filosofiki.eu
RSS Facebook Contact

Ανακοινώσεις

Μην φοβάστε και μην ξεχνάτε να μας ενημερώνετε για μη ενεργοποιημένους λογαριασμούς!

Αν υπάρχει πρόβλημα με την ενεργοποίηση του λογαριασμού, ενημερώστε το θέμα εδώ.

:study: Καλό διάβασμα και να προσέχετε όλοι! :goodluck:

Μαθήματα ελεύθερης επιλογής

Συντονιστές: panos91, Nat:), Vasiliki.l.k.1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anna_97 » 25 Σεπ 2018, 20:54

Καλησπέρα παιδιά! Έχω μια απορία σχετικά με τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής. Μας δίνουν τη δυνατότητα ,όπως λέει και ο οδηγός σπουδών, να επιλέξουμε μαθήματα και από άλλες σχολές και εγώ θέλω να πάρω κάτι από τη Νομική. Πως θα γίνει η σύνδεση του my stydies του Φιλολογικού με το σύστημα της Νομικής όταν δώσω το μάθημα; Πως θα ξέρω αν το πέρασα ή όχι; :confused:
Άβαταρ μέλους
Anna_97

Ευχαριστώ: 1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Phil04 » 30 Σεπ 2018, 14:59

Δες όντως αν προσφέρεται φέτος στη Νομική αυτό το μάθημα που θες κατ' αρχάς. Στον Εύδοξο μην κοιτάξεις, γιατί στο Φιλολογικό δεν δικαιούμαστε συγγράμματα για τις Ελεύθερες Επιλογές. Εάν προσφέρεται κανονικά, επικοινώνησε με τον διδάσκοντα, και εάν δεν διαφωνεί, το παρακολουθείς και εξετάζεσαι κανονικά. Στο mystudies το μάθημα θα δηλωθεί ως ΕΕ01, κι έτσι θα δηλωθεί για όλους χωρίς να φαίνεται τι μάθημα έχει επιλέξει ο καθένας. Απλά, όταν βγάλει βαθμούς ο διδάσκων της Νομικής θα πρέπει να σου δώσει μια βεβαίωση ότι παρακολούθησες και εξετάστηκες στο μάθημά του (+ το βαθμό) και θα την καταθέσεις στη Γραμματεία μας για να σου περάσει τον βαθμό στο σύστημα.
αἰτία ἑλομένου· θεὸς ἀναίτιος.
Άβαταρ μέλους
Phil04

Σχολή/Τμήμα: Τμήμα Φιλολογίας-Κλασική Φιλολογία
Φύλο: Μικτό αλλά νόμιμο
Ευχαριστώ: 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anna_97 » 01 Οκτ 2018, 21:20

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :cool:
Άβαταρ μέλους
Anna_97

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιti vuttakam » 12 Οκτ 2018, 22:01

σοβαρά; μπορούμε να δηλώσουμε μάθημα από άλλη σχολή;; :clapping:
Μα αυτό είναι εξαιρετικό! είμαι στο τέταρτο έτος και ούτε που το'χα πάρει είδηση..
Ας πούμε πως κάποιος φίλος μου θα ήθελε να πάρει κάποιο ελεύθερης επιλογής μάθημα από τη Θεολογία...είναι κάτι τέτοιο εφικτό;;; που μπορώ να μάθω περαιτέρω; πολύ θα με ενδιέφερε ένα τέτοιο ενδεχόμενο..το φίλο μου δηλαδή, όχι εμένα...πόσα τέτοια -μαθήματα εκτός σχολής- έχει δικαίωμα να δηλώσει κανείς;; περιμένω με λαχτάρα μιαν απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ιti vuttakam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Anna_97 » 11 Νοέμ 2018, 20:31

Ναι! εξαρτάται σε ποια σχολή είναι ο φίλος σου. Για τη φιλολογία μπορεί να δει τι επιλογές έχει στον οδηγό σπουδών. Αν και νομίζω πως δεν προσφέρονται από τη Θεολογική μαθήματα αλλά ας ρωτήσει και τη γραμματεία για σιγουριά.
Άβαταρ μέλους
Anna_97

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιti vuttakam » 21 Νοέμ 2018, 23:25

Anna_97 έγραψε:Ναι! εξαρτάται σε ποια σχολή είναι ο φίλος σου. Για τη φιλολογία μπορεί να δει τι επιλογές έχει στον οδηγό σπουδών. Αν και νομίζω πως δεν προσφέρονται από τη Θεολογική μαθήματα αλλά ας ρωτήσει και τη γραμματεία για σιγουριά.

Τελικά δε δικαιούμαστε να διαλέξουμε μάθημα από Θεολογική, δίκιο είχες :mad: ...ντροπή να μη μας αφήνουν να έχουμε έστω και δυο μαθήματα κοινά, γείτονες είμαστε...
Πάντως επειδή ήταν η πρώτη μου σχολή, εάν θέλεις να διαλέξεις μάθημα από Νομική πάρε ''Ποινική καταστολή - Σωφρονιστική'' με κλειστά τα μάτια. Μπορεί να ακούγεται λίγο δυσοίωνος ο τίτλος
του μαθήματος, όμως μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα σχετικά με την ποινική αντιμετώπιση και με όλο το μεταδικαστικό στάδιο ( μετά την εκδίκαση α' βαθμού).
Μπορεί άλλα μαθήματα να έχουν τίτλους πιο εύηχους και με περισσότερο εφφέ, όμως άλλα έχουν το όνομα και άλλο έχει τη χάρη!
Άβαταρ μέλους
Ιti vuttakam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιti vuttakam » 24 Απρ 2020, 23:34

Παιδιά μου καλησπέρα! Ξέρετε τί με ταλαιπωρεί επιπροσθέτως του όλου χαμού που επικρατεί;; Πώς στην ευχή δηλώνουμε μαθήματα ελεύθερης επιλογής;
Πάω στις γραμματείες στο 8ο εξάμηνο πατάω ελεύθερη επιλογή αλλά είναι σα να μην το πάτησα ...καμία ανταπόκριση. Στη γραμματεία δε μπορώ να πάω να ρωτήσω,οπότε όποιος/α μπορεί, ας κάνει την παλληκαριά να μου εξηγήσει, γιατί έχω παρακολουθήσει 2 ελευθέρας επιλογής και δε μπορώ να τα βρω να τα δηλώσω...στο γλωσσολογικό είμαι, όγδοο εξάμηνο και ψάχνω μετά μανίας την Επιγραφική ( από Αρχαιλογικό ) και την Τυπολογία...αλλά με τη μανία έχω μείνει...Τα χάπια μου, τα νεύρα μου, ένα ταξί να φύγω....( ώπα!! άκυρο... #ΜένουμεΣπίτι :help: )
Άβαταρ μέλους
Ιti vuttakam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 26 Απρ 2020, 01:02

Δεν ξέρω πως είναι διαμορφωμένες οι διακλαδώσεις στο δικο σας my-studies, αλλά έχεις κοιτάξει μήπως υπάρχει στο 6ο ή στο 8ο εξάμηνο η επιλογή για μαθήματα άλλων τμημάτων. Τα δικά μας επιλεγόμενα (ιστορικό-αρχαιολογικό) είναι άλλα στο 5ο και άλλα στο 7ο (και μπορούν να τα παρακολουθήσουν είτε του 3ου είτε του 4ου εξαμήνου χωρίς θέμα), άλλα στο 6ο και άλλα στο 8ο. Τι χρονικό περιθώριο έχεις για τη δήλωση; Ως 30/04 όπως εμείς; Αν δεν το βρεις, πες μου!
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Σχολή/Τμήμα: Ιστορίας και Αρχαιολογίας
Ευχαριστώ: 22

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό alya » 27 Απρ 2020, 11:01

Καλησπέρα!! Μήπως ξέρει κανείς την ψυχοπαθολογία που μπορώ να την βρώ να την δηλώσω?
Άβαταρ μέλους
alya

Ευχαριστώ: 0

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιti vuttakam » 30 Απρ 2020, 21:38

Σελήνη έγραψε:Δεν ξέρω πως είναι διαμορφωμένες οι διακλαδώσεις στο δικο σας my-studies, αλλά έχεις κοιτάξει μήπως υπάρχει στο 6ο ή στο 8ο εξάμηνο η επιλογή για μαθήματα άλλων τμημάτων. Τα δικά μας επιλεγόμενα (ιστορικό-αρχαιολογικό) είναι άλλα στο 5ο και άλλα στο 7ο (και μπορούν να τα παρακολουθήσουν είτε του 3ου είτε του 4ου εξαμήνου χωρίς θέμα), άλλα στο 6ο και άλλα στο 8ο. Τι χρονικό περιθώριο έχεις για τη δήλωση; Ως 30/04 όπως εμείς; Αν δεν το βρεις, πες μου!

Σε εμάς δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα οι δηλώσεις... στο δικό μας my-studies έχω πατήσει κάθε πιθανό και απίθανο mode αλλά δεν έχω βγάλει άκρη...
Ρώτησα και την Ανεζίρη σχετικά μα ούτε εκείνη ήξερε...Λογικά πρόσβαση στο δικό σας my-studies δε θα μπορώ να έχω.
Αν τυχόν σου έρθει κάποα ιδέα, κάνε μου τη χάρη να μ' ενημερώσεις. Ευχαριστώ και καλή Πρωτομαγιά!
Άβαταρ μέλους
Ιti vuttakam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιti vuttakam » 30 Απρ 2020, 21:54

alya έγραψε:Καλησπέρα!! Μήπως ξέρει κανείς την ψυχοπαθολογία που μπορώ να την βρώ να την δηλώσω?

Εννοείς την "Εξελικτική Ψυχοπαθολογία" ; Νομίζω είναι στα υποχρεωτικής επιλογής του Ζ' εξαμήνου (60ΓΨΧ22)
Άβαταρ μέλους
Ιti vuttakam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 30 Απρ 2020, 22:11

Αν τα έχεις διπλοτσεκάρει ότι δεν υπάρχει πάρε αμέσως την επόμενη εβδομάδα στην γραμματεία. Ή στείλε τους μέιλ, αλλά καλύτερα το πρώτο. Και επίμεινε, αν δεν το σηκώνουν. Είναι υποχρέωσή τους να το φτιάξουν. Είχε τύχει να έχει ξεχαστεί να περαστεί ως ορατό ένα μάθημα επιλογής από την γαλλική που είχα ξεκινήσει να παρακολουθώ.
Πήγα τότε τους το είπα, το έφτιαξαν και το μάθημα εμφανίστηκε στο my-studies κανονικά για δήλωση.
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Ιti vuttakam » 01 Μάιος 2020, 20:06

Μάλλον κάπως έτσι πρέπει να φερθώ, απλά δεν ξέρω αν παραλείπω από μέρους μου κάποια σημαντική ενέργεια, δεδομένου ότι δε μου είναι ορατό κανένα μάθημα ελεύθερης επιλογής.
Φυσικά πατάω το mode "ελεύθερη επιλογή", αλλά δε βγάζει τίποτα. Ίσως δηλαδή παραλείπω κάτι οφθαλμοφανές, γι'αυτο απευθύνθηκα και στην κοινότητα, μήπως και μου διαφεύγει κάτι βασικό. Με τη γραμματεία δεν πολυέβγαινε άκρη τις καλές μέρες, άντε τώρα σε τέτοιες συνθήκες να συνεννοηθείς. Whatever, ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου.
Άβαταρ μέλους
Ιti vuttakam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευσηαπό Σελήνη » 02 Μάιος 2020, 18:59

Αν έχεις ψάξει παντού με προσοχή και δεν το βλέπεις απλά είναι πρόβλημα της γραμματείας που δεν το έχει περάσει. Ούτε σ' εμάς είναι συνεργάσιμη η γραμματεία εκτός από τον κύριο που με βοήθησε τότε.
Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθησω, αλλά για να έχεις δει κάθε σπιθαμή όπως λες, καλύτερο είναι να μιλήσεις μαζί τους. Γενικά λόγω και της μειωμένης λειτουργίας που έχουν σηκώνουν σ' εμάς πολύ συχνότερα από παλιά το τηλέφωνο. Ελπίζω και σ' εσάς!
Άβαταρ μέλους
Σελήνη
Administrator
Administrator

Επιστροφή στο Κατεύθυνση Γλωσσολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες