγητής και εξαιρετικός άνθρωπος :heiltheking: ), που είναι τώρα ομότιμος (=συνταξιούχος, παρότι δεν είναι μεγάλος σε ηλικία), ο οποίος ήταν ίσως ο βασικότερος από αυτούς που οργάνωσαν το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας για το Υπουργείο και έχει γράψει (μεταξύ άλλων) και ένα εξαιρετικό βιβλίο για τη Μεθοδολογία της επιστημονικής έρευνας.
Γενικά, στη Θεσσαλονίκη, γνώρισα πολλούς και εξαιρετικούς καθηγητές. Η κουλτούρα τους διαφέρει εντελώς από της Αθήνας (όπως σου είπα άλλωστε, είχα εμπειρία και από ΕΚΠΑ και από ΑΠΘ). Τα γραφεία τους είναι πραγματικά ανοικτά σε όλους τους φοιτητές.
Τώρα που το σκέφτομαι μάλιστα, δε θα ήταν κακή ιδέα κάποια στιγμή, ειδικά αν μένεις κοντά στη σχολή, να περνούσες από κει (αφού συμβουλευτείς τις ώρες που δέχονται στην ιστοσελίδα της Σχολής και να ζητήσεις να συζητήσετε τους προβληματισμούς σου). Νομίζω πως θα σε καλωσορίσουν! Αν, λόγω σχολείου, συμπίπτουν οι ώρες και δεν μπορείς να πας, ίσως ένα τηλέφωνο στο γραφείο τους δε θα ήταν κακή ιδέα. Ωστόσο, διά ζώσης, πιστεύω πως θα ήταν καλύτερα.
Ό,τι κι αν αποφασίσεις, εύχομαι καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν κάνεις :cool: !
"Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά..." ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ
Άβαταρ μέλους
maritime archaeology
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων
Συντονίστρια Ξενόγλωσσων Τμημάτων

Σχολή/Τμήμα: (ΙΣΤΟΡΙΚΟ-)ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
Φύλο: ΜΑΓΙΚΟ
Ευχαριστώ: 1

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις-Μαθήματα Ιταλικού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης